Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir işletmenin her bir liralık kısa vadeli borcuna karşılık kaç liralık

  1 ziyaretçi

  bir işletmenin her bir liralık kısa vadeli borcuna karşılık kaç liralık bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İşletmenin her bir liralık kısa vadeli borcuna karşılık

  Işletmenin her bir liralık kısa vadeli borcuna karşılık sorusunun cevabı;

  Cari oran, dönen varlıklar ile kısa vadeli kaynaklar arasındaki oransal ilişkidir. Kısa vadeli borçların ödeme gücünü ölçmek ve net işletme sermayesinin yeterli olup olmadığını saptamak için kullanılır. Cari oran formülü aşağıdaki gibidir;

  Cari Oran = Dönen Varlıklar/ Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar

  Oran işletmenin her 1 TL’lik borcuna karşılık ne kadar dönen varlığa sahip olduğunu gösterir. İşletmenin kısa vadeli borçları için genel bir fikir vermektedir.

  Cari oran

  Cari Oran Kaç Olmalıdır?

  Oranın mutlaka 1’den büyük olması istenir. Aksi taktirde işletme dönen varlıklarıyla kısa vadeli borçlarını ödeyemez durumdadır. Bu durum işletmenin net çalışma sermayesinin de pozitif olduğunu gösterir. Sektörlere göre farklılık gösterse de dönen varlıklar kısa vadeli borçların 2 katı olması istenir.

  Bir varlığın satışa çıkarıldığında hızlı bir şekilde gerçek değerini bulma olasılığı o varlığın likit kalitesini gösterir. Bu nedenle işletmenin dönene varlıklarının likit durumunu belirleyen önemli bir faktördür. Bu anlamda cari oranın yeterli olup olmadığını tespiti için şu faktörler göz önüne alınmalıdır;

  Cari oranı Etkileyen Etmenler

  Dönen varlıkların içeriği

  Dönen varlıklar içerisinde nakit ve nakit benzeri varlıklar ile alacakların oranı arttıkça likidite artarken, nakte çevrilmesi zaman alan stokların payı arttıkça likidite azalır. Bir işletme dönene varlıkların likiditesi yükseldikçe daha düşük bir cari oran ile borç ödeme güçlüğüne düşmeden faaliyette bulunabilir.

  İşletmenin Tedarik ve Satış Şartları

  Peşin satış ile çalışan bir işletme kredili satış yapan bir işletmeye göre daha düşük bir cari oranla çalışabilir. Aynı şekilde kredili mal tedarik edebilen bir işletme için, peşin alış yapan bir işletmeye kıyasla daha düşük bir cari oran yeterli olacaktır.

  Stok Devir Hızı ve Alacak Devir Hızı

  Bir işletmenin stok ve alacak devir hızı oranları düşük ise, bunların paraya çevrilmesi de yavaş olacağından bu durumda cari oranın yüksek olması tercih edilir. Tersi durumda ise cari oranın daha düşük çıkmasında bir sakınca görülmez.

  Ticari Alacakların Senetli veya Senetsiz Oluşu

  Senetli alacakların vadeden önce çeşitli şekillerde paraya çevrilme imkanı olduğundan alacakları senede bağlı işletmelerin daha düşük cari oran ile çalışması mümkündür.

  Yazı kaynağı : www.nedir.org

  Finansal Tablolar Analizi Final 1. Deneme Sınavı

  I. stokların dönüş süresini azaltmalı

  II. alacaklarının dönüş süresini artırmalı

  III. borçlarının ödeme süresini artırmalı 

  Bir işletme nakit dönüş süresini kısaltmak isterse yukarıdakilerden hangisi veya hangilerini yapmalıdır?

  Yazı kaynağı : aof.sorular.net

  Muhasebe Denetimi Ve Mali Analiz

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap