Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğaz ağrısını anında kesen

  1 ziyaretçi

  boğaz ağrısını anında kesen bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Tedavi İle Boğaz Ağrısı En Hızlı Nasıl Geçer?

  Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Tedavi İle Boğaz Ağrısı En Hızlı Nasıl Geçer?

  İlaç kullanımına başlamadan önce genel olarak boğaz ağrısına iyi gelen şeyler, bitkisel çaylar, çorbalar tüketilir. İltihaplı boğaz ağrısı; bu gibi yöntemlerle enfeksiyonu boğazdan atmak suretiyle sona erdirilmeye çalışılır. Özellikle boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum diyenler ve yutkunma zorluğu problemine öksürük, boğazda yanma, şişkinlik gibi sorunların eşlik ettiği durumlar için mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır. İşte boğazdaki iltihabı bitiren, bademcik ağrısına son veren, şişkinlik, yanma, acı, kızarıklık gibi durumlardan kurtulmayı sağlayan doğal ve bitkisel çözümler…

  BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  Sıcak ve içeriği sayesinde boğazdaki enfeksiyonu sonlandırması mümkün bitki çaylar, boğaz ağrısını büyük ölçüde geçirir. Bu sayede sıcak tutulan boğazda nemlenme sağlanacak ve bitkilerin içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde iyileşme süreci hız kazanacaktır. Aynı zamanda söz konusu çayların balla karıştırılarak tüketilmesi de mümkündür. Balın faydaları arasında boğaz ağrısının giderilmesi yardımcı olması da yer alır. Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler, doğal ve bitkisel çözümler ile bitki çaylarından bazıları şu şekildedir:

  Boğaz ağrısına iyi gelen çaylar ve bitkisel yöntemler:

  Papatya çayı

  Boğaz ağrısı doğal yollardan geçer mi sorusunun ilk cevaplarından bir tanesidir. En iyi iltihap sökücü bitkilerden bir tanesidir. Boğazda bulunan mukoza hücrelerinin yenilenmesini sağlar, bölgedeki mikropların vücuttan dışarıya atılmasına yardımcı olur. Boğazı nemlendirir ve rahatlatır.

  Adaçayı

  Boğaz ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri arasında adaçayı içmek de vardır. Mukozayı koruyucu bir tabaka şeklinde kaplayan adaçayı, gargara yapıldığı takdirde daha etkili olur. Mikropları öldürücü etkisi ile bilinir. Bununla birlikte taze adaçayını çiğneyip tükürerek de boğaz ağrısına bitkisel çözüm üretmek mümkündür. Bu yöntemde adaçayının içeriğinde yer alan doğal tedavi bileşenleri, direkt olarak boğazla temas edecek ve enfeksiyonun kurutulmasına yardımcı olacaktır.

  Rezene

  Boğaz ağrısına iyi gelen çaylardan bir tanesi de rezene çayıdır. Boğazdaki iltihabı gidermesinin yanı sıra güçlü bir balgam söktürücü bitki olarak bilinir. Boğaz ağrısının yanı sıra bu soruna eşlik eden öksürük probleminin sonlandırılması için de rezene çayı tüketilmesi önerilir.

  Nane

  Esansiyel yağları dezenfekte eden bir etkiye sahip olan nane, boğaz bölgesinde varlık gösteren mikropların yok edilmesini sağlar. Doktorlar tarafından nane çayı, özellikle soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkan boğaz ağrısının tedavisinde önerilir.

  Tuzlu su

  Boğaz ağrısını gidermek için evde uygulanabilecek yöntemlerin başında tuzlu su ile gargara yapmak gelir. Tuzlu su, ağız boşluğunda yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasını ve ağız içinin dezenfekte edilmesini sağlar. Bu yöntem ayrıca bademciklerdeki şişmeyi de giderecek ve bademcik ağrısına son verecektir. Boğaz ağrısına 2 dakikada çözüm arayanlar bu yöntemi uygulayabilir.

  Hindistan cevizi yağı

  Hindistan cevizi yağı, dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Bununla birlikte boğaz ağrısına iyi geldiği de bilinmektedir. Şifalı özelliklere sahip bir bitkisel kaynak olarak tanımlanan Hindistan cevizi yağı, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı gibi problemlerin tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Öte yandan anti inflamatuar özellikleri de boğazdaki enfeksiyonun kurutulmasını ve iltihabın giderilerek ağrı problemine son verilmesini mümkün kılar.

  BOĞAZ AĞRISI NASIL GEÇER?

  Yutkuna zorluğu ve çeşitli semptomlar ile birlikte kendini gösteren boğaz ağrısı kimi durumlarda oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Peki bu durumda boğaz ağrısı için ne yapılır? Doktor bilgisi ve önerisi dahilinde boğaz ağrısını anında kesen yöntemler şu şekildedir:

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilen cevapların ilk başında sıvı tüketimi gelir. Günlük sıvı tüketiminin yüksek olması halinde boğazda hissedilen mukoza yumuşar ve bölgede enfeksiyon oluşum riski azaltır. Bu da boğazdaki ağrının ve acının azalmasını mümkün kılar.

  Fazla soğuk ya da fazla sıcak yiyecek ve içecekler boğaz ağrısına zarar verir. Dolayısıyla besinlerin mümkün olabildiğince ılık bir şekilde tüketilmesi gerekir. Bu dengeyi ayarlayamadığınız takdirde boğazınızda ortaya çıkmasına sebep olduğunuz tahriş, ağrıyı beraberinde getirecektir.

  Sağlık bir şekilde nefes alıp vermek ve bu sayede boğazınızın kurumasını önlemek için kış aylarında içinde bulunduğunuz odadaki kaloriferlerin üzerine bir bardak su koyabilirsiniz.

  Yüksek ses boğazınızı yoracak ve ağrı vb. problemlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Daha sakin bir ses tonuyla konuşmak sizi bu problemden korur.

  BOĞAZ ENFEKSİYONU NASIL GEÇER?

  Özellikle kış mevsiminde enfeksiyon kapanda boğaz bölgesinde gelişen iltihap, boğaz ağrısı başta olmak üzere çeşitli sorunları beraberinde getirir. İltihap dolayısıyla ortaya çıkan bu sorunları ortadan kaldırmak için izlenmesi gereken tedavi sürecinde, boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir konusunda önerileri uygulamak gerekir. Boğaz enfeksiyonuna iyi gelen evde doğal ve bitkisel çözüm, iltihabı kurutmasının yanı sıra iltihap dolayısıyla meydana gelen sorunları da ortadan kaldıracaktır.

  Yukarıda da bahsettiğimiz papatça, rezene çayı gibi bitkisel kaynaklar boğaz ağrısını gidermelerinin yanı sıra boğazdaki enfeksiyondan kurtulmayı sağlayan doğal tedavi yöntemleri arasında gösterilir.

  Dondurmanın boğaz ağrısı ve enfeksiyona sebep olduğu düşünülür. Yaygın bir şekilde hakim olan bu düşünce esasında doğru değildir. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar ile dondurma tüketiminin enfeksiyon riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

  Boğazda meydana gelen enfeksiyon ile birlikte bademciklerin ağrıması ve şişmesi, bağışıklık sistemindeki güçsüzlük ile doğrudan ilişkilidir. Bu durumun önüne geçmek için bağışıklık sistemini güçlendirecek alışkanlıklar edinilmesi önerilir.

  Boğazında enfeksiyon dolayısıyla ağrı hisseden kişiler, sıcak bir havlu ile boğaz bölgesine uygulama yapabilir.

  BOĞAZ AĞRISI NEDEN OLUR?

  Boğaz ağrısı, genel olarak üst solunum yollarında meydana gelen bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Boğazda meydana gelen ağrılar bademciklerin de içerisinde yer aldığı birtakım organlar dolayısıyla ortaya çıkmış olabilir. Sebebi ise genellikle bu organlardan bir yada birkaçının bazı hastalıklardan ya da çevresel faktörlerden etkilenmiş olmasıdır. İşte boğaz ağrısı nedenleri:

  BOĞAZ AĞRISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Boğaz ağrısı genel olarak enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkar. Bilindiği üzere enfeksiyonel hastalıkların kaynağı virüs olarak tanımlanır. Bademcik iltihabının en büyük sebebi, virüslerin soğuk hava ve benzeri değişenlerden güç alarak vücutta etkin olmasıdır. Virüsün etkisini artırmasıyla birlikte boğazda şiddetli bir ağrı ve kızarıklık ortaya çıkar. Bu duruma kimi zaman baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk hissi veya genel olarak vücut ağrısı gibi durumlar eşlik edebilir.

  ÇOCUKLARDA BOĞAZ AĞRISI

  Çocuklarda boğaz ağrısının sebebi yetişkinlerin aksine belirli bir hastalık ile ilişkilendirilmez. Çocuklarda bakteri kültürleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakterilere karşı da savaş açar. Bu aşamada mukozaya yapışan bakteriler öksürük ile dışarı atılmaya çalışılır. Bu da boğazın tahriş olmasına ve ağrı probleminin ortaya çıkmasına yol açar.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Boğaz Ağrısı İçin Doğal Tedavi

  Boğaz Ağrısı İçin Doğal Tedavi

  Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin 15 Doğal Öneri

  Boğaz ağrısı çok rahatsızlık veren bir durum olabilir. Başlıca semptomu,yutkunduğunuzda artan , ağrısı ve tahriştir. Boğaz ağrısı, vücudunuzun viral veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak ortaya çıkar. Doğal bağışıklık tepkiniz boğazdaki mukus zarlarının iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Bilimsel kanıtlarla desteklenmiş bazı preparatlar da dahil olmak üzere rahatlama sağlayabilecek çeşitli doğal ilaçlar vardır. Medical News Today dergisinin yazısını sizler için Türkçeye uyarladık.

  İşte 15 doğal boğaz ağrısı tedavisi.

  hatmi-cicegi1. Hatmi Çiçeği Kökü

  Hatmi bitkisi, boğaz ağrısını tedavi etmekyüzyıllardır  için kullanılmaktadır. Kökü, müsilaj olarak bilinen, yutduğunuzda boğazı kaplayıp yağlandıran jelatin benzeri bir madde içerir. Ağrılı bir boğazı rahatlatmak için soğuk bir hatmi çiçeği kökü karışımı için bir öneri:

  Hatmi çiçeği kökü karışımı

  Malzemeler:  Soğuk su ve  28 gram kuru hatmi kökü.

  Soğuk su ile 1 litrelik kavanoz doldurun. Hatmi çiçeği kökünü temiz bir bez içine koyun ve paket yapıp ağzını bağlayın. Paketi suya tamamen batırıncaya kadar kavanoza daldırın. Paketin bağlı ucunu kavanozun kapağının kenarına sıkıştırın ve kapağı kapatın. Hazırladığınız karışımı en az sekiz saat dinlendirin . Kavanozun içinden hatmi kökü paketini çıkarın ve içeceğiniz miktarı bir bardağa boşaltın.  Arzu ederseniz, tatlandırıcıyı ekleyin. Karışım yakınmalarınızı azaltacak, gün boyunca yudumlayabilirsiniz. Hatmi kökü, eski çağlardan beri boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Bu kök boğazını kaplayan ve yatıştıran jelatinimsi bir madde içerir.

  adacayi-ve-ekinezya2. Adaçayı Ve Ekinezya

  Adaçayı, Akdeniz kökenli ve şimdi dünya çapında yetiştirilmektedir. Birçok inflamatuar durumu tedavi etmek için kullanılmıştır ve bilimsel çalışmalar, boğaz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Bir çalışmada, adaçayı spreyinin boğaz ağrısını azaltmada aslında klorheksidin lidokain spreyinden biraz daha etkili olduğu bulunmuşturÜstelik  olumsuz yan etkiler de görülmemiştir. Ekinezya , geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan başka bir bitkidir. Antibakteriyel etkisi  ve inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

  Evde adaçayı ve ekinezya boğaz sprey yapmak için bu tarifi deneyebilirsiniz :

  Malzemeler:

  1 çay kaşığı adaçayı.

  1 tatlı kaşığı ekinezya.

  1/2 su bardağı su.

  Önce suyu kaynatın. Adaçayı ve ekinezayı küçük bir kaba yerleştirin ve sonra kaynar su ile doldurun.30 dakika demlenmesi için bekletin. Karışımı süzgeçten geçirin . Küçük sprey şişesine yerleştirin ve her iki saatte bir veya gerektiğinde boğazına püskürtün.

  Sonuç : Adaçayı ve ekinezya karışımı  sprey etkili bir şekilde hafifletebilir.

  elma-sirkesi​​​​​​​3. Elma Sirkesi

  Elma sirkesi yüzyıllardır sağlık için kullanılır. Aktif maddesi olan asetik asit bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.Tıbbın babası olarak bilinen eski Yunan hekim Hipokrat, öksürük ve boğaz ağrısı gibi grip belirtilerini tedavi etmek için oksimel olarak bilinen elma sirkesi ve bal kombinasyonu bile önermişti. Boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olmak için, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve isteğe bağlı olarak bir bardak bal ile karıştırılmış 1 fincan ılık su içirin. Elma sirkesi antibakteriyel özelliklere sahiptir ve ılık suyla az miktarda tüketildiğinde boğaza boğaz rahatlamasına yardımcı olabilir.

  tuzlu-su​​​​​​​4. Tuzlu Su Gargarası

  Boğaz ağrısından kurtulmak için tuzlu su ile boğmak iyi bilinen doğal bir çare.Tuzlu su boğazdaki ödemi azaltır. Boğazdaki hastalık yapan bakterileri öldürmekte etkilidir.

  1 fincan ılık suya 1 çay kaşığı tuz dökün ve karıştırın. Bu karışımı ile saatte bir, 30 saniyeliğine gargara yapın. Saatte bir sıcak tuzlu su ile gargara ödemi  azaltmaya yardımcı olur ve boğaz rahatsızlığını hafifletebilir.

  bal5. Bal

  Bal, boğaz ağrısını kesmek için diğer doğal maddelerle birlikte kullanılan lezzetli gıdadır. Enfeksiyonla mücadeleye ve acıyı hafifletmeye yardımcı olmanın yanı sıra bal inkar edilemez bir şekilde ilaçların tadını daha iyi hale getirebilir. Bal özellikle sıcak su ve elma sirkesi veya otlar ile kombine edildiğinde etkili olabilir.

  Bununla birlikte, bir yaşın altındaki çocuklara verilmez, çünkü  bazen balda bulunan botulinum sporları küçük çocuklarda enfeksiyon yapabilir . Ayrıca, şekerden kaçınan ya da düşük karbonhidratlı bir diyet izleyen insanlar, balda şeker olduğundan ve karbonhidrat içerdiğinden tercih etmeyebilir.

  Bal, boğaz ağrısının giderilmesinde, özellikle sirke veya otlarla sıcak suda karıştırıldığında yardımcı olabilir.

  meyan-koku6. Meyan Kökü

  Meyan kökü, Avrupa'ya ve Güney Asya'ya özgü bitkilerdir. Geleneksel tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Meyan kökü, boğaz ağrısı azaltmaya yardımcı özelliklere sahiptir. Boğaz ve gırtlak çevresindeki büyük ameliyatlardan sonra meyan kökü kullanıldığında ağrının % 50 azaldığı görülmüştür. Ayrıca meyan kökünü su gibi içecek veya gargara yapmak için kendiniz de yapabilirsiniz. Meyan kökünü sıcak suda beş dakika bekletin, sonra süzdürüp için. Meyan kökü gargara ya da çay gibi tüketildiğinde boğaza boğazını yumuşatmaya yardımcı olabilir.

  limon-suyu7. Limon Suyu

  Limon suyu soğuk algınlığı veya grip sırasında ortaya çıkan boğaz ağrısını da azaltabilen ferahlatıcı bir içecektir. Limon, C vitamini ve antioksidanlar içerir . Ayrıca tükrük miktarını da arttırır ve mukozanın nemli kalmasına yardımcı olur. Limon suyunu ılık su ve biraz da bal veya tuzlu su ile karıştırmak faydalarını üst düzeye çıkarmanın iyi bir yoludur. Limon suyu, boğaz ağrısı ve iyileşmeye yardımcı olan C vitamini ve bileşikleri içerir.

  zencefilli-cay8. Zencefilli Çay

  Zencefil , antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilere sahip, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olan bir baharattır. Bir çalışmada, zencefil ekstraktı, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlu insanlardan boğaz sürüntülerine uygulandığında, hastalıktan sorumlu bakterilerin bir kısmının yokedilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Malzemeler:

  Zencefil kökü.

  1 litre su.

  1 çorba kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.

  Limon suyu

  Yöntem: Zencefil kökünü soyun ve rendeleyin küçük bir kaba koyun. Büyük bir tencerede su kaynatın. Altını kapattıktan sonra  1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefiyi koyun ve kapağını kapatın. 10 dakika kadar bekletin. Tatlandırıcı ve limon suyu ilave edin, sonra karıştırarak karıştırın. Bu çay, gerektiğinde tekrar ısıtılır veya soğuk servis edilebilir.

  Sonuç : Zencefilli köklü çay, enfeksiyonla mücadelede yardımcı olabilir, iltihaplanmayı azaltabilir ve boğaz ağrısı boğazını hafifletebilir.

  hindistan-cevizi-yagi9. Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı sağlık açısından çeşitli faydaları olan bir gıdadır. Yapılan çalışmalar, enfeksiyonla mücadeleye, iltihabı azaltmaya ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olabileceğini önermektedir. Hindistan cevizi yağı da boğazdaki mukoza zarlarının yağlanmasına yardımcı olduğu için çok rahatlatıcıdır.

  Bir kaç şekilde kullanabilirsiniz: 1) Sıcak çay veya sıcak kakaoya bir kaşık ekleyin.

  2) Çorbaya bir kaşık ekleyin.

  3) Basitçe ağzınıza bir kaşık koyun ve boğazınızı eritmesine izin verin.

  Yüksek dozlarda laksatif bir etki yaratabileceği için, hindistancevizi yağını günde yaklaşık 2 çorba kaşığı (30 ml) ile sınırlamak en iyisidir. Hiçbir zaman hindistan cevizi yağı kullanmadıysanız, potansiyel yan etkileri en aza indirgemek için bir seferde 1 çay kaşığı (5 ml) ayırmaya başlayın. Sonuç : Hindistan cevizi yağı boğazda yatıştırıcıdır, anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir. Yalnız veya sıcak içecekler için günde 2 çorba kaşığı (30 ml) kadar alınız.

  tarcin10. Tarçın

  Tarçın , antioksidanları yüksek ve antibakteriyel faydalar sağlayan hoş kokulu ve lezzetli bir baharattır. Soğuk algınlığı ve grip için geleneksel bir yöntemdir. Tarçınlı çay, bitkisel ve normal çeşitlerin çoğundaki bakkalardan satın alınabilir. Ayrıca bitkisel veya siyah çaya tarçın ekleyebilirsiniz. Bir diğer lezzetli seçenek, tarçın badem sütünü yapmaktır, bu süt özellikle boğazınızda rahatlatıcı olabilir.

  Tarçın badem sütü

  Malzemeler:

  1 bardak badem sütü.

  1/2 çay kaşığı (2.5 ml) öğütülmüş tarçın.

  1/8 çay kaşığı (0.6 ml) kabartma tozu.

  1 çorba kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.

  Yöntem: Tarçın ve kabartma tozu tencereye yerleştirilir ve birlikte karıştırılır. Badem sütü ekleyin ve tekrar iyice karıştırın. Karışımı ısıtın. Tatlandırıcıyı ekleyin.

  Sonuç : Tarçın, soğuk algınlığı veya gripten dolayı boğaz ağrısı ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Boğaz rahatsızlığına yardımcı olması için çay olarak hazırlanabilir veya diğer sıcak içeceklere eklenebilir.

  bol-miktarda-sivi11. Bol Miktarda Sıvı

  Boğaz ağrısı olduğunda, yapmayı düşündüğün son şey bir şeyler içmektir. Bununla birlikte, boğazınızın müköz membranlarının sulanması önemlidir, böylece iyileşebilirler. Yutma rahatsızlık verebilir, bol miktarda su veya diğer sıvıları içmek nihayetinde boğazınızı daha iyi hissedecektir. En rahat hisseden her sıcaklıkta çay, bitkisel içecekler, su veya diğer içecekleri için.

  Sonuç : Yeterli sıvının tüketilmesi, iyi su altında kalmanızı ve boğazınızın nemli kalmasını sağlar, böylece iyileşebilir.

  tavuk-corbasi12. Tavuk Çorbası

  Tavuk çorbası, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı bilnen anne usulü tedavisidir. Aynı zamanda hasta olduğunuzda daha fazla sıvı almanızı sağlar. İçinde sarımsak kullanmak isteyebilirsiniz çünkü sarımsak, hasta olduğunuz zaman da faydalanabilecek biyoaktif bileşikler içerir . Konserve tavuk çorbası vaktinden önce satın alınabilir ve gerektiğinde saklanabilir. Ayrıca lezzetli ev yapımı tavuk çorbası hazırlayabilirsiniz .

  Sonuç : Tavuk çorbası, boğaz ağrısı yapmaya yardımcı olabilecek bir rahatlık ürünüdür. Buna sarımsak eklenmesi ek fayda sağlayabilir.

  nane-cayi13. Nane Çayı

  Nane çayı

  Nane çayı, anti-enflamatuar bileşikler içerir ve boğaza son derece rahatlatıcıdır.

  Piyasada birçok naneli nane bitki çayları var.

  Ayrıca, taze nane yaprakları kaynar suyun içinde üç ila beş dakika kadar batırarak, sonra da yaprakları sıkarak kendi yapabilirsin.

  Nane çayı kafeinsizdir ve doğal olarak tatlı tadında ek bir tatlandırıcı gerekmez.

  Sonuç : Nane çayı, iltihaplanmayı ve boğaz rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olan lezzetli, ferahlatıcı bir içecektir.

  papatya-cayi​​​​​​​14.Papatya Çayı

  Papatya, Ortaçağ'dan bu yana tıbbi amaçlı kullanılır.

  Çay biçiminde en çok aşina olabilirsiniz. Papatya çayın, iyileşme için önemli olan dinlendirici bir uykuyu teşvik ettiğine inanılıyor. Araştırmalar, papatyanın enfeksiyonla mücadelede ve ağrıyı azaltmada yardımcı olabileceğini bulmuştur . Papatya çayı, heryerde  yaygın olarak satılır. Hoş, hafif bir aroma ve lezzete sahiptir. Diğer bitkisel çaylar gibi, papatya da kafein içermez.

  Sonuç : Papatya çayı, onarıcı uykuyu teşvik eder, enfeksiyonla mücadelede yardımcı olur ve boğaz ağrısı boğazını inceler.

  15. Bitkisel Boğaz Pastilleri

  Çaylar, infüzyonlar ve diğer içecekler yatıştırıcıdır ve hidrasyon sağlar, ancak bazen boğaz pastiline girmek de rahatlatıcı olabilir. Satın alınabilecek bitki boğaz pastilleri var. Ayrıca , bu makalede listelenen bazı otlar ile ev yapımı boğaz pastilleri yapabilirsiniz .

  Pastil hazırlarken kullanmak isteyebileceğiniz bir başka bitki ise, kaynamış karaağaçtır, bu marmelat, batak asması köküne benzer şekilde, boğazı kaplar ve yatıştırır.

  Bu yöntemler yetersiz kalırsa bir doktora ulaşmanın vakti geldi demektir. Bu yöntemler haricinde kendi başınıza antibiotik ya da yan etkisini bilmediğiniz ilaçları kullanmayın,uzmana danışın. Şiddetli ya da kalıcı ağrı, bakteriyel boğaz ve bademcik iltihabını ya da tıbbi tedaviyi gerektiren ciddi bir enfeksiyonunu düşündürür.

  Yazı kaynağı : www.drmertbilgili.com

  Boğaz Ağrısına İyi Gelecek Doğal Ve Ev Yapımı Öneriler

  Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

  Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

  Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarda sıklıkla rastlanan belirtilerin başında gelen boğaz ağrsı, kontrol altına alınmadığında konuşma, yemek yeme ve hatta nefes almayı güçleştirebilir. Boğaz ağrıları genellikle evde uygulanan basit yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Fakat uzun süren ve şiddetli boğaz ağrılarında tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

  Boğaz Ağrısı Nedir?

  Boğaz ağrısı, yutkunduğunda gitgide kötüleşen boğazda ağrı, kaşınma, yanma hissi ve tahriş hissini tanımlar. Boğaz ağrısı, poliklinik başvurularında en sık görülen semptomlardan biridir. Çoğu boğaz ağrısı enfeksiyon ve çevresel faktörlerden meydana gelir. Kuru boğaz hissi rahatsız edici olsa da genellikle boğaz ağrısı kendiliğinden geçer. Bazen boğaz ağrısı oluşma nedenine ve türüne göre tedavi gerektirebilir.

  Boğazın farklı bölgelerinde görülen boğaz ağrıları etkilediği bölgeye göre şu şekilde isimlendirilir:

  Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  Boğaz ağrısının enfeksiyonlardan çeşitli yaralanmalara kadar pek çok nedeni olabilir. En yaygın boğaz ağrısı nedenleri aşağıda özetlenmiştir.

  Soğuk Algınlığı, Grip ve Diğer Viral Enfeksiyonlar

  Boğaz ağrılarının yaklaşık %90’ı viral enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelir. Soğuk algınlığı, grip, mononükleoz, koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19), kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi viral hastalıklarda boğaz ağrısı yaygın olarak görülür.

  Bakteriyel Enfeksiyonlar

  Boğaz ağrılarında en sık rastlanılan bakteri türü, Streptococcus bakterileridir. Özellikle çocuklarda görülen boğaz ağrılarının yaklaşık %40’ının oluşumunda Streptococcus bakterileri vardır. Streptococcus bakterileri dışında gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir.

  Alerji

  Polen, toz, küf, çimen veya evcil hayvan gibi çeşitli tetikleyicilerin neden olduğu alerjik reaksiyonlarda burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Tetikleyicilere tepki olarak bağışıklık sistemi farklı kimyasallar salgılar. Bu salgılar burunda aşırı birikerek boğazın arka kısmına damlayabilir. Postnazal akıntı denilen bu akıntılar boğazı tahriş edebilir.

  Kuru Hava

  Kuru hava, boğazın nemini emer. Özellikle kışın kullanılan ısıtıcılar ortamın nemini azaltarak boğaz kuruluğuna, tahribatına ve boğaz ağrısına neden olabilir.

  Çevre Kirliliği

  Birçok canlıya zarar vererek doğanın dengesini bozan pek çok atık ve kimyasal maddeler boğaz ağrısına neden olabilir.

  Travma

  Boyuna alınan darbeler sonucu boğaz ağrısı gelişebilir. Boğaza sıkışan bir yiyecekte boğazların tahrip olmasına neden olur. Ayrıca Boğaz ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan yaralanmalardan biri de ses tellerinin ve kaslarının aşırı zorlanmasıdır. Özellikle yüksek sesle konuşmak zorunda kalan öğretmen, antrenör gibi meslek dallarında görülen boğaz ağrılarının en yaygın sebebi budur.

  Gastroözofageal Reflü Hastalığı

  Mideden salgılanan asidin yemek borusuna geri dönmesi olarak ifade edilen reflü hastalığı da boğaz ağrılarının önemli nedenlerinden biridir. Yemek borusuna gelen asit, boğazlarda yanmaya ve ağrıya neden olur.

  Boğaz Ağrısına Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir?

  Boğaz ağrısı herkesde görülebilir. Bazı risk faktörlerinden birine ya da birkaçına sahip olmak sizi boğaz ağrılarına karşı daha hassas hale getirebilir:

  Boğaz Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  Basit adımlar özellikle enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrılarının oluşmasını engelleyebilir:

  Boğaz Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

  Boğaz ağrıları genellikle 5-10 gün içerisinde evde uygulanan tedaviler ile kendi kendine geçmektedir. Fakat uzun süren boğaz ağrılarında tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Kulak burun boğaz uzmanları iyileşmeyen boğaz ağrılarına eşlik eden şu durumların varlığında mutlaka bir hekime başvurulmasını önermektedir:

  Boğaz Ağrısı Tanısı Nasıldır?

  Kulak burun boğaz uzmanı tarafından hastanın semptomları dinlenerek, tıbbı geçmişi incelenir ardından detaylı fiziki muayeneye geçilir. Boğaz, çeşitli aletler veya kamera kullanılarak incelenir. Muayene sonrasında doktorlar, boğaz ağrısının nedeni olan streptokok bakterilerini tespit etmek için basit bir test kullanırlar. Doktor, salgı örneği almak için boğazın arkasına steril bir bez sürer ve örnek test için laboratuvara gönderilir. Hızlı antijen testleri ile kısa sürede sonuçlar elde edilir. Bu testlerin yanı sıra 24-48 saat arasında sonuç veren, daha güvenilir olan ve boğaz kültürü olarak adlandırılan testlerde istenilebilir.

  Boğaz Ağrısının Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

  Boğaz ağrısında bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bazı bitkisel çaylar boğaz ağrısından kaynaklanan rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir:

  Ayrıca yapılan çalışmalarda özellikle karanfil, zencefil ve ekinezya çiçeği özlerinin boğaz ağrısından kaynaklanan iltihabı azaltabileceği sonucuna varmıştır. Bitkisel tamamlayıcı alternatif uygulamalar her birey için uygun bir yaklaşım olmayabilir. Dolayısıyla bu tarz uygulamalar öncesinde hekiminize danışmanız ve yöntemin sizin için uygunluğu konusunda bilgi almanız oldukça önemlidir.

  Boğaz Ağrısının Tedavisi Nasıldır?

  Boğaz ağrısının nedeni viral enfeksiyon ise antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi olmadığı için genellikle tıbbı tedavi gerekmez. Şiddetli ve uzun süreli boğaz ağrılarında ise uygulanan ilaç tedavileri altta yatan nedeni tedavi etmeye ve semptomları hafifletmeye yöneliktir. Boğaz ağrısını hafifleten asetaminofen ve ibuprofen en sık kullanılan ilaçların etken maddeleridir.

  Antihistaminikler, alerji semptomlarınıza yardımcı olabilir. Polen, küf veya çimen gibi bir alerjenle temas ettiğinizde vücudunuz histamin salgılar. Histamin, ağrı hissinde rol oynar, bu nedenle bir antihistaminik almak alerjiye bağlı boğaz ağrısına yardımcı olabilir.

  Reflünün başarılı tedavisi zaman alabilir. Ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse boğaz ağrısı gibi belirtiler o kadar çabuk ortadan kalkar.

  Boğaz ağrılarının bakteriyel enfeksiyon sonucu oluştuğu teşhisi konulduğunda, zatürre, bronşit ve ateş gibi daha ciddi komplikasyonları önlemek için uygulanacak en doğru tedavi seçeneği antibiyotiktir. Hekim tarafında yaklaşık 7-10 gün sürecek bir tedavi planlanır.

  Boğaz Ağrısından Kurtulmak İçin Evde Uygulanabilecek Öneriler Nelerdir?

  Boğaz ağrısından kurtulmak amacıyla doktorunuzun bilgisi ve önerisi dahilinde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar mevcuttur:

  Boğaz ağrısı sık görülen bir şikayettir. Bu şikayeti kendinizde gözlemlemeniz halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak hekimlerden destek almanız önerilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap