Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir yumurta kaç gram protein içerir

  1 ziyaretçi

  bir yumurta kaç gram protein içerir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yumurtada kaç gram ve ne kadar protein var? (S, M, L ve XL yumurta)

  Yumurtada kaç gram ve ne kadar protein var? (S, M, L ve XL yumurta)

  Hemen her gün kahvaltılarda çeşitli pişirme yöntemiyle kullanılan yumurta, sadece kahvaltıda değil tatlılarda, hamur işlerinde, yemeklerde de bol miktarda ve sıkça kullanılır. Kullanımı çok yaygın ve kendine özgü bir lezzeti bulunan protein deposu, sporcuların vazgeçemediği besinler arasında yer alır.

  YUMURTADA KAÇ GRAM VE NE KADAR PROTEİN VAR?

  Yumurta, iki bölümden meydana gelir. Yumurtanın sarısı, büyük ölçüde yağları ve vitamin içinde barındırırken beyaz kısmı da protein içerir. Yani yumurtanın proteini ise, daha çok beyazında bulunur. Yumurtanın içindeki proteinin emilimini en doğru şekilde yaptırmak istiyorsanız yumurtayı rafadan tüketmek gerekir. Ortalama boyutlarda ise, 1 yumurtanın yaklaşık 50-55 gram civarıdır.

  Ortalama olarak 60 gram ağırlığında olan bir yumurta yaklaşık 6 gram protein içeriyor. Tüketilen bir yumurtanın içinde yer alan protein, tamamen sindirildikten sonra zamanla vücut proteinine dönüşerek vücut yapılarında kullanılmaya başlıyor. Bu nedenle de yumurta, anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağı olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda yumurta, örnek protein olarak da biliniyor.

  Yumurta proteini, çoğu insan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle de besinlerden alınması zorunlu olan sinir hücrelerinin yapısında yer alan yağ molekülleri ve esansiyel aminoasitler bakımından oldukça zengindir. Yumurta yağı doymamış yağ ve doymuş asitlerinden meydana geliyor. Yumurta sarısı ise, doğal olarak kolesterol içerir ama yumurta akında kolesterol bulunmuyor.

  YUMURTALARIN SINIFLANDIRILMASI

  Türk Gıda Kodeksi’ne göre yumurtalar kalitelerine ve büyüklüklerine göre sınıflandırılarak satışa çıkarılıyor. Tüketime uygun kalitede olan A sınıfı yumurtaların üzerinde bulunan takip kodunda ise, TR’nin başında bulunan 0, 1, 2, 3 rakamları yumurtanın yetiştirilme yöntemini gösteriyor.

  0: Organik,

  1: Serbest gezen,

  2: Kümeste,

  3: Kafeste yetiştiricilik yöntemleri ile yumurtanın yetiştirildiğini gösteriyor.

  Yumurtalar üretim şekli dışında bir de boyutlarına göre sınıflandırılıyor:

  Küçük yumurtalar (S): 53 gramın altında,

  Orta boy yumurtalar,

  (M): 53-63 gram, Büyük boy yumurtalar,

  (L): 63-73 gram,

  En büyük boy yumurtalar (XL): 73 gramın üstünde yetiştiriliyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yumurtadaki protein miktarı nedir? 1 adet yumurtada kaç gram protein var?

  Yumurtadaki protein miktarı nedir? 1 adet yumurtada kaç gram protein var?

  Hemen her gün kahvaltıda farklı bir pişirme yöntemiyle yer alan yumurta, sadece kahvaltıda değil hamur işlerinde, yemeklerde, tatlılarda da bolca kullanılır. Kullanımı bu derece yaygın ve kendine has bir lezzeti olan protein deposu, sporcuların vazgeçemediği besinler listesinde üst sıralarda yer alır. Bu yazıda sizlere yumurta hakkında bazı soruların cevaplarını derledik…

  YUMURTA BESİN DEĞERLERİ

  Yumurta, iki kısımdan oluşmaktadır. Yumurtanın sarısı, büyük oranda vitamin ve yağları içerirken beyaz kısmı ise protein içerir. Yani yumurtanın proteini en çok beyazındadır. Yumurtanın içerisindeki proteinin emilimini en etkili şekilde yaptırmak istiyorsanız yumurtayı rafadan olarak tüketmek etkili olacaktır. Ortalama boyutlarda 1 yumurta 50-55 gram civarıdır. İşte yumurtanın besin değerleri;

  Yukarıdaki maddelere bakarak ortalama bir yumurta protein miktarı 6,5 gram olarak karşımıza çıkar. Yani 1 yumurtada kaç gram protein var sorusunun cevabını 6,5 gram olarak verebilirsiniz.

  Yumurtanın besin değerlerini öğrenmek 1 yumurta kaç kalori sorusunu akıllara getirecektir. Yumurtanın sarı kısmının ve beyaz kısmının kalori miktarı farklıdır. Proteini bol, vitamini fazla ve yağı az olan yumurtanın beyazı 15 kalori içerirken bol yağlı ve kolesterollü yumurtanın sarısı 65 kalori civarıdır. Yani bir yumurta yaklaşık 80 kalori içermektedir.

  HAŞLANMIŞ YUMURTA PROTEİN MİKTARI

  Yumurtanın protein emilimini en çok destekleyen pişirilme tekniği rafadan olsa bile en çok tercih edilen ve yine protein emilimi yüksek pişirilme şekillerinden biri haşlamadır. Haşlanmış yumurta yediden yetmişe herkesin tükettiği bir pişirme tekniğidir. Ortalama 50-55 gramlık bir haşlanmış yumurta yaklaşık 75 kaloridir.

  Bazı insanlar yumurtanın haşlandığında protein değerlerinde azalma olduğuna inanırlar. Haşlanmış yumurtanın besin değerlerini inceleyerek bu düşüncenin doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz. İşte haşlanmış yumurtanın besin değerleri;

  Bu listeye bakarak ortalama bir yumurtanın içerdiği protein miktarında büyük bir değişim yaşanmadığını rahatlıkla görebiliriz.

  PROTEİN NELERDE VAR?

  Protein, vücudun fonksiyonlarının düzenli sürdürülebilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli makro besinlerden birisidir. Protein, özellikle kas geliştirme egzersizleri yapanlar, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, bağışıklık sistemi düşük olanlar, kısacası herkes tarafından düzenli olarak alınmalıdır. Proteinlerin yapıtaşı olan aminoasitlerin 12 tanesi vücut içerisinde üretilebilirken kalan 8 tanesi dışarıdan hayvansal ve bitkisel proteinler yardımıyla takviye edilmelidir. İşte protein yönünden zengin bazı besinler;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yumurta

  Yumurta

  Yumurtanın 100 gramında 143 kalori bulunmaktadır. 1 adet (50 gr) yumurta 72 kaloridir. Yumurtanın 100 gramı 0.72 gram karbonhidrat, 12.56 gram protein, 9.51 gram yağ içermektedir.

  Yumurta birçok toplumda baharın müjdecisi, bolluk ve bereketin, iyi şansın sembolü olarak kabul ediliyor. Beslenme açısından bakıldığında ise yeterli ve dengeli beslenmede, vücuda gerekli olan besin öğelerinin neredeyse tamamını vermesi sebebiyle son derece değerli. Uygun miktar ve oranda tüketildiği takdirde olmazsa olmaz besinler arasında yer alıyor. 

  Yumurtanın içeriğinde neler var?

  yumurta icerigi

  Ortalama 60 gram ağırlığındaki bir yumurta 6 gram protein içeriyor. Tüketilen yumurtanın içeriğinde bulunan protein, tamamı sindirildikten sonra vücut proteinine dönüşerek vücut yapılarında kullanılıyor. Bu nedenle anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağı sayılıyor ve örnek protein olarak adlandırılıyor. Yumurta proteini, birçoğu insan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle besinlerle alınması zorunlu olan esansiyel aminoasitler ve sinir hücrelerinin yapısında yer alan yağ molekülleri açısından oldukça zengin. Yumurta yağı doymuş ve doymamış yağ asitlerinden oluşuyor. Yumurta sarısı doğal olarak kolesterol içeriyor, fakat akında kolesterol bulunmuyor.

  Yüksek miktarda kaliteli protein ve yağ içermesinin dışında yumurta, vitamin ve mineraller bakımından da çok zengin. Ancak yumurta akının ve sarısının vitamin ve mineral içerikleri birbirlerinden farklı. Yumurta sarısında A, D, E ve B grubu vitaminleri ile yüksek oranda demir, kalsiyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri bulunurken akı B3 vitamini (niasin) açısından zengin ve sodyum, klor, potasyum, magnezyum ve kükürt minerallerini içeriyor. Yumurtada bulunmayan tek vitamin ise C vitamini. 

  Yumurtanın faydaları nelerdir?

  yumurtanin faydalari

  Yumurta örnek protein kaynağı olması, birçok vitamin ve minerali birlikte içermesi nedeniyle özellikle bebek ve çocuklarda fiziksel ve zihinsel gelişimi destekliyor. Vejetaryen beslenmeyi tercih eden kişiler sıklıkla et yerine yumurta tüketimini tercih ediyor. Bu sayede hem yalnızca hayvansal gıdalarda bulunan ve vücutta üretilemeyen elzem aminoasitler yumurtadan sağlanmış, hem de vitamin ve mineral eksikliğinin önüne geçilmiş oluyor. Protein içeriği yüksek olan yumurta gibi besinlerin tüketimi sayesinde doygunluk hissi artıyor ve tokluk süresi uzuyor. Bu nedenle kilo kontrolü açısından da yumurta tüketimi beslenmede önemli bir yer tutuyor. Siz de özellikle kahvaltıda yumurta tüketerek günün devamında daha tok hissedip, bir sonraki öğün olan öğle yemeğinde daha az yiyerek günlük kalori alımınızı azaltabilirsiniz.

  Yumurtada bulunan yağ bileşikleri özellikle beyin ve sinir dokularının gelişimi için önemli. Yumurtanın kolesterol içeriği şüphe oluştursa da, sağlıklı pişirildiği sürece her gün yumurta yenmesinde bir sakınca bulunmuyor. Ancak kan kolesterol düzeyi yüksek olan kişiler doktor ve diyetisyenlerinin uygun gördüğü sıklıkta yumurta tüketmeye dikkat etmeli.

  Yumurtanın içerdiği vitamin ve mineraller sinir sisteminden göz sağlığına, kas ve kemik yapısından kan üretimine kadar birçok metabolik işlevde görev alıyor. Bağışıklığı güçlendiriyor ve hastalıklara karşı koruyor. Hücre yenilenme hızını artırıyor, bu sayede özellikle yanık ve enfeksiyon vakalarında, cerrahi müdahaleler sonrasında, doku yenilenmesi ve iyileşme sürecini kolaylaştırıyor. Demir içeriği sebebiyle ise anemi oluşumunun önüne geçiyor.

  Yumurta nasıl sınıflandırılır?

  yumurta kodlari

  Türk Gıda Kodeksi’ne göre yumurtalar büyüklük ve kalitelerine göre sınıflandırılarak satışa sunuluyor. Tüketime uygun kalitedeki A sınıfı yumurtaların üzerinde takip kodunda TR’nin başında yer alan 0, 1, 2, 3 rakamları yumurtanın yetiştirilme metodunu gösteriyor. 0: Organik, 1: Serbest gezen, 2: Kümeste, 3: Kafeste yetiştiricilik metotlarını işaret ediyor. TR’den sonraki rakamlarsa üreticinin il, ilçe ve işletme numarasını gösteriyor.

  Yumurtalar üretim şekli dışında boyutuna göre şu şekilde sınıflandırılıyor: küçük (S): 53 gramın altında, orta boy (M): 53-63 gram, büyük boy (L): 63-73 gram, en büyük boy (XL): 73 gramın üstünde.

  Yumurta alırken nelere dikkat edilmeli?

  yumurta secerken

  Hangi metotla üretilmiş olduğu veya hangi boyda yumurta alacağınız tamamen sizin tercihiniz. Ancak önemli bir hatırlatmada bulunmakta fayda var: Üzerinde takip kodu, metodu, üretici bilgisi yer almayan yumurtaları satın almamaya dikkat etmelisiniz.

  Yumurta uygun şartlarda muhafaza edildiğinde yumurtlama tarihinden itibaren 28 gün kadar tazeliğini koruyor, ancak birçok pakette yalnızca son kullanma tarihi yazıyor. Bu yüzden yumurta alırken mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin. Mevzuata göre yumurtlama tarihinden sonraki ilk 18 gün yumurta oda sıcaklığında tutulabilir. Bu durumda marketten alacağınız yumurta oda sıcaklığında duruyorsa ve son kullanma tarihine 10 günden az kalmışsa satın almayın ve tüketmeyin.

  Kırık, çatlak ve paketinde akıntısı, görünür kiri bulunan yumurtaların bozulma ve etrafına mikrop bulaştırma riski yüksek olduğundan satın alırken mutlaka bu açıdan da kontrol edin.

  Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

  yumurtanin tazeligi

  Satın aldığınız yumurtanın tazeliğini anlamak için küçük testler yapabilirsiniz. Yumurtayı ışığa doğru tutarak içindeki hava boşluğunun genişliğine bakın. Hava boşluğu yumurtanın yaklaşık yarısı ve daha fazlasını oluşturuyorsa elinizdeki yumurtanın bayat olduğundan emin olabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise şu şekilde: Yumurtaları tek tek kontrol etmek yerine hepsini su dolu bir kaba bırakın. Taze yumurtalar dibe çökerken, suyun üzerine çıkanlar hava boşluğu artmış ve bayatlamış olan yumurtalardır.

  Kullanmadan hemen önce tazeliğini test etmek için yumurtayı dikkatlice kırın, sarısı ortada dağılmadan duruyor ve akı da sarının etrafını düzgün bir şekilde sarıyorsa kullanacağınız yumurta bilin ki tazedir.

  Yumurta nasıl saklanır ve kullanılır?

  yumurta nasil muhafaza edilir

  Hijyen açısından riskli bir besin olduğu için yumurtaları 0-5°C aralığında buzdolabında, en alt rafta, kendi kutusu içinde ve başka besinlerle temas etmesini engelleyecek şekilde saklamaya özen gösterin. Ne kadar hoş ve düzenli görünse de buzdolabı kapağında yer alan yumurtalıklara dizmeyin. Çünkü yumurtaların dolap kapağına yerleştirilmesi diğer besinlere mikrop bulaşma riskini artırıyor ve dolap açılıp kapandığında ani sıcaklık değişimlerine maruz kalarak bozulmalarını kolaylaştırıyor.

  Yumurtaları dolaba yerleştirirken en çok dikkat edilmesi gereken konu ise yıkanmamış olmaları. Hijyen açısından bu kadar riskli olan bir besini yıkayıp saklamak ilk olarak mantıklı gelse de yumurta söz konusu olduğunda bu durumun tersi geçerli. Yumurta yıkandığında kabuğunda bulunan gözenekler açılıyor ve kabuk bakterilere karşı koruyucu görevini yitiriyor. Böylece kabukta bulunan veya çevreden bulaşabilecek bakterilerin yumurta içine girerek çoğalması kolaylaşıyor. Yani buzdolabınızda tertemiz duran yumurtalar aslında bozulmuş ve sağlığınızı tehdit ediyor olabilir.

  Yumurta ne zaman ve nasıl temizlenir?

  yumurta yikanir mi

  Yumurtayı temizlemek için en doğru zaman kullanımdan hemen öncesi. En doğru şekilde temizlemek için önce ellerinizi yıkayıp yumurtayı sünger ya da benzer bir malzeme kullanmadan ellerinizle veya tek kullanımlık bezle yıkayın. Daha sonra hemen ellerinizi tekrar sabunla yıkayın. Yumurtayı kullanacağınız kabın içine değil, ayrı bir kaba kırın (bu şekilde son anda tazeliğini de kontrol etmiş olursunuz) ve asıl kaba karıştırın. Son olarak, pişmiş yumurtaları ve yumurtalı besinleri buzdolabında saklamaya dikkat edin.

  Yumurtayı pişirme yöntemleri

  Besin değerini kaybetmemek ve en iyi şekilde yararlanmak için yumurtayı pişirirken sağlıklı yöntemleri tercih etmek oldukça önemli.

  1-Haşlama

  yumurta haslama

  Bu yöntemde 60°C’de yumurta akı, 70°C’de ise sarısı katılaşmaya başlıyor. Su kaynadıktan sonra rafadan (cıvık) kıvam için 3-4 dakika, kayısı (yarı pişmi/yarı cıvık) kıvam için 5-6 dakika ve katı kıvam için 10 dakika pişirilmesi gerekiyor. Eğer kullandığınız yumurta bayatsa ya da uzun süre pişirdiyseniz sarısının etrafında yeşil renkli bir halka oluştuğunu görebilirsiniz. Sarısında bulunan demir ile beyazında bulunan kükürdün birleşmesiyle oluşan bu görüntü yumurtanın bozuk olduğu ve yenmemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak bu halkalar ortaya çıktığında yumurtadaki demirden yararlanılma oranı düşüyor ve sindirimi güçleşiyor.

  2-Tavada pişirme

  Tavada pişirme yağsız ya da 1 tatlı kaşığı ayçiçek veya zeytinyağı ile pişirildiği sürece güvenle tercih edilebilecek bir yöntem. Bu yöntemde yağın yanmamasına dikkat etmek gerekiyor. Tereyağı gibi hayvansal yağlarla pişirilmesi enerji değerini çok yükseltirken protein açısından değerini azaltıyor.

  3-Yemeklerde kullanma

  yumurtali tarifler

  Yumurta yemeklerin yapımında katılaştırıcı, bağlayıcı, kabartıcı ve kıvam verici olarak oldukça işlevsel görev görüyor.

  Sonuç olarak özellikle kaliteli protein ile zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde yumurta, yeterli ve dengeli beslenmede, ayrıca sağlığın korunmasında anahtar besinlerden biri. Yumurtadan en iyi ve en güvenli şekilde yararlanmak için sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanmalı, gıda güvenliği ve hijyenine dikkat etmelisiniz.

  Yazı kaynağı : www.diyetkolik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap