Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilkent üniversitesi bölümleri

  1 ziyaretçi

  bilkent üniversitesi bölümleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Fakülteler ve Bölümler

  EĞİTİM FAKÜLTESİ
  Katalog

   Eğitim Bilimleri
   Öğretmen Yetiştirme
  Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi

  FEN FAKÜLTESİ
  Katalog

  Fizik
  Kimya
  Matematik
  Moleküler Biyoloji ve Genetik

  Katalog

   Grafik Tasarımı

  İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
  İletişim ve Tasarımı
  Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı
  Mimarlık

  İKTİSADİ, İDARİ VE SOSYAL BİLİMLER FAKÜLTESİ
  Katalog
  İktisat
  Psikoloji
  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
  Tarih
  Uluslararası İlişkiler

  İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  Katalog

  Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
  Arkeoloji
  Felsefe
  İngiliz Dili ve Edebiyatı
  İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık
  Türk Edebiyatı

  İŞLETME FAKÜLTESİ
  Katalog

  İşletme

  HUKUK FAKÜLTESİ
  Katalog

  Hukuk Fakültesi

  MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  Katalog

  Bilgisayar Mühendisliği
  Elektrik – Elektronik Mühendisliği
  Endüstri Mühendisliği
  Makine Mühendisliği

  MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ
  Katalog

  Müzik
  Tiyatro

  UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ
  Katalog

  Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
  Turizm ve Otel İşletmeciliği

  Yazı kaynağı : w3.bilkent.edu.tr

  2021 YKS Taban Puanlari

  2021 YKS Sonuçlarına Göre Taban Puanları ve Başarı Sırası

  Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ile İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerine yerleşebilmek için Yabancı Dil Sınavı'na İngilizce'den girmek zorunludur.

  Arkeoloji Bölümü'ne %50 burslu (indirimli) olarak yerleştirilen öğrencilerden, 0,12 OBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu EA puan türünde 100,000 veya daha iyi olanların bursu üniversiteye kayıt sırasında doğrudan Tam Burs'a yükseltilir.

  İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık Bölümü'ne yerleşebilmek için Yabancı Dil Sınavı'na İngilizce veya Fransızca'dan girmek zorunludur.

  Yazı kaynağı : w3.bilkent.edu.tr

  Üniversite İçi Bölümler Arası Geçiş Yönergesi

  Madde 1- Bilkent Üniversitesi’nin lisans programlarına kayıtlı bulunan öğrencilerin bir başka lisans programına geçmek üzere yapacağı başvurular bu yönergede sıralanan kurallar ve koşullar doğrultusunda kabul edilir ve değerlendirilir.

  Madde 2- Bölümler arası geçiş başvuruları yılda iki kere ve akademik takvimde belirtilen tarihlerde Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne yapılır. Son başvuru tarihinden sonra yeni başvuru kabul edilmez.

  Madde 3- Lisans öğrencileri Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitimleri boyunca en çok bir kez bölüm değiştirme başvurusu yapabilir.

  Madde 4- Yükseköğretim Kurulu’nun merkezi yerleştirmede başarı sırası sınırı koymuş olduğu programlardan birine geçmek üzere başvuru yapacak öğrencilerin, üniversite sınavına girdikleri yıla ait başarı sırası koşulunu sağlıyor olmaları gereklidir.

  Madde 5- Bölümler arası geçiş başvuruları, başvuru yapan öğrencinin durumuna göre aşağıda sıralanan dört kategoriden biri çerçevesinde alınır. Merkezi yerleştirme sonucu Bilkent Üniversitesi’ne kayıt yaptırmış öğrencilerin hangi kategori kapsamında başvuru yapabilecekleri ÖSYM sınav sonuçları dikkate alınarak yapılır.

  Madde 6- İkinci kategori kapsamında geçiş başvurusu yapan öğrenciler hariç, bölümler arası geçişi kesinleşen öğrencilerin eski bölümlerinde almış ve koşulsuz olarak başarmış oldukları derslerden fakülte veya yüksekokul yönetim kurulu tarafından uygun bulunanlar, öğrencinin yeni müfredatına T notu ile aktarılarak burada yer alan bazı ders yükümlülükleri için muafiyet sağlayabilir. Öğrencilerin yeni bölümlerindeki azami süreleri, bölüm müfredatında muafiyet sağlanan derslerin oranına göre fakülte veya yüksekokul yönetim kurulu tarafından belirlenir.

  Madde 7- İkinci kategori kapsamında geçişi kesinleşen öğrencilerin önceki yarıyıllarda aldıkları derslerin tümü notlarıyla birlikte transfer edilir. Bu öğrencilerin azami süreleri, önceki bölümlerinde geçirdikleri sürenin tamamı dahil edilerek hesaplanır.

  Madde 8- Bu yönerge Rektörlük tarafından yürütülür.

  Bölümlerarası Geçiş Başvuru Formu: Türkçe (WORD /PDF)*, English (WORD / PDF)*

  * Google Chrome internet tarayıcısı kullananlar, Word dokumanını indirmek istediğinizde lütfen bilgisayar farenizin sağ tuşuna basarak farklı kaydet seçeneği ile formları kaydediniz.

  Yazı kaynağı : w3.bilkent.edu.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap