Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilgisayarda virüs olup olmadığını nasıl anlarız

  1 ziyaretçi

  bilgisayarda virüs olup olmadığını nasıl anlarız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

  Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

  Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

  Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

  Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Fark Edilir?

  Bilgisayara virüs bulaştığının anlaşılması için pek çok farklı durumdan söz edilebilmektedir. Aşağıdaki senaryolar bilgisayarınızda yaşanıyorsa, virüs programı ile kontrol sağlayabilirsiniz.

  Virüs bulaşması ile arka planda sürekli bir takip ve veri aktarımı yapılmaya başlanır. Bu nedenle bilgisayar önceki günlerdeki gibi iyi bir performans sergilemez. Ayrıca basit işlemlerde dahi yüksek güç tüketimi yapar.

  Donmalar, takılmalar ve yukarıda belirtildiği gibi performans sorunlarının yaşanmaya başlaması, bilgisayara virüs bulaştığının en önemli kanıtlarından birisidir.

  Uygulamalar açılma ve kullanım sırasında kapanıyorsa, hata alınıyorsa virüs kaynaklı sorunlar yaşandığı düşünülebilir.

  Donanımlarda aşırı ısınma yaşanmaya başlaması da virüslerin genel belirtileridir.

  Neden kaynaklandığı bilinmeyen hata mesajları virüslerin tipik belirtileridir.

  Bilgisayarın farklı bölümlerinde yer alan ve şifreli olarak gösterilen programlar, virüsler tarafından yaratılabilir.

  Çoğu virüs, gizlenmek ve kaldırılmamak için Windows üzerinde çeşitli sınırlamalar getirir. Eğer Microsoft hizmetlerini açarken hatalar alıyorsanız, virüs ihtimalini değerlendirebilirsiniz.

  Bilgisayarda yer alan virüsler çoğu zaman normal bir program gibi kurulur. Böylece kullanıcı fark edene kadar arka planda çalışmayı sürdürür. Bu durumun önüne geçmek adına Başlat > Arama  bölümünde MSconfig yazarak sistem yapılandırması sekmesini açın. Burada başlatma seçeneğinde bilmediğiniz uygulamalar varsa bu uygulamaları araştırın. Ayrıca denetim masasında yer alan program ekle kaldır seçeneği ve görev yöneticisinde çalışan uygulamalar listesinde de benzer kontroller yapılabilir.

  Kullanıcıların bu durumların dışında bilgisayarında Antivirüs programı kullanması, düzenli olarak tarama yapması ve anlık koruma kalkanlarını açık tutması önerilmektedir. Böylece pek çok tehdidin önüne geçilebilir.

  Yazı kaynağı : www.casper.com.tr

  PC'ye Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır ? Virüs Bulaşınca Ne Yapılmalıdır ? - PC Hocası

  PC'ye Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır ? Virüs Bulaşınca Ne Yapılmalıdır ? - PC Hocası

  Bilgisayar virüsleri ile her daim başımız dertten kurtulmuyor ne yazık ki. Bilgisayarlara virüs bulaştıktan sonra hemen olmasa da mutlaka bir yerden sorunlar karşımıza çıkıveriyor. Peki PC‘ye virüs bulaşıp bulaşmadığı nasıl anlaşılır ? Virüs bulaştığında neler yapmalıyız ? Detaylar haberimizde.

  Bilgisayara Virüs Nasıl Bulaşır ?

  Öncelik olarak bilgisayarınıza internet bağlıysa, her türlü virüse kapınız açık demektir. İnternette gezinirken, dosyalar indirirken, resim veya videoları takip ederken kısacası internetin her alanında virüs bulaşma tehlikesi içerisindeyiz. Eğer bilgisayarınızda virüs varsa bu durum kendisini yavaş yavaş göstermektedir. Virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamak için aşağıdaki önerileri uygulamanızı tavsiye ederiz:

  * Mutlaka bir antivirüs programınız olsun. Bu programı açarak “Tam tarama” özelliğini aktif edin ve tüm bilgisayarı taratın.

  * Başlat ❱ Arama bölümüne “msconfig” yazın ve entere basın. Karşınıza gelen alanda “Başlatma” sekmesine gelin. Burada tek tek açılışta otomatik olarak başlatılan  programlara göz gezdirin. Tanımadığınız veya ismi olmayan uygulamalar varsa kaldırın ve bilgisayarınıza reset atın.

  msconfig
  * Her virüsü her antivirüs bulamaz. O yüzden bilgisayarınızı kullanırken, bazı şeyler ters gidiyorsa ve bilgisayarınız karar vermekte zorlanıyorsa “bu işte bir iş var” diyerek virüs olduğunu düşünmeniz gerekir.

  * Durup dururken her zaman kullandığınız uygulamaları açmaya kalktığınızda hatalar alıyorsanız en büyük belirtisi virüstür.

  * Eğer bilgisayarınızın performansı son zamanlarda yarı yarıya düştü ve kasmalar başladıysa yine en büyük ihtimal olan virüs tehlikesini aklınıza getirmeniz gerekir.

  * Her zaman kullandığınız dosyalarınızın boyutları birden bire değiştiyse bu bir virüs işaretidir. Örneğin dosyanın normal boyutu 10 MB ancak 800 MB olarak göründüğü gibi, içerisine girdiğinizde, bu kadar büyük bir boyut çıkaracak herhangi bir dosyanın olmadığını görüyorsanız virüsten şüphelenmelisiniz.

  * Flaş bellek, disket, harici harddiskler veya bunun gibi depolama aygıtlarında yer alan virüsler bilgisayarınıza anında bulaşabilir. Bu depolama aygıtlarını bilgisayarınıza takarken tarama yapmadan açmamalısınız.

  pc-virus
  Bilgisayarımda Virüs Olduğuna Eminim, Ne Yapmalıyım ?

  Virüslerden kurtulmak kimi zaman çok kolay, kimi zaman da günlerce uğraştıran türlere kadar uzanabilmektedir. Eğer bilgisayarınızda virüs olduğu kanısına kapıldıysanız aşağıdaki adımları sırası ile yapmanızı önermekteyiz.

  * Antivirüs kurun, varsa “Tam tarama” yaptırarak bilgisayarınızın tüm disklerini taramasını sağlayın. Antivirüs önerisi olarak Security EssentialsAd-Aware Antivirüs veya Avast Antivirus 6.0.1367 önerebiliriz.

  * Disklerinizi ve belgelerinizi tamamladıktan sonra “virüs” uyarısı verildiyse komple seçip temizleyin ardından bilgisayarınıza reset atın.

  * Virüs uyarısı bulunmasına rağmen hala virüsler devam ediyorsa yukarıda bahsetmiş olduğum “msconfig” sekmesine gelerek başlangıç uygulamalarını inceleyin. Uzantısı veya ismi bilinmeyen uygulamalar, başlangıçta bilgisayarınızı esir alıyor olabilir. Bu uygulamaların yoluna bakarak kaldırabilirsiniz.

  * Windows Güvenlik Duvarı (Firewall) uygulamasını açın ve “Tam tarama” yaptırın.

  windows-guvenlik-duvari
  Unutmayın! Bilgisayarınızda virüs varsa, kendi kendine silinmez veya yok olmaz. Binlerce çeşit virüs olduğu için genel olarak nasıl temizleyebileceğinizden bahsettik. Tarayıcı virüsleri ile başınız beladaysa veya farklı bir virüs hakkında sorununuz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilir, kısa süre içerisinde çözümünü alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : pchocasi.com.tr

  Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

  Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar nasıl engellenir ve kaldırılır?

  Bilgisayar virüsü ve güvenlikle ilgili destek alma

  Birleşik Devletler:

  Canlı bir kişiyle sohbet etmek mi istiyorsunuz? Answer Tech eğitimli uzmanlarımız yardıma hazırdır:

  Answer Desk

  Güvenlik bilgileri ve eğitim

  Microsoft Güvenlik Yardımı ve Öğrenme

  BT Uzmanları için güvenlik çözümleri:

  Microsoft Güvenlik ve Yanıt Merkezi

  Kuzey Amerika dışındaki konumlar için:

  Kuzey Amerika dışındaki konumlara yönelik bilgisayar virüsü ve güvenlik ile ilgili destek için Microsoft Destek web sitesine gidin.
   

  Yazı kaynağı : support.microsoft.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap