Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğaz şişmesi yutkunamama

  1 ziyaretçi

  boğaz şişmesi yutkunamama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm ve Yöntemlerle Yutkunamama, Bademcik Ve Boğaz Şişmesi Nasıl Geçer?

  Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm ve Yöntemlerle Yutkunamama, Bademcik Ve Boğaz Şişmesi Nasıl Geçer?

  Boğaz şişmesi lenf bezlerinin şişmesiyle meydana gelir. Genellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan boğaz iltihabı hemen hemen herkesin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman basit tedavilerle geçen boğaz iltihabı altında kronik bir hastalık barındırmıyorsa doğal yöntemlerle de önlenebilir. Boğaz şişmesine ne iyi gelir? Yutkunamama problemine sebep olan boğaz şişmesi nasıl geçer? Sorularının cevabı ve daha fazlası haberimizin detayında sizlerle…

  BOĞAZ ŞİŞMESİ NEDEN OLUR?

  Boğaz şişmesi birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bademcik, gribal, diş, kulak ve ciltten kaynaklı birçok sorun barındırabilir. Boğaz iltihabı bakteriyel ya da viral enfeksiyonlardan kaynaklı oluşabilir. Alerjik boğaz şişmesi, bahar gribi gibi birçok neden boğaz iltihabını oluşturabilir. Boğaz iltihabına neden olan faktörler;

  Kızamık, Bademcik enfeksiyonu, romatizmal hastalıklar, gribal enfeksiyonlar, farenjit, guatr gibi hastalıklar olarak sıralayabiliriz.

  BOĞAZ ŞİŞMESİ NASIL GEÇER?

  Boğaz ağrısı ve şişmesi kış aylarında çok görülebilen rahatsızlıktır. Enfeksiyon çok ilerlememişse evde alınabilecek önlemlerle kısa sürede iyileşme göstermektedir. Boğaz şişmesi yutkunamama problemini de beraberinde getirir. Boğaz şişmesini önlemek için aşırı soğuk ve sıcak içeceklerden uzak durmak gerekir. Hafif seyreden boğaz şişmesi bitkisel yöntemlerle ilerlemeden durdurulabilir. İlerleyen boğaz ağrısı evde basit yöntemlerle geçmez. Ateşle birlikte iltihaplı boğaz ağrısı yaşıyorsanız ilaç tedavisi almanız gerekmektedir. Tedaviyle geçmeyen boğaz şişmesinin altında yatan başka bir sorun varsa cerrahi müdahale de gerektirebilir. Boğaz şişmesi genelde 7 ila 10 gün içinde iyileşmektedir. 10 günü aşan boğaz ağrılarında en kısa zamanda uzman doktora görünülmelidir.

  BOĞAZ ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİR?

  Boğaz şişmesi 7'den 70'e herkesin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Özellikle kış aylarında sıklıkla görülen boğaz şişmesi tedavisi evde de mümkündür. İlerleyen boğaz şişmesi iltihaplı ve yüksek ateşli görülürse en kısa zamanda doktora gidilmelidir. 10 günden fazla süren boğaz şişmesi doktor kontrolü altında tedavi edilmelidir. Sık sık boğazı ıslak tutmalı ve sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Boğazı yumuşak tutmak bu süreçte en önemli tedavi yöntemlerindendir.

  BOĞAZ ŞİŞKİNLİĞİNE NE İYİ GELİR?

  Hemen hemen herkesin kış aylarında yaşayabileceği boğaz şişkinliği genelde basit tedavilerle önlenebilir bir hastalıktır. Boğaz şişliği tedavisinde en önemli etken bol bol sıvı tüketmektir. Boğazını yumuşak tutmalı ve sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Ağır enfeksiyon yaşanan durumlarda uzman bir doktora görünülmelidir.

  BADEMCİK ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİR?

  Bademcik şişmesi çoğunlukla kış aylarında görülür. Sık sık tekrarlayan bademcik şişmesi sorunu yaşanıyorsa en kısa zamanda doktora görünülmelidir. Bademcik şişmesi çok ağır geçmiyorsa şişkinliğin önüne geçmek için boğaz sürekli yumuşak tutulmalıdır. Sıvı tüketimi arttırılmalı ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Sağlıklı yiyecekler tüketilmeli ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bademcik şişmesinde boğazın kuru kalmaması çok önemlidir bu nedenle evinizi sürekli olarak havalandırmalısınız. Su tüketimini arttırılması ve suyunuza birkaç damla limon sıkıp boğaz tahrişinizi azaltabilirsiniz. Kafeinli içecekler boğaz tahrişini arttırır. Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı, vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketilmelidir.

  BADEMCİK AĞRISI NASIL GEÇER?

  Bademcik ağrısı herkeste görülebilen bir hastalıktır. Sık sık bademcik şişmesi sorunu cerrahi müdahale gerektirebilir. Genelde ilaç tedavisiyle şikayetleri giderilen bademcik ağrısı uzun süre geçmiyorsa uzman bir doktor tarafından müdahale gerektirir. Bademcik ağrısını önlemek için aşırı soğuk ve aşırı sıcak içeceklerden uzak durulmalı, sigara tüketimi azaltılmalıdır. Kafeinli içecekler tüketilmemeli ve bu süreçte vücudu yoracak hareketlerden kaçınılmalıdır.

  BADEMCİK ŞİŞMESİ KAÇ GÜNDE GEÇER?

  Bademcik şişmesi ağır enfeksiyon haline girmemişse genelde 7 ila 10 gün arasında geçmektedir. 10 günden fazla süren bademcik şişmesi sorunları için uzman bir doktora görünülmelidir.

  BADEMCİK İLTİHABI EVDE NASIL GEÇER?

  Bademcik iltihabı ilerlemeden evde tedavilerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Öncelikle boğazınızı sürekli yumuşak tutarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Vitamin ve mineral içeren besinler tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Boğazı tahriş edebilecek yiyeceklerden uzak durmalı sık sık sıvı tüketmelisiniz. Kendinizi iyi hissedene kadar dinlenmeli aşırı hareketlerden kaçınmalısınız. Sigara kullanımını bırakmalı evinizi sürekli havalandırmalısınız.

  BOĞAZ ŞİŞMESİNE BİTKİSEL NE İYİ GELİR?

  Boğaz şişmesine iyi gelen doğal yöntemler sayesinde hastalığın ilerlemesini önleyebilir, bitkisel tedavilerle hastalığınız ilerlemeden iyileşebilirsiniz. Boğaz iltihabında en yaygın olan bitki çayları evde tedavi yöntemleri arasında en etkili olanıdır. Bitki çayları, boğaz ağrınızı hafifletir ve vücudunuz için gerekli sıvıyı sağlıklı bir şekilde almanıza yardımcı olur.

  Ihlamur boğaz ağrılarında en çok tüketilen bitki çaylarındandır. Bitki çayları arasında en yaygın olarak tüketilen ıhlamur boğaz enfeksiyonu tedavisinde etkilidir. Ada çayı ve tarçın çayı bademcik ve boğaz iltihaplarına iyi gelen bitki çaylarındandır. Ada çayı demlendikten sonra gargara olarak kullanılır. Tarçın çayını her gün en fazla 3 bardak olmak üzere tüketebilirsiniz.

  Ilık süt ve taze meyve suyu, bitki çaylarının yanı sıra boğaz iltihabına iyi gelen içeceklerdendir. Süt, boğaz yaralarına iyi gelir ve boğaz şişmesinden korur. Tuzlu suyla gargara yapmak enfeksiyon ağrısını azaltacaktır. Bal ve limon evde tedavi yöntemlerinde sıkça kullanılır. Boğaz şişmesine iyi gelen bal ve limon karışımını günde 3-4 defa tüketebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Boğaz Şişliği Nasıl Geçer ve Ne Iyi Gelir? - Medicana

  Boğaz Şişliği Nasıl Geçer ve Ne Iyi Gelir? - Medicana

  Her yaşta görülebilen boğaz şişliği pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda boğaz şişliğinin nedeni basit bir enfeksiyonken, bazı vakalarda bu durum ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Genel olarak yutkunma zorluğu ve ağrılarla kendini gösteren boğaz şişliği nasıl iner ve kaç gün sürer gibi soruların yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. Tümör kaynaklı olmayan şişliklerin medikal ya da doğal yöntemlerle kısa süre içinde tedavi edilebileceği söylenebilir.

  Boğaz Şişliği Nedir?

  Sindirim sistemi içinde yer alan ağız ve yemek borusunun da dahil olduğu, boynun ön kısmında yer alan ve tüp biçiminde olan boğaz kısmında bazı nedenlere bağlı olarak şişlik görülebilir.

  Boğaz Şişliği ve Yutkunma Zorluğu

  Boğaz şişliklerinde ağrı ile birlikte en sık görülen belirtilerden biri de yutkunmada yaşanan zorluktur. Özellikle uzun süren boğaz şişliklerinde yutkunma zorluğu, konuşmayı ve beslenmeyi de etkilediği için bu durum, günlük hayatı da olumsuz etkiler. Bu nedenle, bu belirtiyi gösteren hastalar genellikle boğaz şişliğine bağlı olarak gelişen yutkunma zorluğuna nelerin iyi gelebileceğini araştırırlar.

  Yutkunmanın kolaylaşması için öncelikle boğazın yumuşatılması gerekir. Boğaz kısmı, özellikle şişlikle birlikte kurur ve bu durum, yutkunmayı daha da zorlaştırır. Yutkunma zorluğunu gidermek için hastalar evde doğal tedavi yöntemlerinden yararlanabilirler. Ilık içecekler, yutkunmayı kolaylaştırmanın en basit ve etkili yollarından biridir. Örneğin, ılık su ve bal karışımı boğazın yumuşamasını sağlar. Bununla birlikte, yutkunmayı daha da zorlaştıracak asit oranı yüksek meyve ve içecekler, baharatlar, alkol, kahve ve atıştırmalık kuru gıdalardan uzak durulmalıdır.

  Doktor kontrolünde kullanılacak bazı parasetamol grubu ağrı kesiciler de hem boğaz şişliğinin iyileşmesinde hem de yutkunmanın kolaylaşmasında etkin rol oynar.

  Boğaz Şişliği Nasıl Geçer?

  Boğaz şişliği rahatsızlığının genel olarak sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında görüldüğü söylenebilir. Dolayısıyla, boğaz şişliği nasıl geçer sorusu pek çok insanın merak ettiği bir konudur. Şişliğin görülme nedenine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Grip, soğuk algınlığı, bronşit, kızamık, kızamıkçık, larenjit, farenjit gibi virüslere bağlı olarak gelişen hastalıklarda boğaz şişliği görülmesi durumunda genellikle evde tedavi yöntemleri tercih edilir. Bunun sebebi ise virüslerin metabolizma ve üreme yeteneğinin olmamasıdır.

  Bununla birlikte, bakteriler de boğaz şişliğine neden olabilir. Özellikle bademcik iltihaplanmaları ve üst solunum yolu enfeksiyonu A grubu beta hemolitik streptokoklar nedeniyle görülen hastalıklar arasında yer alır. Beta olarak da bilinen bu bakteri grubu özellikle bademcik enfeksiyonuna ve dolayısıyla boğaz şişliğine neden olur. Bu durumda, boğaz şişliği için ilaç ve spesifik olarak antibiyotik ya da penisilin tedavisi uygulanması gerekir. Ancak, viral enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen boğaz şişliği vakalarında antibiyotik kullanımının bağışıklık sistemini zayıflatacağı unutulmamalıdır.

  Ancak, iltihaplı bademciklerin nadiren de olsa antibiyotikle tedavi edilemediği vakalar da vardır. Bu gibi vakalarda cerrahi tedavi yöntemlerinden yararlanılır. Kronik bademcik enfeksiyonları başta olmak üzere bu gibi durumlarda bademciklerin ameliyatla alınması gerekebilir.

  Boğaz Şişliği Neden Olur? (Belirtileri)

  Çene altı ve boyun bölgesinde yumru ve şiş oluşumu görülen hastalar boğaz şişliği neden olur ve belirtileri nelerdir gibi sorulara yanıt arar. Yukarıda da belirtildiği gibi, boğaz şişliği pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, diş apseleri, kızamık, guatr, kabakulak, farenjit, larenjit, reflü, romatizmal hastalıklar, panik atak, stres ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan diğer hastalıklar sayılabilir.

  Boğaz şişliğinin en sık görülen nedeni enfeksiyonlardır. Virüslerin neden olduğu gribal enfeksiyonların yanı sıra, cilt enfeksiyonları, kulak enfeksiyonu ve bademcik iltihapları da boğaz şişliğine neden olan enfeksiyon çeşitleri arasında yer alır. Örnek vermek gerekirse, grip ve soğuk algınlığı özellikle kış mevsiminde sıklıkla görülen hastalıklardır. Hastaların çoğunda, bu gribal enfeksiyonlara bağlı olarak boğaz ağrısı ve şişliği görülür. Bu hastalıklar için antibiyotik tedavisine gerek duyulmasa da bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik tedavisi uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

  Alerjik reaksiyonlar da boğaz şişliğine neden olabilir. Polen, toz, böcek ısırması, hayvan tüyleri, bazı yiyecekler ve kullanılan ilaçlar ciltte dökülmelere neden olabileceği gibi nefes darlığı gibi sorunların ortaya çıkmasına da sebebiyet verebilir. Boğaz şişliği ise genellikle çok şiddetli alerjik reaksiyonlarda baş dönmesi, kalp çarpıntısı, solunum güçlüğü ve öksürük gibi belirtilerle birlikte kendini gösterir.

  Boğaz şişliğinin en yaygın görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  Şişliklerin çoğu vakada enfeksiyon kaynaklı olduğu söylenebilir. Enfeksiyon kaynaklı boğaz şişliği vakalarında, yukarıda sıralanan belirtilere ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

  Daha nadir olarak görülen bazı belirtiler ise daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumda, boğaz şişliği; kulak ağrısı, tükürükte kan, deri dökülmeleri, yüksek ateş, boyun ve çene altında görülen büyük yumrular, boyunla birlikte yüzde de görülen şişlikler, konuşurken ya da yemek yerken ağrı hissi ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

  Bu belirtilerin yanı sıra, genel anlamda belirtilerin çok şiddetli seyretmesi, boğaz ağrısının 7 günden uzun sürmesi ya da kronik hale gelmesi, ses kısıklığının 14 günden uzun sürmesi ve sık aralıklarla tekrar etmesi gibi geçmeyen boğaz şişliği vakalarında ise vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurulması büyük önem taşır.

  Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

  Bakteri kaynaklı olmayan, virüslerin neden olduğu boğaz şişliğinin tedavisinde genel olarak ilaç tedavisinden çok, evde tedavi yöntemleri tercih edilir. Ancak, gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen boğaz şişliği vakalarında bazı antiviral ilaçlar, parasetamol grubu ilaçlar ve boğaz pastilleri kullanılabilir. Bazı durumlarda, belirtilerin hafifletilmesi için doktor kontrolünde öksürük şurubu da alınabilir.

  Boğaz şişliği tedavisinde çoğunlukla evde uygulanabilecek yöntemler tercih edildiğinden, boğaz şişliğine ne iyi gelir hastaların en merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer alır. Hastaların alacağı bazı tedbirlerle kısa süre içerisinde iyileşmek mümkündür. Bu tedbirler aynı zamanda boğaz şişliğinin altında yatan hastalığın tedavisi edilmesinde de etkin rol oynar.

  Boğaz şişliğinin etkilerini azaltmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  Bu yöntemlerin yanı sıra, evde yapılabilecek bazı içecekler ve bitki çayları da boğaz şişliğine iyi gelen doğal yöntemler arasında yer alır. Örnek vermek gerekirse, adaçayı, ekinezya, papatya, nane, hatmi kökü, zencefil, meyan kökü, çemen otu, ıhlamur, limon, kuşburnu, böğürtlen gibi bitkilerin çaylarının içilmesi boğaz şişliğine iyi gelir ve belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olur. Özellikle antiviral özelliğe sahip olan nane, hem mukusu azaltarak boğaz şişliğine iyi gelir hem de öksürük ve boğaz ağrısı gibi belirtilerin hafifletilmesini sağlar. Ilık suyla yapılan bitki çaylarına bal eklenmesi ise boğazın yumuşamasına yardımcı olur.

  Tuzlu su ile gargara yapmak da evde uygulanabilecek doğal yöntemler arasında yer alır. Boğazda bulunan mukusu çeken tuzlu suyla gargara yönteminin günde birkaç kez uygulanmasının boğaz şişliğine iyi geleceği söylenebilir. Ayrıca, biraz suyla seyreltilen elma sirkesi gargarası da boğaz şişliğini hafifleten doğal yöntemler arasında sayılabilir.

  Boğaz Şişliği Kaç Günde Geçer?

  Boğaz şişliğinin ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmadığı veya üst solunum yollarıyla ilişkili olduğu durumlarda rahatsızlığın ortalama 7 gün içerisinde geçeceği söylenebilir. Bununla birlikte, 7-10 günden uzun süren boğaz şişliklerinde mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

  Boğaz şişliğinin hafif semptomlarla seyrettiği ve ağrı dışında hastalarda herhangi bir şiddetli belirtinin görülmediği durumlarda ise hastaların 7 günden daha hızlı iyileşeceği söylenebilir. Bu durumda, evde doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması ve antiviral ilaçların kullanılması hem belirtilerin şiddetini azaltır hem de boğaz şişliğinin daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Boğaz şişliğine ne iyi gelir?

  Boğaz şişliğine ne iyi gelir?

  Boğaz, ağızdan başlayarak yemek borusu ve ana bronşa kadar uzanan tüp şeklindeki vücut parçasıdır. Boğaz değişik nedenlerden dolayı şişebilir ve ağrıyabilir. Boğaz şişliği genellikle boğazda ağrı ve yutkunma güçlüğü ile beraberdir.

  Boğazda ağrı ve şişliğin nedenleri nelerdir?

         1. Enfeksiyonlar: En sık görülen sebep budur. Sıklıkla virüsler nedeniyle meydana gelir. Soğuk algınlığı, farenjit ve grip gibi hastalıklarda boğazda şişlik ve ağrı olabilir. Boğazda en sık enfeksiyon yapan bakteri beta gurubu streptekoklardır. Bunların tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmaya gerek yoktur.

         2. Mide ekşimesi ve mide reflüsü: Reflü mide içeriğinin yemek borusu ve ağza doğru geri kaçmasıdır. Mide reflünüz varsa  şu belirtileri görebilirsiniz:

         3.Alerjik hastalıklar: Tozlar, akarlar, polenler, yediğiniz bir yemek, aldığınız bir ilaç, böcek ısırığı veya sokması alerjiyi başlatabilir. Alerji deri döküntüsü ve kaşıntı şeklinde olabileceği gibi solunum yollarında belirtilere de neden olabilir. Alerjinin çok şiddetli haline anafilaksi denir. Anafilakside aniden başlayan boğazda şişlik hissi, nefes alamama, hırıltı, öksürük, baş dönmesi, bayılma, karın ağrısı ve çarpıntı gibi belirtiler olabilir. Bu durumla karşılaştığınızda acil tıbbi yardım almalısınız. 

          4.Panik atak: Panik atak esnasında boğazınızda tıkanma hissi ve çarpıntı yaşayabilirsiniz. Aynı anda terleme, nefes darlığı, bulantı, baş ağrısı, titreme ve  yoğun bir iç sıkıntısı olabilir. 

          5. Guatr: Tiroid bezinin büyümesine guatr denir. Guatr boğazda şişme, öksürük ve ses kısıklığına neden olabilir. 

  Boğaz şişliğine eşlik eden belirtiler nelerdir?

  Boğaz şişliğine en sık enfeksiyonlar neden olur. Boğazınızda enfeksiyon varsa beraberinde aşağıdaki belirtiler olabilir:

  Hafif boğaz ağrısı ve şişliğiniz varsa evde bazı önlemler alarak rahatlayabilirsiniz. Ancak boğaz şişliği ile beraber şu belirtiler varsa mutlaka doktora gitmelisiniz:

  Boğaz ağrısı ve şişliği için evde alınabilecek önlemler nelerdir? Boğaz şişliğine ne iyi gelir?

  Yukarıda saydığımız ciddi belirtiler yoksa veya doktora gittiğinizde üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğiniz söylendiyse, doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında evde şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  Eğer kronik bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız yukarıda saydığımız yöntemleri denemeden önce hekiminize danışınız. Bu yöntemleri denerken şikayetleriniz artıyorsa tekrar hekiminizi  ziyaret ediniz. Sağlıklı günler dileriz. 

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap