Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bir üniversiteden başka üniversiteye geçiş

  1 ziyaretçi

  bir üniversiteden başka üniversiteye geçiş bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yatay Geçiş Yöntemleri | Yatay Geçiş Rehberi 2022

  Üniversiteler arası geçiş nasıl yapılır? Üniversite Yatay geçiş nedir?

  Üniversiteler arası geçiş nasıl yapılır? Üniversite Yatay geçiş nedir?

  2021-2022 Eğitim yılında üniversiteye başlayacak olan adaylar veya bir önceki sınıflar üniversiteler arası geçiş nedir, nasıl yapılır sorularına cevap arıyor. Haberimizin içeriğinde üniversite yatay geçiş ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik.

  ÜNİVERSİTELER ARASI GEÇİŞ NASIL YAPILIR? İŞTE YATAY GEÇİŞ...

  Yatay geçiş, bir üniversiteden diğer üniversiteye veya bir üniversitenin bölümünden ona eş değerdeki farklı bir bölüme geçiş yapmaya imkan sunan uygulamadır.

  Yatay Geçiş Türleri Nelerdir?

  Yatay geçiş türleri, kurumlar arası yatay geçiş, kurum içi programlar arası yatay geçiş ve merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş olmak üzere 3 çeşittir. Kurum içi programlar arası yatay geçiş uygulaması ile aynı üniversite içinde yer alan farklı bölümlere geçiş yapma imkanı bulabilirsiniz. Kurumlar arası yatay geçiş ile de başka üniversitelere geçiş yapma imkanı bulabilirsiniz. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yaparak üniversiteyi kazandığınız sene aldığınız puan ile değerlendirme yaparak yatay geçiş yapabilirsiniz.

  Üniversite Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

  Kurumlar arasında yapılacak olan yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yer alan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlara göre yapılır.

  Kurumlar arasında yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin, öğrencinin kayıtlı olduğu programda bitirdiği dönemlere ait olan genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması gerekir.

  İkinci fıkrada belirtilen başarı şartını sağlayamayan ama merkezi yerleştirme puanı geçiş yapmak için istediği diploma programının taban puanına eşit ya da daha yüksek olan adaylar, yatay geçiş başvurusu yapma imkanı bulur.

  Yükseköğretim kurumlarında belirlenen yatay geçiş kontenjanları çerçevesinde değerlendirme ve başvuru takvimi, Yükseköğretim Kurulu'nun resmi internet sayfasında ilan edilir.

  Önlisans derecesi ile verilen diploma programlarında yatay geçiş kontenjanları çerçevesinde başvuru ve değerlendirme takvimi için ikinci yarıyıl için Ocak ayı, üçüncü yarıyıl için de Temmuz ayı içinde internet sitesinde ilan edilir.

  Lisans derecesi ile verilen diploma programları ile dört yıllık eğitim veren programlar için yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi Temmuz ayı içinde ilan edilir.

  Kontenjan sınırlaması bulunmayan uzaktan eğitim programlarına ya da açık yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Eylül ayının ilk haftasının son günü mesai saatinin bitimine kadar ilgili yükseköğretim kurumuna başvurur.

  Yatay geçişle gelen öğrencilerin önceki diploma programından almış olduğu ve başarı ile geçtiği derslerin intibakının yaparak, bu derslerle ilgili daha önce alınan notlar transkripte işlenir ve bunun sonucunda not ortalamasına eklenir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yatay Geçiş Şartları - Yatay Geçiş Nedir, Nasıl Yapılır Ve Kaç Ortalama Gerekir?

  Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

  Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

  Yatay geçiş, okumuş olduğunuz üniversite programına eş değer bölümler arasında değişim yapılmasına imkan veren bir sistemdir. Okuduğunuz bölümden memnun değilseniz yeniden üniversite sınavlarına hazırlanıp vakit kaybetmenize gerek yok. Geçiş işlemini aynı üniversitede bölümler arası yapabilirken üniversiteler arasında da yapabilme imkanına sahipsiniz. Üniversitelerin yatay geçiş hakkında ekstra şartlar getirebileceğini unutmayın. Bu yüzden başvuru yaparken üniversitelerin yatay geçiş şartları için detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

  Üniversiteyi kazandıktan sonra bölümün geleceği olmadığı, size uygun bir program olmadığı, okumanın zor olduğu gibi nedenlerle yatay geçiş düşünebilirsiniz. Bu yazımızda üniversiteler arası yatay geçiş nasıl yapılır? sorusunu birlikte inceleyelim.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

  → Merkezi Yerleştirme Puanıyla (MYP) Yatay Geçiş Detayları
  → Ortalama İle Yatay Geçiş Detayları

  Değerli arkadaşlar yukarıdaki iki bağlantıda en fazla merak edilen iki konuda detaylı inceleme yazıları hazırladık. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

  YATAY GEÇİŞLE İLGİLİ VİDEOLARIMIZ

  Yatay Geçiş Şartları

  Yatay Geçişte Bilmeniz Gerekenler

  Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılır?

  Yatay geçiş en erken güz dönemi sonundan itibaren yapılabilir. Bazı üniversiteler dönem ortasında yatay geçişe izin vermemektedir. Geçiş yapmak istediğiniz üniversite dönem arasında geçişe izin vermezse yıl sonunda geçiş yapabilirsiniz.
   İlk yıldan itibaren yatay geçiş hakkına sahipsiniz ancak son yıl yatay geçiş yapamazsınız.

  Yatay Geçiş İçin Ortalama Şartı Nedir?

  Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin not ortalaması 2.00’ın altında olmaması gerekir. Ayrıca öğrencilerin alttan dersinin bulunmaması şarttır. Yatay geçiş hakkı veren üniversitelerin kontenjanı sınırlı olacağı için başvuru yapan öğrencilerin ortalamaları sıralanmaktadır. Bu yüzden yatay geçiş yapmak istiyorsanız ortalamanızı YÜKSEK TUTMALISINIZ.

  Yatay Geçiş İçin Kaç Kez Başvuru Yapabilirim?

   Bir öğrenci yatay geçiş için maksimum 2 defa başvuru yapabilir. Bu yüzden bir önceki kriterdeki “ortalama” kriterine dikkat etmelisiniz.

  Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

   Geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin internet sitesini takip etmeniz gerekmekte. Yarıyıl veya yıl sonunda üniversitelerin yayınladığı haberde yer alan şartları sağlayan öğrenciler başvuru yapabilmektedir.

  Kaç çeşit yatay geçiş bulunmakta?

  → Kurum içi programlar arası yatay geçiş, kurumlar arası yatay geçiş, merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş şeklinde 3 çeşit yatay geçiş bulunmaktadır. Detayları yazının altında bulunan görsellerden okuyabilirsiniz.

  Yatay geçiş ile bölüm değiştirme nasıl yapılır?

  → Gerekli şartları sağlamanız durumunda bölümler arası denklik şartı sağlanıyorsa bölüm geçişi yapabilirsiniz.

  Özel Üniversitelerden Devlet Üniversitesine Yatay Geçiş Yapılabilir mi?

  → Vakıf (özel) üniversitelerden devlet üniversitelerine ya da devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelere yatay geçiş yapabilirsiniz. Bazı vakıf üniversiteleri yatay geçişi önlemek için öğrenci transkriptlerini yatay geçiş sonrasına bırakabilmektedir. Maalesef bazı vakıf üniversiteleri öğrencileri müşteri olarak görmekte…

  Dönem arası yatay geçiş yapılabilir mi?

  → Dönem arası yatay geçişler YÖK tarafından üniversitelerin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu yüzden her gün üniversitelerin web sitesi ile sosyal medya hesaplarını ziyaret etmenizi öneriyoruz.

  Yatay Geçiş Yaparsam KYK Bursum Kesilir mi?

  → Şu an okuduğunuz üniversitede KYK bursu alıyorsanız yatay geçiş sonrasında da burs haklarınız devam eder. Bu durumu e-Devlet üzerinden online olarak kuruma bildirebilirsiniz.

  Yatay Geçiş Yaparsam KYK Yurdu Hakkım Yanar mı?

  → Aynı ilde yatay geçiş yapıyorsanız KYK yurdunda kalmaya devam edebilirsiniz. Yalnız bu durumu yurt müdürlüğüne danışmanız gerekebilir. Ancak yatay geçiş yapacağınız üniversite farklı şehirdeyse işler biraz karışıyor. Yatay/dikey geçiş öğrencileri için KYK farklı bir tarihte yurt başvurusu açmaktadır.

  Yatay Geçiş Yaparsam Hazırlık Sınıfı Okur muyum?

  → Şu an okuduğunuz bölümde hazırlık yok ancak yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversite bölümünde hazırlık sınıfı zorunluysa üniversite tarafından yapılan yabancı dil sınavını geçmeniz gerekmektedir.

  Yatay Geçişte Bilmeniz Gereken Ek Bilgi

  → Disiplin cezası alan üniversite öğrencileri hiçbir şekilde yatay geçiş yapamazlar. Kayıt donduran öğrenciler ise yatay geçiş haklarını kaybetmez.
  ÖSYM tarafından “MİLLİLİK BURSU” alıyorsanız yatay geçiş sonrası bu bursu almaya devam edersiniz.

  Yazı kaynağı : www.unibilgi.net

  Üniversiteler arası yatay geçiş nasıl oluyor?

  Üniversiteler arası yatay geçiş nasıl oluyor?

  Üniversiteler arası yatay geçiş nasıl oluyor? Diplomanızı başka bir üniversiteden alın. Bölümünüzübaşka bir üniversitede bitirme şansınız bulunuyor. Öğrenim gördüğünüz yükseköğretim kurumundan başka bir yükseköğretim kurumuna okuduğunuz alana ya da eşdeğer bir programa yatay geçişyapma hakkınız var.

  ÜNİVERSİTELER ARASI YATAY GEÇİŞ NASIL OLUYOR?
   

  Okuduğunuz bölüme ya da benzeri bir programa başka bir üniversitede devam edebilirsiniz. Buna da kuramlar arası yatay geçiş deniyor.  Bunun için de istenen not ortalamasını tutturmanız..Ancak tüm yatay geçişlerde olduğu gibi bunun da kuralları bulunuyor.

  İşte kurumlararası yatay geçiş ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

  KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞž İÇİN NOT ŞARTI VAR MI?

  Kurumlararası yani üniversitelerarası  yatay geçiş yapabilmek için kayıtlı olduğunuz programdaki not ortalamanızın 100 üzerinden en az 60 olması gerekir.

  İLİŞİĞİM KESİLDİYSE YATAY GEÇİŞ YAPABİLİR MİYİM?

  Başarısızlık veya disiplinsizlik nedeniyle ilişiğiniz kesildiğiyse başvuru yapamazsınız.

  MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANIYLA GEÇİŞ YAPABİLİR MİYİM?

  Not ortalamasının yanı sıra taban puan ile de geçiş yapabilirsiniz. Burada da kural programlar arası geçişte olduğu gibi geçmek istediğiniz üniversitede bu bölüme en son giden öğrencinin taban puanına eşit ya da ondan yüksek taban puanına sahip olmak. Ancak burada unutmamanız gereken nokta şu. Kurumlar arası yatay geçişte başvuru yapanların yerleştirilmesi önce not ortalamasına göre yapılacak. Sonra boş kontenjan kalırsa taban puanla yerleştirme olacak. Yani not ortalaması daha önemli.

  KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ NE ZAMAN YAPILIR?

  Daha önce sınırlamalar vardı. Ancak YÖK, Ek-1 Madde değişikliği yaparak burada sınırlamayı kaldırdı. Buna göre öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için başvuru yapabilir

  BÖLÜM VE ALAN SINIRLAMASI VAR MI?

  Evet var. Kurumlar arası yatay geçişte her alan ve bölüme başvuru yapamazsınız. Geçiş, aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılıyor.

  EޞDEОER DİPLOMA PROGRAMI NEDİR?

  İsim ve içerikleri çok benzer ya da aynı olan, içeriklerinin en az yüzde 80’inin birbiriyle örtüştüğü programlar.

  YATAY GEÇİŞž KONTENJANI NASIL BELİRLENİR?

  YÖK’ün belirlediği kontenjanlar doğrultusunda ayarlanır. Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları son yarıyılda programla ilişiği kesilen ve yatay geçiş ile gelmiş öğrencilerin farkını geçmeyecek şekilde ek kontenjan belirleyebilirler. Bu kontenjanlar haziran sonunda, önlisans diploma programlarının ilave yatay geçiş kontenjanları ise en geç aralık sonunda YÖK’e bildirilir.

  YABANCI DİLDEKİ PROGRAMA GEÇMEK İSTERSEM NE YAPACAОIM?

  Yabancı dil şartını yerine getirmeniz ve bunun için istenen sınavlara girmeniz gerekiyor. Kurumun kendi yaptığı sınav, Yabancı Dil Sınavı (YDS), TOEFL veya IELTS gibi sınav sonuçlarıyla da yabancı dil yeterliliğinizi ispatlayabilirsiniz. Bu sınavda da geçiş yapılacak kurumun belirlediği taban puanı veya üzerini almanız gerekir.

  VAKIF ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA YATAY GEÇİŞž YAPARSAM MEVCUT BURSUMU KAYBEDER MİYİM?

  Evet kaybedebilirsiniz. Geçiş yaptığınız programlarda burs verip vermeme kararı geçilen vakıf üniversitesine ait olacak.

  DEVLETTEN VAKIF ÜNİVERSİTESİNE GEÇİŞž YAPABİLİR MİYİM?

  Evet. Fakat burs alıp almama konusunda vakıf üniversite karar verir.

  BAޞKA ޞEHİRDEKİ ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLİR MİYİM?

  Evet, başka şehirlerdeki programlara geçişle ilgili bir engel yok. Tek şart not ve taban puanı tutturabilmek..

  FAZLA BAޞVURU OLURSA NE OLACAK?

  Puan ve başarı sırasına göre önde olan öğrenciler tercih edilir.

  AÇIKÖОRETİM VE UZAKTAN EОİTİM PROGRAMLARINA NASIL BAޞVURABİLİRİM?

  Kontenjan sınırlanması bulunmayan açık veya uzaktan öğretim programlarına yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, ilgili yükseköğretimine eylül ayının ilk haftasında direk başvuruda bulunur.

  YATAY GEÇİŞž KONTENJAN VE TAKVİMİNİ NASIL ÖОRENEBİLİRİM?

  Önlisans programlarında yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimleri ikinci yarıyıl için ocak ayı, üçüncü yarıyıl için de temmuz ayında ilan edilir. Lisans programlarında da ara sınıflar için yatay geçiş kontenjanları temmuz ayı içerisinde ilan edilir.

  YATAY GEÇİŞžTEN PİŞžMAN OLURSAM GERİ DÖNEBİLİR MİYİM?

  Yatay geçişten pişman olunması halinde geri dönüş için her kuruma göre değişen belli bir süre vardır. Önce geçilen yükseköğretim kurumuna yatay geçişin iptali için ve halihazırda devam edilen kuruma ise kayıt yinelemek için birer dilekçe vermek gerekiyor.

  BAޞVURUMUN GEÇERLİ OLDUОUNU NASIL ANLAYACAОIM?

  Başvurusu geçerli olan adayların isimleri, puanlarına göre sıralanmış şekilde başvurulan yükseköğretim kurumunun internet sayfasında yayınlanır.

  YURTDIޞINDA OKUYORUM, YARARLANABİLİR MİYİM?

  Evet, yararlanabilirsiniz. Bunun için öğrencinin yurtdışında okuduğu kurumun YÖK tarafından tanınması ve yatay geçiş için başvurduğu üniversite tarafından eşdeğerliğinin onaylanması gerekiyor.

  YURTDIޞINDAN NASIL YATAY GEÇİŞž YAPABİLİRİM?

  İki şekilde yapılır:

  Adayların not ortalaması ve geçmek istediği programla ortak dersleri varsa bunlardaki başarısı üniversite senatosu tarafından belirlenen kriterlere göre değerlendirilir ve yurtdışı yatay geçiş kontenjanı kapsamında yatay geçişleri sağlanır.

  İkinci yol ise, ÖSYS veya eşdeğer bir sınavdan aldıkları puan ve yatay geçiş kontenjanları doğrultusunda bu öğrenciler kurumlar arası yatay geçişe başvurabilirler. Yerleştirme sınavından alınan puanın, başvurulacak kurumun istediği taban puana eşit veya ondan daha yüksek olması haline başvuru yapılabiliyor. Bu öğrencilerin tüm derslerinde başarılı olması şartı aranmaz ve başvuruları yurtdışı yatay geçiş kontenjanı kapsamı dışında değerlendirilir.

  Fotoğraf: İstanbul Bilgi Üniversitesi 

  Yazı kaynağı : www.pervinkaplan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap