Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir saat yürüyüş kaç kalori yakar

  1 ziyaretçi

  bir saat yürüyüş kaç kalori yakar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Her Gün 1 Saat Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir? - Diyetten Fazlası

  Her Gün 1 Saat Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir? - Diyetten Fazlası

  Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak hem kilo vermeyi kolaylaştırır, hem de daha sağlıklı ve dinç olmanızı sağlar. Kandaki kolesterol seviyesini azaltan yürüyüş, yüksek tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olur. Haftada ortalama 150 dakika yürüyüş yapan kişiler, yapmayan kişilere göre daha sağlıklıdır. Peki, her gün yürüyüş yaparak kaç kilo verilir? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan yürüyüş ve kilo ilişkisi:


  Her Gün 1 Saat Yürüyüş Yaparak Kaç Kilo Verilir?

  Yürüme gibi fiziksel aktivite, kalori yakmanıza yardımcı olduğundan kilo kontrolü için önemlidir. Günlük rutininize 1 saatlik tempolu yürüyüş ekleyerek, günde yaklaşık 300 kalori daha yakabilirsiniz. Elbette, ne kadar çok yürürseniz ve hızınız ne kadar artarsa o kadar çok kalori yakarsınız. Ancak denge önemlidir. Aşırıya kaçmak ağrı, yaralanma ve tükenmişlik hissiyle sonuçlanabilir. Düzenli egzersize yeniyseniz, kısa yürüyüşler veya hafif yoğunlukta yürümeye başlamanız ve kademeli olarak daha uzun yürüyüşlere veya daha orta veya şiddetli yoğunluğa geçmeniz gerekebilir.  


  Kilo vermek için günlük olarak harcadığınızdan sürekli olarak daha az kalori yemelisiniz. Yürüyüşle yaktığınız kalori miktarını artırabilir, tükettiğiniz kalori miktarını azaltabilir veya her ikisini birden yapabilirsiniz. Genellikle 500 gr vücut ağırlığının 3500 kaloriye eşit olduğu söylenir. Bu teoriye dayanarak haftada 500 gr vermek için kalori alımını 7 gün boyunca 500 kcal azaltmanız gerekmektedir, kilo vermek isteyen çoğu birey için bu açık yeterlidir. Bu kural vücut yağ yüzdesi düşük olanlar için geçerli değildir. 500 kilokalorilik açığın bir kısmı günde 1 saat yürüyerek sağlanabilirken tükettiğiniz kalori miktarını kademeli olarak azaltabilirsiniz.  


  Kalori alımına bağlı olarak her gün 500 kalorilik bir açık, haftada 0.2 ile 0.9 kilo kaybına neden olabilir. Bu da bir ayda 800 gram ve 3 kilo 600 gram arası değişiklik gösterir. Her gün 1 saat yürüyerek bu kalorilerin bir kısmını yakabilirsiniz. Ancak yürüyüş tek başına yeterli değildir. Düşük kalorili diyetle kombine edildiğinde düzenli tempolu yürüyüş daha sağlıklı kilo vermenizi sağlar.


  1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori?

  Orta tempolu bir saatlik yürüyüş, ortalama 250-350 kalori yakmanızı sağlar. Bu da bir ayda ekstaradan 7500-10000 kalori harcamanıza yardımcı olur. Her gün 1 saat tempolu yürüyüş yapmak, kilo verme sürecine destek olur.


  10 Bin Adım Kaç Kalori Yakar?

  Son yıllarda popüler olan ve akıllı telefonlarda yerini alan adım sayma uygulamaları, gün içinde kaç adım attığınızı gösterir. 10 bin adım ortalama 6-8 km arasında değişiklik gösterir. Tempoya göre günde 10 bin adım atmak yaklaşık 400-500 kalori yakmanızı sağlar.


  Önemli Not: Yürüyüş yapmak sağlık açısından oldukça faydalıdır, ancak tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Yürüyüşe ek olarak beslenme programınızı düzenleyerek kilo verme sürecini daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

  1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

  1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım?

  Düzenli Yürüyüş Zayıflatır mı?

  Tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinin başında yer alan obezite, kalp damar hastalıkları, metabolik sendrom, kanser, kemik erimesi, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların ana nedeni hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır.

  Dünya nüfusunun neredeyse %23’lük kısmı hareketsiz bir yaşam sürmektedir ve bu durum tüm ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Egzersiz, özellikle de düzenli olarak yapılan yürüyüşler hareketsizlik nedeniyle gelişen hastalık riskini azaltır ya da var olan hastalıkların tedavisini kolaylaştırır. Her yaşta insanın rahat bir şekilde yapabileceği en kolay egzersiz çeşitlerinden biri olan yürüyüş, kaliteli bir yaşam standardı yakalayabilmenin en pratik yoludur.

  Yürüyüş yapmanın istenilen etkileri yaratabilmesi için haftada en az 3 ya da 5 kez bir saat boyunca orta tempoda yapılması önerilir. Her ne kadar kolay bir egzersiz şekli olsa da düzenli bir yürüyüş programına başlamadan önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçilmesi gerekir. Ayrıca yürüyüş süresinin ve temposunun kişinin sağlık durumuna göre belirlenmesi önemli bir detaydır.

  1 saat yürüyüş kaç kalori

  1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

  Diyete Başlıyorum! Diyenlere 15 Altın İpucu

  1 saat yürüyüş kaç kalori verdirir

  1 Saat Yürüyüşle Kiloya Göre Yakılan Kalori Miktarı Tablosu

  Düzenli yürüyüş programları ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de 1 saat yürüyüş kaç kalori verdirir sorusudur. Yürüyüş yaparken harcanan kalori kişinin kilosu ve yürüyüşün temposu ile doğru orantılıdır. Her iki durum baz alınarak hazırlanan 1 saat yürüyüş ile yakılan kalori miktarı kablosu:

  Kaynak: www.onikibilgi.com

  1 saatlik yürüyüş kaç kalori yakar

  1 Saat Yürüyüş Ne Kadar Yağ Yakar?

  Doğa Yürüyüşü Yaparken Doyurucu 5 Yiyecek

  1 saat yürüyüş kaç kalori harcatır

  1 Saat Yürüyüş Kaç Adım Eder?

  1 buçuk saat yürüyüş kaç kalori

  Her Gün 1 Saat Yürüyüş Zayıflatır mı?

  Diyet Ürünleri: Düşük Kalorili, Sağlıklı 8 Çeşit

  1 saat orta tempo yürüyüş kaç kalori

  1 Saat Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

  Düzenli olarak haftada 3-4 gün yapılan 1 saatlik orta tempolu yürüyüş:

  1 Saat Yürüyüş mü Koşu mu Daha Çok Kalori Yakar?

  1 Kilo Kaç Kalori?

  Yüzmek Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir Mi? Düzenli Yüzmenin Faydaları

  İp Atlamak Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Hangi Kasları Çalıştırır?

  Bisiklet Sürmenin Faydaları, Zayıflatır Mı? Hangi Kasları Çalıştırır?

  Merdiven Çıkmak Kaç Kalori Yakar? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  1 saat yürüyüş kaç kalori yakar? Yürüyüş ile kilo kontrolü nasıl yapılır?

  1 saat yürüyüş kaç kalori yakar? Yürüyüş ile kilo kontrolü nasıl yapılır?

  Yürüyüş yapmak özellikle her gün düzenli olarak yapıldığında oldukça fayda faydaya sahiptir. Yürüyüş yapmak hem kalp ve damar hastalıklarını önlerken hem de stres gibi günlük yorgunluklardan kişileri uzaklaştırmaktadır. Günlük olarak belirli aralıklarda ve saatlerde yapılan yürüyüşler insan sağlığı açısından muhteşem etkilere sahiptir. Özellikle spor yapmaya vakit ayıramayan kişiler 1 saatlik yürüyüşler sayesinde daha zinde ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirler.

  1 saat yürüyüş kaç kalori yakar?

  Günlük 1 saat yürüyüş yapıldığında kişilerin yakacağı kalori genellikle kilo ve yürüyüş hızına göre değişir. Ortalama 65 kilo bir bireyin 1 saat boyunca yürüyüş yapması yaklaşık olarak 216 kalori yakılması anlamına gelir.

  1 saatlik yürüyüşte hız 3,2 kilometre yani normal düşük tempolu yürüme durumunda bu veriler geçerlidir. Aynı hız ele alındığında 90 kilogram bir birey ise 1 saat yürüyüş sonrasında yaklaşık olarak 258 kalori yakacaktır. Kısacası kilo arttıkça yapılan yürüyüş sonrasında yakılan kalori de artmaktadır.

  Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?

  Günlük spor aktivitesi olarak 1 saat yürümek sağlık açısından pek çok fayda elde edilmesini sağlar. Her gün 1 saatlik yürüyüşün insan sağlığı açısından faydaları şu şekildedir;

  - Kalbi ve akciğerleri korur.

  - Ömrün uzamasına yardımcıdır.

  - Daha verimli ve hızlı kilo verilmesine katkı sağlar.

  - Stres ve depresyondan uzaklaştırır.

  - Kolesterol seviyesini dengeye alır.

  - Kas ve eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur.

  - Şeker hastalığını kontrol altında tutar.

  Yürüyüş ile kilo kontrolü nasıl yapılır?

  Her gün düzenli ve ritmik şekilde yapılan yürüyüşler, bireylere zayıflamaya ve kilo verme konusunda yardımcı olur. Her gün özellikle 1 saat boyunca yürüyüş yaparak şikayetçi olduğunuz fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

  Düzenli bir yürüyüş özellikle fazla yağların yakılması konusunda da yardımcıdır. Çünkü yürüyüş sayesinde tüm vücut ve kaslar aynı anda çalışır. Böylece aktif ve düzenli bir yürüyüş ile sadece yılda ortalama 8 kilo vermek mümkündür. Elbette bu süreçte kilo kontrolü sağlamak için tüketilen gıdalara da dikkat etmek gerekir.

  Kalori yakmak için doğru yürüyüş

  Günlük yapılan yürüyüşlerin etkili olabilmesi için yürüyüş yaparken vücudun nasıl durduğu da önemlidir. Özellikle daha fazla kalori yakmak isteyen kişiler mutlaka yürüyüş şekillerine ve ritimlerine dikkat etmelidir. Yürüyüş esnasında kişinin dimdik durması önemlidir. Ayrıca vücudun her bölgesinin aynı şekilde yürüyüşe eşlik etmesi de gerekir.

  Yürüyüşün uykuya etkisi

  Yürüyüş yapıldıktan sonra vücut serotonin salgılanmaya başlar. Serotonin maddesi vücutta biriken stresin atılmasına yardımcıdır. Özellikle sürekli uyku problemi yaşayan kişiler günlük 1 saat yürüyüş yaparak daha kaliteli bir uykuya dalabilirler.

  Yürüyüşün hafızaya etkisi nedir?

  Yürüyüş insan sağlığı açısından sayısız faydaya sahiptir. Özellikle son yıllarda yapılan bir araştırma sonucunda düzenli yapılan yürüyüşlerde kişilerin hafızasının daha aktif çalıştığı görülmüştür. Zamanla yaşa bağlı ortaya çıkan hafıza kaybının yürüyüş sayesinde önlendiği de bu araştırmaların bir sonucudur.


  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap