Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilgisayarda ekran görüntüsü alma kısayolu

  1 ziyaretçi

  bilgisayarda ekran görüntüsü alma kısayolu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ekran Görüntüsü Almanın 4 Farklı Yolu

  Ekran Görüntüsü Almanın 4 Farklı Yolu

  Ekran görüntüsü almak bilgisayar başındayken çoğu zaman ihtiyaç duyduğumuz basit bir eylem ancak tek bir yolla yapılmıyor. Klavye kısayolları, araçlar ve üçüncü parti uygulamalar derken karşımıza pek çok seçenek çıkıyor ve biz de en pratik 4 ekran görüntüsü alma yolunu sizin için derledik.

  Windows + Print Screen kısayolu ile ekran resmi alma

  Belki de en çok bilinen ve kullanılan ekran resmi alma yöntemi 'Windows + Print Screen' klavye kısayolunu kullanmak. Bu iki tuşa aynı anda bastıktan sonra bilgisayarınızda bulunan 'Ekran Görüntüleri' klasörüne bakarsanız, ekran görüntüsünü orada bulacaksınız.

  Ekran alıntısı aracı ile ekran resmi alma

  Windows'da ekran görüntüsü almanın bir diğer yolu ise 'Ekran Alıntısı Aracı' kullanmak. Arama çubuğunda aratarak açtığınız araçta 'Yeni' seçeneğini seçip görüntüsünü almak istediğiniz alanı belirleyerek tek seferde düzenlemeye gerek kalmadan ihtiyacınız olan alanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

  Windows + Shift + S

  Tıpkı 'Ekran Alıntısı Aracı'nda olduğu gibi, yalnızca belirlediğiniz bölgenin ekran görüntüsünü almanızı sağlayan bir başka yöntem de Windows + Shift + S kısayolunu kullanmak. Bu üç tuşa aynı anda bastıktan sonra ekranda dilediğiniz kısmın görüntüsünü kaydedebilirsiniz. Ancak bu şekilde aldığınız ekran resmi otomatik olarak kaydedilmeyecektir ve Paint gibi bir program açarak ‘Ctrl+V’ yaparak program üzerinden görüntüyü kaydedebilirsiniz.

  Alt + Print Screen

  Açık bir pencerenin ekran görüntüsünü almak istediğinizde kullanabileceğiniz kısayollardan bir tanesi de Alt + Print Screen. Ancak bu kısayolda da görüntü otomatik olarak kaydolmuyor ve yine Paint gibi bir programa kopyalayarak kaydetmeniz gerekiyor.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? (6 Farklı Yol) - İncehesap.com | Blog

  Bilgisayarınızda Ekran Görüntüsü Almanın 6 Farklı Yolu

  Bilgisayarda ekran görüntüsü alma bir başka ifade ile screenshot alma , her türlü PC bilgisayar ve işletim sisteminde (Windows  iOS) kolayca gerçekleştirilen bir eylemdir. Ancak uzun süre bilgisayarda ss alma ihtiyacımız olmadığında bu basit işlemin hangi tuşlarla yapıldığını unutabiliyoruz. Bu yazımızda sizlere, bilgisayarınızda ekran görüntüsü almanın 6 farklı yolunu anlatıyoruz. İşte bilgisayarda ekran görüntüsü alma yöntemleri...


  Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot Alma) Nasıl Alınır?

  Bilgisayarınızda herhangi bir ekran ya da uygulamanın ekran görüntüsünü almak için, aşağıdaki 6 yöntemden birini tercih edebilirsiniz.

  1- FN + Print Screen

  En yaygın olarak kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir tanesidir. FN ve Print Screen tuşuna bastıktan sonra alınan ekran görüntüsü otomatik olarak herhangi bir yere kaydolmaz. Ekran görüntüsünü görebilmek için Paint gibi uygulamalara giderek yapıştır demeniz gerekir. Sonrasında ekran görüntüsü resim olarak ekrana gelecektir. Buradan istediğiniz değişiklikleri ve düzenlemeleri yaparak aldığınız ekran görüntüsünü resim olarak kaydedebilirsiniz.


  2- Windows + Print Screen

  En yaygın olarak kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir diğer de Windows ve Print Screen tuşlarını kullanmaktır. Bu iki tuşu kullanarak aldığınız ekran görüntüsü bilgisayarınızdaki “Ekran Görüntüleri” klasörünün içerisine kaydolacaktır. Buradan kaydettiğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz.


  3- Ekran Alıntısı Aracı

  Bir diğer yöntem “Ekran Alıntısı Aracı”nı kullanmak. Programı bulmak için arama çubuğuna “Erkan Alıntısı Aracı” yazabilirsiniz. Programı açıktan sonra “Yeni” seçeneğini tercih ederek kaydetmek istediğiniz alanı düzenleyip kaydedebilirsiniz.


  4- Windows + Shift + S

  Bu üç tuşa aynı anda bastıktan sonra ekran resmini almak istediğiniz bölümü seçebilirsiniz. Aldığınız ekran görüntüsü otomatik olarak bir dosyaya kaydolmayacağı için Paint gibi programlardan birine gidip yapıştır demeniz gerekecektir. Sonrasında görüntüyü resim olarak kaydedebilirsiniz.


  5- Alt + Print Screen

  Bilgisayarda ekran görüntüsü alma yöntemlerinden biri de Alt + Print Screen tuşlarını kullanmaktır. Bu yöntemle bilgisayar ekranından alacağınız ekran görüntüsü de otomatik olarak bir dosyaya kaydolmayacaktır. Paint’e ya da benzeri bir görsel düzenleme aracına giderek yapıştır demeniz gerekecektir. Sonrasında istediğiniz düzenlemeyi yaptıktan sonra aldığınız görüntüyü fotoğraf olarak kaydedebilirsiniz.

   

  6- Print Screen

  En yaygın olarak kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir diğeri de Print Screen tuşunu kullanmak. Bu yöntemi kullandığınızda ekran görüntüsü otomatik olarak herhangi bir yere kaydolmaz. Ekran görüntüsünü görebilmek için Paint ve benzeri bir görsel düzenleme uygulaması kullanmanız gerekir.


  Print Screen tuşuna bastıktan sonra Paint uygulamasını açıp yapıştır veya (Ctrl+V) yapmanız gerekir. Sonrasında ekran görüntüsü resim olarak ekrana gelecektir. Buradan istediğiniz değişiklikleri yaparak aldığınız ekran görüntüsünü resim olarak kaydedebilirsiniz.

  Hiçbiri İşe Yaramadı Mı?

  Öyle bir an gelir ki, yılların emektarı olan klavyeniz ekran görüntüsü almak gibi basit bir işlemde dahi size zorluk çıkarabilir. Eğer sizin klavyeniz de "değiştir beni yalvarırım" diyerek gözünüzün içine bakmaya başladıysa, İncehesap'ta sizlere sunduğumuz en yeni klavye modellerine göz atabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.incehesap.com

  Ekran Görüntüsü Alma İçin Kullanabileceğiniz En Kullanışlı Yöntemler

  Ekran Görüntüsü Alma İçin Kullanabileceğiniz En Kullanışlı Yöntemler

  1- Windows bilgisayarınızda ekran görüntüsünü almak için klavyenizin üst kısmında bulunan Print Screen (PrtScn – PrtScrn) tuşuna basın, Print Screen tuşuna bastığınıza, o an ekranda ne varsa o görüntü hafızaya alınır.

  2- İlk aşamayı tamamladıktan sonra paint uygulamasını açıp (varsa kullandığınız başka bir grafik programı da işinizi görecektir) kaydettiğiniz görüntüyü buraya yapıştırın. Kaydettiğiniz görüntünün ekrana geldiğini göreceksiniz.

  3- Ekran görüntüsünü kaydetmek için Dosya'ya, ardından Farklı Kaydet'e basarak görüntüyü dilediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : onedio.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap