Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir aylık bebek kaç kilo olmalı

  1 ziyaretçi

  bir aylık bebek kaç kilo olmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  1 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

  1 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

  Uzun bir gebelik sürecinin ardından dünyaya gelen bebeğin gelişimi, doğduğu ilk günden itibaren hızla devam eder. Gebelik boyunca haftalık dönemlerde incelenen bebek gelişimi, doğumla birlikte aylık periyotlarda incelenir.

  Özellikle ilk kez anne ve baba olan kişiler, bebeğin beklendiği kadar pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olmadığını gördüklerinde endişeye kapılsalar da bu son derece normal bir durumdur. Çoğu bebek dünyaya geldiğinde, yüzünde küçük sivilce benzeri kabarcıklar, kırmızılıklar, burnunda basıklık gibi fiziksel özelliklere sahip olabilir. Kız ya da erkek fark etmeksizin cinsel bölgede şişlik de doğumun ardından görülebilir. Zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan uzun bir gelişme dönemi olan bebeğin, bu ilk ayında pek çok gelişim meydana gelir. Yavaş yavaş yakın mesafedeki nesneleri görmeye başlayan bebeğin, duyma yetisi hassastır. Koku, tat ve dokunma yetileri de gelişimini sürdürür. Bir aylık bebek gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

  1 Aylık Bebek Gelişimi

  Aylar süren heyecanlı bekleyişin ardından anne ve babalar ilk kez bebeklerini kucaklarına aldıklarında onun ne kadar hafif, narin ve bakıma muhtaç olduğunu fark eder. Görme yetisi henüz temel seviyede olan bebeğin gözleri, ışığı ve hareketli objeleri görebilse de görüş mesafesi oldukça sınırlıdır. 15 ila 30 cm. olan görüş mesafesi nedeniyle çoğunlukla boş gözlerle bakar. Bu dönemde kontrast oluşturan renkleri algılaması daha kolaydır. Uzak mesafeleri henüz göremese de işitme duyusu gelişmiştir. Bebek, henüz anne karnındayken onunla sıklıkla konuşan ebeveynlerinin sesini algılayabilir. Ancak henüz sesin ne taraftan geldiğini anlayamaz ve alışık olduğu insan seslerini, diğer seslere tercih eder. Anne karnındayken edindiği emme refleksini acıktığında sıklıkla kullanır. Meme aradığı dönemlerde annenin elini bebeğin yanağına koyması ile başını o tarafa doğru hızla çevirdiği gözlenebilir. Dokunma duyusu gelişmiştir. Bu yüzden dokunulmak ve okşanmak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Henüz yürümek için uzun bir süre olsa da bebek, şimdiden adımlama reflekslerine sahiptir. Bebek, koltuk altından tutularak kaldırıldığında ayaklarını salladığı görülebilir. Bebek, anne karnında edindiği yakalama ve kavrama refleksini de aktif olarak kullanır. Bebeğin eline parmak yaklaştırıldığında, onu çok sıkı bir şekilde tuttuğu görülebilir. 1 aylık bebek gelişimi süresince, bebek kesintili bir şekilde yaklaşık 17 ila 20 saat kadar uyur. Günler geçtikçe uyanık kaldığı süre gitgide artar. Bebek, ilk zamanlarda istemsiz refleks hareketleriyle kendini uyandırabilir. Bunu önlemek için, bebeğinizi çok fazla sıkmadan sarabilir, rahat uyuması ve kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Sıcaklık değişimlerini hisseden ve bundan hoşlanmayan bebeğin, koku alma duyusu da gelişmiştir. Anne kokusu ona güven verir. Henüz başını kontrol edemeyen bebeğin başının desteklenmesi son derece önemlidir. Sık sık hıçkıran bebek, zaman zaman da hapşırabilir.

  1 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

  Bebek gelişim tablosu, bebeklerin gelişiminin değerlendirildiği ve genel sağlık durumunun kontrol edildiği bir araçtır. Bu tablo sayesinde hekim, bebeğin aynı ay ve cinsiyetteki diğer bebeklere göre baş çevresini, ağırlığını, boyunu ve boyuna göre ağrılık durumunu kontrol eder. 1 aylık bebek gelişimi tablosu, kız ve erkek cinsiyetleri açısından ayrı olarak hazırlanır. Bu tabloya göre 1 aylık kız bebeğin boyu, en düşük 50 cm. en yüksek 59 cm olmalı ve kilosu 2950 gr. ila 5400 gr. arasında olması beklenir. 1 aylık erkek bebeklerin ise boyu 51 ila 60 cm. aralığında, kilosu ise 3000 gr. ila 5750 gr. arasında olması gerekir. Bazı gelişim tablolarında bebeğin yapabileceği, yapması beklenen ve yapamayacakları gibi kriterler de bulunur. Buna göre 1 aylık bebeğin gelişim değerleri şu şekilde sıralanabilir:

  Bir Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

  Bebek dünyaya geldiğinde, beyindeki hücresel gelişimini neredeyse tamamlamış olsa da henüz sinaps olarak tanımlanan bağlantıları kurmaya başlamamış olur. İlk bir aylık dönemde sinapsları kurmaya ve ileride daha da güçlenecek olan becerilerin gelişimine başlar. Henüz konuşmasa da iletişim becerisi bu dönemde hızla gelişir. 1. ayda iletişim, çoğunlukla ağlayarak gerçekleşir. Bu yöntemle bebek acıktığını, üşüdüğünü, sıcakladığını, altını ıslattığını, gazı olduğunu, sıkıldığını ya da canı yandığını kolaylıkla ebeveynine belli edebilir. Bebekle sıklıkla konuşmanın, onun dil becerilerini geliştirme konusunda etkili bir yöntem olduğu düşünülür. Bu yüzden ebeveynlerin bebekle sıkça konuşması, ona kitaplar okuması, şarkı söylemesi önerilir. 1. ayın dolmasına yakın süreçte bebek, yakın mesafedeki anne ya da babasının yüzüne dikkatlice bakıp onu uzun süre boyunca inceleyebilir.

  Bir Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi ve Becerileri 

  İlk bir aylık dönem sosyal becerilerin oluşması için henüz çok erken olsa da bu dönemde de sosyalleşmenin ilk ve temel adımları atılır. Anne ve babası ile bağ kurmaya başlayan bebek, zamanla onunla ilgilenildiğinin farkına varır. Bu yüzden, ilk aydan başlayarak onunla sıklıkla iletişim ve tensel temas kurmak önemlidir. Okşanmak, yumuşak ve tanıdık sesler duymak, onu mutlu eder. Ebeveynin bebeğin yanına gelmesi, onu sakinleştirir. Henüz sosyalleşmek ya da duygu ifade etmek için gülümsemeyen bebeğin, gülümsemesine aynı şekilde karşılık vermek, sosyal becerilerinin gelişmesi için faydalıdır.

  Bir Aylık Bebek Neler Yapabilir?

  Hızla gelişimini sürdüren bebek, ilk ayını doldurduğunda başını sağa ve sola çevirebilir, yüzükoyun yatırıldığında başını kısa bir süre için kaldırabilir. Sırtüstü pozisyonda yatarken kol ve bacaklarını hareket ettiren bir aylık bebek, avuçlarına dokunulduğunda parmağı sıkı bir şekilde tutar. 15 ila 30 cm. mesafedeki objeleri görebilir, uzakta yer alan yüksek kontrastlı renklere sahip hareketli nesneleri algılayabilir. Sosyal olmasa da gülümser, ebeveyninin kokusunu ve sesini tanır. Yakınındaki yüze odaklanarak onu uzun süre ile inceleyebilir.

  1 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

  Bebeklerin ilk sağlık kontrolleri doğumdan hemen sonra yapılır. Hekim aksini belirtmedikçe ilk sağlık kontrolü, 1. ay dolmadan gerçekleştirilir. Sağlık kontrolünde bebeğin, boyu, kilosu, baş çevresi gibi parametrelerin ölçümü yapılır. Göbek bağının ve deliğinin kontrolünün yapıldığı ziyaret sırasında eğer henüz yapılmadıysa hepatit aşısı da yapılır. Sağlık kontrolü sırasında hekim, bebeğin gelişim sürecini değerlendirmek için ebeveynlere bebeğin ne kadar süre uyuduğu, meme emdiği, işitsel ve görsel uyaranlara karşı tepki verip vermediği gibi pek çok soru sorar. Bu süre boyunca özellikle ilk çocuğunu büyüten aileler, hemen herkesten farklı bir tavsiye duyar. Bunların bir kısmı doğru olsa da bir kısmı yanlış bilgi içerebilir. Ebeveynlerin aklına takılan herhangi bir durum varlığında bu soruları hekime sorması beklenir. Hekim, gerekli olduğunda bebeğin nasıl sakinleştirilmesi, ne kadar beslenmesi, alt temizliğinin ne sıklıkla yapılması gerektiği gibi konularda da ayrıntılı olarak aileyi bilgilendirir.

  Eğer sizin de 1 aylık bebeğinizle ilgili hekime danışmak istediğiniz sorularınız varsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  1 aylık bebek gelişimi – 1 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

  1 aylık bebek gelişimi – 1 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

  İlk aylarda bebeğinizin büyüme ve gelişimi hızlıdır. Bebeğiniz kronolojik olarak büyüdükçe beslenme, uyku gibi temel ihtiyaçlarında; fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal gelişiminde normallerin ne olduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak siz anne-babanın yetkinliğini arttırır.

  1 aylık bebeğin gelişiminde sizleri nelerin beklediğini Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Pınar Karadeniz ayrıntılarıyla anlattı.

  1 AYLIK BEBEK DUYUSAL GELİŞİMİ

  Görme yetisi: Yeni doğan bebekler 15-20 cm yakınındaki cisimleri görebilirler ama bu görme bulanıktır, büyüdükçe görüş alanları genişler. Göz teması kuramazlar. İlk etapta siyah beyaz objeleri, devamında canlı renkleri ayırt ederler. Kırmızı, turuncu, yeşil gibi canlı renkli ve geometrik şekilli objeleri görüş alanında hareketli bir şekilde gezdirerek bebeğinizin görme ve algı gelişimine destek olabilirsiniz.

  İşitme yetisi: Bebeğiniz daha anne karnındayken genellikle 16. haftadan sonra işitmeye başlar. Annenin kalp atışını, annenin sesini, amniyon sıvısının uğultusunu duyar. Anne karnındaki seslere benzemesi nedeni ile fön makinesinin ve elektrik süpürgesinin sesleri bebeğinizi sakinleştirebilir. Bebeğiniz sizin sesinizi tanıyor, o yüzden onunla ilk günden itibaren hep konuşun, ona şarkı söyleyin,ismi ile hitap edin, gülümseyin, böylece aranızdaki bağın günden güne arttığını göreceksiniz.

  Tat ve koku yetisi: Bebeğiniz aynı diğer duyuları gibi tat ve koku duyusu gelişmiş olarak dünyaya gelir. Annenin kokusunu ve anne sütünün tadını diğer koku ve tatlardan rahatlıkla ayırabilir. 1 aylık bir bebek daha çok tatlı tatları sever.

  Dokunma yetisi: Bebeğiniz dokunma duyusu gelişmiş olarak dünyaya gelir. Artık doğum sonrası ten tene temas ile anne-bebek arasındaki ilk bağ kurulması öneriliyor. Bebeğiniz, kucağınızda olmaktan, ona dokunmanızdan ve onu okşamanızdan mutlu olur, sakinleşir ve kendini güvende hisseder. 

  1 AYLIK BEBEK ZİHİNSEL GELİŞİMİ

  Beş duyuya sahip olarak dünyaya gelen bebeğinizin zihinsel gelişimine destek olmak için onunla iletişime geçin. Onunla konuşun, ona tekrarlayan ritmik ninniler ve şarkılar söyleyin, yaklaşın göz teması kurmaya çalışın, dokunun, onu kucağınıza alarak sizin kokunuzu ve sıcaklığınızı duymasını sağlayın.Zıt ve canlı renkli objeleri izlemesini sağlayın. Gün aldıkça sizinle iletişime geçtiğini, sizi dinlediğini, objeleri takip etmeye başladığını ve sesin geldiği yöne doğru başını çevirdiğini göreceksiniz ve bu size büyük keyif verecek.

  1 AYLIK BEBEĞİN FİZİKSEL GELİŞİMİ

  Bebeğiniz memeyi bulma ve emme gibi beslenmesini sağlayan yaşamsal reflekslerle doğar. Ani seslerde ve hareketlerde kollarını yana açma şeklinde moro refleksini yapar. İlk aylarda genelde ellerini yumruk şeklinde yapar, yüzüstü yatırdığınızda kısa süreli başını kaldırır. Baş kontrolü tam oluşmadığı için mutlaka bebeğinizin başını destekleyin. Başını sağa-sola döndürebilir ama kendisi sağa-sola dönemez.

  1 AYLIK BEBEK DİL VE SOSYAL GELİŞİMİ

  Bebeğinizin ilk ay çıkardığı ses ağlamadır. İhtiyaçlarını ağlayarak ifade eder. Aç değilse, altı kuru ise, sağlık problemi yok ise sakinleşir, kendini güvende ve mutlu hisseder. Bebeğinizin dil gelişimini desteklemeye ilk günden itibaren onunla sohbet ederek başlayın. Bebeğiniz ilk ay gülümsemeye başlayabilir ancak bu sosyal bir gülümseme değildir.

  1 AYLIK BEBEK GELİŞİM TABLOSU

  Bebeğinizin fiziksel gelişimini değerlendirmede gelişim tabloları bize yol göstericidir. Her bebeğin gelişim hızını ırk, genetik, cinsiyet veyaşa göre değişiklik gösteren persantil dediğimiz büyüme eğrilerini kullanarak ölçeriz. Türkiye standartlarına göre hazırlanmış persantil eğrilerinde 3. persantil alt sınırı, 97. persantil üst sınırı, 50. persentil ise ortalama değerleri gösterir.

  Şimdi 1 aylık bir bebeğin persantil tablosuna bakalım;

  1 AYLIK BEBEĞİN BOY VE KİLOSU NE KADAR OLMALI?

  Bebeğinizin 1. ayın sonunda boyu ortalama 54 cm, kilosu 4300 gram civarındadır.

  1 AYLIK BİR BEBEK NELER YAPAR?

  1 AYLIK BEBEK AŞILARI

  Bebeğe doğar doğmaz hepatit B aşısı yapılır. Bebeğin 1. ayında ise hepatit B aşısının 2. dozu yapılır.

  1 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUN VE AKTİVİTELER

  Bebeğiniz iletişime çok açıktır, ihtiyaçlarını giderdiğiniz zamanlarda emzirirken, bezini değiştirirken, banyosunda onunla hep konuşun, şarkılar söyleyin, ismi ile hitap edin, bir süre sonra sakinleştiğini, sizi dinlediğini fark edeceksiniz. Onu kucağınıza alın, ellerini-ayaklarını sevin, okşayın, parmaklarına dokunun, sizin sıcaklığınızı ve şefkatinizi hissedecektir. Banyo sonrası ovalama şeklinde yumuşak masajlar ile bebek bakım yağlarından sürebilirsiniz. Çıngıraklı, müzikli, canlı renkli oyuncakları yatağının başına yerleştirin ya da görüş alanında gezdirin. Böylece işitsel, görsel ve zihinsel gelişimini desteklemiş olacaksınız. Güvende olduğu bir ortam, onun sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır. 

  1 AYLIK BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ

  Gece gündüz ayırımı olmadan ortalama 16-18 saat uyuyabilirler fakat sık uyanırlar. Karnı doyduktan, kirli bezi değiştirildikten sonra güvenli ortam sağlandığında uykuya geçerler.

  Gece uykusu: Bebeğinizin ilk ay gece gündüz ayrımı olmadığı için gece 2-3 saat aralıklarla uyanır. Bu nedenle ilk aylar uykusuz kalabilirsiniz.

  Uyku problemleri: Bebeğinizin ilk ay günlük uyku süresi 16-18 saattir. Sık sık sık uyanır, ihtiyaçlarını karşılandıktan sonra tekrar uykuya geçmesi beklenir. Eğer bebeğinizin beslenmesi yetersizse, gazı varsa, odasının ısısı uygun koşullarda değilse, fazla sıkı giydirildiyse ve fiziksel bir rahatsızlığı varsa uyuyamayabilir.

  Yatırma pozisyonları: İlk ay aynı odada ama farklı yatakta sırt üstü ve yastık olmadan yatırılmalıdır. Bebeğinizin uyuduğu ortam sessiz, hafif loş ışıklı ve oda sıcaklığı 18-22°C olacak şekilde ayarlanmalıdır. Aşırı sarmayın, pamuklu kıyafetler tercih edin, ağır olmayan ince örtüler ile örtün.

  1 AYLIK BEBEK HER GÜN KAKA YAPAR MI?

  Doğumdan sonra ilk 48 saatte mekonyum dediğimiz koyu renkli kaka çıkışının olması gereklidir.Anne sütünün sindirimi formüla mamalara göre çok daha kolaydır. Bu nedenle sadece anne sütü alan bebeğiniz günde 7-8 kez altın sarısı-hardal renginde, biraz sulu partiküllü kaka yapabilirler. Mama ile beslenen bebeklerde bu sayı daha az olabilir.

  Bebeğinizin tartı alımı iyi, karnı rahat, beslenmesi güzel ve günde 5’den fazla idrarlı bezi olması halinde 4-5 günde bir de kaka yapabilir.

  1 AYLIK BEBEK İSHAL OLUR MU?

  Mikrobik ishaller yenidoğan döneminde nadir görülür. Fakat hijyen kurallarına uyulmazsa yeni doğan bebeğinizde ishal görülebilir.

  1 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

  1 aylık bebek ne yer ne içer?

  Anne ve babanın en çok kaygılandıkları durum bebeğinin beslenmesidir. Bebeğinizin ilk 1 yılı ana besin kaynağı anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütü bebeğinizin tüm besin gereksinimlerini karşılar. Ekstra su ihtiyacı yoktur. Anne sütünün çeşitli nedenlerden dolayı yeterli olmaması veya verilemediği durumlarda hekiminizin önerisi ile formül mamalar ile beslenmesi sağlanmalıdır.

  1 aylık bebek ne kadar emer?

  Yeni doğan bebeğiniz mide hacminin küçük olması nedeni ile az az, sık sık beslenmeye ihtiyacı duyar. Bebeğiniz 2-3 saatte bir yaklaşık 8-12 defa beslenir. Günlük en az alması gereken anne sütü veya mama miktarı bebeğinizin kilosu x 100 cc’dir.

  1 aylık bebek ek gıda listesi

  1 aylık bebek sadece anne sütüyle, anne sütünün yetersiz olduğu ya da verilemediği durumlarda formüla mama ile beslenmelidir. Ek besin verilmemelidir.

  AY AY BEBEK GELİŞİMİ KONUSUNDA DİĞER İÇERİKLERİMİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

  2 aylık bebek gelişimi

  3 aylık bebek gelişimi

  4 aylık bebek gelişimi

  5 aylık bebek gelişimi

  6 aylık bebek gelişimi

  7 aylık bebek gelişimi

  8 aylık bebek gelişimi

  9 aylık bebek gelişimi

  10 aylık bebek gelişimi

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  1 Aylık Bebek Gelişimi: 1 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

  Bebeğim Ayda Kaç Kilo Almalıdır?

  1 Aylık Bebek

   1 Aylık Bebek

  1 aylık bebek gelişimi el ve bacak hareketleri reflekslerle gerçekleşirken, bebeğiniz ilk bir aylık dönemde zıt renklere ve büyük şekillere olan ilgi göstermeye başlar. 1 aylık bebek gelişiminde bebeğinizin ilk ayında el ve bacaklarının hareketleri refleksleriyle gerçekleşir. Bebeğiniz bu dönemde etrafında bulunan zıt renklere, büyük şekillere ilgi göstermeye başlayacaktır. Göz kapaklarını henüz o kadar açık tutamasa da zamanda bunu başaracaktır. 1 aylık bebek boy ve kilosu artmaya devam eder.

  1 AYLIK BEBEKLERDE FİZİKSEL GELİŞİM

  Bebeğinizin görme yetisi şimdilik tam olarak gelişmediğinden görme kabiliyeti de pek iyi değildir. Görme açısı 15-30 cm aralığında olduğundan uzakta bulunan nesneleri bulanık görür. Gelişimi ilerledikçe görmesindeki kalite ve görme açısı artacak, böylece farklı nesnelere de tepki vermeye başlayacaktır. Onunla mutlaka yüz yüze gelmeli ve gözlerinin içine bakmalısınız. 1 aylık bebeğin kilosu doğum kilosu ve boyu da değişmektedir.  

  Bir aylık bebek kafasını kontrol edemediği ve boyun kasları yardımıyla başını yukarıda tutmayı başaramadığı için onu avucunuzla desteklemeyi ihmal etmeyin. İşitme duyusu oldukça iyi durumdadır. Bebeğinizin gözlerinde şişkinlik, burnunda basıklık, kafa anatomisinde yamukluk, deride kremsi yapıya benzer bir madde, genital bölgesinde ve cinsel organında şişkinlik ve T bölgesinde (kaşlar ve çevresi başta olmak üzere) kırmızı benekler görebilirsiniz. Bunlar yenidoğan bebeklerde sıkça karşılaşılan şeylerdir, zamanla düzelecektir, bu nedenle endişelenmeyin.   1 aylık bebek

  1 aylık bebeğin kilosu ortalama 3500 - 4400 gram arasında olmalıdır. Uzmanlar bebek kilo tablosunu kız ve erkek bebek olarak iki şekilde hazırlamışlardır. Buna göre,

    1 aylık bebek ne yapar  

  Uykusunda istemsiz reflekslerle sıçraması ani hareketler yapabilmesinin bir sonucudur, bu nedenle kendi kendine uyanabilir. Bu yüzden kundak yapmak yerine, rahat hareket edebileceği şekilde sarmanız gerekir. Bebekler doğuştan gelen hayati reflekslere sahiptir. Memeyi arayıp bulma, korkma ve irkilme sonucunda kollarını açma, parmaklarınızı sıkıca kavrama gibi… Onu ayakta tuttuğunuzda sanki adım atıyormuş gibi hareket ettiğini görebilirsiniz. Bu yürüme hareketinin başlangıcıdır ve genel olarak “adımlama refleksi” olarak tanımlanır. Bebeklerin bu dönemde uyuma süreleri yaklaşık olarak 20-22 saat arasındadır. Gün içinde bebeğiniz 2-4 saatini sakin ve uyumadan geçirir. Gelişiminin devam etmesiyle birlikte uyanık kalma süresi de artacaktır.    

  SOSYAL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

  Siz güldüğünüzde karşılık olarak size gülümsediğini görebilirsiniz. İşitme duyusu oldukça iyidir. Bu yüzden onunla konuşmanız, ona şarkılar söylemeniz ve onunla sürekli temas halinde olmanız çok önemlidir. Unutmayın bebeğiniz çıkardığınız seslere ve yaptığınız mimiklere oldukça ilgi gösterecektir. Bebeğiniz henüz net bir görüşe sahip olmadığı için, yüzünüzü daha iyi tanıması ve görebilmesi için onu sık sık kendinize yaklaştırın, yüzünüzdeki ifadeyi incelemesine izin verin. Çıkardığınız sesleri ve yüzünüzdeki mimikleri dikkatle inceleyecektir. Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece beslenme ve uyku düzeninin oluşmaya başlayacağını unutmayın. Bu düzen onun daha sakin, mutlu ve stressiz hissetmesini sağlarken, etrafındaki yaşama ve sizin hayatınıza uyum sağlaması da kolaylaşacaktır.   1 aylık bebek oyuncakları  

  Bir aylık yeni doğmuş bebek kısa sürede olsa belli bir noktaya odaklanabilir. İlk aylarda yüzüne 15 cm yakın olan bir nesneyi görür ve o nesneyi takip edebilir. 1 Aylık Bebek, bu dönemde hafif ritimli, yumuşak ses ve müziklerden hoşlanır. İnsan seslerini, özellikle annesinin sesini tanır. Bir aylık bebeğin en önemli oyun arkadaşı annesidir. Birinci ayda bebeğin göz kaslarını geliştirmek için onun göreceği mesafeden "beni izle" oyunları oynamaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için özel hazırlanmış CD leri bebeğinizi emzirirken veya uyuturken dinletebilirsiniz. Ona karnınızdayken olduğu gibi şarkılar ve ninni söyleyebilirsiniz.   0-6 Aylık Bebeklere Oyuncak Seçerken Dikkat Edilecek Konular  

  1 AYLIK BEBEK BESLENME

  Yenidoğan bebekler için en ideal besin anne sütüdür. Bir gün yani 24 saat içerisinde bebeğiniz ortalama 12 defa emmek için refleks gösterecektir. Bu da yaklaşık olarak her 2-3 saatte bir demektir. 1 aylık bebek gelişimi doğrultusunda bu sıklık giderek azalacaktır. Doktorunuz aksini söylemedikçe bebeğinizi özellikle ilk 6 ay anne sütü haricinde herhangi bir besinle beslenmemenizi tavsiye ederiz. Sütünüz bebeğinizin beslenmesi için biyolojik olarak yeterlilik sağlayacaktır. 1 aylık bebek beslenmesinde sütünüz gelmiyor veya az geldiğini düşünüyorsanız öncelikle bunun ana etkeninin stres olabileceğini unutmayın. Kendinizi sakinleştirecek yöntemler deneyebilirsiniz. Ancak yine de bu sorun devam ediyorsa o zaman doktorunuza danışarak neler yapabileceğinizi konuşabilirsiniz.   1 aylık bebek beslenme   1 Aylık Bebek emzirilirken, emzirme pozisyonunaçok dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin meme ucunu tam olarak kavraması, çenesini iyice yaslaması gerekir. Bunun için şu adımlara dikkat edin:

    Bakmanızda Fayda Var: Neden Anne Sütü?

  1 AYLIK BEBEK UYKU

  1 Aylık Bebek günün ortalama 15-18 saatini uyuyarak geçirirler. Gece ve gündüz farkını bilmedikleri için her saat uyuyup uyanabilirler. Bebeğinizi yatırırken bazı kurallara dikkat etmenizde fayda var. Öncelikle:

  Bakmanızda Fayda Var: Yenidoğan Uyku Düzeni

  DOKTOR KONTROLÜ VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

  Bebeğinizin ilk ayında yapılması gereken doktor kontrolleri ve aşıları şu şekildedir: Doktor Kontrolü:

  Yapılacak Aşı/Aşılar

  Bebeklere yapılacak aşıların ay ve zamanları için Bebek Aşı Takvimini tıklayın.   1 Aylık Bebekler İçin Uyum Süreci    


  Yazı kaynağı : www.gebe.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap