Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir kibrit kutusu peynir kaç gram

  1 ziyaretçi

  bir kibrit kutusu peynir kaç gram bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Peynir, Beyaz Peynir Lor Kaşar Tulum Süzme Peynir Kaç Kalori?

  Peynir, Beyaz Peynir Lor Kaşar Tulum Süzme Peynir Kaç Kalori?

  Peynir, ülkemizde kahvaltıların vazgeçilmezi olan temel gıda maddelerindendir. Peynir kalsiyum potasyum, fosfor, magnezyum, A ve E vitaminleri içeren sağlık için de çok faydalı bir besindir. Bu makalemizde peynir, beyaz peynir, lor peynir, tulum peynir, kaşar, keçi peyniri, gravyer peynir, krem peynir, parmesan peynir, çökelek, cheddar, mozeralla, Edirne, Urfa peyniri, süzme peynirin Uzman Diyetisyenler tarafından bildirilen kalori miktarları hakkında bilgiler vereceğiz.

  Peynir kilo yapar mı ve kaç kaloridir sorusuna Uzman Diyetisyen Işıl Sayın şu cevabı veriyor; 100 gr peynirde 40 gr yağ bulunmaktadır. Bu yağın 24 gramı doymuş yani hayvansal yağ içermektedir. 100 gram peynir 409 kaloridir ve bu da peynirin yüksek kalorili ve kilo aldıran yiyeceklerden olduğunu gösterir.

  Diyetisyen Nilüfer Bayram peynirin kilo alıp verme üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor;

  Peynir, sofraların vazgeçilmezidir. Çok yağlı ve tuzlu peynirler kilo yapar. Peynir satın alırken tuz oranının düşük olmasına ve az yağlı olmasına dikkat etmek gerekir.  Peynir iyi bir kalsiyum kaynağıdır, ancak porsiyonunu iyi ayarlamak lazım. Kadınlar için bir iki kibrit kutusu 30-60 gram; erkeklerde de 60-90 gram kadar aktiviteyle orantılı olarak veriyoruz. 1200-1400 ya da 1800-1900 kalorilik bir diyette erkekler için 60-90 gram peynir tüketilebilir. Ayrıca 2-3 su bardağı süt yoğurt yerine bir kibrit kutusu peynir ya da iki kibrit kutusu kadar peyniri bir su bardağı süt, yoğurtla değişimli olarak tüketilebilir.

  Hangi Peynir Kaç Kalori? Diyetisyen Nilüfer Bayram Anlatıyor

   30 gr  ( yani 1 kibrit kutusu veya 1 dilim peynirin kalori, yağ ve sodyum miktarları)

                                           KALORİ (kal)  YAĞ (gr) SODYUM (mg)

  Beyaz Peyniri Tuzu azalsın diye Suya Koymak Kalorisini de Azaltır mı? Diyetisyen Nilüfer Bayram Cevaplıyor

  Bu konuda biz uzmanların tavsiyesi şöyledir;

   “Diyetisyen Nilüfer Bayram anlatıyor; Böyle yapınca kalorisinin çok fark edeceğini düşünmüyorum çünkü peynirin kendine has doymuş yağ yapısı var, bu yağ suyla çözünecek bir yağ değildir. Doymuş yağ olduğu için de suyla çözüneceğini zannetmiyorum.”

  Diyette Yağlı Peynir mi, Yağsız Peynir mi Tüketmeli? Diyetisyen Hacer Özkaya’nın cevabı:

  Bu soru biz diyetisyenlere en çok sorulan sorulardandır. Şayet kilo aldıran bir diyet hazırlamıyorsam benim ilk tercihim az yağlı peynirden yanadır. Aslında az ve çok yağlı peynirin aalarında çok kalori farkı yoktur. Az yağlı peynir yerken de nasıl olsa kilo yapmaz diye normalde iki kat fazla peynir tüketmemelidir. Benim az yağlı peynir konusunda çok ısrarlı olmamamın temel nedeni kişi şişmansa, kolesterolü yüksekse veya şeker hastası ise hayat tarzını değiştirmelidir. Çünkü bunlar kronik hastalıklar yani hayat boyu bizimle olacak sağlık sorunlarıdır. Kişi diyet sırasında az yağlı peynir tüketip sonra normal peynire dönecekse bu, eski sağlık sorunlarına geri dönmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken ölçülü yemektir. Az yağlı olursa da daha sağlıklı olur.

  Karpuz ve peynir birlikte tüketilince kilo yapar mı?

  Diyetisyen Nilüfer Bayram anlatıyor; Kesinlikle evet. Ev yemeğinin tokluk hissi karpuz peynir ikilisinden daha fazladır bu yemek sizi iki üç saat tok tutarken; karpuz peynirden alınan kalori çok hızlı bir şekilde kana karışır, karpuz peynir menüsü sizi asla doyurmaz.

  Peynir gibi Kalsiyumu Yüksek Gıdalar Kilo Verdiriyor!

  Peynir yapımında genellikle peynir mayası olarak bilinen bir enzim karışımı süte ilave edilir ve sütün kesmesiyle peynir elde edilir. Bir kibrit kutusu yani 30 gram peynirde 100 mg kalsiyum, bir kibrit kutusu kaşar peynir ise 233 mg kalsiyum içerir. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için önemli bir mineraldir. Kalsiyum sinir sistemi çalışmasında, kasların kasılmasında ve kanın pıhtılaşmasında görev alır. Peynir yiyerek vücudumuzun günlük kalsiyum ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabiliriz. Diyetisyen Büşra Totan peynirin içerisinde yer aldığı kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmenin kilo verme üzerinde etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Peynir ve kaşar gibi kalsiyumdan zengin diyetler kişiyi daha uzun süre tok tutar. Kalsiyum, yağ yakımını destekler. Yağ depolanmasını engeller. Yiyeceklerden alınan kalsiyumun zayıflama üzerine etkisi daha yüksektir. Yapılan bir çalışmada; 20-65 yaş arası kişilerin günlük 600 mg kalsiyumdan daha az kalsiyum almalarının karın bölgesinde yağlanmaya yol açtığı tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada ise 800-1400 mg/gün kalsiyum içeren diyetlerin zayıflamada etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca  verilen kilonun yağdan olması da kalsiyum içeriği yüksek diyetin diğer olumlu yönüdür. Bu nedenle uzmanlar tarafından günde 3 porsiyon az yağlı süt ve süt ürünleri tüketimi önerilmektedir.

  Süzme Peynir Kaç Kalori?; Dr. İsmail Can Çiftçi 100 gram süzme peynirin 240 kalori olduğunu bildiriyor.

  Diyette Kısır Yenir mi 1 Kase, 1 Tabak Kısır Kaç Kalori? Tıklayınız

  Evde Peynir Yapımı Beyaz Peynir Kaşar Lor Süzme Peyniri Nasıl Yapılır? Tıklayınız

  Kepekli Ekmek Kaç Kalori Kilo Aldırırmı 1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Peynir Kaç Kalori? Lor, Kaşar, Tulum, Beyaz Peynir Kaç Kalori?

  Peynir Kaç Kalori? Lor, Kaşar, Tulum, Beyaz Peynir Kaç Kalori?

  Diyet Kahvaltılarının Olmazsa Olmazı

  Kibrit Kutusu Büyüklüğünde Peynir ;)

  Tarihte ilk hangi uygarlık tarafından kullanıldığına dair çeşitli görüşler dışında kesin bir bilgiye şu ana dek rastlanılmasa da peynirin beslenme rituellerinde çok eski zamanlara kadar gerileyebildiği kesin. Anadolu coğrafyasında da eski göçebe yaşamın gerekliliği olarak hayvancılıkla birlikte süt ve süt ürünleri tüketimi geçmişten günümüze oldukça yaygındır. Sütün saklama süresinin uzatılması adına başvurulan bir yöntem olarak peynir, sağlıklı beslenmede vücut için gerekli vitamin ve mineralleri sağlayan önemli bir kalsiyum deposu olarak yerini alır.

  Bu yazıda, dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra diyet menülerinde de zengin besin değerleriyle önemli bir kaynağı oluşturan peynir kalori değerlerine değiniyoruz. Çeşitlerine göre peynir besin değerleri, dilim ve porsiyon miktarlarına göre kalori oranları ilgili alt başlıklarda sizleri bekliyor olacak, keyifli okumalar!

  peynir kaç kalori

  Peynir Kaç Kalori?

  Acı, tatlı, ekşi ve tuzlu dışında tat alma duyularında 5. bir algıyı oluşturan ve böylelikle umami lezzetler arasında ilk sıralarda yerini alan peynir hepimizin bildiği üzere sağlam bir kalsiyum kaynağı. Diğer ülkelere kıyasla hatırı sayılır bir çeşitliliğe sahip olan Türk kahvaltı kültürünün de olmazsa olmazı. Beyaz peynirinden süzmesine, erimiş kaşarından tel peynirine değin peynir çeşitleri içeriğine göre farklı kalori ve besin değerlerine sahiptir. İşte, merak edilen peynir çeşitlerinin kalori ve besin değerleri!

  beyaz peynir kaç kalori

  Beyaz Peynir Kaç Kalori?

  Miktarlarına göre beyaz peynir kaç kalori? Merak edenler için tam yağlı beyaz peynir için işte cevaplar:

  1 dilim peynir kaç kalori? Kibrit kutusu peynir kaç kalori?

  Ortalama kalınlıktaki ve 30 gram ağırlığındaki 1 dilim peynir (kibrit kutusu büyüklüğünde) 93 kcal değerindedir.

  Az yağlı beyaz peynir kalori değerleri ise şu şekildedir:

  Peynir Yapımı

  Kaşar Peynir Kaç Kalori?

  Kaşar peyniri kaç kalori? Merak edenler için işte kalori değerleri:

  Ayrıca:

  Detaylı bilgi için: Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Besin Değerleri

  Evde Kaşar Peyniri Yapımı (Aşama Aşama Fotoğraflı)

  Lor Peynir Kaç Kalori?

  Kendi mutfağınızda da kolaylıkla yapabileceğiniz lor peyniri, omletlere, börek ve poğaça harçlarına da çok yakışır. Eğer zayıflama sürecindeyseniz kahvaltılarınızda lor peynirine yer verebilir ya da salatalarınızın içinde kullanabilirsiniz. Yağ ve kalori oranı diğer peynirlere oranla daha düşük, protein değeri de yüksek olduğu için kilo kontrolünde fayda sağlayacaktır.

  1 orta porsiyon (30 gr) lor peyniri besin değerleri: 4.33 gr protein, 210 mg kalsiyum, 0.28 gr karbonhidrat, 4.69 gr yağ içerir. Lor peynir kaç kalori? Sorunuza cevap olabilecek -tam yağlı- lor peyniri için değerler ise şu şekildedir:

  Yağ ve tuz içermeyen light lor peyniri kalori değerleri ise:

  Detaylı bilgi için: Lor Peyniri Nasıl Yapılır? Kalori ve Besin Değerleri Nedir?

  Evde Lor Peyniri Yapımı

  Süzme Peynir Kaç Kalori?

  Beyaz peynire göre su oranı daha az olan yoğun kıvamlı süzme peynir kalori ve besin değerleri açısından diyet menülerinde tercih edilebilir. Ara öğünlerde de salatalarla ya da yağsız söğüş yanında da tüketilebileceği gibi protein değerleri sayesinde günlük et ihtiyacı süzme peynir tüketimine göre düşürülebilir.

  1 kibrit kutusu büyüklüğünde orta dilim (30 gr) süzme peynir besin değerleri: 3.39 gr protein, 204 mg kalsiyum, 71.7 iu A vitamini, 1.14 gr karbonhidrat, 6 gr yağ içerir. Süzme peynirde kolesterol yoktur.

  Beyaz peynirin kullanıldığı pek çok tarife uyarlanabilen, ekmeğe de sürülebilen süzme peynir kaç kalori? Cevaplar geliyor:

  Süzme Peynir Kalori ve Besin Değeri Nedir?

  peynir kalori

  Tulum Peynir Kaç Kalori?

  Erzincan ve İzmir yörelerinde genellikle keçi sütünden üretilip ülkenin her yerine dağıtımı sağlanabilen tulum peynir kalori ve besin değeri peynir çeşidine göre değişkenlik gösterebilir:

  Erzincan Tulum Peynir Kalori Değerleri:

  İzmir Tulum Peyniri Kalori Değerleri:

  Hafif ve Leziz Öğünlere Peynirli 5 Diyet Tarif

  1) Diyet Menülerinize Enfes Tarif: Peynirli Kabak Sandalı

  Kabak, yumurta, beyaz peynir ve maydanozla hazırlanan, vitaminli ve oldukça sağlıklı bu tarif, diyet menüleriniz için keyifli bir alternatif oluşturabilir. Hazırlanışı da oldukça pratik! Detaylar tarifte sizi bekliyor.

  Peynirli Kabak Sandalı

  2) Zayıflama Sürecine Renkli Çözüm: Peynir Salatası

  Diyette salata çeşitleri zayıflama döneminde vazgeçilmez. Zayıflamaya çalışıyor, aynı zamanda tok tutan bir salata tarifi arıyorsanız tam da doğru adrestesiniz! Bol yeşillikli, lif ve vitamin kaynağı bu salatada keten tohumu, zeytin ve beyaz peynir de var! Kaçırmayın.

  Peynir Salatası

  3) Diyet Çay Saati: Yulaflı Peynirli Poğaça

  Bir yandan zayıflamaya çalışıyor bir yandan da o eski günlerdeki poğaçaların lezzetini arıyorsanız kolayı var! Diyete uygun, düşük kalorili yulaflı ve peynirli poğaça içiniz rahat tüketebileceğiniz malzemelerle hazırlandı. Çörek otu, ceviz, yulaf kepeği, lor peyniri içeriğiyle çay saatinize çok yakışacak!

  Yulaflı Peynirli Diyet Poğaça

  4) Düşük Kalorili Bol Lezzet! Rokalı Peynirli Salata

  Açlığınızı bastırmak için en sağlıklı yol olan bu salatayla tanıştırıyoruz sizleri. Bol roka, domates, salatalık ve beyaz peynirle koca bir kase dolusu salatayla masum bir öğün geçirmeye ne dersiniz? Şipşak hazırlayabileceğiniz tarifin detayları için tek tık yeter.

  Rokalı Peynirli Salata

  5) Dukan Diyetine Uygun Ev Yapımı Çıtır Peynir Nugget

  Nugget deneyimini kendi mutfağınızda yaşamaya ne dersiniz? Dukan diyetinde olanların da yüzünü güldürecek bu tarif, yulaf kepeği, mısır unu ve çok az zeytinyağı ile hazırlanıyor. Kullanacağınız kaşar peynirinin light olmasına da dikkat ederseniz oldukça düşük kalorili bir aperitif olacağı kesin!

  Dukan Diyetine Uygun Peynir Nugget

  Peynirle Yapabileceğiniz Birbirinden Leziz 25 Tarif

  Ezine Peyniri Nasıl Yapılır? Nereden Alınır?

  Keçi Peyniri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

  Türk ve Dünya Mutfağından Peynir Çeşitleri

  Sepet Peyniri Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yenir?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  1 Kibrit Kutusu Peynir Ka� Kalori

  1 Kibrit Kutusu Peynir Kaç Kalori Kibrit Kutusu Beyaz Peynirin Kalorisi Ne

  Beyaz Peynir

  Beyaz Peynir

  Beyaz peynirin 100 gramında 310 kalori bulunmaktadır. Beyaz peynirin 1 dilimi (30 gr) 93 kalori, 1 çorba kaşığı (10 gr) 31 kaloridir. Beyaz peynirin 100 gramı 2.53 gram karbonhidrat, 20.38 gram protein, 24.31 gram yağ içermektedir.

  Kahvaltılık ürünler denildiği zaman ilk olarak peynir çeşitleri akla geliyor. Fermente bir süt ürünü olan peynir, her yaştan tüketicinin sağlıklı beslenme tercihinde yer alıyor. Piyasada birçok çeşidi bulunan peynir grubu ürünler, sofralara zenginlik katıyor. Kendine has dokusu ve tadı ile girdiği tüm tariflere uyum sağlayan peynir, içerdiği kalsiyum, potasyum ve protein sayesinde vücudun tüm gereksinimlerini karşılamayı sağlıyor.

  Peynirin faydaları neler?

  peynirin faydalari

  Peynir, hemen hemen herkes tarafından sevilen ve sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi haline gelen bir besin olarak anılıyor. Beyaz peynir, enerji değeri bakımından oldukça yüksek ve protein, ‌B2 ve kalsiyum yönünden zengin bir süt ürünü olarak biliniyor. Peynir yağda çözünen A, ‌C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor ve A vitamini açısından en zengin besinler arasında yer alıyor. Sağlıklı içeriğiyle her evin demirbaşı olan besin, organların sağlığı için hayati önem taşıyan ‌B6 ve ‌B12 vitaminlerini de içeriyor. Tüm bu vitaminlerin yanı sıra vücudun ihtiyacı olan ‌tiamin, ‌riboflavin, ‌niasin, ‌folat ve ‌pantotenik asit de barındırıyor. Peynir, içerdiği besinler sayesinde sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. Kemiklerin güçlenmesinden diş sağlığının korunmasına ve kanserin önlenmesine değin birçok konuda peynir tüketimi önemli rol oynuyor.

  Peynirin tarihçesi

  Peynir, kökenleri incelendiğinde insanlık kadar eskiye dayanan bir yiyecektir. Tarihinin ne denli eskiye dayandığına dair kesin bir veri olmasa da, peynirin olası çıkış noktaları Orta Asya, Orta Doğu ya da Avrupa olarak aktarılıyor. Peynirin yaygınlaşmasının ise Roma İmparatorluğu zamanlarına denk geldiği düşünülüyor. Peynirin ilk üretimi için tahmin edilen tarih, M.Ö. 8000 ila 9000 yıllarına kadar değişiyor. İlk peynir üretiminin Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından yapıldığı varsayılıyor. O dönemlerde yiyecekleri saklayıcı ve koruyucu özelliği nedeniyle hayvanın derisinin ya da iç organlarının kullanılmakta olduğu biliniyor. Midede (işkembe) bozulmaması için saklanabilen çiğ sütün, bu organdaki enzimlerle mayalanması üzerine lor haline gelmesi, peynirin ilk üretimi hakkındaki teorilerden biri olarak varsayılıyor.

  Peynir nasıl üretilir?

  peynir nasil yapilir

  Peynir üretiminin ilk safhası olarak sağlıklı hayvanlardan steril şartlar altında sağılmış sütler alınıyor. Süt, içeriğindeki yabancı cisimlerden ayırmak için temiz süzme bezinden süzülüyor. Süzülen süt, 70˚C’de 1 dakika pastörize ediliyor. Kaynayan süt 35˚C’ye kadar kabın ağzı kapalı olacak biçimde hızlı bir şekilde ‌soğutuluyor. Mayalama sıcaklığına gelen süte kalsiyum klorür (yarım çay bardağı ılık suda eritilerek) katılıyor. Karışımın mayayla birlikte 10 litre süte 1 çay kaşığı olacak şekilde hazırlanması gerekiyor. Kalsiyum klorür sütün mayalama yeteneğini ve peynirin kalitesini arttırıyor. Mayalanan sütün üzeri ince dokulu bir bez ile örtülerek 1,5-2 saat pıhtılaşması için bekletiliyor. Bu süre sonunda elde edilen pıhtı, küp şeker büyüklüğünde kesiliyor. Kesilen küp şeklindeki pıhtılar 5–10 dakika sonra süzme bezlerine veya torbalarına koyuluyor. Hazırlanan peynir, düz zeminde baskıya alınıyor. (10 kg süt için 2-3 kg ağırlık koyulması yeterli olarak görülüyor.) 2–3 saat baskıda bekletilen peynir dilimleniyor.  Dilimlenen peynirler ise iri tuzla tuzlanarak bir gece bekletiliyor. Bu sayede sertleşen peynirler, kavanozlara diziliyor. Peynirlerin daha uzun ömürlü olması için ise üzerini örtecek şekilde salamura suyu konuyor.

  Peynir seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

  peynir secerken

  Her besinde olduğu gibi peynir seçerken de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Peynirin rengi bile oldukça önemli bir püf noktası olarak vurgulanıyor. Bazı peynirlerin küflü olanları tercih edilmektedir fakat beyaz peynirin kesinlikle küflü olmaması gerekiyor. Bunların yanı sıra peyniri kokladığınızda peynirden başka yabancı koku içermemesi de önemli bir husus olarak belirtiliyor.

  Peynir satın alırken mutlaka tadına bakmanız öneriliyor. Peynirin tadının ekşi, buruk ya da keskin kokulu olmaması gerekiyor. Peynirin tadında böyle bir keskinlik duyarsanız kesinlikle o peyniri almamanız gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Hayvansal ürünler, çok çabuk bozulabilen besin ürünleri arasında yer alıyor. Ayrıca hayvansal gıdalar, bitkisel gıdalara kıyasla üzerinde daha fazla hastalık taşımaya meyilli bir yapıdadır. Bu sebeple hayvansal gıdalarla alakalı olarak en küçük bir tereddütte dahi bulunursanız satın almamanız büyük önem taşıyor.

  Peynirin en doğalı yalnızca süt, doğal peynir mayası ve tuzdan oluşuyor. Eğer peynirin içinde bu sayılanlardan farklı bir ürün var ise bu ürünü tercih etmemeniz gerekiyor. Peynire sonradan katılan her madde, peynirlerin doğallığını ve tadını bozuyor. Özellikle marketlerde kapalı kutularda satılan peynirler raf ömürlerinin daha uzun olmasını sağlamak maksadı ile kimyasal maddeler karıştırılarak üretiliyor. Ayrıca peynirlerin doğal bir mayalanma ve olgunlaşma süreci bulunuyor. Üreticiler bu süreci asgari düzeye indirmek için de kimyasal katkı maddeleri kullanıyor.

  Peynir nasıl muhafaza edilir?

  peynir nasil saklanmali

  Peynir alırken öncelikle son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekiyor. Son kullanma tarihi geçmiş hiçbir yiyeceği satın almamalısınız. Satın alacağınız peynirin son tüketim tarihi, yakın bir tarihe tekabül etmekte ise o ürünü tercih etmemeniz gerekiyor. Peyniri hemen tüketemeyecekseniz, son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri uzun süre saklamanız mümkün olmuyor. Satın alacağınız peynirin sağlıklı bir şekilde ambalajlanmış olması büyük önem taşıyor. Delinmiş, yırtık ya da deforme olmuş ambalajlı ürünleri satın almamanız gerekiyor.

  Peynirin, özellikle +2/4 C de, ışıksız ortamda yani uygun bir buzdolabında saklanması öneriliyor. Peynir, kısa süre içerisinde tüketilmeyecek ise ürünün orijinal ambalajında saklanması tavsiye ediliyor. Ambalajı açılan peynirlerin mutlaka saklama kabında ya da hijyenik ambalaj malzemelerine sarılarak korunması vurgulanıyor. Aksi durumda ise peynir, nemini, aromasını ve lezzetini kaybedebiliyor. Oda sıcaklığında, sofrada ya da tezgâhta açıkta bekletilmiş peynirin başka bir kapalı ambalaj içinde ya da salamura suyu içerisinde muhafaza edilmesi ve başka peynirlerle aynı kaba koyulmaması gerekiyor. Beyaz peynir, ambalajı açıldıktan sonra salamura suyu denen içme suyuna yemek tuzu eklenerek yapılmış sıvının içinde uzun süre besin değeri ve tadını kaybetmeksizin saklanabiliyor. Bu sayede peynirin olgunlaşma süreci de devam ediyor. Beyaz peynir ve beyaz peynir türevlerinin oksijenden uzak tutulması gerekiyor. Beyaz peynir ve benzeri peynirlerin salamura suyunun içinde saklanması öneriliyor. Aksi takdirde peynir oldukça kısa süre içinde bozulabiliyor. Beyaz peyniri keserken zorlanıyorsanız bıçağı ıslatarak kesmeyi denemeniz tavsiye ediliyor.

  Peynir nelerle iyi gider?

  peynirli tarifler

  Peynir, Türk sofralarının vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak anılıyor. Sofraların ve kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti doğru şekilde tüketildiği zaman daha fazla keyif veriyor. Örneğin lor peynirini, diyet yaparken yumurtanızın içine karıştırarak doyurucu bir kahvaltı elde edebilirsiniz. Eğer kahvaltıda ‌aperatif tatlar hazırlamak isterseniz küçük küçük doğranmış ekmeklerin üzerine krem peyniri sürerek hafif tatlar yaratabilirsiniz. Tavada kısık ateşte kızartılarak da tüketilebilen hellim peyniri, sofralarda iyi bir alternatif olabiliyor. Eğer hellim peynirine ulaşmanız zor ise kaşar peyniri de alternatifler arasında yer alıyor. Burgu peynirler ise hamur işi tuzlu tatların yanına oldukça yakışıyor. Eğer misafirlerinize hızlı bir sofra kurmak isterseniz çeşitli peynir türlerini sıralayarak güzel bir tabak oluşturabilirsiniz.

  Peynir yerine ne kullanılabilir?

  Eğer evinizde peynir tüketmekte zorlanan bir aile bireyi varsa, kefir, süt, lor ve yoğurt ile kalsiyum açığını kapatmanız gerekiyor. Aksi takdirde kemik gelişimi ve kemik sağlığı olumsuz yönde etkilenebiliyor. Eğer tatlılarda peynir kullanmak istemiyorsanız ‌labne ve krema gibi ürünleri tercih etmeniz öneriliyor.

  Yazı kaynağı : www.diyetkolik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap