Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir insan kaç gün uykusuz kalabilir

  1 ziyaretçi

  bir insan kaç gün uykusuz kalabilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  3. günde halüsinasyon, daha ilerisi kalıcı hasar

  Bir insan kaç saat uykusuz kalabilir

  Bir insan kaç saat uykusuz kalabilir

  1965 senesinde 17 yaşında Gardner isimli Amerikalı bir genç 246 saat yani tam 11 gün uykusuz kalarak rekorlar kitabına girmiş. Bunun ardından günümüze kadar hiç bu kadar uykusuz kalma denemesi yapılmamış.

  EN FAZLA 7-8 GÜN UYKUSUZ KALINDI

  Gardner bu süre zarfı sonunda hastaneye kaldırılmış ve 14 saat aralıksız uyumuş. Yeniden uyandığında bunu "yeniden doğmak" olarak nitelendirmiş. Öte yandan yapılan bir takım denemeler sonucu bir kişinin en fazla 7-8 gün uykusuzluğa dayanabildiği gözlemlenmiş.

  UYKUSUZ KALDIKÇA DİKKAT DAĞINIKLIĞI OLUŞUYOR

  Kişiler uykusuz kaldıkça dikkat bozukluğu, algı ve zihinsel yeterlilik gibi sorunlar ortaya çıkmış. 7-8 günün sonunda uyuyan kişilerde beyin hücrelerinin ölmesi dışında herhangi bir kalıcı hasar saptanmamış. Şu zamana kadar uykusuzluktan dolayı ölen hiç bir insan yok. En azından resmi kayıtlar bunu gösteriyor.

  PEKİ NASIL UZUN SÜRE UYANIK KALINIR?

  Her insan hayatının bir döneminde uyanık kalmaya ihtiyaç duyar. Uyumamalıdır çünkü yarım bıraktığı işleri, yetiştirmesi gereken projeleri vardır. Peki nasıl uyanık kalınır?

  Koku alma duyunuzu kullanın

  İyi veya kötü güçlü bir koku tetikte kalmanızı sağlayabilir. Genellikle sinir sistemini uyarıcı ve yorgunluğu engelleyici aromaterapik kokular sizi uyanık tutacaktır.

  Örneğin:

  Biberiye

  Nane: Bir çalışmaya göre tetikte kalma durumunu yani uyanıklığı %30 oranında arttırıyor

  Kahve: Bir kutuya doldurup, uykunuz bastırdığında açıp koklayabilirsiniz. 

  Sarıçam Yağı: Koku alma duyunuzu sürekli değil de aralıklarla tetiklerseniz uyanık kalmanıza daha çok faydası olur. O nedenle örneklerdeki bitkileri, bir kaba koyup arada bir koklayabilirsiniz. Bunlardan biri yakınınızda yoksa elinize kokulu bir krem sürüp, arada bir koklasanız da olur sanırım.

  MASAJ

  Boyun ve Kafa bölgelerine masaj yapmak yorgunluğu azaltacaktır.

  BUZ ÇİĞNEMEK

  Ağzınızda buz varken uyuyabileceğinizi düşünüyor musunuz ? Kıtır kutur soğuk buz çiğnemek beyne uyumak istemediğinizi iletebilir.

  GÜÇLÜ BİR IŞIK

  Tercihen Güneş ışığı ile aydınlatılmış bir çalışma masası sizi uyanık durmaya itecektir. Gece ise çevrenizdeki ışıkları kendinize yaklaştırın, normal oda ışığının yanında masa lambası gibi ışık kaynaklarını da uyanık kalmak için kullanın.

  RAHATSIZ OLUN

  Mümkün olduğunca kalkıp turlayın, ayaklarınızın üzerinde durun. Eğer oturmanız gerekiyorsa kötü,sert ve rahatsız bir sandalye seçin, uyanık kalma sanatı öyle yumuşak pofuduk koltuklarla yapılamaz. Otururken dik oturun, başınızı herhangi bir yere koymayın (el, masa vs)

  BİLGİSAYAR BAŞINDA DİK OTURUN

  Bu tavsiye daha çok laptop kullanıcılarına, öyle yatakta veya rahat bir koltukta laptop kullanımı kesinlikle uykuyu içeri davet eder. Bilgisayar masasında dik bir açıyla otururken egzersiz yapmanız hayrınıza olacaktır.

  ÇOK YEMEYİN

  Yiyecek tüketimini küçük dozlara indirgeyin, tamamen mideyi doldurmak yerine parça parça doldurmak uyanık kalmak için daha iyidir. Arada tat dokusunu şahlandıracak bir şeyler atıştırmak iyi gelecektir: Elma (tatlı ve ekşi), Ayçekirdeği (tuzlu + bağımlılık yapıcı) ve Üzüm iş görebilir.

  HAREKETLİ MÜZİKLER SEÇİN

  Hareketli şarkıların dinlenmesi, hatta eşlik edilmesi (ritim tutmak) sizi uyanık tutar.

  UFAK BİR UYARI: UYKUSUZ KALMAK BEYİN HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR

  Yine de sizi uzun süre uykusuz kalmak hakkında uyaralım. Zorunlu durumlar dışında uyku düzeninizi aksatmamanızda yarar var. Çünkü yapılan yeni bir araştırma uykudan mahrum kalmanın yeni beyin hücrelerinin oluşumunu engellediğini ortaya koyuyor.

  Princeton Üniversitesi'nden Dr. Elizabeth Gould ve araştırma grubunun fareler üzerinde yaptığı bu araştırma uykusuzluğun beyinde bellek oluşumundan sorumlu hipokampüs bölgesini etkilediğini ortaya çıkardı.

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Uykusuz Kalmanın Etkileri Nedir? Bir İnsan ne kadar uykusuz kalabilir?

  Yeterince uyumak hem fiziksel hem de duygusal açıdan önemlidir. Uyku yoksunluğu veya uykusuz kalmanın etkileri, birçok kısa ve uzun vadeli sağlık etkisine neden olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri 18 ve 60 yaşları arasındaki yetişkinlerin en az 7 saat uyku almasını önerir.

  CDC’nin uyku önerisini yerine getirmek için yetişkinler en fazla 17 saat uyanık kalmalıdır. İnsanlar 24 saat içinde uyku yoksunluğunun olumsuz etkilerini deneyimleme eğilimindedir.

  Bir İnsan ne kadar uykusuz kalabilir?

  Uyku gereksinimleri insanlar arasında değişir ve aynı zamanda bir kişinin yaşına da bağlıdır. Örneğin, bebekler yetişkinlerden iki kat daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar.

  Bununla birlikte, bir kişinin uyku olmadan yaşayabileceği zaman miktarı belirsizliğini koruyor. 2010 yılında yapılan bir incelemeye göre, uykusuz kalan bir insan için şu anki dünya rekoru 264 saat. 11 günün sonuna doğru, Gardner paranoyaklaştı ve hatta halüsinasyona başladı.

  Bununla birlikte, uzun vadeli herhangi bir fiziksel veya psikolojik etkisi olmadan iyileştiği bildirildi.

  Uyku yoksunluğu nedir?

  Uyku yoksunluğu, bir insan vücudunun ihtiyacından daha az uyku aldığında oluşur. Uyku yoksunluğunun etkileri kişiden kişiye değişebilir.

  Çocuklar ve gençler, beyinleri ve vücutları hala gelişip büyürken yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, çocuklarda uyku yoksunluğunun etkileri bazen daha şiddetli veya daha uzun süreli olabilir.

  Yetişkinlerde genel uyku yoksunluğu belirtileri şunları içerebilir:

  Düzenli veya kronik uyku yoksunluğu, bir kişinin obezite , diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşulları riskini de artırabilir.

  Uyku yoksunluğu öldürebilir mi?

  Uyku yoksunluğu bazı durumlarda ölümcül olabilir. Örneğin, uyku yoksunluğu kaza riskini artırabilir.
  Ölümcül ailesel uykusuzluk (FFI) olarak adlandırılan inanılmaz derecede nadir bir uyku bozukluğu da ölümle sonuçlanabilir.
  FFI, prion proteini ( PRNP ) genindeki bir mutasyondan kaynaklanan kalıtsal bir durumdur .
  FFI semptomları tipik olarak orta yetişkinlikte görülür ve şunları içerir:

  Şu anda FFI için bir tedavi yoktur ve ölüm, genellikle ilk semptomları olan bir kişinin 12-18 ay içinde ortaya çıkar.

  24 saat uykusuz kalmanın etkileri

  Bir İnsan ne kadar uykusuz kalabilir?

  Çoğu insan sadece 24 saat sonra uyku yoksunluğunun etkilerini deneyimlemeye başlayacaktır.
  24 saat uykusuz kalmanın etkileri şunları içerebilir:

  Bu etkilerin birçoğu, beynin, doktorların “yerel uyku” olarak adlandırdığı bir duruma girerek enerji tasarrufu sağlamaya çalışması nedeniyle ortaya çıkar. Lokal uyku sırasında, vücut beynin bazı bölgelerindeki nöronları geçici olarak kapatır, diğerlerini değil.

  Yerel uykuya giren insanlar tamamen uyanık görünebilir, ancak karmaşık görevleri yerine getirme yetenekleri önemli ölçüde azalır.

  48 saat uykusuz

  Uyku yoksunluğunun etkileri bir insanın uyanık kalmasının daha uzun sürmesini sağlar. 48 saat uykusuz kaldıktan sonra, bir kişinin bilişsel performansı kötüleşecek ve çok yorulacaklar.

  Bu noktada, beyin, aynı zamanda mikro uykuda da bilinen, tam bir bilinçsizlik dönemlerine girmeye başlayacaktır. Mikro uyku istemsiz olarak gerçekleşir ve birkaç saniye sürebilir.

  Uykusuz 72 saat

  Uykusuz 72 saat sonra, yoksunluk belirtileri ve yorgunluk daha da yoğunlaşacaktır. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, iki astronot bilişsel işlevsellikte bozulma, kalp atış hızının artması ve 72 saat boyunca uyanık kaldıktan sonra pozitif duygularda bir azalma yaşadı.

  72 saat boyunca uyanık kalmanın bazı etkileri şunlardır:

  Uyku yoksunluğunun uzun vadeli etkileri

  Kronik uyku yoksunluğu, bir kişinin sağlığı üzerinde kalıcı etkiler yaratabilir. Bunlar, aşağıdakilerin artmış riskini içerebilir:

  Kronik uyku yoksunluğu, çocuklar da dahil olmak üzere, uzun vadeli önemli etkilere neden olabilir:

  Genel uyku ipuçları

  Kalite, uyku söz konusu olduğunda, miktar kadar önemlidir. İyi bir uyku hazırlığı uygulamak daha yüksek kalitede uyku sağlayabilir. İnsanlar, uyku kalitesini ve gündüz uyanıklığını artırabilecek bazı eylemler yaparak uyku kalitelerini iyileştirebilirler.

  Uyku ipuçları şunları içerir:

  Özet

  Uyku yoksunluğu, bir insan yeterli uyku almadığında ortaya çıkar. Bir kişinin uykusuzluğa ne kadar devam edebileceği açık değildir, ancak ünlü bir deneyde bir insan 264 saat uyanık kalmayı başardı.

  CDC’ye göre, ABD’deki yetişkinlerden en az biri yeterince uyumuyor. 1 ya da 2 saat uyumayı kaçırmak önemli bir şey gibi görünmeyebilir. Ancak kişinin ruh halini, enerji seviyesini ve karmaşık görevleri yerine getirme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir.

  Kronik uyku yoksunluğu, bir kişinin kalp-damar hastalıkları, obezite ve diyabet riskini artırabilir.
  Çoğu yetişkin, her gece yaklaşık 7 saat uykuya ihtiyaç duyar. İyi bir uyku planı uygulamak daha iyi bir uyku kalitesi sağlayabilir.

  Çeviri: Ülkü Güngör

  Yazı kaynağı : beyinsizler.net

  DERGİ - Uykusuzluğa ne kadar dayanabiliriz?

  Haftada 3 gün uykusuz kalınca vücutta bakın neler oluyor

  Haftada 3 gün uykusuz kalınca vücutta bakın neler oluyor

  Haftada 3 gün uykusuz kalınca vücutta bakın neler oluyor

  Uykusuzluk deyip geçmeyin! Haftada 3 gün ve üzerinde yeteri kadar uyuyamayan kişiler beyin fonksiyonlarını, duygu durumlarını ve bağışıklık sistemlerini önemli ölçüde riske atıyor. Siz de bana "2 saat uyku yeter" diyenlerdenseniz Dr. Sinan Akkurt'un dediklerine mutlaka kulak verin. İşte uyku sorunu yaşayanlara öneriler...

  Haftanın 3 gününün 6 saatten az uyunarak geçirildiği 1 ayın kişide bilinç bozuklukları, Alzheimer, enfeksiyonel hastalıklar, hipertansiyon, kanser, diyabet ve kalp hastalıklarına yatkınlığı artırdığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, "24 saat uykusuz kalan bir kişide yasal alkol limitinin üzerinde dikkat eksikliği ortaya çıkar" dedi. Dr. Akkurt, uyku bozukluklarının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Dr. Sinan Akkurt düzenli ve kaliteli uykunun insan sağlığı üzerinde beslenme kadar belirleyici bir etken olduğuna dikkat çekti. Strese ve travmaya bağlı olarak geçici uykusuzluklar yaşanabileceğini ancak bir ay ve daha uzun süreli kronikleşen uyku sorununun bir hastalık olarak tanımlandığını kaydeden Dr. Sinan Akkurt, “insomnia” adı verilen “uykusuzluk hastalığı”nın tedavi edilmemesi durumunda başka pek çok hastalığı tetikleyebileceğine işaret etti.

  Kronik uykusuzluğun yaygın bir şikayet olmasına karşın çoğunlukla ciddiye alınmadığını söyleyen Dr. Sinan Akkurt, bunun özellikle beyni erken yaşlandıran, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara davetiye çıkaran bir durum olduğunu vurguladı. Dr. Akkurt, “Uykusuzluk hastalığı olan kişi yorgun hissetmesine karşın uykuya dalmada sorun yaşar. Gece uykusu çok defa bölünür ve sabah da erken kalkabilir. Uyandığında da kendini dinlenmiş hissedemez. Gergin bir ruh haline odaklanma ve öğrenme güçlüğü eşlik edebilir. Bu sorunu geçiştirmek yerine doktora başvurmak gerekir. Çünkü kronik uykusuzluk trafikte kaza yapmadan pek çok hastalığa zemin hazırlamaya uzanan kapsamlı bir risk tablosuna sahiptir” diye konuştu.

  "2 saat uyku bana yeter" demeyin!

  Yeterli uykunun kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 ila 8 saat arasında olmasının normal kabul edildiğini belirten Dr. Sinan Akkurt, uyku sorunu yaşayan kişilere yönelik önerilerini şöyle sıraladı:

  -Televizyon karşısında ya da telefonla oynayarak uyumaya çalışmayın.
  -Karanlıkta uyuyun.
  -Bilinçsiz bir şekilde uyku ilacı kullanmaktan kaçının.
  -Gün içinde şekerleme yapmayın.
  -Akşamları 23.00 sularında yatmaya özen gösterin.
  -Her gün aynı saatte uyanın.
  -Yatmadan önce sıcak duş almak, kitap okumak ya da rahatlatıcı müzik dinlemek iyi gelebilir.
  -17.00 itibarıyla çay, kahve ve alkol tüketimini bırakın.
  -Uykudan 3 saat önce yemek yemeyi sonlandırın.
  -Akşamları çok fazla sıvı tüketmeyin.
  -Bir pamuk ya da bez parçasına birkaç damla lavanta yağı damlatarak başucunuza koyabilirsiniz.
  -Akşamları bir fincan melisa ya da papatya çayı içebilirsiniz.
  -Sağlıklı beslenin.
  -Düzenli kullandığınız ilaçların uyku açısından bir yan etkisi olup olmadığını öğrenin.
  -Gün içinde aktif ve hareketli bir yaşam sürdürün.
  -Yoga, pilates gibi egzersiz programları uygulayabilirsiniz.
  -Yatmadan iki üç saat önce aşırı hareketlilikten ve egzersizden kaçının.
  -Uyku bozukluklarının giderilmesinde biorezonans metodundan da destek alınabilir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap