Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir kişi öldüğünde genellikle inna lillâhi ve inna ileyhi raciun denir bu ifadenin anlamı nedir

  1 ziyaretçi

  bir kişi öldüğünde genellikle inna lillâhi ve inna ileyhi raciun denir bu ifadenin anlamı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İnna Lillâhi Ve İnna İleyhi Raciun Ne Demektir?

  Bir kişi öldüğünde genellikle

  Bir kişi öldüğünde genellikle İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn denir, bu ifadenin anlamı nedir, İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn anlamı ne

  Bir kişi öldüğünde genellikle İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn denir, bu ifadenin anlamı nedir, İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn anlamı ne

  Efendimiz (s.a.v) bizlere hayatımızın her alanında, her durumda Allah’a (c.c) nasıl sığınacağımızı, nasıl dua edeceğimizi ve ne yapacağımızı gerek alemlere rahmete yaşantısı ve hayatıyla gerek hadisleriyle öğretmiştir. Mala veya cana gelen herhangi bir musibet karşısında okunması tavsiye edilen dua;

  Okunuşu: “Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).” (Bakara Suresi – 156)

  Anlamı: “Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.” (Bakara Suresi – 156)

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek? Neden Söylenir Ve Türkçe Anlamı

  İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek? Neden Söylenir Ve Türkçe Anlamı

  “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” cümlesi Arapça bir cümledir. Aslında bu cümle Kur’an-ı Kerim’de bulunan Bakara suresinin 156. ayetinde bulunuyor. Bu nedenle bu cümle bir ayet sözüdür. Herhangi bir musibete karşı okunur ve koşulsuz şekilde Allah’ a teslimiyeti içerir.

   İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek?

   Bütün varlıkların yaratıcı olan Allah (CC), kullarından kendisine dua etmelerini ve “bana dua edin ki, icabet edeyim” emrini vermiştir. Bu doğrultuda kul da, her türlü niyaz, hacet ve musibet durumunda Allah’a yakararak dua etmelidir.

   “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” da dua olarak söylenen ayetlerden biridir. Allah’tan gelindiğine ve yine dönüşün Allah’a olacağı” anlamını içerir.

   Ümmü Seleme (ra) rivayet edildiğine göre; Peygamber Efendimiz, “ kim bir sıkıntıya düşer de “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” derse; Allah-u Teala, onu uğradığı sıkıntıdan dolayı ödüllendirir ve daha hayırlısını verir” şeklinde müjdelemiştir.

   Neden Söylenir Ve Türkçe Anlamı

   Müslümanlar ölüm, deprem, musibet, üzüntülü veya sıkıntılı bir haber aldıklarında “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” demeleri buyrulmuştur. Bu duanın Türkçe anlamı; “Onlar; başlarına bir musibet gelince, Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz, derler.” Şeklindedir.

   İnsanların başlarına gelen musibetler birer sınav olarak kabul edilmelidir. Sıkıntılı durumlarda sabırlı ve metanetli olup, bu duayı sık sık söyleyerek, dünyaya geliş amacınızı tazelemiş oluyorsunuz. Bu duayı söyleyerek, tam bir teslimiyet içinde, inançlı ve kararlı tavır takınarak doğru yolu buluyorsunuz.

   Mal ve mülkün Allah’a ait olduğunu insanlar bilmelidir. İnsanlar zenginlikle, yoksullukla, evlatla, savaşla veya hastalıkla imtihan edilebiliyorlar. Bu dua, “Allah’tan gelindiğini ve dönüşün yine O’na olacağını” işaret ediyor. Musibetler karşısında bol bol duayı okuyarak, daima ümitli ve iyimser olup, bol bol istiğfar edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Bir kişi öldüğünde genellikle ‟İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.” denir. Bu if

  Bir kişi öldüğünde genellikle ‟İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.” denir. Bu if

  Bir kişi öldüğünde genellikle ‟İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.” denir. Bu ifadenin anlamı nedir? sorusunun cevabını kısaca yazdık. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. ne demek, bu ifaenin anlamı nedir? kısaca yazdık.

  Bir kişi öldüğünde genellikle ‟İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.” denir. Bu ifadenin anlamı nedir?

  Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz” anlamına gelen Kuran’dan bir ayetin bir parçasıdır.

  Bu ifade Bakara Suresi 156. ayette geçmektedir.

  Ayetin mesali şudur;

  Bir kişinin vefat ettiğini duyunca veya musibet anında bu ifade söylenir.

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap