Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir milletin kültürel değerleri nesilden nesile nasıl aktarılır anlatınız

  1 ziyaretçi

  bir milletin kültürel değerleri nesilden nesile nasıl aktarılır anlatınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  bir milletin kültürel değerleri nesilden nesile nasıl aktarılır​ - Eodev.com

  bir milletin kültürel değerleri nesilden nesile nasıl aktarılır​ - Eodev.com

  Səlam~

  ⚘⚘⚘

  Bir milletin kültürü, yazılı veya sözlü eserlerle dilden dile veya kulaktan kulağa yayılmasıyla, kendi ülkenin vatandaşlarına öğretilmesiyle aktarılır. Bu aktarmanın olması için değerleri aktarılacak olan milletin vatandaşlarının kültürel değerlerini,örf ve adetlerini, geçmişini ve tarihini çok iyi bilmesi ve analiz edebilme kabiliyetine sahip olabilmesi gerekir. Bunlara sahip olan bir millet gelecek nesiller için de aynı ortamı hazırlayacağından dolayı kültürel değerlerin doğru bir perspektif ile aktarılmasına ve milli değerlerin anlaşılmasında yardımcı olacaktır.Bu da bir Devletin ileride milli ve kültürünü bilen bir nesilin yetişmesinin devamlılığına yardımcı olması ile Devletin büyümesine ve ilerleyebilmesine olanak sağlar.Bir milletin kendi kültürel değerlerini bilmesi kadar önemli ve vasıflı bir şey yoktur.Bir milletin vatandaşları kendi kültürünü tanımasıyla yücelir,onurlanır ve gururlanır.Bu yüzden bir millet kendi değerlerini iyi bilmeli ve iyi bildiği kadar da iyi yansıtabilmelidir . iyi yansıtamadıktan sonra bilmenin bir manâsı kalmaz çünkü kişinin bildikleri başkaları ile paylaşıldıkça çoğalır ve değer kazanır.İşte bir milletin değerleri nesilden nesile böyle aktarılır.

  °°°

  ßaşarılar Dilerim~

  #Dənįz

  #(S)özeltim

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Bir milletin kültürel değerleri nesilden nesile nasıl aktarılır, anlatınız

  'Kültürel değerlerin korunup nesillere aktarılması ailelerle sağlanıyor'

  'Kültürel değerlerin korunup nesillere aktarılması ailelerle sağlanıyor'

  Tarihçe

  Gizlilik ve çerez

  Aydınlatma politikası

  Podcast

  Dosyalar

  Covid-19 Tablo

  Covid-19 Aşı

  Yayın ilkeleri

  Künye

  Sosyal medya

  Basın odası

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  bir milletin kültürel değerleri nesilden nesile nasıl aktarılır

  Merhabalar,

  Yazı ile aktarılabilmektedir. Yazılı metinler kültürel aktarım için güçlü araçlardır. Yazılı metinlerde Edebiyat, masallar, kurallar toplumu toplum yapan bütün unsurlar tam olarak tanımlanarak aktarım daha güçlü olabilmektedir.

  Gelenekler ve görenekler ile aktarımla yapılabilmektedir. Toplum içinde yaşayan bireylerin birbirlerinden görerek oluşturdukları davranış kalıplarıdır. Toplumsal yapıyı koruyucu özelliği olduğu için kişiler tarafından kabul görür. Kişi toplum içinde küçük yaştan itibaren bulunduğundan bunları farkında olmadan kabul eder.

  Dilin kullanımı ile aktarım yapılmaktadır. Toplumun kendi kullandığı dil değerlerin aktarımını kolaylaştırır. Kendine özgü anlatım, kelimeler ve ifadeler kültürel aktarımı kolaylaştırır.

  Din yaşantısı ile aktarım yapılıbilmektedir. Din yapısı itibari ile toplumu korumaya yönelik bir özellik gösterir. Din tarafından topluma değerler yüklenir ve bu değerler o toplumun kültürel yapısını oluşturur. Böylelikle din ile kültürel yapı iç içe geçerek aktarım gerçekleşir.

  Eğitim ile kültürel değerler aktarılır ve korunur. Toplum kendi değerlerini gerek kurumsal eğitim yapıları ile gerektiğinde aile içindeki eğitimleri ile bireye verir. Bu süreçlerde eğitim doğrudan kültür aktarımı olarak karşımıza çıkar.

  Kültürün aktarılmasında en büyük görevi aile ve toplumsal çevre yüklenmektedir. Toplumsal yapı içinde aile bireyleri kültürü aktardığı müddetçe diğer unsurlar anlam kazanabilmektedir. Çünkü aile ve toplum yaşayan bir varlık olarak bütünlüğünü korumak durumdadır.

  Hikayeler, destanlar, müzikler, türküler kültürel aktarım araçlarından birkaçıdır.

  Dost kalın

  Yazı kaynağı : www.odevciler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap