Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilsem sonuclari ne zaman aciklanir 2023

  1 ziyaretçi

  bilsem sonuclari ne zaman aciklanir 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bilsem Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

  Bilsem Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

  Bu sene 19 Mart tarihinde başlayan BİLSEM sınavları 8 Mayıs tarihine kadar sürecek. Sınav sonuçları ise 13 Mayıs 2022 tarihinde açıklanacaktır. Ancak sınav sonuçlarının açıklanmasın da ufak gecikmeler yaşanabilmektedir. Kılavuzda belirtilen tarih 13 Mayıs’tır.

  İKİNCİ AŞAMA yani “BİREYSEL DEĞERLENDİRME”  sınavları ise 13 Haziran’da başlayacaktır. “ÖN DEĞERLENDİRME” sınavında başarılı olan çocukların katılacağı bu ikinci aşama sınavda ise Asis ve WNV zeka testi uygulanacak, aynı zamanda çocukların genel durumları gözlemlenecektir.

  Bilsemonline.com Asis ve WNV zeka testlerine %100 uyumlu olarak hazırlanmış BİLSEM Sınavı hazırlık platformudur. ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

  BİREYSEL DEĞERLENDİRME  Aşamasına nasıl hazırlanılır?

  BİREYSEL DEĞERLENDİRME  aşamasında 3 farklı sınav söz konusudur. Müzik bölümünden giren öğrenciler için müzik, resim bölümünden girenler için resim, genel yetenekten girenler için ise genel yetenek soruları ağırlıklı olarak yöneltilmektedir.

  Çocuklarımıza her halükarda Asis ve WNV testi soruları yöneltilmektedir. Bu kapsamda mevcut becerilerini bu sınav sorularına göre hazırlamaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle psikomotor becerilerini bu zeka testlerine göre hazırlamaları ( WNV -Asis ) çocuklarımızın kendi potansiyellerini yansıtmaları için çok önem taşımaktadır.  

  2. aşama olarak bilinen süreç ise bu sene “ BİREYSEL DEĞERLENDİRME” olarak yeniden tanımlandı. Bu aşama eski sınav süreçlerinde bulunan 2. Aşama ile aynı şekilde uygulanacak, “ÖN DEĞERLENDİRME” süreçlerini geçen çocuklarımızın bireysel olarak değerlendirilerek BİLSEM okullarına girip giremeyeceklerine karar verici son sınav olacaktır.

  “BİREYSEL DEĞERLENDİRME” aşaması daha çok bire-bir görüşme havasında çocuğumuzun kendini ifade etme şekline, zekasının farklı boyutlarına ve BİLSEM okullarına uyum sağlayabilir mi sorularının cevaplandığı aşamadır.

  Bu aşama da müzik alanından giren çocukların müzik yetenekleri, resim alanından giren çocuklarımızın resim yetenekleri, genel yetenekten giren çocuklarımızın ise sosyal yetenekleri ve zekaları sorgulanır.

  Bu süreçte çocuklarımızın mevcut yeteneklerini sergilemeleri önemlidir. Bu aşamada çocuğumuzun karakterine göre değişkenlik gösterecek olsa da genel olarak BİREYSEL DEĞERLENDİRME aşamasına yönelik varsa endişelerinin kaldırılması, kendinden emin olması ve yeteneklerine güvenmesi için çocuğumuzu içten bir şekilde takdir etmek önemlidir.

  Çocuğumuzun BİREYSEL DEĞERLENDİRME aşamasında başarılı olmasının en temel gereksinimi aslında BİLİŞSEL GELİŞİM seviyesidir. 

   

  BNV Zeka Testi Nedir? Bilsem Sınavı Nedir? 

   2021-2022 yılında BİLSEM okullarına öğrenci seçiminde ÖN DEĞERLENDİRME sınav aşamasında kullanılacak olan BNV Zeka testi açıklanması ile herkesin merak ettiği bir test haline geldi.

  Bu testin tam açılımı National No-verbal Coginitve Ability Test (BNV) yani Ulusal Sözel Olmayan Bilişsel Yetenek Testi.

  Bu test Türkiye’yi kapsayan, ulusal geçerliliği olan ve SÖZEL OLMAYAN bir yetenek testidir. 4-13 yaş aralığındaki çocukların bilişsel yeteneklerinin gözlemlenmesi ile Türkiye’de geliştirilmiştir.

  Testin geçerlilik analizleri Toni-3 Testi, Naglieri Sözel Olmayan Zeka Testi ve Renkli Prograsif Matrisler Testi kullanılarak yapılmıştır.

   Bilsem sınavları ÖN DEĞERLENDİRME aşamasında kullanılacak bu test bataryasına hazırlanmak büyük önem taşımaktadır. Bu sene sınav tablet üzerinden olmayacak ancak test yine de SÖZEL OLMAYAN bir yetenek testi uygulanarak yapılacaktır.

  Bu durumda çocuğumuzu sınava hazırlamanın en iyi yolu, sözel olmayan yönergesiz sorular ile çocuğumuzu sınava hazırlamaktır. Özellikle bilsemonline.com platformu içinde bulunan sorular BNV testinin geliştirilmesi için kullanılan referans zeka testleri ile akademisyenler tarafından hazırlanmış özel sorulardır.

   

  Bilsem Sınavı Nedir?

  BİLSEM sınavı son 4 yıldır tablet üzerinden yapıldığı için tablet ve telefonda çalışabilen eğitim programları bu sınava hazırlıkta halen hali hazırda en etkili hazırlık yöntemleridir. Bu nedenle her yıl on binlerce öğretmen ve veli bilsemonline.com’u tercih ediyor. Bilsemonline’ı mutlaka deneyin. 

  BİLSEMONLINE WEB

  BİLSEMONLINE ANDROID UYGULAMA

  BİLSEMONLINE IOS UYGULAMA

  BİLSEM: Bilim ve sanat merkezleri isminin kısaltmasıdır. Bilim ve Sanat Merkezleri üstün yetenekli potansiyeli taşıyan çocuklar için örgün eğitime destekleyici bir eğitim olması hedeflenmiştir. Bu sebeple BİLSEM sınavlarında başarılı olan öğrenciler okul saatleri dışında BİLSEM okullarında eğitim görürler. 

  BİLSEM okullarının en temel amacı üstün yetenekli potansiyeli yüksek çocukların yeteneklerini destekleyecek ek bir eğitim sistemi oluşturmak ve bu çocukların yeteneklerini yüksek verimlilikle kullanmalarını sağlamaktır.  

  Bilsem sınav sistemi 31 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan kılavuz ile yapısal olarak değil, işleyiş olarak bazı değişimlere uğramıştır.

   Yeni müfredata göre BİLSEM sınavına başvurabilmek için öğrencimizin öğretmeni tarafından aday gösterilmesi gerekmektedir. Sonrasında “ÖN DEĞERLENDİRME”- “BİREYSEL DEĞERLENDİRME” şeklinde 2 aşamadan oluşacak sınavı geçen öğrenciler BİLSEM okullarında eğitim görmeye hak kazanacaktır. 

  Maddeler halinde sıralarsak BİLSEM sınavını kazanmak için geçilmesi gereken 3 adım vardır. 

  1-Sınıf öğretmenlerinin aday gösterdikleri öğrenciler için aday gözlem formunu doldurması. (10- 21 Ocak) 

  2-Ön değerlendirme süreci. (19.03.2022 – 08.05.2022) 

  3-Bireysel değerlendirme süreci. (13.06.2022 – 12.08.2022)  

  BİLSEM sınavlarını kazanmak için çocuğumuzun kendi potansiyelini gösterebilmesi çok önemlidir. Bunun için hazırlıksız olduğu tipte sorularla karşılaşması durumunda çocuklarımızda anksiyete vb. sorunlara sebep olmaması için çocuklarımızın sınava hazırlanmaları önemlidir. Benzer tipte soruları doğru yöntemlerle çözerek ilerlemeli ve potansiyellerini ifade edebilecek hale gelmelidirler. 

  Yazı kaynağı : www.bilsemonline.com

  BİLSEM yetenek sınavı bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenci listesi! MEB BİLSEM 2023 sonuçları ne zaman açıklanacak?

  BİLSEM yetenek sınavı bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenci listesi! MEB BİLSEM 2023 sonuçları ne zaman açıklanacak?

  BİLSEM sonuçları 2023 ne zaman açıklanacak? MEB BİLSEM bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler hakkında sorgulama yapan öğrenciler ve veliler BİLSEM sonuçları hakkında detaylı araştırma yapıyor. Bilim ve sanat merkezlerine yapılacak alımlar için öğrenciler yetenek testlerine tabi tutuluyor.

  BİLSEM SONUÇLARI 2023 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  BİLSEM 2023 takvimine göre sonuçların ne zaman açıklanacağı belli oldu. Öğrenciler ön değerlendirme randevularını oluşturduktan sonra yetenek alanlarına göre ön değerlendirme uygulamalarına alınacak.

  BİLSEM bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin ilan edilmesi 19 Nisan 2023’te olacak.

  BİLSEK TAKVİMİ 2023

  02-06 Ocak 2023: Ön değerlendirme randevularının oluşturulması

  10 Ocak 2023: Ön değerlendirme uygulamalarına alınacak öğrencilerin giriş belgelerinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yayımlanması

  14 Ocak 2023 - 09 Nisan 2023: Öğrencilerin yetenek alanlarına göre ön değerlendirme uygulamalarına alınması

  19 Nisan 2023: Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin ilan edilmesi

  24-28 Nisan 2023: İtiraz başvurularının alınması

  02-05 Mayıs 2023: İtirazların değerlendirilmesi

  24 Nisan 2023 - 05 Mayıs 2023: Bireysel değerlendirme randevularının oluşturulması

  09 Mayıs 2023: Bireysel değerlendirme uygulamalarına alınacak öğrencilerin giriş belgelerinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yayımlanması

  15 Mayıs 2023 - 28 Temmuz 2023 Bireysel değerlendirme uygulamalarının yapılması

  04 Ağustos 2023: Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilan edilmesi

  07-11 Ağustos 2023 Bireysel değerlendirme sonuçlarına itiraz başvurularının alınması

  14-18 Ağustos 2023 Bireysel değerlendirme sonuçlarına yapılan itirazların değerlendirilmesi

  14-31 Ağustos 2023 Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  2023 BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (Yetenek ön değerlendirme uygulaması)

  2023 BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (Yetenek ön değerlendirme uygulaması)

  BİLSEM sınav tarihleri MEB tarafından ilan edildi. Buna göre 2023 yılının ilk yetenek ön değerlendirme uygulaması için tarih 14 Ocak olarak duyuruldu. 14 Ocak Cumartesi günü Türkiye genelinde binlerce öğrenci BİLSEM uygulamasında yeteneklerine göre değerlendirilecek. BİLSEM ön değerlendirme uygulamasına katılan aileler ise sonuçların ne zaman açıklanacağını sabırsızlıkla bekliyor. Özel yetenekleri olduğu düşünülen öğrencilerin 'Uygulama Giriş Belgeleri' e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi/İlkokul Ortaokul Kurum İşlemleri/Sınav İşlemleri Modülü'nde yayımlanacak. BİLSEM sınavı ile birlikte öğrenciler yetenek alanlarına göre değerlendirmeye alınacak.

  2023 BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  BİLSEM'de ön değerlendirme uygulamaları 14 Ocak - 09 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Bireysel değerlendirme sınavı ise 15 Mayıs -28 Temmuz tarih aralığında gerçekleşecek.

  2023 BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak (Yetenek ön değerlendirme uygulaması)

  2023 BİLSEM yetenek sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

  19 Nisan 2023 tarihinde bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin ilan edileceği tarihtir. Bireysel değerlendirme sınav sonuçları ise 4 Ağustos tarihinde açıklanacak.

  BİLSEM sınavına kimler katılabilir?

  Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrenci tanılama sürecine ilişkin işlemler 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılacak. BİLSEM sınavlarında öğrenciler resim, eğitim ve genel zihinsel kategorilerinden sınava girer ve başarılı oldukları kategoride eğitim alırlar.

  Her okulda 1, 2 ve 3. sınıf düzeylerinden her bir yetenek alanı için belirtilen her bir sınıf düzeyindeki toplam öğrenci sayısının en fazla yüzde 20'si aday gösterilebilecek. Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecek.

  BİLSEM aday gösterme süreci

  2.1. Aday gösterme süreci okul yönlendirme komisyonları tarafından yürütülecektir.

  2.2. Okul yönlendirme komisyonu; okul müdürü başkanlığında müdür yardımcıları, rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar ve 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinden okul müdürünün belirleyeceği en az birer sınıf öğretmeninden oluşturulacaktır. Komisyonda yer alması gereken üyelerden herhangi birinin bulunmadığı durumlarda komisyon mevcut üyeler ile oluşturulacaktır.

  2.3. Her okulda 1, 2 ve 3. sınıf düzeylerinden her bir yetenek alanı için belirtilen her bir sınıf düzeyindeki toplam öğrenci sayısının en fazla %20'si aday gösterilebilecektir.

  2.4. Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecektir.

  2.5. Sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmek üzere önerilen öğrenci/öğrenciler için “EK-1 Gözlem Formu”nun çıktısı doldurulduktan sonra okul yönlendirme komisyonuna teslim edilecektir.

  2.6. Okul yönlendirme komisyonu tarafından aday gösterilmesine karar verilen öğrenci/öğrencilere ait gözlem formları ilgili öğretmenlere imza karşılığında tebliğ edilecektir. Sınıf öğretmenleri, komisyon tarafından tebliğ edilen gözlem formlarını MEBBİS/e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Modülüne işleyerek kaydedeceklerdir.

  2.7. Okul yönlendirme komisyonunun görevleri:

  a) Sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmek üzere önerilen öğrenci/öğrencilerin gözlem formlarını değerlendirerek aday gösterilecek öğrenci/öğrencileri belirlemek,

  b) Aday gösterilmesine karar verilen öğrenci/öğrencilerin sınıf/şube bazlı listelerini ve “EK-1 Gözlem Formları”nı ilgili sınıf öğretmenlerine tebliğ etmek,

  c) Aday gösterilen öğrenci bilgilerinin ( T.C. kimlik numarası, okul numarası, ad soyad, aday gösterilen yetenek alanı) kontrol edilmesi ve varsa gerekli düzeltme işlemlerinin, gözlem formlarının doldurulma süresi içinde, sınıf öğretmenleri tarafından MEBBİS/eOkul Yönetim Bilgi Sistemi Modülü üzerinden yapılmasını sağlamak,

  ç) Resim ve müzik yetenek alanları ön değerlendirme uygulamaları için gerekli fiziki ortamı ve şartları sağlamak.

  2.8. Okul yönlendirme komisyonları tarafından aday gösterilmesine karar verilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden; total görme yetersizliğine, total işitme yetersizliğine ve otizm spektrum bozukluğuna ilişkin Engelli Sağlık Kurulu Raporu / Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) ile durumlarını belgeleyenler ön değerlendirme sürecine katılmayacaktır. İl tanılama sınav komisyonları tarafından söz konusu öğrencilere ait bilgiler Merkez Tanılama Sınav Komisyonuna bildirilecektir

  Yazı kaynağı : www.timeturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap