Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bitkilerin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir

  1 ziyaretçi

  bitkilerin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bitkilerin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi Nedir?

  Bitkilerin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi Nedir?

  Bitkilerin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir? Bitkiler insanlar için niçin önemlidir? Bitkilerin insanlar için faydaları konulu araştırma yazısı.

  Dünyanın neredeyse tamamı bitkilerle kaplı vaziyettedir. Yeryüzündeki kara parçalarının büyük kısmı otlardan ağaçlara ve çiçeklere kadar bitkiler ile kaplanmış durumdadır. Dünyanın büyük kısmını kaplayan denizlerin tabanları da büyük ölçüde bitkilerle örülü vaziyettedir. Bu nedenle dünyanın neredeyse tamamı bitkilerle kaplıdır sözünün doğruluğu ortaya çıkmaktadır. Yeryüzünde bu kadar yoğun olarak bulunan canlıların, yani bitkilerin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir sıralayalım.

  » Bitkiler fotosentez yaparak insan için gerekli oksijeni üretirler.

  » Bitkiler doğadaki karbondioksiti tüketerek havayı insanlar için daha temiz hale getirirler.

  » Bitkiler havanın temizlenmesini sağlayarak insan sağlığını desteklerler.

  » Bitkiler yağmurun oluşmasını sağlayarak insanoğlunun suya kavuşmasına yardımcı olurlar.

  » Bitkiler suyun yer yüzünde devir daim etmesini sağlayarak kuraklığın önüne geçerler.

  » Bitkiler toprağı tutarak erozyon oluşumuna engel olurlar.

  » Bitkiler toprağın verimlilik seviyesini artırırlar.

  » İnsanlar tarafından tüketilebilen bitkilerden pek çoğu; vitamin, mineral ve protein deposudur.

  » Bitkiler sayesinde insan bedeni gelişimini daha kolay ve sağlıklı sürdürür.

  » Bitkiler pek çok ilacın yapımında ve geliştirilmesinde kullanılır. Bitkiler, ilaçların hammaddesi konumundadır.

  » Bitkiler pek ok hayvan için besin niteliğindedir. Pek çok hayvan ırkı bitkiler sayesinde neslini devam ettirir.

  » Bitkileri tüketen hayvanlar sayesinde insanlar; hayvanların etinden ve sütünden yararlanabilmektedir.

  » Bazı bitkiler inşa malzemesi olarak kullanılabilir. İnsanların yaşam alanı oluşturmasında kullanılabilmektedirler.

  » Bitkiler (özellikle çiçekler) insanlar için mutluluk kaynağı konumundadırlar. İnsanların moralini düzeltmeye yardımcıdırlar.

  *** Bitkilerin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi Nedir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Bitkilerin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir, bitkiler bizim için neden önemlidir? Açıklayınız.

  Bitkilerin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir, bitkiler bizim için neden önemlidir? Açıklayınız.

  Bitkilerin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir konusunda kısa bilgiler vereceğiz.

  Ekolojik denge içinde bitkiler dünya hayatının devam etmesi için doğal bir unsur olarak canlı hayatında önemli bir yere sahiptir. Bitkiler de canlıdır. Fotosentez yaparak kendi besinlerini kendileri üreten bitkiler oksijenli solunum yapan canlılar için de birinci derecede oksijen kaynağıdır.

  İnsanlar için bitkiler hem yiyecek olarak önemlidir hem de hayatta kalmak için gereklidir. İnsanlar bitkilerden birçok amaçla istifade ederler. Nefes alıp vererek başlayan bu hayatta kalma düzeninde yiyecek olarak da tahıl, baklagil, sebze ve meyveleri tüketirler.

  İnsanların hayatları boyunca nefes almak dışında da her alanında olan bitkiler tarım, gıda, hayvancılık, sanayi, ticaret, endüstri gibi alanlarda insanlığın gelişmesi için ham madde olma niteliği taşır. En temel ihtiyaçların giderilmesinde, bilim ve teknolojinin gelişmesinde bitkiler insanlar için vazgeçilmezdi

  Meyve veren ağaçları diğer ağaçlardan ayıran özellikler

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  SorHadi

  SorHadi

  OMÜ Eğitim Fakültesi A Blok Seminer Salonunda gerçekleşen panelin moderatörlüğünü OMÜ Eğitim Fakültesi Sekreteri ve Eğitim-Bir-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Tevfik Demir yaptı. Panelistler ise, OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Duman ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ömer İdris Akdin oldu.

  “ÜZERİMİZDE ASIRLIK PLANLAR YAPILIYOR”

  Açılış konuşmasını yapan Sağlık-Sen Samsun Şube Başkan Yardımcısı Dr. Saadettin Bayçelebi, milletin üzerinde asırlık planların yapıldığını belirterek, “Gittikçe yaşlanan bir milletin yerine gençler gelmedikçe bir toplum birkaç kuşak sonra silinip gidecektir. Ama bu gençliğin de tarih, vatanına, inançlarına sahip çıkan bir gençlik olması gerekiyor. Bizim ülke olarak her daim uyanık olmamız, bilgili, ilgili ve çalışkan olmamız gerekmektedir. Başka türlü çocuklarımıza gelecek sağlamamız mümkün değildir” dedi.

  “BU GİRİŞİMİN ARDINDAKİ NİYETİ İYİ OKUMAMUZ VE ANLAMAMIZ GEREKİYOR”

  Daha sonra açıklamalarda bulunan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise 15 Temmuz kalkışmasının temel sebeplerinin etraflıca irdelenmesi ve iyi gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu durumun müsebbibi olanların bizi bu duruma nasıl düşürdüklerini, bu olayları nasıl yaşamak zorunda kaldığımızı iyi analiz edip, bizden sonraki nesillerin bir daha böyle bir oyuna ve tuzağa gelmemelerinin nasıl mümkün olabileceğini araştırıp bunun yolunu bulmamız gerekiyor. Aksi takdirde dünyada hâkimiyet kurma peşinde koşan, dünyayı sömürmek hedefinde olan ve dünyada tek ses olmak isteyen güçler, müsait zemini bulmaları halinde bu oyunu hep sürdürecekler ve hep mazlum milletlerin üzerinde dünyaya hakim olma amacını hem de o milletlerin insanlarını kullanarak gerçekleştireceklerdir. İşte bu niyetleri iyi okumamız ve anlamamız gerekiyor ki Millî Mücadele’nin o zorlu ve çetin günlerinde cephede düşmana karşı verdiğimiz o büyük mücadelenin sonunda elde ettiğimiz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerindeki kirli oyunların önüne geçebilelim” diye konuştu.

  “AKLINI VE İRADESİNİ KİMSEYE BAŞKASININ ELİNE BIRAKMAYANLAR YANLIŞTAN KURTULUR”

  Yazı kaynağı : sorhadi.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap