Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir kişi öldüğünde genellikle inna lillâhi ve inna ileyhi raciun denir

  1 ziyaretçi

  bir kişi öldüğünde genellikle inna lillâhi ve inna ileyhi raciun denir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bir kişi öldüğünde genellikle

  İnna Lillâhi Ve İnna İleyhi Raciun Ne Demektir?

  Bir kişi öldüğünde genellikle İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn denir, bu ifadenin anlamı nedir, İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn anlamı ne

  Bir kişi öldüğünde genellikle İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn denir, bu ifadenin anlamı nedir, İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn anlamı ne

  Efendimiz (s.a.v) bizlere hayatımızın her alanında, her durumda Allah’a (c.c) nasıl sığınacağımızı, nasıl dua edeceğimizi ve ne yapacağımızı gerek alemlere rahmete yaşantısı ve hayatıyla gerek hadisleriyle öğretmiştir. Mala veya cana gelen herhangi bir musibet karşısında okunması tavsiye edilen dua;

  Okunuşu: “Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).” (Bakara Suresi – 156)

  Anlamı: “Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.” (Bakara Suresi – 156)

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Bir kişi öldüğünde genellikle İnna lillahi ve inna ileyhi raciun denir | Dinimizde

  Bir kişi öldüğünde genellikle İnna lillahi ve inna ileyhi raciun denir | Dinimizde

  İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ne için okunur

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bizlere hayatımızın her alanında, her durumda Allah’a (c.c) nasıl sığınacağımızı, nasıl dua edeceğimizi ve ne yapacağımızı gerek alemlere rahmete yaşantısı ve hayatıyla gerek hadisleriyle öğretmiştir. Mala ya da cana gelen herhangi bir musibet karşısında okunması tavsiye edilen dua;

  Okunuşu: “Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).” (Bakara Suresi – 156)

  Anlamı: “Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.” (Bakara Suresi – 156)

  Ümmü Seleme (r.anha) dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi:

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)’i şöyle buyururken dinledim:

  “Herhangi bir kul sıkıntıya düşer de “Biz Allah’dan geldik, Allah’a döneceğiz. Allahım, başıma gelen musibetin ecrini ver ve bana bundan daha hayırlısını lutfet” diye dua ederse, Allah Teâlâ onu uğradığı sıkıntıdan dolayı mükâfatlandırır ve ona kaybettiğinden daha hayırlısını verir.”

  Ümmü Seleme dedi ki, Ebû Seleme öldüğünde ben, Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)’in öğrettiği gibi dua ettim. Allah da bana Ebû Seleme’den daha hayırlısını, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i verdi. (Müslim, Cenâiz 4)

  Yazı kaynağı : www.dinimizde.com

  İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek? Neden Söylenir Ve Türkçe Anlamı

  İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek? Neden Söylenir Ve Türkçe Anlamı

  “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” cümlesi Arapça bir cümledir. Aslında bu cümle Kur’an-ı Kerim’de bulunan Bakara suresinin 156. ayetinde bulunuyor. Bu nedenle bu cümle bir ayet sözüdür. Herhangi bir musibete karşı okunur ve koşulsuz şekilde Allah’ a teslimiyeti içerir.

   İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek?

   Bütün varlıkların yaratıcı olan Allah (CC), kullarından kendisine dua etmelerini ve “bana dua edin ki, icabet edeyim” emrini vermiştir. Bu doğrultuda kul da, her türlü niyaz, hacet ve musibet durumunda Allah’a yakararak dua etmelidir.

   “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” da dua olarak söylenen ayetlerden biridir. Allah’tan gelindiğine ve yine dönüşün Allah’a olacağı” anlamını içerir.

   Ümmü Seleme (ra) rivayet edildiğine göre; Peygamber Efendimiz, “ kim bir sıkıntıya düşer de “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” derse; Allah-u Teala, onu uğradığı sıkıntıdan dolayı ödüllendirir ve daha hayırlısını verir” şeklinde müjdelemiştir.

   Neden Söylenir Ve Türkçe Anlamı

   Müslümanlar ölüm, deprem, musibet, üzüntülü veya sıkıntılı bir haber aldıklarında “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” demeleri buyrulmuştur. Bu duanın Türkçe anlamı; “Onlar; başlarına bir musibet gelince, Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz, derler.” Şeklindedir.

   İnsanların başlarına gelen musibetler birer sınav olarak kabul edilmelidir. Sıkıntılı durumlarda sabırlı ve metanetli olup, bu duayı sık sık söyleyerek, dünyaya geliş amacınızı tazelemiş oluyorsunuz. Bu duayı söyleyerek, tam bir teslimiyet içinde, inançlı ve kararlı tavır takınarak doğru yolu buluyorsunuz.

   Mal ve mülkün Allah’a ait olduğunu insanlar bilmelidir. İnsanlar zenginlikle, yoksullukla, evlatla, savaşla veya hastalıkla imtihan edilebiliyorlar. Bu dua, “Allah’tan gelindiğini ve dönüşün yine O’na olacağını” işaret ediyor. Musibetler karşısında bol bol duayı okuyarak, daima ümitli ve iyimser olup, bol bol istiğfar edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap