Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğaz ağrısına doğal antibiyotik

  1 ziyaretçi

  boğaz ağrısına doğal antibiyotik bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz Ağrısı İçin Doğal Tedavi

  Boğaz Ağrısı İçin Doğal Tedavi

  Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin 15 Doğal Öneri

  Boğaz ağrısı çok rahatsızlık veren bir durum olabilir. Başlıca semptomu,yutkunduğunuzda artan , ağrısı ve tahriştir. Boğaz ağrısı, vücudunuzun viral veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak ortaya çıkar. Doğal bağışıklık tepkiniz boğazdaki mukus zarlarının iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Bilimsel kanıtlarla desteklenmiş bazı preparatlar da dahil olmak üzere rahatlama sağlayabilecek çeşitli doğal ilaçlar vardır. Medical News Today dergisinin yazısını sizler için Türkçeye uyarladık.

  İşte 15 doğal boğaz ağrısı tedavisi.

  hatmi-cicegi1. Hatmi Çiçeği Kökü

  Hatmi bitkisi, boğaz ağrısını tedavi etmekyüzyıllardır  için kullanılmaktadır. Kökü, müsilaj olarak bilinen, yutduğunuzda boğazı kaplayıp yağlandıran jelatin benzeri bir madde içerir. Ağrılı bir boğazı rahatlatmak için soğuk bir hatmi çiçeği kökü karışımı için bir öneri:

  Hatmi çiçeği kökü karışımı

  Malzemeler:  Soğuk su ve  28 gram kuru hatmi kökü.

  Soğuk su ile 1 litrelik kavanoz doldurun. Hatmi çiçeği kökünü temiz bir bez içine koyun ve paket yapıp ağzını bağlayın. Paketi suya tamamen batırıncaya kadar kavanoza daldırın. Paketin bağlı ucunu kavanozun kapağının kenarına sıkıştırın ve kapağı kapatın. Hazırladığınız karışımı en az sekiz saat dinlendirin . Kavanozun içinden hatmi kökü paketini çıkarın ve içeceğiniz miktarı bir bardağa boşaltın.  Arzu ederseniz, tatlandırıcıyı ekleyin. Karışım yakınmalarınızı azaltacak, gün boyunca yudumlayabilirsiniz. Hatmi kökü, eski çağlardan beri boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Bu kök boğazını kaplayan ve yatıştıran jelatinimsi bir madde içerir.

  adacayi-ve-ekinezya2. Adaçayı Ve Ekinezya

  Adaçayı, Akdeniz kökenli ve şimdi dünya çapında yetiştirilmektedir. Birçok inflamatuar durumu tedavi etmek için kullanılmıştır ve bilimsel çalışmalar, boğaz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Bir çalışmada, adaçayı spreyinin boğaz ağrısını azaltmada aslında klorheksidin lidokain spreyinden biraz daha etkili olduğu bulunmuşturÜstelik  olumsuz yan etkiler de görülmemiştir. Ekinezya , geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan başka bir bitkidir. Antibakteriyel etkisi  ve inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

  Evde adaçayı ve ekinezya boğaz sprey yapmak için bu tarifi deneyebilirsiniz :

  Malzemeler:

  1 çay kaşığı adaçayı.

  1 tatlı kaşığı ekinezya.

  1/2 su bardağı su.

  Önce suyu kaynatın. Adaçayı ve ekinezayı küçük bir kaba yerleştirin ve sonra kaynar su ile doldurun.30 dakika demlenmesi için bekletin. Karışımı süzgeçten geçirin . Küçük sprey şişesine yerleştirin ve her iki saatte bir veya gerektiğinde boğazına püskürtün.

  Sonuç : Adaçayı ve ekinezya karışımı  sprey etkili bir şekilde hafifletebilir.

  elma-sirkesi​​​​​​​3. Elma Sirkesi

  Elma sirkesi yüzyıllardır sağlık için kullanılır. Aktif maddesi olan asetik asit bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.Tıbbın babası olarak bilinen eski Yunan hekim Hipokrat, öksürük ve boğaz ağrısı gibi grip belirtilerini tedavi etmek için oksimel olarak bilinen elma sirkesi ve bal kombinasyonu bile önermişti. Boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olmak için, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve isteğe bağlı olarak bir bardak bal ile karıştırılmış 1 fincan ılık su içirin. Elma sirkesi antibakteriyel özelliklere sahiptir ve ılık suyla az miktarda tüketildiğinde boğaza boğaz rahatlamasına yardımcı olabilir.

  tuzlu-su​​​​​​​4. Tuzlu Su Gargarası

  Boğaz ağrısından kurtulmak için tuzlu su ile boğmak iyi bilinen doğal bir çare.Tuzlu su boğazdaki ödemi azaltır. Boğazdaki hastalık yapan bakterileri öldürmekte etkilidir.

  1 fincan ılık suya 1 çay kaşığı tuz dökün ve karıştırın. Bu karışımı ile saatte bir, 30 saniyeliğine gargara yapın. Saatte bir sıcak tuzlu su ile gargara ödemi  azaltmaya yardımcı olur ve boğaz rahatsızlığını hafifletebilir.

  bal5. Bal

  Bal, boğaz ağrısını kesmek için diğer doğal maddelerle birlikte kullanılan lezzetli gıdadır. Enfeksiyonla mücadeleye ve acıyı hafifletmeye yardımcı olmanın yanı sıra bal inkar edilemez bir şekilde ilaçların tadını daha iyi hale getirebilir. Bal özellikle sıcak su ve elma sirkesi veya otlar ile kombine edildiğinde etkili olabilir.

  Bununla birlikte, bir yaşın altındaki çocuklara verilmez, çünkü  bazen balda bulunan botulinum sporları küçük çocuklarda enfeksiyon yapabilir . Ayrıca, şekerden kaçınan ya da düşük karbonhidratlı bir diyet izleyen insanlar, balda şeker olduğundan ve karbonhidrat içerdiğinden tercih etmeyebilir.

  Bal, boğaz ağrısının giderilmesinde, özellikle sirke veya otlarla sıcak suda karıştırıldığında yardımcı olabilir.

  meyan-koku6. Meyan Kökü

  Meyan kökü, Avrupa'ya ve Güney Asya'ya özgü bitkilerdir. Geleneksel tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Meyan kökü, boğaz ağrısı azaltmaya yardımcı özelliklere sahiptir. Boğaz ve gırtlak çevresindeki büyük ameliyatlardan sonra meyan kökü kullanıldığında ağrının % 50 azaldığı görülmüştür. Ayrıca meyan kökünü su gibi içecek veya gargara yapmak için kendiniz de yapabilirsiniz. Meyan kökünü sıcak suda beş dakika bekletin, sonra süzdürüp için. Meyan kökü gargara ya da çay gibi tüketildiğinde boğaza boğazını yumuşatmaya yardımcı olabilir.

  limon-suyu7. Limon Suyu

  Limon suyu soğuk algınlığı veya grip sırasında ortaya çıkan boğaz ağrısını da azaltabilen ferahlatıcı bir içecektir. Limon, C vitamini ve antioksidanlar içerir . Ayrıca tükrük miktarını da arttırır ve mukozanın nemli kalmasına yardımcı olur. Limon suyunu ılık su ve biraz da bal veya tuzlu su ile karıştırmak faydalarını üst düzeye çıkarmanın iyi bir yoludur. Limon suyu, boğaz ağrısı ve iyileşmeye yardımcı olan C vitamini ve bileşikleri içerir.

  zencefilli-cay8. Zencefilli Çay

  Zencefil , antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilere sahip, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olan bir baharattır. Bir çalışmada, zencefil ekstraktı, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlu insanlardan boğaz sürüntülerine uygulandığında, hastalıktan sorumlu bakterilerin bir kısmının yokedilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Malzemeler:

  Zencefil kökü.

  1 litre su.

  1 çorba kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.

  Limon suyu

  Yöntem: Zencefil kökünü soyun ve rendeleyin küçük bir kaba koyun. Büyük bir tencerede su kaynatın. Altını kapattıktan sonra  1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefiyi koyun ve kapağını kapatın. 10 dakika kadar bekletin. Tatlandırıcı ve limon suyu ilave edin, sonra karıştırarak karıştırın. Bu çay, gerektiğinde tekrar ısıtılır veya soğuk servis edilebilir.

  Sonuç : Zencefilli köklü çay, enfeksiyonla mücadelede yardımcı olabilir, iltihaplanmayı azaltabilir ve boğaz ağrısı boğazını hafifletebilir.

  hindistan-cevizi-yagi9. Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı sağlık açısından çeşitli faydaları olan bir gıdadır. Yapılan çalışmalar, enfeksiyonla mücadeleye, iltihabı azaltmaya ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olabileceğini önermektedir. Hindistan cevizi yağı da boğazdaki mukoza zarlarının yağlanmasına yardımcı olduğu için çok rahatlatıcıdır.

  Bir kaç şekilde kullanabilirsiniz: 1) Sıcak çay veya sıcak kakaoya bir kaşık ekleyin.

  2) Çorbaya bir kaşık ekleyin.

  3) Basitçe ağzınıza bir kaşık koyun ve boğazınızı eritmesine izin verin.

  Yüksek dozlarda laksatif bir etki yaratabileceği için, hindistancevizi yağını günde yaklaşık 2 çorba kaşığı (30 ml) ile sınırlamak en iyisidir. Hiçbir zaman hindistan cevizi yağı kullanmadıysanız, potansiyel yan etkileri en aza indirgemek için bir seferde 1 çay kaşığı (5 ml) ayırmaya başlayın. Sonuç : Hindistan cevizi yağı boğazda yatıştırıcıdır, anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir. Yalnız veya sıcak içecekler için günde 2 çorba kaşığı (30 ml) kadar alınız.

  tarcin10. Tarçın

  Tarçın , antioksidanları yüksek ve antibakteriyel faydalar sağlayan hoş kokulu ve lezzetli bir baharattır. Soğuk algınlığı ve grip için geleneksel bir yöntemdir. Tarçınlı çay, bitkisel ve normal çeşitlerin çoğundaki bakkalardan satın alınabilir. Ayrıca bitkisel veya siyah çaya tarçın ekleyebilirsiniz. Bir diğer lezzetli seçenek, tarçın badem sütünü yapmaktır, bu süt özellikle boğazınızda rahatlatıcı olabilir.

  Tarçın badem sütü

  Malzemeler:

  1 bardak badem sütü.

  1/2 çay kaşığı (2.5 ml) öğütülmüş tarçın.

  1/8 çay kaşığı (0.6 ml) kabartma tozu.

  1 çorba kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.

  Yöntem: Tarçın ve kabartma tozu tencereye yerleştirilir ve birlikte karıştırılır. Badem sütü ekleyin ve tekrar iyice karıştırın. Karışımı ısıtın. Tatlandırıcıyı ekleyin.

  Sonuç : Tarçın, soğuk algınlığı veya gripten dolayı boğaz ağrısı ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Boğaz rahatsızlığına yardımcı olması için çay olarak hazırlanabilir veya diğer sıcak içeceklere eklenebilir.

  bol-miktarda-sivi11. Bol Miktarda Sıvı

  Boğaz ağrısı olduğunda, yapmayı düşündüğün son şey bir şeyler içmektir. Bununla birlikte, boğazınızın müköz membranlarının sulanması önemlidir, böylece iyileşebilirler. Yutma rahatsızlık verebilir, bol miktarda su veya diğer sıvıları içmek nihayetinde boğazınızı daha iyi hissedecektir. En rahat hisseden her sıcaklıkta çay, bitkisel içecekler, su veya diğer içecekleri için.

  Sonuç : Yeterli sıvının tüketilmesi, iyi su altında kalmanızı ve boğazınızın nemli kalmasını sağlar, böylece iyileşebilir.

  tavuk-corbasi12. Tavuk Çorbası

  Tavuk çorbası, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı bilnen anne usulü tedavisidir. Aynı zamanda hasta olduğunuzda daha fazla sıvı almanızı sağlar. İçinde sarımsak kullanmak isteyebilirsiniz çünkü sarımsak, hasta olduğunuz zaman da faydalanabilecek biyoaktif bileşikler içerir . Konserve tavuk çorbası vaktinden önce satın alınabilir ve gerektiğinde saklanabilir. Ayrıca lezzetli ev yapımı tavuk çorbası hazırlayabilirsiniz .

  Sonuç : Tavuk çorbası, boğaz ağrısı yapmaya yardımcı olabilecek bir rahatlık ürünüdür. Buna sarımsak eklenmesi ek fayda sağlayabilir.

  nane-cayi13. Nane Çayı

  Nane çayı

  Nane çayı, anti-enflamatuar bileşikler içerir ve boğaza son derece rahatlatıcıdır.

  Piyasada birçok naneli nane bitki çayları var.

  Ayrıca, taze nane yaprakları kaynar suyun içinde üç ila beş dakika kadar batırarak, sonra da yaprakları sıkarak kendi yapabilirsin.

  Nane çayı kafeinsizdir ve doğal olarak tatlı tadında ek bir tatlandırıcı gerekmez.

  Sonuç : Nane çayı, iltihaplanmayı ve boğaz rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olan lezzetli, ferahlatıcı bir içecektir.

  papatya-cayi​​​​​​​14.Papatya Çayı

  Papatya, Ortaçağ'dan bu yana tıbbi amaçlı kullanılır.

  Çay biçiminde en çok aşina olabilirsiniz. Papatya çayın, iyileşme için önemli olan dinlendirici bir uykuyu teşvik ettiğine inanılıyor. Araştırmalar, papatyanın enfeksiyonla mücadelede ve ağrıyı azaltmada yardımcı olabileceğini bulmuştur . Papatya çayı, heryerde  yaygın olarak satılır. Hoş, hafif bir aroma ve lezzete sahiptir. Diğer bitkisel çaylar gibi, papatya da kafein içermez.

  Sonuç : Papatya çayı, onarıcı uykuyu teşvik eder, enfeksiyonla mücadelede yardımcı olur ve boğaz ağrısı boğazını inceler.

  15. Bitkisel Boğaz Pastilleri

  Çaylar, infüzyonlar ve diğer içecekler yatıştırıcıdır ve hidrasyon sağlar, ancak bazen boğaz pastiline girmek de rahatlatıcı olabilir. Satın alınabilecek bitki boğaz pastilleri var. Ayrıca , bu makalede listelenen bazı otlar ile ev yapımı boğaz pastilleri yapabilirsiniz .

  Pastil hazırlarken kullanmak isteyebileceğiniz bir başka bitki ise, kaynamış karaağaçtır, bu marmelat, batak asması köküne benzer şekilde, boğazı kaplar ve yatıştırır.

  Bu yöntemler yetersiz kalırsa bir doktora ulaşmanın vakti geldi demektir. Bu yöntemler haricinde kendi başınıza antibiotik ya da yan etkisini bilmediğiniz ilaçları kullanmayın,uzmana danışın. Şiddetli ya da kalıcı ağrı, bakteriyel boğaz ve bademcik iltihabını ya da tıbbi tedaviyi gerektiren ciddi bir enfeksiyonunu düşündürür.

  Yazı kaynağı : www.drmertbilgili.com

  Antibiyotik Etkili Olduğunu Bilmediğiniz 9 Doğal İçecek - Yemek.com

  Antibiyotik Etkili Olduğunu Bilmediğiniz 9 Doğal İçecek - Yemek.com

  Havalar zaten yavaş yavaş soğumaya başlamıştı ki, kasım ayının gelmesiyle de kış kendini hissettirmeye başladı. Bunun için almamız gereken önlemli tedbirler arasında kışa uygun kıyafetler giyinmek, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yiyecek ve içecekler tüketmek gibi güzel çözümler bulunuyor.

  Çünkü önümüz kara kış ama biz şimdiden hasta olmaya, öksürmeye, ateşlenmeye başladık. Yani "eyvah grip oldum" şikayetleri havalarda uçuşur oldu. Eee Yemek.com olarak da bu duruma dur demeyi kendimize bir borç bildik. Size harika bir liste hazırladık.

  Bu içecekler sayesinde ecza dolaplarını, antibiyotikleri, ağrı kesici ve ateş düşürücüleri unutacaksınız.

  Afiyet olsun.

  Mercimeğin gücü adına güç onda artık: Zerdeçallı mercimek çorbası

  Mikropların kökünü kurutan zerdeçal ile annelerimizin şifalı çorbası olan mercimek çorbasının gücünü düşünebiliyorsunuz değil mi? Bizde lezzetli bir tarifi bulunan mercimek çorbasını hazırlarken tuz ve karabiberi eklediğiniz sırada toz olarak tarife ek 1-2 çay kaşığı zerdeçal ekleyebilirsiniz. Gerisi ise aynı.

  Bir çorba daha: Zencefilli havuç çorbası

  Eğer üzerinizde biraz kırgınlık varsa ve yavaştan grip olacak gibi hissediyorsanız kendinizi zencefili çorba içinde kullanmaya ne dersiniz? Çok da lezzetli üstelik.

  Zencefilli havuç çorbası tarifi için sizi böyle alalım.

  Oldukça zahmetsiz: Ballı su

  Sabah uyandığınızda bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı bal ekleyerek içmek vücut direncinizi artırmaya yetecektir. Çünkü bal doğal bir enerji kaynağıdır. Tüm bunların yanı sıra bakterilerle savaşarak bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

  Boğaz ağrısı da neymiş: Zencefil çayı

  Taze veya kuru zencefil ile hazırlayabileceğiniz hoş kokulu bir çay olan zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı boğaz ağrılarını hafifletmek için etkilidir. Ayrıca zencefilin içinde bulunan bileşenler, vücudunuzun viral hücrelere karşı direncini artırarak grip ve soğuk algınlığından kurtulma sürecini hızlandıracaktır.

  Antibiyotik niyetine: Zerdeçal

  Mikroplarla savaşma özelliği bulunan zerdeçal, tüketildiği andan itibaren kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan şifalı ve hatta mucizevi diyebileceğimiz bir bitkidir. Bitki çaylarının geneli gibi sıcak su içerisinde 2-4 dakika demlemek yeterlidir. Ancak unutmamak gereken bir konu, zerdeçalın çay olarak günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemesi gerektiğidir.

  Bal da ekleyin: Adaçayı

  Antiviral olarak kabul edilen adaçayı aynı zamanda diş eti iltihaplarını iyileştirir, bademcik iltihaplarına iyi gelir, boğaz ağrısını hafifletir, ağız yaralarını iyileştirir. İçine ekleyeceğiniz bir çay kaşığı bal ise bağışıklık sisteminizi ekstra olarak güçlendirecektir.

  Doğal antibiyotiktir: Yeşil çay

  Yeşil çay yine karşımıza çıktı ama haklı, Northwestern Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre uzmanlar, yeşil çayın içerisinde bulunan bazı bileşiklerin antibiyotik özelliğe sahip olduğunu belirtti. Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemini destekliyor.

  Farklı şeyler de denemek lazım: Karahindiba çayı

  ABD’de bir tür yabani ot olarak kabul edilen karahindiba, alternatif Çin tıbbında bir asırdır soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca karahindiba bitkisinin ülsere, diş eti hastalıklarına, bronşite ve zatürreye iyi geldiği bilinmektedir.

  Adaçayına bonus: Zencefilli adaçayı

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Çeşitli mikropların ve iltihaplı hastalıkların neden olduğu enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilecek birçok doğal antibiyotik vardır. Bazı hastalıkları ve rahatsızlıkları önlemek ve tedavi etmek için doğal antibiyotikler kullanılabilir.

  Doğal antibiyotikler, ilaç kullanımını gerçekten ihtiyaç duyulan durumlara indirgeyen harika alternatiflerdir. Penisilin ile başlayan antibiyotiklerin keşfi binlerce hayat kurtardı ve ölümcül bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmeyi mümkün kıldı.

  Doğal antibiyotikler soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi mevsimsel rahatsızlıklarla mücadelede, iltihaplı durumlara karşı ve vücudun doğal savunmasını uyarmada etkilidir.

  İşte hastalıklara karşı kullanabileceğiniz 20 doğal antibiyotik.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Bal, yüzyıllardır uzun yaşam iksiri olarak kabul edilmiştir. Onlarca faydalı özelliği olan ve güçlü bir doğal antibiyotik olarak kabul edilen bir besindir. Günde bir çay kaşığı bal tüketmenin, solunum sisteminin sağlığını korumaya katkıda bulunduğu bilinmektedir.

  Bal soğuk algınlığı, sinüzit, öksürük ve bronşiti hafifletmeye yardımcı olur. Bal, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına etkili bir şekilde karşı koyar. Günde üç yemek kaşığı bal, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve hızlı iyileşmeyi ve en rahatsız edici semptomları hafifletmeyi sağlar.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Ekinezya, doğal bağışıklık savunmasını destekleyen ve enfeksiyonları önleyen bir bağışıklık uyarıcı etkiye sahip olmasının yanı sıra, düzenli olarak alındığında soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, ateş ve öksürükle etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olur.

  Etkinliği ve bağışıklık sisteminin tepkisini iyileştirme yeteneği ve yan etkilerinin yokluğu çeşitli bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Propolis, arılar tarafından toplanan ve sindirim enzimlerinin etkisine tabi tutulan reçinelerden yapıldığı için bitki ve hayvan kaynaklı doğal maddelerin karışımıdır.

  Propolis mevsimsel rahatsızlıklara karşı koymak için yararlı olan mükemmel bir doğal antibiyotiktir. Propolis bağışıklığı iyileştirebileceği için önleyici bir çare olarak da kullanılabilir ve hastalığa yakalanma riskini azaltır. Özellikle boğaz ağrıları ve bademcik enfeksiyonlarına karşı hassas olanlar için etkilidir.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  En etkili doğal antibiyotikler arasında sarımsak en iyi bilinenlerden biridir. Ateşe ve soğuk algınlığına karşı mükemmel bir doğal ilaçtır ve antibakteriyel ve antiviral gibi faydalı özellikleri vardır.

  Bağışıklık sistemini uyarır ve mineraller, enzimler ve vitaminler içerir. Özellikle çiğ veya kaynatılarak tüketilirse gerçek bir sağlık deposudur.

  Sarımsağa tipik kokusunu veren madde olan allisin, mükemmel bir doğal antibiyotiktir. Aynı zamanda tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Soğanların da antibiyotik özelliği vardır, ancak çiğ olarak yenilmelidir. Vitamin ve mineraller açısından zengindir, böbrek ve mesane enfeksiyonlarında özellikle faydalıdır.

  Grip durumunda bir bardağa yarım soğan koymak ortamın arınmasına yardımcı olacağı için faydalıdır.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Kekik, yemekleri lezzetlendirmek için mükemmel kokusunun yanı sıra, sağlık için de değerli bir bitkidir ve birçok tedavi edici özelliği ile bilinir.

  Güçlü bir doğal antiseptik olmasının yanı sıra özellikle Staphylococcus'a karşı etkili bir antibiyotik olan uçucu yağ formunda kullanılabilir. Bronşit, astım, öksürük ve solunum sistemini etkileyen enfeksiyonlara karşı etkilidir.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Okaliptüs özü, balgam söktürücü özelliklere sahiptir ve aynı zamanda antibakteriyeldir. Bu nedenle farenjit, bronşit, kulak enfeksiyonları ve adenit durumunda yararlıdır.

  Solunum yollarında bulunan nezle salgılarına karşı etkili bir akışkanlaştırıcı ve balgam söktürücü etki yapar.

  Okaliptüs aynı zamanda vücutta zayıflamış bakteri hücrelerini parçalayabilen doğal bir antiseptiktir. Çalışmalar, bu bitkinin enterit, kolit ve idrar enfeksiyonlarından sorumlu bir bakteri olan Escherichia coli de dahil olmak üzere bakterilerin çoğalmasına karşı koymadaki etkinliğini kanıtlamıştır.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Sağlığı artıtıcı mükemmel bir besin olan zencefil, mevsimsel rahatsızlıkları önlemek için gerçek bir sağlık deposudur. Zencefil ve limon çayı içmek soğuk algınlığı, ateş, bronşit ve boğaz ağrısına karşı iyidir.

  Ayrıca, içeriğindeki gingerol sayesinde mükemmel bir balgam söktürücü ve öksürük önleyici etki gösterir.

  İltihap önleyici özellikleri sayesinde bir parça taze kök çiğnemek ağız boşluğunun tahrişini azaltabilir. Alternatif olarak, zencefili limon gibi dezenfektan gıdalarla veya bal gibi yatıştırıcı gıdalarla karıştırarak çay hazırlayabilirsiniz.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Zeytin yaprağı, antiseptik ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle eski zamanlardan beri yaraları iyileştirdiği bilinen bir başka mükemmel doğal antibiyotiktir.

  Zeytin yaprağı, antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip gerçek bir doğal antibiyotik olan elenolik asit dahil olmak üzere terapötik özelliklere sahip 200'den fazla madde içerir.

  Ekstrakt şeklinde veya gıda takviyeleri şeklinde alınabilirler.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Yeşil çay yaprakları, Streptococcus gibi bakterilere karşı oldukça etkili olan polifenoller açısından zengindir. Yeşil çay aynı zamanda bağışıklık sistemini uyarabilen ve güçlendirebilen mükemmel bir doğal antioksidandır.

  Ayrıca kalp ve damar sistemini güçlendirerek özellikle kış aylarında bakteriyel ve viral hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Zerdeçalın ana bileşeni olan kurkumin, mide ülseri ve reflü hastalıklarına özgü Helicobacter pylori'ye karşı çok etkilidir.

  Aynı zamanda karaciğeri koruyucu etki gösterir. Karaciğerin düzgün çalışmasını sağlamak, sindirimi desteklemek ve ağrılara karşı koymak için her zaman etkilidir. Safra üretimini ve bağırsaktan çıkışını destekler, böylece karaciğeri korur ve otomatik olarak vücuda önemli faydalar sağlar.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Lavanta, sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip ve aynı zamanda iltihap önleyici ve ağrı kesici özellikler barındıran aktif maddeler bakımından zengindir.

  Çalışmalar, bileşenlerinin antibiyotiklere karşı dirençli bazı bakterilere karşı kullanılabileceğini göstermiştir.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Nane ferahlatıcıdır ve sindirime yardımcı olur. Dişlere sürüldüğünde ağız kokusunu önler, içerdiği mentol mide aktivitesini uyaran özelliklere sahiptir ve bulantı ve kusma ile mücadelede faydalıdır.

  Nane özü safra aktivitesini kolaylaştırır ve bulantı önleyici ve ağrı kesici etkilere sahiptir. Nane yağı ise nezle için yararlıdır.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Greyfurt çekirdeği takviyesi önemli faydalı özelliklere sahiptir. Özellikle etkili bir antibakteriyel ve mantar önleyici etki gösterir ve enfeksiyonlara etkili bir şekilde karşı koyabilir.

  Greyfurtun çekirdeklerinden, posasından ve beyaz zarlarından elde edilen sıvı bir ekstrakttır. Son çalışmalar, yüzlerce virüs ve bakteri türüne, ayrıca birçok mantar türüne ve birçok parazite karşı etkinliğini göstermiştir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı antioksidanlar açısından zengindir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak bakteri florasını iyileştirir.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Etken maddeleri birçok enfeksiyonu tedavi edebilen bir bitkidir. Güçlü bir antibakteriyeldir, güçlü bir bağışıklık uyarıcıdır ve yaraların, hatta enfekte olanların bile daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

  Aloe vera jeli ayrıca antiseptik ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve aftların iyileşmesini sağlar ve diş etlerinin iltihaplanmasını önler.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Adaçayı antiseptik, iltihap önleyici ve antimikrobiyal özellikleriyle bilinen, diş plağı oluşumunda rol oynayan mikroorganizmaların çoğalmasını ortadan kaldırabilen doğal bir ilaçtır.

  Bilimsel çalışmalar, her ikisi de çürük gelişiminde rol oynayan Streptococcus mutans ve Candida albicans'a karşı ada çayı bazlı gargaraların etkinliğini kanıtlamıştır.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Karanfil özü etkili bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Karanfil yağı aft, ağız boşluğunda apseler, ishal ve sinüzite karşı etkilidir.

  Diş çürümesine neden olan bakteriler üzerinde de etkilidir ve aynı zamanda mükemmel bir mantar önleyicidir. Özellikle tırnaklarda ve kafa derisinde ortaya çıkan mantarlara karşı etki gösterir.

  İltihabı azaltırlar ve diş ve ağız boşluğu problemlerinde kullanılırlar. Ek olarak, mikrop öldürücü etkileri ile diş ağrısı için mükemmel bir doğal çaredir.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Diş ve diş eti enfeksiyonları için lavanta ve çay ağacı yağı esansiyel yağları çok etkilidir. Saf veya zeytinyağında seyreltilmiş olarak bu uçucu yağlardan birkaç damla anında antiseptik etki için yeterlidir. Bu yağlar diş apsesi durumunda da oldukça faydalıdır.

  Çay ağacı yağı, antibakteriyel, antioksidan, mantar önleyici ve antiseptik özelliklere sahiptir.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Ebegümeci, iltihap önleyici, yatıştırıcı, onarıcı ve koruyucu özelliklerine sahiptir. Özellikle sistit için faydalıdır. Kaşıntı veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, temizler, alevlenmeleri engeller ve vücudu canlandırır.

  Farklı bakteri ve mantar türleri ile savaşmak için gerekli olan çok sayıda antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Özellikle Escherichia coli, Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa vb. patojenlerle mücadelede etkilidir.

  Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

  Aynısefa çok yönlü bir doğal ilaçtır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Antiseptik, antibakteriyel, yatıştırıcı, ferahlatıcı ve iyileştirici etkiye sahiptir.

  Vajinal bakteri florasını yeniden dengeleyebilir ve idrar yollarının yanmasını sakinleştirebilir. Adet döngüsündeki değişiklikler gibi kadın genital sistemi işlev bozukluklarını tedavi etmeye uygun maddeler içerir.

  İltihap önleyici özelliği kolit, gastrit, ülserler ve iç dokuları etkileyen diğer patolojilerde kullanılmasını sağlar.

  İltihap önleyici, antiseptik, iyileştirici, canlandırıcı ve yumuşatıcı özellikleri onu yanıklar, yaralar, ciltte kızarıklık ve tahriş, ağız yaraları ve diş eti iltihabı için mükemmel bir doğal ilaç haline getirir.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap