Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir yurttaş olarak sorumluluklarımız nelerdir

  1 ziyaretçi

  bir yurttaş olarak sorumluluklarımız nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bir yurttaş olarak sorumluluklarınız nelerdir, araştırınız

  Bir Yurttaş Olarak Sorumluluklarınız Nelerdir? Araştırınız.

  Bir Yurttaş Olarak Sorumluluklarınız Nelerdir? Araştırınız.

  Atatürk, devletin vatandaşlara olduğu kadar vatandaşların da devlete karşı görevleri olduğunu belirtmiştir.
  Atatürk, Serbest Cumhuriyet Partisine mensup bazı kişilerin, vergileri kaldıracakları şeklinde propaganda yapmaları nedeniyle 1931 yılında gazeteye verdiği beyanatta söyle demiştir:

  “Vatandaş olan bir insanın, devlet kurmuş bir topluma bağlı bir bireyin, verginin kalkabileceği hakkında fikir edinmesi ve buna yöneltilmesi, bu toplumun çökmesini ve devletin batmasını istemekle birdir.

  Askerlik nasıl bir vatan görevi ise vergi de vatandaşın mutlaka yerine getirmeye mecbur olduğu bir borçtur.
  Vatandaşı millete karşı, milletin gelişmesini ve ayakta durmasını sağlayacak önlemlere karşı koymak en büyük bir ihaneti işlemektir.” ( 1 )

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Bir yurttaş olarak sorumluluklarınız nelerdir?

  Bir yurttaş olarak sorumluluklarınız nelerdir? Araştırınız.

  Demokratik rejimler ile yönetilen ülkelerde yönetimin gerçekten demokratik bir şekilde sürdürülebilmesi için hem devletin hem de yurttaşların büyük görev ve sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklardan devletin payına düşenler genellikle düşünce özgürlüğü ve halkın can, mal güvenliği ile ilgilidir. Halkın yani vatandaşların paylarına düşen görevler ve sorumluluklar ise çok daha teferruhatlıdır.

  Bu sorumluluklardan başlıcası olarak görülebilecek olanı oy verme işlemidir. Bu işlem hem bir hak hem de bir yükümlülüktür. Bunun hak olmasının sebebi vatandaşların devleti yani kendilerini yönetecek olan kişileri seçebilme özgürlüklerinin bulunması gerekliliğidir. Bunun bir sorumluluk olmasının sebebi ise her yurttaşın ülkesinin selameti ve istikbali için devletin başına gelecek yöneticilerin bu konuda yetkin, bilgili ve zeki bir siyasetçi olmasını sağlamak amacıyla doğru adayı bulmalarının gerekliliğidir.

  Kişiler ben siyaset ile ilgilenmiyorum ya da siyaset sevmiyorum diye düşünmemeli ve ülke yönetiminde söz sahibi olmaktan geri durmamalıdırlar. Çünkü yer yurttaş ülkesinin bekasını kendisine vazife edinmelidir. Bu vazifenin temelinde ise oy kullanmak ve ülkesinin başına yetkin zeki bir devlet adamı gelmesini sağlamaktır. Çünkü ülke siyasetinin en belirgin yapı taşı bu devlet başkanı olacaktır. Her yurttaş devlet başkanlığı için aday olan kişileri araştırmalı ve bu adaylar içerisinden hangisinin daha başarılı olacağına kanaat getirirlerse o kişiye oy vermelidirler. Böylece hem devletin başına iyi bir kişi gelecektir. Hem de bu yurttaş daha sonra ülkede kötü bir gidişat olursa vicdan azabı çekmeyecektir.

  Bir yurttaşın sorumluluğu yalnızca oy kullanmak değildir. Yurttaşlar bundan farklı etkinlikler ile de yönetime katılmak durumundadırlar. Yurttaşlar güncel olarak her gün birkaç farklı görüşten gazete okumalı ve sürekli gündemi takip etmelidirler. Çünkü bu yöneticileri seçtikten sonra, yurttaşların yöneticilerini denetleme hakkı ve vazifesi hala sürmektedir.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  Bir Yurttaş Olarak Sorumluluklarımız Nelerdir

  Anayasal Bağlamda Sorumluluklar - Kamu Politikalarında Yurttaşın Sözü

  HARİTALARLA KAMU İDARESİ

  NASIL MÜDAHİL OLABİLİRİZ?

  HARİTALAMA REHBERİ

  Yazı kaynağı : yereldemokrasi.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap