Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir caminin etrafında yapılmış medrese şifahane kütüphane türbe hamam ve

  1 ziyaretçi

  bir caminin etrafında yapılmış medrese şifahane kütüphane türbe hamam ve bilgi90'dan bulabilirsiniz

  bir caminin etrafında yapılmış medrese şifahane kütüphane türbe hamma ve imaret gibi değişik - Eodev.com

  bir caminin etrafında yapılmış medrese şifahane kütüphane türbe hamma ve imaret gibi değişik - Eodev.com

  Cevap:Külliyedir. :)

  Açıklama:Kolay gelsin!!!

  Yazı kaynağı : eodev.com

  6. Bir caminin etrafında yapılmış medrese, şifahane, kütüphane, türbe, hamam ve merestoken4. Sultan - Eodev.com

  6. Bir caminin etrafında yapılmış medrese, şifahane, kütüphane, türbe, hamam ve merestoken4. Sultan - Eodev.com

  Cevap: bekle

  Açıklama: 6. sorunun cevabı Külliyedir

                   4. sorunun Sultan ünvanlını kullanan ilk Türk hükümdarı Gazeli Mahmut'tur. Gazelli Mahmut 998 e 1030 yılları arasında  Gazelli  Devleti'nin hükümdarı olmuştur.

                    5. sorununun cevabı İlk büyük meydan muharebesi olarak tarihte Pasinler Savaşı yerini almıştır

  Pasinler Savaşı 18 Eylül 1048 tarihinde Büyük Selçuklular ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılmıştır. Bu savaş Türkler ile Bizanslılar arasında yapılmış olan ilk muharebe olma özelliği taşımaktadır.  

                   7. Baharat yolu

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Bir caminin etrafında yapılmış medrese, şifahane, kütüphane, türbe, hamam ve imaret gibi değişik amaçlara hizmet eden yapılar topluluğuna ne denir?

  Külliye nedir? Türkiye'deki külliye örnekleri

  Külliye nedir? Türkiye'deki külliye örnekleri

  Külliye, cami ile birlikte hamam, medrese, mektep, imaret, türbe, kütüphane, aşevi, darüşşifa, kervansaray, çarşı, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğudur. Kulliyye, Arapça külli kelimesinden türetilmiştir.

  KÜLLİYENİN TARİHİ

  İslam toplumunun oluşumunda şehirlerde mahalle hayatı külliyeler çevresindeki mimari yapıda yoğunlaşıyordu. Külliye, İslam toplumunun vakıf hukuku sistemi ve hayrat kavramını geliştirmesiyle ortaya çıktı. Merkezindeki yapı camidir. Cami en az cuma namazlarındaki zorunlu toplanma yeri olması yanında bir forum ve ilim, tören ve müzakere merkeziydi. Külliye bu merkezi tamamlayan yapılardan oluşur.
  Kentin en önemli yapısı olan cami zamanla kurumsallaşarak genişlemiş ve yeni işlevler eklenmiştir. Cami yanında küçük yapılarla başlayan külliyeler zamanla yerini büyük külliyelere bırakmışlardır. Osmanlı dönemi külliyeler açısından en ünlü örneklere sahiptir. Külliye içinde ve dışında han, çarşı, fırın, değirmen, mum imalathanesi, boyahane, sal-hane, bayram ve pazar yerleri gibi ticaret amacıyla kurulmuş yapılardan elde edilen gelirler külliye giderlerine ayrılırdı. Sosyal hizmet olarak üretilen külliye kavramının temelinde halka parasız hizmet ilkesi vardır.

  Külliyenin merkezinde genellikle cami vardır. Diğer her şey camiyi çevreler. Manisa Ulu Camii ve Medresesi (1376), İlyas Bey Camii ve Türbesi (1403) önemli ilk örneklerdir. Osmanlı Beyliği'nde ilk külliye örneği cami ve hamamdan oluşan İznik Orhan Gazi Külliyesi'dir. Bursa Orhan Bey Külliyesi (1340) ise cami, medrese, mektep, hamam ve şifahaneden oluşur. İstanbul'un alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet, Fatih'te 16 medrese, tabhane, kervansaray, darüşşifa, türbe, aşhane ve saire yapılardan oluşan geniş bir külliye oluşturmuştur.

  Kripto Para Piyasaları için Bigpara

  Kripto Para Piyasaları için Bigpara

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap