Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum

  1 ziyaretçi

  boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

  Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

  Boğaz ağrısı kendini; boğazda yanma, ağrı ve kuruluk olarak gösterebilen bir sağlık problemidir. Toplumda sık rastlanan, yaygın şikayetlerden birisidir. Yapılan araştırmalar her yıl 13 milyona yakın kişinin boğaz ağrısı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına gittiğini ortaya çıkarmıştır. Çoğu boğaz ağrısı enfeksiyonlardan veya kuru hava gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır. Boğaz ağrısı insan yaşam standardını düşürmesine rağmen çoğunlukla kendiliğinden iyileşme eğilimi gösterir.

  Faranjitten kaynaklanan ağrılar genellikle ağzın hemen arkasındaki alanı etkiler ve ağrı bu alanda yoğunlaşır. Tonsilit, yani bademciklerin şişmesi ve kızarması ağzın arkasındaki yumuşak dokunun ağrımasına neden olur. Larenjit ise ses tellerinin ağrımasıdır. Boğaz ağrısından dolayı yutkunmakta veya konuşmakta zorluk çekilir. Ağrının olduğu zamanlarda genellikle boğaza bakıldığında kızarmış olarak gözükür. Bazen bademcikler üzerinde beyaz lekeler veya irinler meydana gelir. Bu beyaz lekeler iltihap olabilir ve bakteriyel bir hastalığın sonucu olabilir.

  Bazı durumlarda boğaz ağrısına burun tıkanıklığı, burun akması, hapşırma, öksürük, ateş, titreme, vücut ağrıları, baş ağrısı, iştah kaybı ve zor yutkunma da eşlik eder. Bu durumlardan her birisi başka bir hastalığı işaret edebilir.

  Boğaz ağrısı nedenleri nelerdir?

  Boğaz ağrısı enfeksiyon hastalıklarından yaralanmalara kadar birçok şekilde ortaya çıkabilir. Ancak ağrıların yüzde doksanlık kısmı virüslerden kaynaklanır. Soğuk algınlığı, grip, tükürük yoluyla bulaşan bir hastalık olan mononükleoz, kızamık, su çiçeği ve kabakulak boğaz ağrısı nedenlerinin başlıcalarını oluşturur. Kızamık, su çiçeği ve kabakulak çoğunlukla çocuklarda görülmekle birlikte boğaz ağrısı bu hastalıklara eşlik eder. Soğuk algınlığı ve grip ise çoğunlukla boğaz ağrısı ile birlikte kendini gösterir.

  Bunun yanında bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrılarında, boğazda pamuksu, beyaz bir görüntüde iltihap gözlemlenebilir.

  Herhangi bir maddeye karşı alerjinizin olması o madde ile karşılaşmanız sonrasında bağışıklık sisteminizin bu madde zararsız olsa bile aşırı tepki verdiği durumları tanımlar. Çeşitli besin maddeleri, bitkiler, toz, polen ve diğer bitkisel maddelere karşı alerji meydana gelebilir. Ayrıca bağışıklık sistemi polen, çim ve evcil hayvan gibi alerji tetikleyicilere tepki gösterdiğinde; burun tıkanıklığı, göz sulanması, hapşırma ve boğaz tahrişi gibi semptomlara neden olan kimyasallar serbest bırakabilir. Bu gibi durumlarda burunda oluşan aşırı mukus boğaz arkasına damlayabilir.

  Postnazal damlama olarak ifade edilen bu akıntı boğazı tahriş eder ve boğaz ağrısı oluşur. Aşırı üretilmiş mukusun genizin arkasında sinüslerden sürekli damlaması, mevsimsel değişiklikler, çeşitli ilaçlar, baharatlı yiyecekler, septum deviasyonu ve kuru hava gibi durumlarla hastalık tetiklenebilir. Postnazal damlaması olan kişilerde boğaz ağrısına ek olarak ateşin olmaması, kötü ağız kokusu, sürekli yutkunma ihtiyacı olmaması, gece kötüleşen öksürük ve midede aşırı mukus birikimi sonrası bulantı gibi diğer belirtiler de ortaya çıkabilir.

  Kuru havalardan ya da nefes alıp vermeyi ağızdan gerçekleştirilmesinden dolayı zaman zaman ağız kuruyabilir ve bu da boğaz kuruluğuna neden olabilir. Böyle durumlarda da boğaz ağrısı bir belirti olarak karşımıza çıkabilir.

  Isıtıcıların ve klimaların çalıştığı kış aylarında, kapalı alanlarda çok fazla bulunan insanlarda boğaz kuruluğu gözükebilir ve bu da boğaz ağrısına neden olur. Hava kirliliği, sigara ve tütün mamulleri kullanımı da boğaz ağrısının ortaya çıkmasında önemli etkenlerdendir.

  Bu nedenlerden bazıları geçmeyen ve uzun süreli (kronik) olarak devam eden boğaz ağrısına neden olabilir. Geçmeyen boğaz ağrısı bir grup önemli bulaşıcı hastalık dahil olmak üzere birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Alerji, postnazal damlama, ağızdan nefes alıp verme, reflü gibi durumlara ek olarak mononükleoz ve gonore gibi bulaşıcı hastalıklar sırasında da geçmeyen boğaz ağrısı ortaya çıkabilir.

  Ağızdan nefes alma özellikle uyku sırasında devam eden kronik bir hal aldığında tekrarlayan boğaz ağrısına neden olabilir. Bu sebeple oluşan boğaz ağrısı sabah ilk uyanıldığında belirgin olup, sıvı tüketimi ile birlikte gerileme eğilimine girebilir. Ağız kuruluğu ve boğaz ağrısına ek olarak ses kısıklığı, halsizlik, ağız kokusu, sersemlik ve göz çevresinde renk koyulaşması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

  Reflü hastalığı, yemek borusunun mide ile birleşme bölgesinde besinlerin geçişine izin veren yapıdaki bir sorun sebebiyle mide asidinin geri kaçmasını tanımlayan rahatsızlıktır. Bazen bu mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesi boğaz ağrısı ile sonuçlanabilir. Reflü hastalığına sahip kişilerde geçmeyen boğaz ağrısı dışında, göğüs bölgesinde yanma, ağızda ekşi tat olması ve yutkunma güçlüğü gibi diğer belirtiler de meydana gelebilir.

  Mononükleoz hastalığı Epstein Barr virüsü (EBV) nedeniyle oluşan boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı gibi belirtiler ile seyreden bir bulaşıcı hastalıktır. Mononükleoz belirtileri 2 aya kadar devam edebilir ve çoğu vakada belirtiler orta düzeyde bir seyir izler ve basit tedavi girişimleri ile kontrol altına alınabilir. Genel olarak grip benzeri belirtiler ile seyreden bu hastalıkta koltuk altı ve boyun bölgesindeki lenf bezlerinde büyüme, ateş, baş ağrısı, halsizlik, kas güçsüzlüğü ve gece terlemesi gibi belirtiler meydana gelebilir.

  Aktif enfeksiyon sırasında mononükleozise sahip kişilerde geçmeyen boğaz ağrısı bu hastalığa dair önemli bir bulgu olarak karşımıza çıkar.

  Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasında normalde cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık olmasına rağmen gonore de yer alır. Gonore, neisseria gonorrhoeae adı verilen bir bakteri tarafından oluşturulur. Bu rahatsızlık genel olarak genital bölgede enfeksiyona neden olsa da korunmasız oral ilişki sonrasında boğaz bölgesinde de hastalık meydana gelebilir. Boğazın etkilenmesi sonrasında boğazda geçmeyen ağrı şikayeti ortaya çıkabilir.

  Boğaz ağrısına eşlik edebilecek belirtileri nelerdir?

  Boğaz ağrısına eşlik eden belirtiler ise bu durumun oluşmasındaki nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı kişiler boğaz ağrısını konuşma ve yutkunma sırasında hisseder. Bazı kişilerde ise bademciklerin üzerinde püy adı verilen iltihabi oluşumlar tespit edilebilir. Bu beyaz yama şeklindeki iltihaplanmalar genel olarak bakteriler kaynaklı boğaz enfeksiyonlarda ortaya çıkar.

  Boğaz ağrısına eşlik edebilecek birçok belirti ve bulgu mevcuttur:

  Boğaz ağrısı teşhisi nasıl konulur?

  Boğaz ağrısının çoğunlukla bir haftalık bir süreçte ortadan kalkması gerekir. Sürecin bir haftayı geçtiği durumlarda bir hekime başvurmanın zamanı gelmiş demektir. Çünkü bir haftalık süreçte geçmeyen boğaz ağrısı, arkasında yatan ciddi bir hastalığın semptomu olabilir. Boğaz ağrısının teşhisi için ilk olarak fiziki muayene gereklidir.

  Doktorlar kulak, burun ve boğazın fiziki muayenesi için ışık kaynağına sahip bir alet kullanırlar. Şişmiş bezleri (lenf düğümleri) kontrol etmek için boynu el ile muayene ederler. Steteskop aracılığıyla nefes alıp vermenin normal olup olmadığı konusunda da dinleme yaparlar.

  Tüm bunların haricinde laboratuvar testleri de yapılabilir. Ağrılı boğazdan örnek almak için pamuklu bir çubuğun boğaz sıvısına sürülmesi yoluyla örnek alınır. Bu örnek laboratuvar ortamında incelenir. Çoğu laboratuvar birkaç dakika içinde sonuçlanabilecek antijen testi yapar. Ancak daha net bilgi için boğaz kültürü olarak adlandırılan laboratuvar testi de yapılması gerekebilir. Bu testin sonuçlanması 24 saatten 48 saate kadar sürebilir.

  Hızlı antijen testleri, a grubu streptokok bakterilerine bağlı ortaya çıkan boğaz ağrısında oldukça etkili bir tanı tetkikidir. Bu testin duyarlılığı %70 ile %90 arasında yapılan laboratuvara göre değişkenlik gösterebilir.

  Hızlı antijen testleri adından da anlaşılacağı üzere hızlı bir şekilde sonuç verse de bazı durumlarda kültür testlerine ihtiyaç duyulur. Kültür testi hızlı antijen testlerine göre daha güvenilir ve kesin sonuçlar verir. Yine boğazdan alınan sıvı örneğinin farklı bakteriler yönünden de test edilmesi gerekebilir. Böylece semptomun ortaya çıkma nedeni daha net bir şekilde öğrenilir ve tedavi yöntemi buna göre belirlenir.

  Boğaz kültürü olarak isimlendirilen bu yöntem bakterilere bağlı oluştuğu şüphelenilen kişilerde temel tanı yöntemi olarak kabul edilir ancak duyarlılığı birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

  Mononükleoz düşünülen boğaz ağrılı hastalarda bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan heterofil antikorların kan dolaşımında varlığı incelenebilir. Tetkikler sonucu bu hastalığın tespit edildiği kişiler dalak yaralanmasına yatkınlık sebebiyle 6-8 haftalık bir süre zarfı botunca yakın temaslı fiziksel aktivitelerden uzak durmalıdır.

  Boğaz ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir?

  Viral enfeksiyonlardan kaynaklanan boğaz ağrıları yaklaşık bir hafta sonra kendiliğinden iyileşir ve tıbbi bir müdahale gerektirmez. Ancak meydana gelen ağrı ve ateşi önlemek amacıyla ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Çocuklarda ise semptomları hafifletmek amacıyla, çocuklar için özel olarak dozları belirlenmiş ve üretilmiş olan ilaçların kullanılması gerekir.

  Yetişkinlerde kullanılan ilaçlar çocuklarda daha ciddi yan etkilere yol açabilir. Boğaz ağrılarında aspirin kullanılması önerilmez. Çünkü karaciğer ve beyinde şişmeye neden olan nadir rastlanan fakat hayati tehlikeye yol açabilecek bir durum olan Reye Sendromu ortaya çıkabilir.

  Boğaz ağrısının sebebi bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa tedavi yöntemi olarak antibiyotiklere başvurulur. Antibiyotikler çok ciddi ilaçlardır ve tedavinin tamamlanmaması vücudun bakterilere karşı oluşturduğu bağışıklığı zayıflatır. Bu nedenle antibiyotik kullanırken boğaz ağrısı geçmiş olsa dahi doktorun önerdiği antibiyotik bitene kadar kullanılmalıdır.

  İlaçların belirtilen zaman aralıklarında ve belirtilen dozunda alınmaması enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir. Yine antibiyotik tedavisini tamamlamamak çocuklarda romatizmal ateşe veya ciddi böbrek iltihabı riskine yol açabilir. Antibiyotiğin bir dozunun unutulması durumunda da doktora başvurulmasında fayda vardır.

  Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı ortaya çıkan boğaz ağrısı olgularında penisilin grubu antibiyotik ilaçlar hekimler tarafından reçetelendirilebilir. Antibiyotik kullanımının çeşitli nedenlerle atlanması halinde boğazdaki bakteriyel enfeksiyon 1 hafta 10 gün süre ile devam edebilir.

  Boğaz ağrısının tedaviye yanıtı altta yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Altta yatan nedene bağlı olarak ani başlangıçlı (akut) ya da uzun süreli (kronik) bir hal alabilen boğaz ağrısı virüslere bağlı nedenlerle meydana gelmesi halinde 3-10 gün arasında gerileme eğilimindedir. Bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar ve alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan boğaz ağrısı daha uzun süre ile devam edebilir. Hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde uygulanabilecek çeşitli yöntemler sayesinde boğaz ağrısı şikayetinin kontrol altına alınmasında katkı sağlanabilir.

  Boğaz ağrısı için bireysel tedavi yöntemleri nelerdir?

  Boğaz ağrısı için bireysel olarak uygulanabilecek birden çok yöntem vardır. Öncelikli olarak boğazın daima nemli kalması sağlanmalıdır. Bu nedenle sık sık ılık su tüketilmesinde fayda vardır. Boğaz ağrısı yaşayan hastalar fazla konuşmaktan kaçınmalıdırlar. Çünkü fazla konuşmak boğazı yorar ve daha fazla ağrıya neden olur.

  Günlük önerilen düzeyde sıvı tüketimini gerçekleştirmek boğaz ağrısı tedavisinin önemli bir parçasıdır. Sıvı eksikliğinin meydana geldiği dehidrasyon olarak ifade edilen durumlarda vücut yeterince tükrük ve mukus üretimi gerçekleştiremez. Bu durum boğazın kurumasına, şişmesine ve iltihaplanmasına neden olabilir.

  Sıvı tüketilirken alkol ve kafein içeren içeceklerden kaçınılması gerekir. Çünkü bu içecekler dehidrasyona neden olarak su kaybına yol açar. Et suyu ve tavuk suyu çorbalar hem içerdiği vitaminler açısından önemlidir hem de ılık olarak tüketildiğinde boğaz ağrısının hafiflemesinde yardımcı bir rol oynar. Ilık su ile karıştırılmış bal içmek de boğazı yumuşatacak ve ağrıları hafifletecektir.

  Ayrıca ballı ılık su içmek boğaz ağrısı yutkunma zorluğu ne iyi gelir sorusunun da en etkili cevaplarından birisidir. Tuzlu su ile gargara yapmak da boğazı rahatlatacaktır. Bir su bardağı suya yarım çay kaşığı tuz atılarak hazırlanan karışım ile gargara yapmak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. 6 yaşından büyük çocuklarda da gargara önerilir. Daha küçük çocuklar ise gargara yaptıktan sonra suyu yutma riskine sahip olduklarından önerilmemektedir.

  Papatya çayı doğal bir yumuşatıcıdır. Uzun yıllardır medikal amaçlarla kullanımına devam edilen papatya çayı anti-inflamatuar, antioksidan ve damar büzücü etkileri ile boğaz ağrısının dindirilmesine katkı sağlayabilir.

  Sarımsak doğal antibakteriyel özelliklere sahip bir bitkidir. İçerisinde bulunan sülfür bağlı çeşitli maddeler enfeksiyon hastalıkları ile mücadelede etkili olabilir.

  Pastiller boğazın yumuşamasına yardımcı olur ve boğazın nemli kalmasını sağlar. Bu nedenle boğaz ağrılarında kullanılabilir. Ancak 4 yaşından küçük çocuklarda yutma ve aspire etme riski olduğundan önerilmez. Sigara dumanı gibi tahriş edici etkiye sahip maddelerden kaçınmak da gereklidir.

  Küçük çocuk ve bebeklerde meydana gelen boğaz ağrısı oldukça endişe verici bir durum olabilir ve yetişkinlere göre daha farklı yaklaşımlara gereksinim duyulabilir. Çocuk odalarının nem miktarının ayarlanması bu yaş grubunda boğaz ağrısı oluşumuna karşı atılabilecek adımların başında gelir. Nemlendirici cihazlar kullanılarak çocuk odası havasının nemlendirilmesi bu yaş grubundaki bireylerin boğaz ağrısı şikayetinin dindirilmesinde katkı sağlayabilir.

  Boğaz ağrısı şikayeti yaşayan çocukların yaşlarına uygun olarak günlük yeterli miktarda sıvı tüketmeleri de önemli bir konudur. Özellikle 1 yaşından küçük çocuklara hangi nedenle olursa olsun çeşitli hastalıkları tetikleyebileceği için bal verilmemesi önerilir.

  Boğaz ağrısının bitkisel tedavisi var mıdır?

  Boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun birçok cevabı vardır. Evde uygulanacak bazı yöntemler etkili olurken bazı bitkisel yöntemler de tedavide kullanılabilir. Elma sirkesi yüzyıllar boyunca kullanılmış, bileşeni asetik asit olan, bakterilerle savaşmaya yardımcı bileşenlere sahiptir. Bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çorba kaşığı bal ekleyerek içilmesi, elma sirkesinin antibakteriyel özelliği sayesinde boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

  Adaçayı ve ekinezya karışımı ile evde insanların kendi boğaz spreyini yapması mümkündür. 1 çay kaşığı öğütülmüş ekinezya ve 1 çay kaşığı öğütülmüş adaçayı yarım bardak kaynamış suda yarım saat demlenir. Daha sonra karışım süzülerek bir sprey kutusuna alınır. Daha sonra iki saatlik aralıklarla bu spreyi kullanmak boğaz ağrısının tedavi edilmesini destekleyecektir.

  Limon suyu da boğaz ağrısının tedavisinde oldukça tercih edilen doğal bir içecektir. İçerdiği C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudun savaşmasına yardımcı olurken yapısında bulunan antioksidanlar mukoza zarını nemli tutarak boğazın kuru kalmamasına yardımcı olur. Ayrıca limon suyunu tuz ve bal katarak tüketmek etkisini daha da arttırabilir.

  Eğer sizin de boğaz ağrısı şikayetiniz varsa, evde uygulanabilecek bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ancak iyileşmeyen boğaz ağrılarında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  Yutkunurken boğaz ağrısı ve geniz yanması nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Bitkisel yöntemler

  Yutkunurken boğaz ağrısı ve geniz yanması nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Bitkisel yöntemler

  Boğaz ağrısı birçok kişinin başına gelebilen çoğu zaman viral enfeksiyon nedenli olup evde yapılabilecek yöntemlerle iyileştirilebilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu dönemde aşırı sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durmak ve boğazdaki tahrişi engellemek en büyük adımdır. Bu yöntem dışında ağrıyı azaltmak için de bazı uygulamalar yapılabilir. Peki, Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Yutkunurken geçmeyen boğaz ağrısı ve yanması nasıl geçer? İşte İlaçsız bitkisel tedavi yöntemleri…

  BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  Ilık ve soğuk sıvılar

  Gargara

  Reçetesiz satılan antihistaminikler ve ağrı kesiciler

  Buhar ve nem

  Sarımsak tüketin

  Bal tüketin

  BOĞAZ AĞRISI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  Aşağıdaki önlemler genellikle boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir:

  ibuprofen veya parasetamol içerikli ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınabilir.

  *Parasetamol çocuklar ve ibuprofen kullanamayanlar için daha iyi bir yöntemdir.

  (16 yaşın altındaki çocukların asla aspirin almaması gerektiğini unutmayın)

  Bol miktarda ılık sıvı tüketin ve çok sıcak içeceklerden kaçının!

  Serin, yumuşak yiyecekler tüketin

  Sigara ve dumanlı yerlerden kaçının

  Ev yapımı ılık, tuzlu suyla gargara yapın

  Eczanelerde satılan ilaçlı pastil ve sprey gibi denemek isteyebileceğiniz ürünler bulunmaktadır.

  Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklansa bile, antibiyotikler genellikle boğaz ağrısı için reçete edilmez, çünkü sizi daha çabuk daha iyi hissettirme olasılığı düşüktür ve hoş olmayan yan etkileri olabilir.

  Eğer bu yöntemler işe yaramazsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

  Boğaz ağrısının nedeni her zaman açık değildir. Ancak çoğu durumda viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisidir.

  Boğaz ağrısı genellikle aşağıdakilerin bir belirtisidir:

  Soğuk algınlığı veya grip - ayrıca tıkalı veya burun akıntısı, öksürük, yüksek ateş (ateş), baş ağrısı ve genel ağrılarınız olabilir

  Larenjit (ses kutusunun iltihabı) - ayrıca boğuk bir sesiniz, kuru bir öksürüğünüz ve sürekli boğazınızı temizleme ihtiyacınız olabilir

  Bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) - ayrıca kırmızı veya benekli bademcikler, yutkunurken rahatsızlık ve ateşiniz olabilir

  Boğaz ağrısı (bir bakteriyel boğaz enfeksiyonu) - ayrıca boynunuzda şişmiş bezler, yutulduğunda rahatsızlık ve bademcik iltihabı olabilir

  Glandüler ateş - ayrıca çok yorgun hissedebilir ve boynunuzda ateş ve şişmiş bezler olabilir

  Duman, gastroözofageal reflü hastalığı (mideden asit sızıntısı) ve alerji gibi boğazınızı tahriş eden bir şeyden de kaynaklanabilir.

  Boğaz ağrınız varsa, genellikle tıbbi yardım almanıza gerek yoktur.

  Ancak aşağıdaki durumlarda doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir;

  Semptomlarınız şiddetlenirse

  Bir hafta sonra düzelmeye başlamayan kalıcı semptomlarınız varsa

  Sık sık şiddetli boğaz ağrısı yaşarsanız

  Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa - örneğin, HIV'niz var, kemoterapi alıyorsanız veya bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar alıyorsanız

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir ve evde ağrıyı ne geçirir? Enfeksiyon kaynaklı Boğaz ağrısı bitkisel tedavi ile nasıl geçer? İşte kesin çözümü

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir ve evde ağrıyı ne geçirir? Enfeksiyon kaynaklı Boğaz ağrısı bitkisel tedavi ile nasıl geçer? İşte kesin çözümü

  Boğaz ağrısı için ilaç kullanmadan önce genel olarak bu probleme iyi gelen şeyler, bitkisel çaylar, çorbalar tüketilir. İltihaplı boğaz ağrısı, bu gibi yöntemlerle enfeksiyonu boğazdan atmak suretiyle sona erdirilmeye çalışılır. Özellikle boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum diyenler ve yutkunma zorluğu problemine öksürük, boğazda yanma, şişkinlik gibi sorunların eşlik ettiği durumlar için mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır. Tedavi için süreç, doktor gözetiminde belirlenmelidir. Yanlış bir uygulama ile istenmeyen sonuçların ortaya çıkması muhtemeldir. Peki boğaz ağrısı nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri ile boğaz ağrısı için ne yapılır? İşte boğazdaki iltihabı bitiren, bademcik ağrısına son veren, şişkinlik, yanma, acı, kızarıklık gibi durumlardan kurtulmayı sağlayan doğal ve bitkisel çözümler…

  BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  Sıcak ve içeriği sayesinde boğazdaki enfeksiyonu sonlandırması mümkün bitki çaylar, boğaz ağrısını büyük ölçüde geçirir. Bu sayede sıcak tutulan boğazda nemlenme sağlanacak ve bitkilerin içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde iyileşme süreci hız kazanacaktır. Aynı zamanda söz konusu çayların balla karıştırılarak tüketilmesi de mümkündür. Balın faydaları arasında boğaz ağrısının giderilmesi yardımcı olması da yer alır. Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler, doğal ve bitkisel çözümler ile bitki çaylarından bazıları şu şekildedir:

  Papatya çayı

  Boğaz ağrısı doğal yollardan geçer mi sorusunun ilk cevaplarından bir tanesidir. En iyi iltihap sökücü bitkilerden bir tanesidir. Boğazda bulunan mukoza hücrelerinin yenilenmesini sağlar, bölgedeki mikropların vücuttan dışarıya atılmasına yardımcı olur. Boğazı nemlendirir ve rahatlatır.

  Adaçayı

  Boğaz ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri arasında adaçayı içmek de vardır. Mukozayı koruyucu bir tabaka şeklinde kaplayan adaçayı, gargara yapıldığı takdirde daha etkili olur. Mikropları öldürücü etkisi ile bilinir. Bununla birlikte taze adaçayını çiğneyip tükürerek de boğaz ağrısına bitkisel çözüm üretmek mümkündür. Bu yöntemde adaçayının içeriğinde yer alan doğal tedavi bileşenleri, direkt olarak boğazla temas edecek ve enfeksiyonun kurutulmasına yardımcı olacaktır.

  Rezene

  Boğaz ağrısına iyi gelen çaylardan bir tanesi de rezene çayıdır. Boğazdaki iltihabı gidermesinin yanı sıra güçlü bir balgam söktürücü bitki olarak bilinir. Boğaz ağrısının yanı sıra bu soruna eşlik eden öksürük probleminin sonlandırılması için de rezene çayı tüketilmesi önerilir.

  Nane

  Esansiyel yağları dezenfekte eden bir etkiye sahip olan nane, boğaz bölgesinde varlık gösteren mikropların yok edilmesini sağlar. Doktorlar tarafından nane çayı, özellikle soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkan boğaz ağrısının tedavisinde önerilir.

  Tuzlu su

  Boğaz ağrısını gidermek için evde uygulanabilecek yöntemlerin başında tuzlu su ile gargara yapmak gelir. Tuzlu su, ağız boşluğunda yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasını ve ağız içinin dezenfekte edilmesini sağlar. Bu yöntem ayrıca bademciklerdeki şişmeyi de giderecek ve bademcik ağrısına son verecektir. Boğaz ağrısına 2 dakikada çözüm arayanlar bu yöntemi uygulayabilir.

  Hindistan cevizi yağı

  Hindistan cevizi yağı, dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Bununla birlikte boğaz ağrısına iyi geldiği de bilinmektedir. Şifalı özelliklere sahip bir bitkisel kaynak olarak tanımlanan Hindistan cevizi yağı, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı gibi problemlerin tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Öte yandan anti inflamatuar özellikleri de boğazdaki enfeksiyonun kurutulmasını ve iltihabın giderilerek ağrı problemine son verilmesini mümkün kılar.

  BOĞAZ AĞRISI NASIL GEÇER?

  Yutkuna zorluğu ve çeşitli semptomlar ile birlikte kendini gösteren boğaz ağrısı kimi durumlarda oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Peki bu durumda boğaz ağrısı için ne yapılır? Doktor bilgisi ve önerisi dahilinde boğaz ağrısını anında kesen yöntemler şu şekildedir:

  BOĞAZ ENFEKSİYONU NASIL GEÇER?

  Özellikle kış mevsiminde enfeksiyon kapanda boğaz bölgesinde gelişen iltihap, boğaz ağrısı başta olmak üzere çeşitli sorunları beraberinde getirir. İltihap dolayısıyla ortaya çıkan bu sorunları ortadan kaldırmak için izlenmesi gereken tedavi sürecinde, boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir konusunda önerileri uygulamak gerekir. Boğaz enfeksiyonuna iyi gelen evde doğal ve bitkisel çözüm, iltihabı kurutmasının yanı sıra iltihap dolayısıyla meydana gelen sorunları da ortadan kaldıracaktır.

  Bitki çayları tüketimi:

  Yukarıda da bahsettiğimiz papatça, rezene çayı gibi bitkisel kaynaklar boğaz ağrısını gidermelerinin yanı sıra boğazdaki enfeksiyondan kurtulmayı sağlayan doğal tedavi yöntemleri arasında gösterilir.

  Dondurma tüketimi:

  Dondurmanın boğaz ağrısı ve enfeksiyona sebep olduğu düşünülür. Yaygın bir şekilde hakim olan bu düşünce esasında doğru değildir. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar ile dondurma tüketiminin enfeksiyon riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

  Bağışıklık sistemi:

  Boğazda meydana gelen enfeksiyon ile birlikte bademciklerin ağrıması ve şişmesi, bağışıklık sistemindeki güçsüzlük ile doğrudan ilişkilidir. Bu durumun önüne geçmek için bağışıklık sistemini güçlendirecek alışkanlıklar edinilmesi önerilir.

  Sıcak havlu:

  Boğazında enfeksiyon dolayısıyla ağrı hisseden kişiler, sıcak bir havlu ile boğaz bölgesine uygulama yapabilir.

  BOĞAZ AĞRISI NEDEN OLUR?

  Boğaz ağrısı, genel olarak üst solunum yollarında meydana gelen bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Boğazda meydana gelen ağrılar bademciklerin de içerisinde yer aldığı birtakım organlar dolayısıyla ortaya çıkmış olabilir. Sebebi ise genellikle bu organlardan bir yada birkaçının bazı hastalıklardan ya da çevresel faktörlerden etkilenmiş olmasıdır. İşte boğaz ağrısı nedenleri:

  BOĞAZ AĞRISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Boğaz ağrısı genel olarak enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkar. Bilindiği üzere enfeksiyonel hastalıkların kaynağı virüs olarak tanımlanır. Bademcik iltihabının en büyük sebebi, virüslerin soğuk hava ve benzeri değişenlerden güç alarak vücutta etkin olmasıdır. Virüsün etkisini artırmasıyla birlikte boğazda şiddetli bir ağrı ve kızarıklık ortaya çıkar. Bu duruma kimi zaman baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk hissi veya genel olarak vücut ağrısı gibi durumlar eşlik edebilir.

  ÇOCUKLARDA BOĞAZ AĞRISI

  Çocuklarda boğaz ağrısının sebebi yetişkinlerin aksine belirli bir hastalık ile ilişkilendirilmez. Çocuklarda bakteri kültürleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakterilere karşı da savaş açar. Bu aşamada mukozaya yapışan bakteriler öksürük ile dışarı atılmaya çalışılır. Bu da boğazın tahriş olmasına ve ağrı probleminin ortaya çıkmasına yol açar.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap