Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir ayakkabı idealde giydikten sonra ne kadar süre dinlendirilmelidir

  1 ziyaretçi

  bir ayakkabı idealde giydikten sonra ne kadar süre dinlendirilmelidir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ayakkabı Kullanım Kılavuzu | Celal Gültekin

  Ayakkabı Bakım Ve Kullanım Klavuzu


  •    Ayakkabı kullanım amacına uygun olarak kullanılmalıdır.

  •    Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabınızı 1 gün ara ile giymeniz daha uzun kullanım olanağı sağlar.
  •    Ayakkabı rutubetli ortamlarda bekletilmemelidir.
  •    Ayakkabılar dinlendirilirken veya muhafaza edilirken mutlaka kalıba koyulmalıdır.
  •    Üzerinde “yıkanabilir” ibaresi olmayan ürünleri lütfen yıkamayınız.
  •    Ayakkabılar çamaşır makinesinde ve elde kesinlikle yıkanmamalıdır.
  •    Ayakkabınızın temizliğini yaparken üzerindeki mevcut kir veya çamuru hafif nemli bir bezle silmeniz önerilir.
  •    Islak ve nemli ayakkabılar mutlaka oda ısısında muhafaza edilmelidir. Kalorifer , güneş ışığı vb. gibi kurutma işlemlerinde ayakkabının yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.  
  •    Her türlü ayakkabı üzerinde “su geçirmez özelliği mevcuttur” ibaresi yok ise yağmurlu ve karlı havalarda su geçirebilir.
  •    Kösele tabanlı ürünler yağmurlu ve karlı havalarda kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kösele yumuşar ve belli bir süre sonra aşınmaya başlar.
  •    İç astarında sentetik malzeme kullanılan ayakkabıların koku yapması ve su alması muhtemeldir.
  •    İşlentisiz doğal derilerde, açık renkli olan ürünlerde (Vizon, Gri , Mavi, Yeşil, Kırmızı, Sarı vb. ) boya ve bakımlarından sonra renklerinde koyulaşmalar meydana gelebilir.
  •    Doğal deri, sentetik ürünleri ( süet, nubuk, rugan vb) periyodik olarak bakım malzemeleri ile temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir.
  •    Süet , nubuk vb ayakkabıların bakımı düz derilere göre daha hassastır. Temizlik ve bakımı mutlaka fırça, silgi ve bakım ürünleriyle yapılmalıdır. Slikon bazlı spreyler kullanılmamalıdır.
  •    Deri ayakkabılar kendi renginde boya ve natural cila ile cilalanmalıdır.
  •    Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.
  •    Bağcıklı ayakkabılar bağcıkları açılarak giyilmeli ve çıkartılmalıdır. Ayakkabıyı mutlaka çekecek kullanarak giymemiz gerekir. Elinizle veya üzerine basarak giyilmeye çalışılan ürünlerde topuk kısmında yırtılma, bombe kırılması, dikiş sökülmesi ve deride deformasyon oluşmasına sebep olur.
  •    Ayağınızın şekli ve yürüyüşünüze bağlı olarak deride kırışıklıklar oluşabilir. Bunun aza indirgenmesi için ayakkabılarınızın formuna uygun kalıpta muhafaza edilmeli; kendi renginde veya doğal cila ile cilalanmalıdır.
  •    İç astarlı ve astarsız ayakkabılar hakiki deriden imal edildiği için sağlığınızı bozabilecek kimyasal katkılar içermez ve terlemeye bağlı nedenlerden derinin rengi ayak ve çoraplara çıkabilir. Dolayısıyla astar rengine uygun çorap rengi tercih etmenizi öneririz.

  Yazı kaynağı : www.celalgultekin.com.tr

  Ayakkabının uzun ömürlü olması için neler yapmalı?

  Ayakkabının uzun ömürlü olması için neler yapmalı?

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Ayakkabı Kullanımı

  Kullanım ve Bakım Kılavuzu

  1) Ayakkabı alırken sağ ve sol tekini birlikte deneyiniz. Ayağı sıkan ayakkabılar kesinlikle alınmamalıdır.

  2) Ayakkabınız ayağınıza uygun ölçüde olmalıdır. Ayağa küçük gelen ayakkabılar erken deformasyon ve astar yırtılması gibi sorunlara yol açar.

  3) Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabılarınızı 2 gün ara ile giymeniz daha uzun süre kullanım olanağı sağlar.

  4) Islak ve nemli ayakkabılar, kalorifer ve güneş altında değil, oda sıcaklığında ve içine emici madde doldurularak kurutulmalıdır. Kalorifer, güneş ışığı vb. gibi kurutma işlemlerinde ayakkabının yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.  

  5) Ayakkabı çamurlu veya kirliyken hafif nemli bir bez ile temizlenmelidir. Süet, nubuk vb. ayakkabıların bakımı düz derilere göre daha hassastır. Temizlik ve bakımı mutlaka fırça, silgi ve bakım ürünleriyle yapılmalıdır. Silikon bazlı spreyler kullanılmamalıdır.

  6) Süet ayakkabılar, süet fırçası ya da silgisiyle temizlenmelidir.

  7) Deri ayakkabılar, kendi renginde ya da natural bir cila ile cilalanmalıdır.

  8) Nubuk ayakkabılar, nubuk silgisiyle ya da yumuşak bir süngerle temizlenmelidir.

  9) Ayakkabılar muhtemel kokulara karşı mutlaka havalandırılmalıdır. Deformasyonu önlemek içinse ayakkabılar dinlendirilirken veya muhafaza edilirken mutlaka kalıba koyulmalıdır.

  10) Ayakkabı rutubetli ortamlarda bekletilmemelidir.

  11) Ayakkabılar kesinlikle çamaşır makinası veya elde yıkanmamalıdır. Çamaşır suyu, deterjan, vb. malzemelerle temizlenmemelidir.

  12) Ayakkabınızı, yapısına ve amacına uygun koşullarda kullanmalısınız. Amaç dışı alanlar ve durumlarda kullanılan ayakkabılar kısa sürede yıpranacak ve telafisi mümkün olmayan deformelere yol açabilecektir.

  13) Ayakkabıların bağlarını mutlaka açarak ve arka (fort) bölümlerine basmadan giyiniz (fort kırılması sonrasında ayakkabınıza hiçbir şekilde müdahale edilemez).

  14) Ayakkabınızın derisinin üzerinde ayağınızın yapısına ve kullanım şekline göre kırışıklıklar, esnemeler meydana gelebilir. Bu kırışıklıklar ve esnemeler ayağın her esneyişinde (bükümünde) artacaktır. Ayakkabınızın üzerinde oluşan şekil bozukluklarını önlemek için uygun kalıplar kullanmanız tavsiye edilir.

  15) Özellikle kösele, süet ve nubuk ayakkabıların karlı ve yağmurlu ortamlarda kullanılmaması, yalnızca lastik ve kauçuk tabanlı ayakkabıların kullanılması tavsiye edilir.

  16) Ayakkabıyı mutlaka çekecek kullanarak giymemiz gerekir. Elinizle veya üzerine basarak giyilmeye çalışılan ürünlerde topuk kısmında yırtılma, bombe kırılması, dikiş sökülmesi ve deride deformasyon oluşmasına sebep olur.

  17) Ayakkabılarınızı parlatmak için silikonlu sünger veya sıvı boya kullanmayınız. Derinin ömrünü kısaltır, kurumasına ve çatlamasına sebep olur.

  18) Keten ürünler soğuk suda elde yıkanmalıdır. Ağartıcı, parlatıcı kullanılmamalı ve makinede yıkanmamalıdır.

  19) Ayakkabılar ayağa uyum sağlayıncaya kadar ilk birkaç giymede ayağı sıkabilir veya vurabilir. Bu nedenle yeni ayakkabı ile dışarı çıkmadan önce evde giyerek birkaç kez denemekte fayda vardır.

  20) İç astarında sentetik malzeme kullanılan ayakkabıların koku yapması ve su alması muhtemeldir.

  21) İşlentisiz doğal derilerde, açık renkli olan ürünlerde (Vizon, Gri , Mavi, Yeşil, Kırmızı, Sarı vb.) boya ve bakımlarından sonra renklerinde koyulaşmalar meydana gelebilir.

  22) Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.

  23) Deri doğal bir üründür, nefes alır ve natürel bir esnekliğe sahiptir. Renk farklılığı, gözenek lekesi ve diken izi gibi derinin yüzeyindeki eşitsizlikler kalite hatası olmayıp ürünün doğallığını belgelemektedir.

  24) Ayakkabılarınız plastik bir torba içinde saklamayınız, kuvvetli ışıkta ya da yoğun güneş ışığında uzun süre tutmayınız. Aksi taktirde, renk değişmeleri ile veya solmalarla karşılaşabilirsiniz. Güneş, ayakkabı üzerindeki deride renk solmasına sebep olabilir.

  25) Terleyen ayaklar ve kar, derinin üzerinde tuzlanmaya neden olarak giderilmesi mümkün olmayan lekeler yapabilir.

  26) Kirlenmiş ya da lekeli ayakkabılarınızı, sadece belgeli uzman temizleyicilerde temizletiniz.

  27) Üstü el dikişli ayakkabılarda (saraçlı tabir edilen) dikiş yerlerinden ayakkabının su alabilir. Dolayısıyla bu tip ayakkabılarla kışın ve yağmurlu havalarda mümkün olduğunca su birikintilerine girmemelidir.

  28) Fermuarlı olan bot ve çizmeler fermuar yerinden su alabilir. Bu nedenle, bu tip ayakkabılarla fermuar seviyesine çıkacak su birikintilerine girmemelidir.

  29) Üzerinde “su geçirmez özelliği mevcuttur’’ ibaresi bulunmayan her türlü ayakkabının yağmurda su geçirebileceği unutulmamalıdır.

  30) ‘’Crazy’’ denilen (sığır derisi kullanılan ve derinin doğal görüntüsünü bozmamak amacıyla işlem yapılmayan) deri kullanılan ayakkabılarda, aynı ayakkabının sağ ve sol tekinin renklerinde farklılıklar söz konusu olabilir. Bu durum derinin özelliğindedir; bir hata değildir.

  31) Yürürken veya otururken ayakkabıların birbirine sürtünmesi nedeniyle tabanlar deriyi zedeleyebilir; hatta açık renk ayakkabılarda zaman zaman deriyi boyayabilir. Yürüme fizyolojisinde ayakkabıların birbirine sürtünmesi normal değildir. Bu tip alışkanlıklardan doğan yıpranma ya da boyamalardan kullanıcı kendisi sorumludur. Sürtünme, çarpma vb. sebepler üretim hatası olarak değerlendirilmez.

  32) Keten ürünler, ıslak ve nemli bırakılmaları, deniz suyu ile temas ettirilmeleri, kullanılan ve uygulanan temizleyici ve parlatıcı maddeler ve aşırı terleyen ayaklarda çorapsız ve sürekli kullanılmaları gibi nedenlerden dolayı renk verebilirler.

  33) Ürün bağcıklarının düzgün olarak bağlanması ve ürünün içerisinde ayağın hareketsiz kalması sağlanmalıdır. Aksi takdirde, ürünün iç fort astarında yırtılma oluşabilir, fort lastiklerinde ise kırılma ve içten dışa doğru deformasyon görülebilir.

  Yazı kaynağı : www.loieistanbul.com

  Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

  Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

  Topuklu ayakkabılar birçok kadının, özellikle de iş kadınlarının vazgeçilmezlerindendir. Bu şık ve zarif ayakkabıların kadınlar için birçok güzel yanı var. Kadınların kendilerini daha şık ve daha çekici hissetmelerine yardımcı olan bu aksesuarın verdiği rahatsızlıkları da göz ardı etmemek gerekiyor.

  Topuklular çoğu kadının ayakkabı dolabında zaruri bir aksesuardır. Güzel bir elbise ile topuklu giymek her kadının vazgeçemediği hobisidir. Ama kadınların birçoğu ayaklarındaki acıya katlanarak geçici bir mutluluk yaşamayı tercih ediyor. Topuklu ayakkabı kullanan kadınların çoğu genellikle bel, sırt ve ayak ağrılarından şikayet eder. Buna rağmen doğru seçimle daha kullanılabilir ve daha tercih edilebilir hale getirilebilir. Yani topuklu ayakkabıların nasıl giyilmesi gerektiğine dair püf noktaları bilen kadınlar acı veren bu durumu mutluluk veren keyfe dönüştürebilir.

  Topuklu ayakkabı seven her kadının asırlardır sorduğu sorular var: İnce topuk mu kalın topuk mu? Topuklu ayakkabı ile rahat etmek için nelere dikkat etmek gerekir? Rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir? Bu soruların her birinin cevapları var!

  Rahat Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?

  Topuklu ayakkabılar bir kadının en iyi arkadaşı olabilir. Kadınların daha uzun boylu ve ince görünmesini sağlar. Bu durum kadınlara güven verir. Ancak yüksek topuklularla yürümek, özellikle buna alışkın olmayan kadınlar için zor olabilir. Bunun için rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir sorusunun cevabını bulmak gerekiyor. Yüksek topuklularla korkusuzca ve podyum modeli gibi yürümek istiyorsanız rahat bir topuklu seçmelisiniz!

  Topuklu ayakkabıda ayağın ağrımaması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Ayak yapısına göre topuklu ayakkabı seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Ağrısız ve rahat topuklu ayakkabı seçmek için şu öneriler de işinize yarayacaktır;

  Ayak yapınızı doğru tespit edin: En doğru topuklu ayakkabı için her şeyden önce ayak yapısının doğru tespit edilmesi gerekiyor. Ayağınızın yapısı, tam numarası ayakkabı seçiminde çok önemlidir. Küçük numaralı ayakkabı kadar büyük numaralı ayakkabı da ayaklara zarar verebilir. Bu sebeple örneğin taraklı ayaklar için geniş ayakkabılar tercih etmek gerekir.

  Kalın topuklu ayakkabı tercih edin: Topuklu ayakkabı seçiminde her zaman ince topuk mu kalın topuk mu sorusu akla gelir. Kalın topuklu ayakkabılar, denge ve tabandan gelen basınç açısından daha rahat kullanım sağlar. Öne yüklenme açısından da daha rahattır. İnce topuklu ayakkabılar ise, denge açısından sürekli tetikte olmayı gerektirir. Bu durum yürürken rahatsızlık verir.

  Platform ayakkabılar en rahat modellerdir: Platform ayakkabıların topuk boyu ne kadar yüksek olursa olsun, topuğun ön kısmı da benzer yükseklikte olduğu için daha alçak bir topuk üstünde yürüyor olursunuz. Dolayısıyla ayağınız daha az etkilenir, dengeniz bozulmaz.

  İdeal topuk boyuna dikkat edin: Topuklu ayakkabılar için ideal topuk boyu 5 ila 6 santimetredir. Bu boyda topukları bulunan ayakkabılar, ayak yapısına da uygunsa ağrı ya da acı vermez. Aksine bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

  Bilekten bantlı ayakkabıları tercih edin: Topuklu ayakkabı konusunda tecrübeli değilseniz bilekten bantlı topuklularla yürümeniz daha kolay olacaktır. Bu tip ayakkabılar, ayaklarınızı korur, kaymayı önler ve ekstra destek sağlar. Ayak bileğine bağlandığı için iyi bir destek verir; doğal olarak rahat yürümeyi kolaylaştırır.

  Burun kısmına dikkat edin: Ayakkabılarda topuğun yüksekliği arttıkça ayağın ön kısmına yapılan baskı da artar. Sivri burunlu ayakkabılar, bu basınç sebebiyle ayağın bir süre sonra ağrımasına ve acı hissedilmesine yol açar. Bu sebeple sivri burunlu ayakkabılardan ziyade yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

  Kışın topuklu bot ve çizme giyin: Kış aylarında topuklu bot ve çizme giymek daha rahat ve kolay bir yürüme sağlar. Bu tür bot ve çizmeler ayağı tam olarak sarar. Özellikle platform topuklar ayağı daha iyi kavrar. Böylece yürüyüşün rahat olmasına yardımcı olur.

  Büyük numara küçük numaradan iyidir: Bir topuklu ayakkabıyı çok beğendiyseniz, almak istiyorsanız ve ayağınıza uygun bir numara bulamadıysanız topuklu ayakkabının 1 numara büyük olması küçük olmasından iyidir. Çünkü özellikle topuklu ayakkabı giyildiğinde ayaklar şişmeye çok meyillidir.

  Ayakkabıları akşam alın: Uzmanlar, ayakkabı alırken akşam saatlerinin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Akşam saatlerinde ayaklar daha şişmiş olur ve böylece topuklu ayakkabı alırken doğru numara ve kalıp seçilebilir. Böylece ayaklara vurmayan ve acı vermeyen doğru bir topuklu ayakkabı seçmiş olursunuz.

  Topuklu Ayakkabı İle Rahat Etmek İçin Ne Yapılmalı?

  Topuklu ayakkabı ile rahat etmek için dikkat edilmesi gereken başka şeyler de var. Topuklu ayakkabılarla en rahat yürüyüşü yakalamak için şunlara dikkat edilmelidir;

  Küçük adımlar atın: Yüksek topuklularla rahat yürümek için küçük ve yavaş adımlar atılmalı; dizler bükülmemelidir. Zaten topuklu ayakkabılar doğal olarak adımları kısaltma eğilimi gösterir. Yani adımlarınızı büyütmek için uğraşmazsanız topuklu ayakkabı sizi küçük adım atmaya yöneltecektir. Topuk ne kadar uzun olursa adım da o kadar kısa olacaktır.

  Topuktan tırnağa yürüyün: Topuklu ayakkabılarla mümkün olduğunca normal yürümeyi hedefleyin. Önce topuğu yere koyun ve parmak uçlarını yavaşça alın. Ardından, kilonuz ayağınızın üzerine yüklendiğinde sanki uç parmaklarınızda yürür gibi ağırlığınızı ileri doğru kaydırın ve bir sonraki adım için ağırlığınızı ileri doğru itin.

  Duruşunuzu geliştirin: Topuklu ayakkabı giymek, ağırlık pozisyonunuzu değiştirir ve ideal duruşunuzu korumazsanız telafi etmek için alt sırt kemerlerinizi kaydırır. Başınızı dik tutan bir parça görünmez ip olduğunu hayal edin. Başınız omurganızla aynı hizada olmalı ve çeneniz zemine paralel olmalıdır. Topuklu ile yürürken aşağıya bakmaktan kaçının!

  Kollarınızı gevşetin: Omuzlarınızı geriye ve aşağıya kaydırın ve kollarınızı yanlarda gevşetin. Dengeyi sağlamak için yürürken kollarınızı hafifçe sallayın.

  Karın kaslarını içeri çekin: Karın kaslarınızı tutun ve göbek deliğinizi omurganıza doğru içeri çekin. Bu, ayağınızın dikleştirmesine yardımcı olurken, aynı zamanda inceltmenizi de kolaylaştırır.

  Dizlere dikkat edin: Dizlerinizi hafifçe bükün. Topuklularla yürürken dizlerin asla kilitlenmemesi gerekir. Bacaklarınızı birbirine yakın tutun ve yürürken ayak parmaklarınızı doğrudan öne doğru tutun.

  Görünmez çizgide yürüyün: Yüksek topuklu ayakkabılarla yürümenin en ideal yöntemlerinden biri de, hayali düz bir çizgi üzerinde yürüdüğünüzü hayal ederek, ipte yürüme eylemini taklit etmektir. Bir ayağın parmakları ileri dönük olarak doğrudan diğerinin önüne gelmelidir. Bu yürüyüşte ustalaşmak için biraz pratik yapmanız gerekir.

  Evin çevresinde deneme yürüyüşü yapın: Topuklularla en rahat ve ideal yürüyüşü bulmak için evinizin etrafında topuklularla yürüme testleri yapabilirsiniz. Topuklularla insanların arasına çıkmadan önce evinizin etrafında bir gün boyunca yürüyün. Bu testleri özellikle yeni aldığınız topuklu ayakkabıyı kullanmak için yapabilirsiniz. Bu sadece topuklu giymeye alışmanızı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda tabanları aşındırarak kayganlığını önler.

  Farklı yüzeylere dikkat edin: Yüksek topuklu ayakkabıları farklı zeminlerde kullanmanız gerekecek. Halılarda, kaldırımda, betonda, çimde, kaygan ve ahşap zeminlerde rahat yürümek için her tür zemine hazırlıklı olmalısınız.

  Merdivenlerden inerken dikkat edin: Topuklularla merdivenlerden aşağı inerken ekstra özen gösterilmelidir. Basamaklardan inerken tüm ayağınızı merdivene yerleştirdiğinizden emin olun. Merdiven korkuluklarından tutunmak daha sağlıklı olacaktır.

  Açık havada giymeyi tercih edin: Topuklu ayakkabılarla iç mekanlarda yürümek zor olabilir. Yumuşak halı döşemesi, kaygan ahşap yüzeylerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum topuklularla yürümenizi on kat daha zor hale getirebilir.

  Moleskin kullanın: Moleskin, ayakkabı ile ayakta acı veya ağrı veren bölgeler arasında bir bariyer görevi gören, ince, pamuklu kadife türü bir kumaştır. Topuklu giyildiğinde acı veren veya ağrıyan bölgeler için moleksin kullanabilirsiniz.

  Silikon destekler kullanın: Yüksek topuklu ayakkabı ile rahat etmek için silikon destekler kullanabilirsiniz. Ayağın ön kısmına yerleştirilen bu destekler, ön taraftaki basıncı bir nebze de olsa azaltır. Böylece kayma yapmayacağı için daha iyi yürümeye yardımcı olur.

  Yedek ayakkabı bulundurun: Topuklu ayakkabı giyilen günlerde düz tabanlı rahat bir ayakkabıya ihtiyaç duyulabilir. Günde 1-2 saatliğine düz tabanlı ayakkabı giyilerek ayağın rahatlaması sağlanabilir. Böylece tekrar topuklu ayakkabı giyilmesi için ayaklar dinlendirilmiş olur.

  Topuklu Ayakkabı Kullanıyorsanız Bunları Da Bilmelisiniz!

  Yazı kaynağı : www.makaleler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap