Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bireysel emeklilik 10 yıl sonunda toplu para hesaplama

  1 ziyaretçi

  bireysel emeklilik 10 yıl sonunda toplu para hesaplama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bireysel Emeklilik (BES) Hesaplama | AgeSA

  Bireysel Emeklilik (BES) Hesaplama | AgeSA

  Hepimizin emeklilik hayalleri farklı olsa da ortak noktamız güvenli ve ekonomik olarak rahat bir emeklilik… Yaptığınız birikimin, sizi hayalinizdeki emekliliğe ne kadar yakınlaştırdığını görmeye ne dersiniz? Tasarruf Ölçer’i kullanarak BES hesaplaması yapabilir, olası birikiminizi farklı senaryolarda anında inceleyebilirsiniz.

  “Ne kadar katkı payı ödersem birikimim ne kadar artar, ne kadar emeklilik maaşı alırım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. BES hesaplama için Tasarruf Ölçer’i kullandığınızda mevcut ödeme planınız ile ulaşabileceğiniz BES fon birikiminizi ve BES maaşınızı hedeflediğiniz durum ile karşılaştırabilir; alacağınız olası devlet katkısını toplu şekilde görebilirsiniz.

  Tasarruf Ölçer, planladığınız emeklilik yıllarınız için ihtiyacınız olan birikim ve fon getirisini, düşündüğünüz emeklilik maaşına ulaşabilmeniz için gereken minimum aylık katkı payını da size anında söyler.

  Yazı kaynağı : avivasa.com.tr

  Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 Yıl Sonra Ne Kadar Para Alırım?

  Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 Yıl Sonra Ne Kadar Para Alırım?

  Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl sonra ne kadar para alınacağını bilmeden önce bireysel emekliliğin ne olduğunu bilmekte fayda vardır.

  Bireysel emeklilik sistemi kişinin istediğine bağlı olarak temin edilen yatırım türüdür.

  Uzun süreli anlaşma sağlanabilecek bir birikimdir. Bireysel emeklilik hakkında sahip olmak için birikim hesabınıza en az 10 yıl prim ödemeli ve 56 yaşını doldurmalısınız.

  Bireysel emeklilik sistemine ne kadar erken yaşta başlarsanız o kadar avantajlı olma şansınız vardır. Daha çok tasarruf yapabilirsiniz. 18 yaş üzeri herkes bu haktan yararlanabilmektedir.

  Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor?

  Bireysel emeklilik sisteminin işleyişiile ilgili birçok yöntem bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemibağlı birikimlerinizi en uygun şekilde değerlendirmek için katılımcıların emeklilik şirketi ile anlaşma yapıp imza atmaları gerekmektedir.

  Sözleşme imzalamanız bireysel emekliliğe katılmak için uygun ve yeterlidir. Sonraki işlemde şirket katılımcıya emeklilik sistemi ile ilgili bilgi verir ve katılımcının yaşı, geliri ve istekleri doğrultusunda bir emeklilik planı yapmasını sağlar.

  Katılımcı belgeleri imzaladığı zaman sözleşme geçerli olmaya başlar.

  Katılımcının ödediği miktarlar emeklilik yatırım fonlarında kullanılmak üzere bir değerlendirmeye alınır. Bu fon şirket ve katılımcı arasında gerçekleştirilmektedir. İşinde uzmanlaşmış portföy yöneticileri herhangi bir gelir garantisi olmadan yönetmeye başlar.

  Katılımcının sahip olduğu fonlar Takas bank tarafından katılımcının da görebileceği şekilde takip edilir. Bu işlemde Emeklilik Gözetim Merkezi, Hazine Müşavirliği ve Sermaye piyasası da takip etmekten sorumlu tutulur. Aynı zamanda fonlar bağımsız bir dış denetim tarafından yılda 1 kez gerçekleştirilmektedir.

  Kapsamlı bilgi için: Bes Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? yazısını okuyabilirsiniz.

  Bireysel Emeklilik Kaç Yıl Ödenir?

  Bireysel emeklilik sisteminin kaç yıl ödeneceği ile ilgili her yıl yeni bir düzenleme yapılmaktadır.

  Bireysel emeklilik sistemi sözleşmeyi imzaladığınız andan itibaren birikim sürecinizi başlatır.

  2018 yılından önce bireysel emeklilik sisteminden katılımcılar istedikleri zaman çıkabiliyorlardı.

  2018 yılında bu süre 3 yıl zorunlu hale getirildi. Fakat erkenden ayrılanlar için birçok kesinti yapılmaktadır. Devlet desteğinden erken ayrılmak isteyen katılımcılar aşağıda belirtilen durumlardan kaynaklı sorunlar yaşayacaktır:

  Yalnızca bu kesintiler de değil, aynı zamanda Bireysel Emeklilik Sistemi Giriş Aidatı da ödemek zorunda kalınır. Eğer sözleşmeyi imzalarken giriş aidatı ödemediyseniz bunu sözleşmeden ayrılırken ödemek zorundasınız.

  Giriş aidatı kesintisi için ödenecek oranlar aşağıdaki gibidir:

  Bireysel Emeklilik Kaç Yaşında Başlar?

  Bireysel emeklilik sistemine başlama yaşı 18’dir.

  Bireysel emeklilik sistemi geleceği için ek güvence sağlamak isteyen 18 yaşını doldurmuş herkes sisteme dâhil olabilir.

  18 yaşından küçük kişiler için de ailesinin kontrolü ile adlarına açılan hesaptan sisteme giriş yapılabilmektedir. Bu bir nevi avantajdır. Çünkü bireysel emekliliğe ne kadar erken başlanır ise o kadar çok birikim sağlanmaktadır.

  Bireysel Emeklilik Kaç Yıl Sonra Para Alırım?

  Bireysel emeklilik sisteminden para alınması için geçecek süre sistemden vazgeçme ya da emeklilik hakkı elde etmeye göre değişir. Ayrıca sisteme giriş yaşı da ne kadar süre sonra BES’ten para alınacağını değiştirir.

  Bireysel emeklilik sisteminden yararlananlar devlet katkısı ile yatırdığı paraya ek devlet katkısından yararlanmaktadırlar. İlgili katkı erken çıkma oranında belirli oranlarda kesintiye uğramaktadır.

  Katılımcı 10 yılda, eksiksiz bir şekilde biriktirdiği parayı almak isterse ayrılırken %10 oranında stopaj kesilir, daha erken ayrılmak isterse %15 oranında kesilir.

  Katılımcılar paralarını geri almak için bireysel emeklilik sözleşmesi imzaladıkları şirkete müracaat etmelidir.

  Dolduracağınız form ile paranızı istediğinize dair belgeleri teslim ederek 2 -3 hafta içinde paranızı hesabınıza yatırırlar. Yani siz ne zaman isterseniz o zaman ayrılma şansına sahipsinizdir. Bu durumda da ayrıldığınız tarihten 2-3 hafta içinde paranızı alabilirsiniz.

  Sistemden emekli olunduğu ve aylık halinde parayı almanın tercih edildiğinde devlet katkısının tamamından yararlanmak mümkündür.

  Sistemden emeklilik için 56 yaş ve 10 yıllık prim süresi şartlarının sağlanması gereklidir.

  Bireysel Emeklilik Sisteminde Kaç Yılda Emekli Olunur?

  Bireysel emeklilikte emeklilik için gerekli süre 10 yıldır.

  10 yıllık süre tek başına sistemden emekli olmak için yeterli değildir. Ayrıca 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir.

  Emeklilik hakkı elde etmenin ardından birikimlerinizi tek seferde veya aylık geri ödeme ile sistemden alabilirsiniz. Emekli olan kişiler için temel haklar da mevcuttur.

  İlgili haklar aşağıda sıralanmaktadır:

  Daha kapsamlı bilgi için: Bireysel Emeklilik Sisteminde Kaç Yılda Emekli Olunur? içeriğine geçiş yapabilirsiniz.

  Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Çalışır?

  Bireysel emeklilik sisteminin işleyişi ile ilgili dört uygulama bulunmaktadır.

  Kişinin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda çalıştığı için aylık gelir sisteminiz de o doğrultuda ilerlemektedir.

  BES Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Yapılır?

  BES bireysel emeklilik sisteminin nasıl yapılacağıile ilgili 5 yöntem bulunur.

  BES, birikim hesabı oluşturan kişiler önemli avantajlar sağlayan bir sistemdir.

  BES düzenli birikim yapmanıza, birikim yaparken tutarlı olmanıza katkıda bulunmaktadır.

  BES sistemi aşağıdaki örnekler gibi size oldukça fazla avantaj sağlamaktadır:

  Diğer merak ettikleriniz için: Bes - Bireysel Emeklilik Şartları Ve Soruları içeriğini okuyabilirsiniz.

  BES Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

  Bireysel emekliliğin iptali için katılımcıların minimum sistemde 2 ay kalması gereklidir.

  Katılımcılar 2 ay içinde bireysel emeklilik sistemini iptal etme hakkına sahiptirler.

  İptal işlemi sonrasında ise yatırılan prim tutarları ile ilgili bir kayıp söz konusu değildir. Fakat sistemden ayrılanlar devlet katkısından yararlanamazlar.

  Sistemden ayrılan çalışanlar 10 iş günü içinde yatırdıkları para miktarları geri iade edilmektedir. Fakat ilk 3 yıl içinde zorunlu besten vazgeçerseniz devlet katkısından yararlanamazsınız. Eğer taahhüt imzalamışsanız yatırdığınız paradan ücret kesintisine uğrayabilirsiniz.

  Devlet katkısı için: Bes Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Avantajı yazısını okuyabilirsiniz.

  Bireysel Emeklilik Sistemine Neden Katılmalısınız?

  Bireysel emekliliğe katılma sebebi için altı farklı neden sıralanabilir.

  Bu nedenler bireysel emeklilik ile ileride yaşanabilecek olumsuzluklar avantaja çevrilebilir:

  Ücretsiz bireysel emeklilik sistemi hakkında danışmanlık almak için başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

  Yazı kaynağı : www.sigortadunyasi.com

  Otomatik BES ile 100 lira prim ödeyen 10 yıl sonra 152 lira maaş alacak

  Otomatik BES ile 100 lira prim ödeyen 10 yıl sonra 152 lira maaş alacak

  45 yaş altındaki çalışanlar için bireysel emekliliğe katılımı otomatik hale getiren tasarı komisyonda kabul edildi. Tasarının görüşmeleri sırasında, 100 lira prim ödeyen birinin 10 yıl sonra emeklilik koşullarını taşıması halinde 152 lira maaş alacağı bilgisi verildi.

  45 yaşındaki altındaki tüm memur ve işçilere, otomatik bireysel emeklilik hesabı açılmasını öngören tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Bireysel emeklilik primi asgari ücretliler için, şu anki hesaba göre aylık 49.4 TL olacak. Uygulamanın başlayacağı 2017 yılıyla birlikte ise, bu tutarın 50 TL’yi aşması bekleniyor. Primler maaşa göre belirleneceği için, yüksek maaş alan yüksek prim ödeyecek. Her yıl başındaki maaş artışına göre, primler de yükselecek. Uygulama, 1 Ocak 2017’de başlayacak. Tasarının komisyon görüşmelerinde Hazine Müsteşarı Osman Çelik, şu bilgileri verdi: “Eğer 10 yıl boyunca 100 lira yatırıyorsa katkı payı olarak başlangıçta ömür boyu maaş tutarı, sabit maaş olarak 152 lira almaya hak kazanıyor. Toplam ödeyeceği tutar 34 bin TL 100 TL aylık kesinti olduğu takdirde ve emekliliğe hak kazanıp emeklilikte toplu para almayıp da emekli maaşı almaya karar verirse toptan ödediği tutar 34 bin TL ve ömür boyu da 152 TL’lik maaş almaya hak kazanıyor.”

  10 YILDA 100 MİLYAR LİRALIK FON

  Otomatik bireysel emeklilik düzenlemesinin teknik detayları hakkında da bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlemedeki cazip yapı sayesinde çalışanların sisteme ilgisinin yoğun olacağını düşündüklerini söyledi.

  Başka ülke uygulamalarının incelendiğinde kişilerin cayma hakkının olmasına rağmen geçen iki aylık sürecin sonunda katılımcıların sistemde kalmaya devam ettiğinin görüldüğünü de vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

  "Yapılan düzenlemelerle hem ülkenin ihtiyaç duyduğu tasarrufların artırılması sağlanmış olacak, bu suretle cari açığın azaltılmasına ciddi katkı sağlanacak hem de vatandaşlarımızın emeklilik dönemindeki refah seviyesi yükseltilmiş olacaktır. Arkadaşların yaptığı bir senaryoya göre, 10 yıllık bir süre sonunda sistemde 100 milyar liralık bir fonun oluşacağı tahmin edilmektedir. Yaklaşık 6,7 milyon kişinin bu sistemin içine gireceğini, 10 yıllık bir süreç sonunda 100 milyar liralık tasarrufun birikimli olarak stok değer olarak oluşacağını düşünüyoruz. Bu senaryo Bakanlar Kurulu'nun, iş yerinde çalışan sayısını 100 olarak belirlediği varsayımına bağlı olarak oluşturulan bir senaryo." 

  Ağbal, birikimlerin herhangi bir şekilde kamu bütçesiyle ilişkilendirilmesi ya da kamu fon sistemi içerisinde değerlendirilmesinin de asla söz konusu olmayacağını sözlerine ekledi.

  Ağbal, “Temmuz 2016 itibarıyla BES’te toplanan toplam fon tutarı 56 milyar liraya ulaştı. BES fonlarının milli gelire oranı 2016 itibarıyla yaklaşık yüzde 2.5’e ulaştı” dedi. 

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap