Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  birlik ve beraberlik ile ilgili özdeyişler

  1 ziyaretçi

  birlik ve beraberlik ile ilgili özdeyişler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Birlik ve beraberlik konulu özdeyiş ve atasözleri bularak ilgili yerlere yazınız

  Birlik ve Beraberlikle İlgili Özdeyiş ve Atasözleri

  Birlik ve Beraberlikle İlgili Özdeyiş ve Atasözleri

  Birlik ve Beraberlikle İlgili Özdeyiş ve Atasözleri

  Şu anda en çok ihtiyacımız olan şeylerden birisi de hiç kuşkusuz birlik ve beraberliktir. Birlik beraberliğimize ne kadar sıkı sıkıya tutunursak parçalanmamız, yıkılmamızı da o denli zor olur. Bu nedenledir ki içimiz de her ne olursa olsun bunu dışarı yansıtmamalı, birlik ve beraberliğimizi daima diri tutmalıyız. Ayrıca unutmamak gerekir ki birlik ve beraberliğin olduğu yerde işler daha rahat yürür, hayat daha kolay olur.

  Şimdi isterseniz sizler için derlediğimiz birlik ve beraberlik konulu özdeyişlere bakalım.

  Değerler Eğitimi

  Arkadaşlıkla İlgili Özlü Sözler, Arkadaşlıkla İlgili Sözler

  Birlik Beraberlik ve Dayanışma İle İlgili Atasözleri

  Birlik ve Beraberlik Özlü Sözler

  Yazı kaynağı : egitimdedegerler.com

  Birlik ve beraberlik konulu özdeyiş ve atasözleri

  Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri

  Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri

  Birlik beraberlik ve dayanışma konulu atasözleri. Birlik ve beraberliğin önemini, dayanışmanın gerekliliğini anlatan atasözü derlemeleri.

  Yaşanılan olayların üzerine insanların verdiği tepkiler, söylediği sözler zaman içerisinde kalıplaşarak günümüze kadar ulaşmıştır.

  Bu sözler insanları uyarıcı ve insanlara yol gösterici konumundadır.

  Hemen her konuda olduğu gibi birlik, beraberlik ve dayanışma konulu atasözleri de vardır.

  Bu sözler topluma mesaj niteliğindedir ve insanlara doğru olanın ne olduğunu hatırlatır.

  » Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu: “insanların birbirlerine her zaman gereksinimleri olur” anlamında kullanılan bir söz.

  » Birlikten kuvvet doğar: “toplu veya beraber davranmak daha büyük güç sağlar” anlamında kullanılan bir söz.

  » Yalnız taş duvar olmaz: İnsan, önemli bir işi başarmak için başkalarıyla iş birliği yapmak durumundadır.

  » Mısıra “yağmur geliyor” demişler “çapan birlik mi?” demiş: Her işten verim almak için en doğru yöntem ve araçlar kullanılmalıdır.

  » Bir elin nesi var iki elin sesi var: “başarıya ulaşmak için birlik olmak gerek” anlamında kullanılan bir söz.

  » Nerede birlik orada dirlik: Kişiler arasında anlaşma, duygu ve düşünce birliği olursa orada huzur, güven ve düzen olur.

  » Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz: Bir insanın gücü sınırlıdır, tek başına her işi yapamaz. Kimi zor işleri yapması için de başka insanların gücüne, işbirliğine ihtiyaç duyar. Güçler birleştirilince zor işlerin yapılması da kolaylaşır.

  » Anca beraber kanca beraber: “iki veya daha çok kişi yaptıkları iş kötü de gitse birbirlerinden ayrılmamalıdırlar” anlamında kullanılan bir söz.

  » Yalnız öküz, çifte (boyunduruğa) koşulmaz: Her işin uygun bir yapılma biçimi vardır. Dolayısıyla iki kişinin ancak yapacağı bir işi, tek kişi ile yapmaya kalkışmak doğru bir hareket değildir.

  » El el ile, değirmen yel ile: Bir değirmenin çalışabilmesi için rüzgâr ne kadar zorunlu ise insanların başarıya ulaşabilmeleri için birbirlerine yardımcı olmaları o kadar gereklidir.

  » Tek kanatla kuş uçmaz: Öyle işler vardır ki yardımcısız yapılamaz

  » Ağaç düşerse yakınına yaslanır: Güç ve sıkıntılı duruma düşen kimseye akrabaları, yakınları destek olur. Genellikle yakınlarında bir sevdikleri, güvendikleri bulunur.

  » Komşu komşunun külüne muhtaçtır: “komşular en küçük şey için bile birbirlerine muhtaçtırlar” anlamında kullanılan bir söz.

  » Adam adama her daim muhtaç (gerek olur): “insanların birbirlerine her zaman gereksinimleri olur” anlamında kullanılan bir söz.

  Bu sözlerden de görüldüğü gibi atalarımız dayanışmanın önemine her daim dikkat çekmişlerdir. Birlik, beraberlik ve dayanışma konulu atasözleri sürekli okunmalı ve dikkate alınmalıdır. Bu sayede toplumumuz her daim dayanışma içerisinde olacaktır. Toplumların huzuru ve kalkınması da ancak bu şekilde mümkündür.

  İlgili İçerikler:

  *** Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Birlik Ve Beraberlik Sözleri

  Birlik Ve Beraberlik Sözleri

  Birlik Ve Beraberlik Sözleri. İnsanlar sosyal varlıklar olarak yaratılmışlardır. Bu sosyallik insanların birlikte ve beraberlik içerisinde olmasını gerektirmektedir. Bu noktada ortaya birlik ve beraberlik sözleri çıkmaktadır. Bu güzel sözler insanları bir arada tutmaktadır.

  İnsan yapısı gereği toplumdan kopuk ya da uzak yaşayamamaktadır. Çünkü insan yaradılışından itibaren hiçbir zaman yalnız kalmamıştır. Her zaman insan hayatını sosyal bir şekilde sürdürmüştür.

  Bu sosyallik insanın hayatının gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Toplumlar bir arada olduklarında çok daha güçlüdürler ve ayakta durabilirler. Özellikle günümüz dünyasında bir birey toplumdan kopuk bir şekilde yaşayamaz. Hayatın getirdiği sistemler ve bağlantılar bu durumun önüne geçmektedir.

  Birlik ve beraberliğin sağlanması insanların ve toplumların sağlığı için son derece önemlidir. Birlik ve beraberliğin sağlanmadığı toplumlarda insan yaşanılan kopukluklar sebebi ile dağılmakta ya da diğer toplumlar tarafından ezilmektedir.

  Birlik ve beraberlik mutlaka sağlanmalıdır. Birlik ve beraberlik sözleri de toplumu bir arada tutan ve dayanışmanın yükselmesini sağlayan sözlerdir. Bu sözler toplumun daha başarılı bir konuma yükselmesini sağlar.

  Birlik Ve Beraberlik Sözleri

  Yazı kaynağı : www.haberso.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap