Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  biontech aşısı olduktan sonra ağrı kesici içilir mi

  1 ziyaretçi

  biontech aşısı olduktan sonra ağrı kesici içilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Covid-19 aşısı öncesi ya da sonrası ağrı kesici almak riskli mi?

  Covid-19 aşısı öncesi ya da sonrası ağrı kesici almak riskli mi?

  Dünya genelinde Covid-19 aşılarının geliştirilmesiyle birlikte birçok ülkede başta yaşlı ve sağlık çalışanları olmak üzere yüz binlerce kişi aşı olmaya başladı.

  Aşılar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek, metabolizmamızı virüs ve diğer hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlıyor.

  Ancak bazı bilim insanları günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ağrı kesicilerin Covid-19 aşısının etkisini azaltabileceğini ve salgının etkili olduğu şu günlerde ağrı kesici kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtiyor. Hatta birçok doktor ağrı kesicilerin şu dönemde kullanılmaması gerektiğinde hem fikir.

  Ağrı kesicilerin aşı olan birinin vücuduna yaptığı olumsuz etki nedir?

  Ağrı kesiciler de tıpkı aşılar gibi, bağışıklık sistemini harekete geçiriyor. Elde edilen veriler sınırlı olsa da ağrı kesici almak vücutta aşıların yaptığı etkiye benzer bir değişim yarattığı için aşıların etkisini azaltabiliyor.

  Aşı olduğumuzda vücut kendisini virüslü zanneder ve ona karşı savunma mekanizmasını çalıştırmaya başlar. Bu sebeple de hastalarda baş ağrısı, ateş, yorgunluk ve kas ağrıları gibi geçici etkiler görülebilir. Bu durumun görülmesinin sebebi, metabolizmanın vücutta oluşan iltihaba (inflamasyon) verdiği tepkidir.

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Başkanı Dr. Rochelle Walensky, aşı olunduğunda bu tarz semptomlar yaşanmasının aşının işe yaradığı ve bağışıklık sisteminin hızlandığı anlamına geldiğini belirtiyor.

  "Ağrı kesiciler antikor üretimini azaltıyor, aşının etkisi düşüyor"

  Ancak bazı ağrı kesiciler, adı üzerinde vücuttaki ağrıyı azaltmak için bağışıklık sistemini yavaşlatıcı etkiye sahip. Bunun yanında ağrı kesici almak, virüsün hücrelerin enfekte olmasını engelleyen yardımcı maddeler olan antikor sayısını da düşürüyor. Journal of Virology tıp dergisinde fareler kullanılarak konuyla ilgili bir deney yapıldı. Deney sonucunda ağrı kesicilerin, aşının etkilerini azalttığı görüldü.

  Kaliforniya Üniversitesi Eczacılık Bölümü öğretim üyelerinden Jonathan Watanabe, bazı ağrı kesicilerin bağışıklık sisteminde farklı etkilere neden olmadığını belirterek, "Yine de doktorunuza sormadan aşı öncesinde ya da sonrasında ağrı kesici almamalısınız. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa, hiçbir şekilde ağrı kesici almayın." diye konuştu.

  Araştırmayı yapan bilim insanları ağrı kesici almak yerine koronavirüs aşısı sonrası vücutta oluşan semptomları en aza indirmek için farklı tavsiyeleri var: "Aşıyı olduğunuz kolunuza nemli bir bez koyun, çok kalın giyinmeyin, aşı olduğunuz kolu hareket ettirin ve bol sıvı gıdalar tüketin."

  CDC doktorlarının aşı olanlara bir tavsiyesi daha var; Eğer kolunuzdaki kızarıklık ve yaşadığınız yan etkiler birkaç güne kadar geçmezse doktorunuza başvurun.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  COVID-19 Aşıları

  COVID-19 için şuan tüm dünyada 3. Faz çalışmalarının ön raporları sunulan, kullanımda olan farklı yöntemler kullanılan 5 farklı aşı vardır (mRNA tipi, vektör ve inaktif aşılar) Türkiye’de rutin aşılama programında inaktif aşı kullanılmaktadır.

  İnaktif aşının Faz3 çalışmaları için Brezilya’da % 50 etkin bulunduğu açıklandı. Bunun anlamı nedir?

  Brezilya’da devam eden 3. Faz çalışmaları sırasında elde edilen ilk veriler açıklandı. Bu verilere göre sinovac tarafından üretilen Coronavac aşısı aşılanan kişileri hasta olmaktan ancak %50 koruyabiliyor. Ama bu kişiler hastalansalar bile hastaneye yatacak kadar ağır seyretmiyor ve aşı ağır hastalıktan %100 ve orta düzey bir hastalıktan da %78 koruyor.

  Hamileler aşı olmalı mı?

  COVID-19 inaktif aşısı için hamilelerde bir çalışma yapılmış . Ancak şuana daha önce kullanılan diğer inaktif aşıların hamilelerde kullanılabiliyor olması hamilelerin de aşılanabileceğini düşündürüyor. Ama yine de buna karar vermeden önce doktorunuzla görüşmekte yarar var.

  Emzirenler aşılanabilir mi?

  Emzirenlerin inaktif aşı olmalarında bir sakınca olmadığı kabul edilmektedir.

  Bir hafta için de COVID-19 olmuş ve antikor gelişmiş olanlar da aşılanabilir mi?

  Akut COVID-19 enfeksiyonun üzerinden 4 hafta geçtikten sonra aşılanabilirsiniz. Daha önce COVID-19 geçirmiş ve antikoru olanlar da aşılanabilirler. Aşılanmakta hiçbir sakınca yok ama öncelikli aşılanması gerekenler arasında değiller.

  Hangi aşıyı seçmeliyiz?

  Şuan kullanıma sunulmuş 5 aşı var. Hepsinin farklı etki yolları ve etkinlik düzeyleri var. Hangisini yaptırmanız gerektiği konusunda net bir şey söylemek zor. Buna kronik rahatsızlıklarınız, alerjiniz ve elbette elde edebileceğimiz aşı ile ancak karar verebilirsiniz.

  Ben aşı olsam da hastalık bulaştırma riskim var mı?

  Evet. Ne yazık ki aşılansanız bile hastalanabileceğiniz gibi karşı tarafa bulaştırma riskiniz de var. Bu nedenle toplumun büyük bir çoğunluğu aşılanmadan maskemizi çıkaramayacağız.

  Aşılanma sonrasında istenmeyen yan etki gelişecek olursa ne yapmalıyız?

  Enjeksiyonun yapıldığı yerde ağrı, şişme veya kızarıklık, hafif ateş, titreme, yorgun hissetmek, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları gözlenebilir. Görülme sıklığı % 10 kabul edilmektedir.

  *Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık: Aşı uygulanan kolunuza yüksek pozisyon veriniz. Soğuk uygulama (Soğuk suyla ıslatılmış bir havlu aşı yapılan bölgeye uygulanabilir, cilde direkt buz uygulanmasından kaçınılmalıdır) yapınız. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  *Yorgunluk: İstirahat ediniz, yeterli sıvı alınız.

  *Hafif ateş, titreme: İstirahat ediniz, yeterli sıvı alınız, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  *Baş ağrısı: Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  *Kas/eklem ağrısı: İstirahat ediniz, yeterli sıvı alınız, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  *Kusma, ishal: Bol sıvı takviyesi yapınız, ishal diyeti uygulayınız. Ağızdan sıvı ve gıda alamayacak kadar çok kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceği için bir sağlık kuruluşuna baş vurunuz.

  *Bunların dışında Covid-19 aşısı ile ilgili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık gelişmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  Çok güvenilir olmadığı neden düşünülüyor?

  Çok hızlı geliştirildiği ve Faz 3 çalışmaları açıklanmadığı için.

  COVID-19 aşısı olan biri başka bir aşı olabilir mi?

  İnaktif aşılar arasında bir süre olması gerekmez. Bu nedenle inaktif aşı olduysanız bir başka inaktif aşıyı rahatlıkla olabilirsiniz. Ama yine de 7 gün ara verip yapılması önerilir. Sağlık bakanlığı bu süreyi yan etki takibi yapabilmek için 14 güne çıkardı. Ama eğer bir canlı aşı olmanız gerekirse o zaman 4 hafta ara verilmesi önerilmektedir.

  Lupus gibi otoimmün hastalarda zararı var mı?

  Hayır, COVID-19 aşıları lupus hastalarında da yapılabilir ama bu hastalar genelde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanırlar ve bu ilaçlar antikor oluşumunu yavaşlatır. Yani eğer ilaç kullnılıyorsa aşılandıklarında aşıdan beklediğimiz bağışıklık cevabını alamayabiliriz. Bu nedenle doktorumuza sorarak belki ilacımıza bir süre ara vererek aşılanmamız gerekebilir. Ama buna doktorumuzla karar vermemiz gerekir.

  Aşının etkisi ne kadar sürecek?

  Aşının bizi ne kadar süre koruyacağını henüz bilmiyoruz ama şuana kadar elde edilen bilgilere göre en az 6-8 ay koruması beklenmektedir.

  Yazı kaynağı : www.duzenpoliklinigi.com

  Ağrı kesici uyarısı! Covid-19 aşısı öncesi ya da sonrası kullanmak riskli mi? - Sağlık Haberleri

  Bazı ağrı kesiciler koronavirüs aşısının etkisini azaltıyor

  Bazı ağrı kesiciler koronavirüs aşısının etkisini azaltıyor

  Bağışıklık sistemini baskılıyor, koronavirüs aşısının etkisini azaltıyor.

  Uzmanlara göre aşı uygulanacak kişiler aşılama öncesi ve sonrası ağrı kesici kullanımına dikkat etmeli.

  'Aşının etkisini azaltıyor'

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın konuyla ilgili şunları söyledi:

  "Özellikle romatizmal hastalıklarda çok kullandığımız ilaçlardır bunlar nonsteroit antiinfalamatuarlar. Bunlar bağışıklık sisteminin bu yangı durumundaki mücadelesini düzenleyici rol alır. Romatizmal olarak vatandaşın bildiği ilaçları aşı ile beraber kullanırsak o zaman aşı durumundaki mücadelede bağışıklık sisteminin oluşturacağı hafızada olumsuz etki oluşturabilir." 

  'Sadece ağrı kesici olan ilaçları tavsiye ediyoruz'

  Aşının etkinliğinin korunması için sadece ağrı kesici etkisi olan ilaçlar kullanılmalı.

  Aydın, "Tek başına ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlardan çok bir endişemiz yok ama bu yangı durumundaki romatizmal hastalıklardaki gibi kullandığımız antiinfalamatuvar özellikle ilaçların evet aşının cevabının olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor" dedi.

  Kullanılacak ağrı kesiciler ise mutlaka uzmana sorulmalı.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap