Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğaz ağrısına dondurma yenir mi

  1 ziyaretçi

  boğaz ağrısına dondurma yenir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Soğuk algınlığında yada boğaz ağrısında dondurma yemek zararlı mı?

  Soğuk algınlığında yada boğaz ağrısında dondurma yemek zararlı mı?

  Özellikle kış aylarında yada bahar aylarına giriştesoğuk algınlığı ve boğaz ağrıları yaşarız. Bu durumda bir çok kişi dondurma yemek zararlı der. Hatta uzmanlar bile sadece dondurma değil süt ürünleri de yememeniz tarzında uyarılar yapar. Gerçekten soğuk algınlığına yakalanmış yada boğazı şişen bir hastanın süt ürünlerini yada dondurma yemesi daha kötü bir duruma sokar mı?

  Soğuk algınlığında yada boğaz ağrısında dondurma yemek zararlı mı?

  Soğuk algınlığı zamanında burnunuz devamlı akar, keyfiniz kaçmış, sadece sıcak bitki çayları tavsiye edilir. Zaten hiç bir şey yiyecek haliniz de yoktur. Bunun yanında bir boğaz ağrısı ve şişmesi de olduğunda, bir çok kişi tavsiyelerini eksik etmez.

  Bu tavsiyelerden biri ise süt ürünlerinden kaçınılmasıdır. Çünkü süt ürünleri burundaki akan salgıyı arttırdığını, boğazdaki mukus yani balgamın arttığı söylenmektedir. Aslında mukus salgılanması çok yararlı olmasına rağmen, süt ürünlerinin bu salgıyı daha fazla salgılattığı yüzyıllardır söylenmektedir. Peki mukus salgısı ile Süt ürünleri arasında nasıl bir ilişki olabilir?

  Geleneksel Çin tıbbı bunu doğrulamakta, eski Arap tıbbında da böyle olduğu söylenmektedir. En son yapılan 2004 yılındaki araştırmada da insanların yarısından fazlası kesin görüşünü bildirerek bunun böyle olduğunu kabul etmektedir.

  Şimdiye kadar boğazı ağrıyan yada soğuk algınlığına yakalanan kişilerin özellikle süt ürünlerinin belki en çok sevileni dondurma hakkında “dondurma yemek zararlı”düşüncesi bilinç altına kazınmış durumda. Fakat az sonra yazılanları okuduğunuzda şimdiye kadar bilinen bu söylemin ne kadar yanlış olduğunu anlayacaksınız.

  Süt ürünleri mukus salgısını arttırır mı?

  Bilim insanları Süt ürünleri ile mukus yani balgam arasında bir bağlantı aramışlardır. Mukus yani balgam aslında herkesin çok iyi bildiği Sümüktür. Sümük yada balgam neden oluşur? dilerseniz kısaca anlatalım.

  Sümük, burun boşluklarından ve bronşlardan gelen koruyucu yapışkan sıvıdır. Sümüğün ağızdan gelen tipine Mukus yani balgam denmektedir. Balgam, sümük boğazda çoğaldığında yada bronşlardan gelen sümük türüdür. Aslında Balgam, nefes borusunu, akciğerleri ve mideye inen yutak borusunu korumak amaçlı bilinçli üretilen bir koruyucu salgıdır. Genelde boğaz ağrısı çekenler, balgamdan şikayet ederler.

  Soğuk algınlığında sümük devamlı üretilir. Çünkü mikropların yerleştiği solunum kanallarını korumak için bu salgı üretilir. Hasta olunsa yada olunmasa da üretilen sümük, Viral enfeksiyonlarda sarımsı rengi yeşile dönmeye başlar. Soğuk algınlığında dikkat edilirse, ilk 2 gün sürekli saydam sümüğün salgılandığını görürsünüz. Genelde 3 gün sonra yeşil rengine dönüşür. Bu zamanda ne yaparsanız yapın gereksizdir! Sadece alınan Parasetamol gibi ilaçlarla oluşan semptomlar giderilmeye çalışılır.

  İşte bu zamanda süt ürünlerini tüketmek daha da kötüleştirir. Bir çok bilim insanını düşündürmeye başladı. Belki de Süt içindeki laktoz şekeri bazı kişilerde alerjiye sebep olup, şişkinlik, ishal ve mide bulantısı gibi ekiler gösterebiliyordu. Fakat bunun Balgamla yada sümükle ne alakası olabilirdi ki?

  Bununla ilgili Avustralya’nın güneyindeki bir hastanede deney yapılmış. 125 kişi bu deneye tabi tutuldu. Bir kısmına gerçek inek sütü, diğerlerine ise plasebo yani kişiye sanki bir ilaç etkisi yaratıp, aslında hiçbir etkisi olayan bir ürün içirilecekti. Akıllara süte benzeyen soya sütü geldi. Plasebo olarak soya sütü kullanılacaktı. Fakat süt şekerinin bariz faklılığını ortadan kaldırmak için her iki süte de nane ve kakao ile karıştırılarak içirildi.

  Sonuçlara bakıldığında inek sütünü içen kişiler, boğazlarında balgam oluştuğunu, tükürüklerinin de daha koyu çıktıklarını, biraz da zor yutkunduklarını eklediler. Fakat diğer Soya sütünü içen kişilerde aynı şeyleri söylediler.

  Bundan sonraki deneyde ise bu kişilere bilerek, soğuk algınlığı virüsü verildi. Kişilere çıkardıkları sümüklerin niteliklerini not etmeleri söylendi. İnek sütü içen kişiler burunlarındaki tıkanıklıktan şikayet etseler de, çıkan sümük yada balgamda bir artışın olmadığını yazdılar. Aynı şeylerin yanında Soya sütü içenlerde boğaz tıkanıklığı yaptığı söylenmişti. Soya sütü içenlerde boğaz tıkanıklığı zaten görülebilirdi.

  Sütün balgamı yada sümüğü arttırdığı ile ilgili herhangi bir sonuç çıkmamıştı.

  Neden Süt ürünleri balgam yapar derler?

  Aslında süt içtiğinizde, tükürük bezlerinden gelen zerrecikler, sütün bir sıvı çözelti olduğunu düşünürsek içindeki zerrecikler ile topaklanabiliyor. Bu topaklanmalar boğazda şişlik yapabilir. Yapılan şişlik ise bir çok kişi de balgam arttığı düşüncesi ortaya çıkarmış olabilir. Zaten bu bazı kişilerde oluyor bazı kişilerde de olmuyor.

  Dondurma yemek zararlı yada dondurma boğaz ağrısını arttırır gibi söylemler asılsızdır. Dondurmadan sonra neden su için derler? Yukarıdaki topaklanmayı ittirmek için diyebiliriz. Hasta olsanız da olmasanız da süt içebilir, dondurma yiyebilirsiniz. 

  Hasta iken Dondurma yemek zararlı mı?

  Soğuk algınlığında kimsenin zaten bir şey canı çekmez. Özellikle soğuk içecekler hasta iken daha da üşütme havasına büründüreceği için bir çok kişi de tercih etmez. Ama hasta olan kişilere dondurma zararlıdır denmesinin de hiç bir bilimsel tarafı yoktur. Dondurma yendikten sonra mideyi soğutsa da, kısa bir süre sonra sindirim başladığında meydana gelen sıcaklık bu soğukluğu bitirir.

  Soğuk algınlığına yakalanmış yada boğazınız ağrılı yada şiş gibi durumlarda süt içmenin yada dondurma yemenin herhangi bir yararı yoktur fakat zararı da yoktur.

  Geçen sene İtalyan bir doktorun Antioksidan içeren bir dondurma üretmişti. Belki de dondurmanın zararlarından çok yararlarını konuşacağımız günlerde o kadar uzakta olmasa gerek.

  Çocuklarımız için hazır dondurmalar zaten zararlı maddeler içermekte. Belki de bu kandırmacayı devam ettirip, bu bilgiyi ondan saklayabilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.gelgez.net

  DONDURMA ve BADEMCİKLER

  Aşırı soğuk gıdalar, boğaz ve bademcik bölgesindeki damarlarda geçici bir büzüşmeye yol açarak direnci düşürür ve enfeksiyona uygun bir ortam hazırlar. Dondurmanın ise bu durumlar dışında boğaz enfeksiyonları ile doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır|-|. 

  Dondurma içerdiği protein, karbonhidrat ve yağın yanında A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, demir ve çinko gibi minerallerden zengin bir gıdadır. Hijyenik şartlarda üretilen dondurma uygun ortamlarda saklandığı sürece güvenli bir gıdadır.

  Kişinin ağız ve boğaz hijyeni bozuk (diş çürükleri, kronik tonsillit, vs.) ve astım, alerjik rinit, sinüzit gibi kronik hastalıkları varsa aşırı soğuk gıdalar boğaz-bademcik bölgesindeki damarlarda geçici bir büzüşmeye yol açar. Bu da direnci düşürüp, enfeksiyona uygun bir ortam hazırlar.

  Dondurmanın bu durumlar dışında boğaz enfeksiyonlarıyla direkt ilgisi olduğu kanıtlanmamıştır. Hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın yalama veya küçük parçalar halinde ağız içinde eritilerek yenmesi kolay kolay enfeksiyona yol açmaz. Yine de dondurma yerken arada soğuk olmayan su içilmesi de bu nedenle önerilmektedir.

  Bademcik Ameliyatı Sonrası Dondurma

  Bademcik ameliyatları sonrası akla ilk gelen dondurmadır. Besleyici olması, soğuk tüketilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Kronik enfeksiyon nedeniyle dondurma yiyemeyen çocukların en büyük arzusu ameliyat olup dondurma yiyebilmektir. Bazı çocuklar dondurmanın hatırına ameliyat sonrası ağrıya katlanmaktadır.

  Ancak bazı araştırmalar dondurma ve diğer süt ürünlerinin boğaz mukozasında mukus artırıp, öksürük ve gıcıklanma oluşturduğunu, bunun sebep olduğu zorlanmanın da boğazı tahriş ederek kanama riskini arttırdığına dikkat çekmektedir. Bu nedenle dondurma yerine buz emilmesi veya donmuş şerbet tüketilmesini önerilmektedir.

  Hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurma her zaman hemen herkes tarafından tüketilebilecek sağlıklı bir besindir. Sadece alerji, sinüzit, astım gibi rahatsızlıkları olanların dondurmayı çok az ve kontrollü tüketmesi önerilir.

  Dondurma veya başka bir nedenle boğaz enfeksiyonu geliştiğinde dikkat edilmesi gereken nokta ‘Beta’ mikrobudur. Antibiyotik kullanımı ve diğer önlemlerle mikrobun bademciğe yerleşmesi, kronik hale gelmeden tedavi edilmesi gerekir.

  KBB Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Yücel

  Yazı kaynağı : www.ent.com.tr

  Dondurmayı mutlaka bu şekilde tüketin! Boğaz ağrısına dondurma iyi gelir mi?

  Dondurmayı mutlaka bu şekilde tüketin! Boğaz ağrısına dondurma iyi gelir mi?

  En çok tercih edilen şüphesiz ki dondurmadır. Dondurma doğru şekilde tüketildiği takdirde herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Fakat doğru şekilde tüketilmezse bağışıklığı düşük olan kişiler de boğaz enfeksiyonuna neden olabilir.

  YAZIN HASTA OLMAMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

  Dondurma süt, yağ, şeker, protein ve kalsiyum gibi vücut için önemli maddeler içerir, yaz aylarında çocukların vazgeçilmezidir. Tatlı seven insanlar için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan meyveli çeşitleri ile de antioksidan kaynağıdır. İnek sütü alerjisi olanlar ise keçi sütünden üretilen dondurma yiyebilir.

  NASIL TÜKETMELİYİZ?

  Su ile tüketmek boğaz enfeksiyonu sıklığını azaltıyor.Buna ek olarak dondurma ambalajından çıkarıldıktan sonra hemen tüketilmemeli.Bir miktar beklemek mide ve barsaklar içinde iyi olur.Yine boğazda küçük parçalar ve eriterek yemek boğaz enfeksiyonu olasılığını azaltır.

  NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  BOĞAZ ENFEKSİYONU SADECE DONDURMA TÜKETİNCE Mİ OLUR?

  Hayır. Burnu tıkalı kişiler gece boyu ağızdan nefes alır.Ağızdan nefes almak boğazın kurumasına, dişlerin çürümesine, ağızda kötü bir tat hissine neden olarak boğaz enfeksiyonunu artırır.Bağışıklık sistemi zayıf kişiler de yine sürekli boğaz enfeksiyonu geçirir.Uyku apnesi- horlaması olan kişiler gece uykuda tıkanmaya bağlı daha sık hasta olurlar.Sigara içenler ve geniz akıntısı fazla olan kişiler daha sık hastalanır.

  Boğaz ağrısına dondurma iyi gelir mi? Boğaz ağrısına dondurma

  Aşırı soğuk gıdalar, boğaz ve bademcik bölgesindeki damarlarda geçici bir büzüşmeye yol açarak direnci düşürür ve enfeksiyona uygun bir ortam hazırlar. Dondurmanın ise bu durumlar dışında boğaz enfeksiyonları ile doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

  Peki sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarının nedeni nedir ?

  Ağızdan solunum (ağızdan nefes alıp vermek) en sık nedenlerin başında gelir, burun tıkanıklığı, bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara içmek, antibiyotik direnci, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk, stres, fazla soğuk ve sıcak yemek içmek, geniz akıntısı, geniz eti ve burun alerjisi sayılabilir.

  Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarında çözüm nedir ?

  Bir yıl içerisinde 4-5 ten fazla boğaz enfeksiyonu geçirmesi durumunda, erişkin ve çocuklar için ameliyat seçeneği devreye girer. Geçirilen boğaz enfeksiyonu uygun şekilde tedavi edilmez ise bu enfeksiyon kalbe, böbreklere ve eklemlere zarar verebilir. 

  Gripken dondurma yenir mi?

  Gribe karşı koruyucu etkisinin yanı sıra, immün sistemi güçlendirdiği için gripli iken mikroplarla savaşır. Dolayısıyla kar yağarken de, 7/24, yaz-kış, dört mevsim dondurma tüketebilirsiniz ve tüketmelisiniz.

  Dondurma icadı hangi ülke?

  Dondurmanın kökeniyle ilgili bir efsaneye göre, Roma imparatoru Neron, dünyanın şarap ve balla karıştırılmış ilk sorbetini yapmak için Apenin Dağlarından buz toplamıştır. Diğer efsanelere göre dondurmanın kökeni Moğol İmparatorluğuna dayanmaktadır ve imparatorluğun sınırlarının genişlemesiyle beraber Çin'e yayılmıştır.

  Dondurma nasıl yapılır? Muhteşem dondurma tarifi

  Doğal meyvelerden yapılan meyveli çeşitleri ile de antioksidan kaynağıdır. İnek sütü alerjisi olanlar ise keçi sütünden üretilen dondurma yiyebilir. Her yaz "İyi dondurma nasıl olur?" sorusunun cevabı aranıyor. Uzmanlar en iyi dondurmanın evde yapılan dondurma olduğunu söylüyor. Düşük kalorili olmasıyla da gönülleri fetheden dondurmayı evde yapmak aslında çok kolay.

  Peki, Dondurma nasıl yapılır? Muhteşem dondurma tarifi...

  Dondurma genelde paket halinde ya da açık şekilde hazır olarak, yazın ferahlamak amacıyla tüketilen bir soğuk tatlıdır. Evde pratik bir dondurma hazırlamanız için önerilecek bir tarif sunalım. Deneyin memnun kalacaksınız!

  Dondurma Malzemeleri:

  Dondurma tarifi nasıl yapılır?

  Bir kap içerisine; salep, şeker ve vanilya eklenerek karıştırılır. Tencereye 1 litre süt konarak orta ateşte kaynatılır. Kaynayan sütün içerisine hazırlanan karışım azar azar eklenir, kaynama olunca ocağın altı iyice kısılır. Saat tutulur ve not alınır 10 dakika savrularak kaynama işlemine devam edilir. Süre bitince dondurma malzemesi ocaktan alınır ve ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra 2 saat bekletilmek üzere dondurucuya atılır. 2 saat sonra çıkarılır ve her saatte bir 5 saat boyunca sütü donana kadar karıştırılır. Bu sayede sakızlaşması sağlanır. Artık bu süre dolunca dondurma servise hazırdır.

  Afiyet olsun!

  Dondurma Külahı Tarifi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalar, toz şeker ile birlikte çırpılır. Ardından eriyip soğumuş tereyağı, un ve kabartma tozu eklenir. Hepsi birden karıştırılır. Waffle makinesinde pişirebilirsiniz. Ben tost makinesinde yaptım, gayet güzel oldular. Hamurunuz daire şeklinde olmalı.

  En Çok Tercih Edilen Dondurma Çeşitleri

  Sütlü ve Kremalı Dondurmalar. iki dondurma çeşidi adından da anlaşıldığı gibi temelde özellikle süt ve kremadan yapılıyor.

  Meyveli Dondurmalar. Meyveli dondurmalar tamamen sütsüz olarak meyve içerikli hazırlanabilir. ...

  Frozen Yoğurt.

  Dondurma Kaç Kalori?

  1 top dondurma kaç kalori dediğinizde 104 kalori,

  2 top dondurma kaç kalori diye hesapladığınızda ise 208 kalori karşınıza çıkacaktır.

  Orta boy kase sade dondurma 311 kalori,

  Yarım kase ise 155 kalori,

  Sadece 1 çorba kaşığı tükettiğinizde ise 52 kalori almış olursunuz

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap