Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

  1 ziyaretçi

  bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Kızılca Hacı Mehmet Arslan Ortaokulu

  Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Kızılca Hacı Mehmet Arslan Ortaokulu


  Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  BİLGİSAYAR KULLANIRKEN DOĞRU OTURMA ŞEKİLLERİ


  İskoçya´ da yapılan bir araştırmada, dimdik oturmanın kronik sırt ağrısına neden olduğu belirlenirken, doktorlar, omurgaya daha az baskı yapan geriye kaykılarak oturma pozisyonunu önerdiler.
  Sırt ya da boyun ağrısı çekmemek için dik oturmak gerekir düşüncesi artık geçerliliğini yitiriyor. İskoçyalı ve Kanadalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada 90 derecelik bir açıyla dimdik oturmanın omurgaya fazlasıyla baskı yaptığı belirlendi. Bilim adamlarına göre masa başında ya da bilgisayar karşısında en doğru oturma şekli hafif geriye yaslanarak yani 125 derece ve üzeri bir açıyla oturmak.
  İş yerinde ya da evde zamanının büyük bölümünü oturarak geçirenlere bugüne kadar uzmanlar sırt ağrısı çekmemeleri için hep dik oturmalarını önerdi.

  DOĞRU OTURMA ŞEKLİ

      İncelenen ilk oturma şekli 70 dereceden az bir açıyla yani öne doğru eğilerek oturmanın omurgayı nasıl etkilediği oldu. Bu şekilde oturanların sırtın en alt bölümündeki kasları ve tendonları fazlasıyla zorladığı belirlendi.
  Omurgaya en fazla baskı yapan oturma şeklinin 90 derecelik açıyla yani dik oturmak olduğu belirlendi. Bu şekilde oturulduğunda omurgadaki diskler üzerinde büyük bir baskı oluştuğu görüldü.
  Ancak ayaklar yere basarken geriye doğru yaslanarak yani 125 derece ve üzeri bir açıyla oturulduğunda omurganın, disklerin, kas ve tendonların çok daha rahat olduğu belirlendi. Bu şekilde oturulduğunda omurganın doğal yapısı olan S şekline en yakın halinde olduğu görüldü.
  Chicago´da yapılan Kuzey Amerika Radyoloji Vakfı yıllık toplantılarında sunulan araştırma, İskoçya´nın Aberdeen kentindeki Woodend hastanesinde sırt ağrısı olmayan 22 gönüllü üzerinde yapıldı.
  Alınacak Önlemler ve Tedavi Yolları;
  Doğru oturma şekli ile zamanında mola verme sorunların temel çözümü olmaktadır.


  1.Masa yüksekliği 65-70 cm.
  2.Yüksekliği ayarlanabilir, hareketli, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk
  3.Sandalye açısı 110 derece ve bel yastık destekli
  4.Dizler 90 veya 110 derece açıda olmalı
  5.Köprücük kemikleri yere paralel olmalıdır
  6.Omuzlar rahat olmalıdır
  7.Omuzlar yuvarlar ve çene öne doğru çıkık olmamalıdır.
  8.Dik oturulmuş olmalıdır.
  9.Kalçaların arka kısmı sandalyeye yaslanmış olmalıdır.
  10.Ayaklar yere dümdüz durmalı ya da bir ayak desteği üzerine konmalıdır
  11.Kullanıcının Bilgisayara olan uzaklığı 50-70 cm olmalıdır
  12.Baş dik olmalıdır.
  13.Kollar yatay ve biraz yukarıda olmalıdır
  14.Dirsek ve Eller aynı çizgide olmalıdır
  15.Bacakların üst kısmı yatay olmalıdır
  16.Monitör Göz hizasının biraz altında ve tam karşınızda olması gerekiyor.
  17.Kollar Klavye için masaya uzatıldığında masaya değmeden 90 derecelik bir açıda olmalıdır.Ön kol ve Bilek aynı çizgi üzerinde yere paralel olmalıdır.
  18.Yazı yazarken ve parmakları tuşlara dokunurken kasmamalı ve yavaşça dokunmalıdır.
  19.Fare sıkılmamalı,belli belirsiz bir biçimde tutularak düğmelerine fazla baskı uygulamadan basılmalıdır
  20.Ergonomik masa ve sandalye kullanılmalıdır.


  18-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-2017

  Yazı kaynağı : hmehmetarslanortaokulu.meb.k12.tr

  Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Artık zamanımızın büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçiriyoruz. Hem iş hayatımızda hem de iş sonrası özel hayatımızda eğlenmek amacıyla sürekli bilgisayarlarımızdan destek alıyoruz. Bilgisayar başında geçirdiğimiz süreler artmaya devam ettikçe dikkat etmemiz gereken şeyler de çoğalıyor. Hem evimizin güvenliği hem de bedensel sağlığımız açısından bazı konulara dikkat ettiğimizde bilgisayar kullanımından kaynaklı görebileceğimiz zararı en aza indirebiliyoruz. Biz de sizler için bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz tavsiyeler vereceğiz.

  Bilgisayar Kullanırken Doğru Şekilde Oturmalıyız

  Bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda ilk başlık oturma şeklimiz oluyor.

  Bilgisayarlar önce iş hayatında daha sonra evlerimizde sıklıkla kullanılmaya başladıktan sonra vücudumuzda daha sık rahatsızlıklar yaşamaya başladık. Bu konuda bilim insanları yıllardır araştırmalar yapıyor ve bilgisayar başında nasıl oturmak gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor.

  Bilgisayar başında uzun saatler oturmak zorunda kaldığınızda omurga ve kaslarımızın fazla zarar görmemesi için doğru şekilde oturmayı öğrenmemiz gerekiyor.

  Bunun için öncelikle uygun yüksekliğe sahip masa kullanıyoruz. Yapılan incelemelere göre 65 ya da 70 cm yüksekliğindeki masalar kullanım açısından daha uygun oluyor.

  Kullanacağınız sandalyenin ergonomik olması bir diğer önemli noktalardan biri oluyor. Yüksekliğini ayarlayabildiğimiz, hareket edebilen, sırta ve bele uygun destekli sandalyeler hem bilgisayar başında erken yorulmamızı önlüyor hem de bel ve omurgamızda sorunlar yaşatmıyor.

  Sandalyemizin sırt açısının tam dik olmaması da önemli noktalar arasında yer alıyor. 90 derecelik bir açıyla bilgisayar başında oturduğumuzda omurgamıza daha fazla yük bindiriyoruz ve bir süre sonra zararını görmeye başlıyoruz. Bu nedenle en uygun oturma biçiminin geriye doğru yaslanarak oturma şekli olduğu belirtiliyor. Sandalyemizin sırt kısmını yaklaşık 110 derecelik bir açıya ayarlayıp geriye yaslanarak oturduğumuzda omurgamız ve kaslarımız herhangi bir baskıya uğramadığı için zarar görmüyor olacaktır.

  Sandalyeye oturduğumuzda ayaklarımız yere düz basıyor ya da bir ayak desteğinin üzerinde duruyor olmalı ve dizlerimiz 90 ya da 110 derecelik bir açıda olmalıdır.

  Geriye yaslanarak oturma konusunda yapılan en büyük hatalardan biri de kalçayı sandalyenin ön tarafına getirerek oturmak oluyor. Kalçamızın arka kısmının mutlaka sandalyeye yaslanmış olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

  Ayrıca başımız dik duruyor ve omuzlarımız rahat olmalı.

  Dirsek ve ellerimiz uzun süre aynı şekilde durduğu ve özellikle bileklerimize masanın yaptığı baskı nedeniyle tendonlarda ve kan akışında önemli sorunlar yaşayabiliyoruz. Bunun için dirsek ve ellerimizi aynı seviyede tutuyoruz. Yani kollarımız yere paralel olduğunda bilgisayar başında daha rahat zaman geçiyoruz. Ayrıca bileklerinizde oluşma ihtimali bulunan tendon sertleşmesi için de klavyenin önüne yumuşatıcı yastıklardan koyabiliriz.

  Ellerimizin ve parmaklarımızın sağlığı için yazı yazarken kendimizi fazla kasmıyoruz. Ellerimizi ve parmaklarımızı rahat bırakarak hareket etmelerine olanak tanıyoruz.

  Bütün bunlar bilgisayarın başında nasıl oturacağımızla ilgili bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuçlar oluyor.

  Bilgisayar başında oturduğumuzda bedenimiz kadar gözlerimiz de yoruluyor. Monitörün yanlış yerde bulunması ya da bilgisayar başında geçirdiğimiz sürenin kontrol edilememesi bunun başlıca nedenleri arasında sayılıyor. Bu nedenle bilgisayar karşısına geçtiğimizde aramızda en az 50 ya da 70 cm bir mesafe bırakıyoruz. Ayrıca monitörün göz hizamızın biraz altında olduğundan ve tam olarak karşımızda bulunduğundan emin oluyoruz.

  Bilgisayar Başında En Fazla Zararı Gözlerimiz Görüyor

  Sağlığınız için bilgisayar başında otururken nelere dikkat etmelisiniz anlatırken gözleriniz de bir diğer önemli konu oluyor. Bilgisayar ekranına bakarken gözlerimizi daha az kırpıyoruz. Bu durum gözlerimizde bazı rahatsızlıkların oluşmasına neden oluyor. Sürekli bilgisayara bakılarak çalışıldığında bir süre sonra gözlerin kurumasına, görüşün bulanıklaşmasına ve çift görmeye neden oluyor. Ayrıca gözlerde kızarıklık, yanma ve yorgunluk gibi belirtiler baş gösteriyor.

  Gözlerimizde yaşadığımız bu sorunlar genel olarak “bilgisayara bakma sendromu” olarak adlandırılıyor.

  Göz kuruluğu, bilgisayara baktığımızda daha az göz kırpmanın yanı sıra monitörün doğru seviyede olmamasından da kaynaklanıyor. Monitör direkt karşımızda ya da biraz yukarıda olduğunda gözlerimizi hiç kısmadan daha fazla açarak bakıyoruz. Bu durum gözlerimizde bulunan gözyaşlarının daha hızlı buharlaşmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da göz kuruluğu kaçınılmaz bir sonuç oluyor.

  Normalde masa üzerinde duran bir ekran ya da kitabı okurken gözlerimizi aşağıya doğru kaydırdığımız için kısmış oluyoruz. Monitörümüzün göz seviyemizin biraz altında tutmamızın nedenlerinin başında bu geliyor.

  Bilgisayar kullanırken gözlerinizi korumak için bazı önemli noktalara oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle bilgisayar başındayken gözlerimizi daha fazla kırpmamız gerekiyor. Bunu düzenli olarak yaparsak gözlerimizle ilgili birçok sorunu da çözmüş oluyoruz. Bu nedenle her aklımıza geldiğinde bilinçli olarak gözlerimizi kırpmaya özen gösteriyoruz.

  Monitöre tam karşıdan bakmıyoruz. Bunun yerine biraz daha üstten bakacak şekilde konumlandırıyoruz. Monitörün bulunacağı en yüksek seviyeyi ayarlamak için monitörün üst kenarının tam olarak göz hizamıza gelip gelmediğini kontrol edebiliriz. Eğer üst kenarı göz hizamızda bulunuyorsa monitör ideal yükseklik ayarında bulunuyor demektir.

  Bulunduğunuz ortamın havasız kalması da gözlerimiz için sorun yaratıyor. Bu nedenle ortamımızı sık sık havalandırıyor olmalıyız.

  Gözlerimizi tamamen açmak yerine biraz kısarak ekrana bakıyoruz. Gözlerimizi daha az kırpıyor olsak bile kısarak baktığımız için yine göz kuruluğu riskimizi en aza indirmiş oluyoruz.

  Belli aralıklarla molalar veriyoruz. Bilgisayarda aralıksız çalışmak gözlerimize olduğu kadar bedenimize ve beynimize de zarar veriyor olacaktır. Bu nedenle kendi belirlediğimiz periyotlarda sık sık mola veriyor olmalıyız. Bu periyotları kendimiz belirliyor olsak da 2 saatin üzerine çıkarmamaya özen gösteriyoruz. Ayrıca mola verdiğimizde mutlaka oturduğumuz yerden kalkıyoruz ve bu sürede hiçbir şekilde bilgisayar ya da akıllı telefon ekranlarına bakmıyoruz.

  Bu tedbirleri aldığımızda ve bilgisayar başındaki durumumuzun farkında olarak çalıştığımızda gözlerimizi ve vücudumuzu en iyi şekilde korumuş oluyoruz.

  Elektrik Kablolarının Güvenliğini Kontrol Etmeliyiz

  Bütün elektronik cihazlar gibi bilgisayarlar da ihtiyacı olan gücü prizlerden alıyor. Yüksek akımda elektriğin geçtiği kablolar üzerindeki özel korumaları sayesinde çok önemli gibi gözükmese de yaşanacak bir sorunda ciddi hasarlara hatta ölümcül kazalara yol açabiliyor. Bu nedenle bilgisayar kullanırken kablo güvenliğine her zaman dikkat ediyor olmalıyız.

  Düzenli aralıklarla kabloların hasar alıp almadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Kablo üzerinde yırtılmış ya da delinmiş bir nokta bulunuyorsa bilgisayarı çalıştırmadan kabloyu değiştiriyoruz.

  Bulunduğumuz ortamın genel elektrik güvenliği açısından tüm prizlerin topraklı olup olmadığına bakıyoruz. Eğer emin olmadığımız bir nokta bulunuyorsa ya da bundan tam olarak anlamıyorsak bir elektrikçi çağırıp tüm kontrolleri yaptırabiliriz. Böylece bilgisayar kullanırken içimiz oldukça rahatlıyor.

  Bilgisayar kullandığımız odanın nem oranı da elektrik kablolarını olumsuz etkileyebiliyor. Eğer nem oranı fazla bir alanda bilgisayar kullanıyorsak bulunduğumuz ortamı değiştirmek ya da nem oranını dengelemek en kolay çözüm yolu oluyor.

  Prizlere Fazla Yüklenmeyi Engellemeliyiz

  Kullandığımız prizler belli bir elektrik akımına kadar dayanma gücüne sahip oluyor. Bu sınır aşıldığında prizlerde erimeler, elektrik tesisatında yanmalar meydana geliyor. Bu durum büyük yangınların çıkmasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

  Bu nedenle bilgisayarın bağlı bulunduğu prize birden fazla güç kablosu bağlamamamız gerekiyor. Kullandığımız cihazları farklı prizlere takarak bunu dengeleyebiliyoruz.

  Bilgisayar Temizliğine Dikkat Etmeliyiz?

  Bilgisayar ekranlarında çok fazla statik elektrik bulunuyor. Statik elektrik toz ve kiri hemen üzerine çekme özelliğine sahip oluyor. Bu nedenle bilgisayar monitörlerimiz evimizdeki en hızlı kirlenen cihazlarımız arasında yer alıyor.

  Bunun yanı sıra klavye üzerine sürekli parmaklarımızı dokunduğumuz için elimizdeki yağ ve kir de tuşlar üzerinde birikiyor.

  Kişisel sağlığımız için bilgisayarlarımızı sürekli temiz tutmamız gerekiyor. Aksi durumda karşısında çok fazla vakit geçirdiğimiz için tozdan ve kirden kaynaklı oluşabilecek hastalıklara davetiye çıkarmış oluyoruz.

  Ayrıca gün içerisinde genellikle bilgisayarlarımızın başından uzun süreli ayrılmak istemiyoruz. Bu nedenle günlük ihtiyaçlarımızın büyük çoğunluğunu bilgisayar karşısında karşılıyoruz. Bunlar arasında en fazla bilgisayar başında yemek yemek geliyor.

  Hem bedensel sağlığımız için hem de bilgisayarımızın hijyenini korumak için bilgisayar başında bir şeyler yiyip içmekten uzak durmamız gerekiyor. Özellikle atıştırmalık yiyecekler çok fazla etrafa dağılabildiği için bilgisayar başında tüketmemeye özen gösteriyoruz.

  Yemek saatlerinde bilgisayarın başından kalktığımızda kendimize daha kaliteli bir zaman ayırmış oluyoruz.

  Yukarıda bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz tavsiyeler vermeye çalıştık.

  Siz de en iyi bilgisayarları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : blog.teknosa.com

  Bilgisayar Başındayken Dikkat Etmemiz Gerekenler.

  Bilgisayar Başındayken Dikkat Etmemiz Gerekenler.

  BİT(Bilgi ve İletişim Teknolojileri)’in Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Özellikle Sosyal Medyanın kullanımında bağımlılık derecesine ulaşırsa buna dikkat etmeliyiz. 

  İletişime geçilen kişilerin tanıdık olmasına dikkat etmeliyiz.

  Tanımadığımız kişilerin iletilerine cevap yazarken dikkatli olmalıyız.

  Bilgisayarları kullanırken vücut sağlığına dikkat etmeliyiz.

  Bilgisayar başında yanlış oturmaktan kaynaklanan rahatsızlıklar olabilir bu konudaki kurallara dikkat etmeliyiz.

   Bilgi güvenliğine dikkat etmeliyiz.

  Bilgisayar ortamında verdiğimiz bilgiler diğer ortamda paylaşılabilir veya yanlış maksatlarda kullanılabilir.

  Virüs programı kullanarak virüslerin bilgisayara zarar vermesini engelleyebiliriz.

  İnternetteki bilgi kaynağının doğruluk derecesine göre hemen itibar edilmemelidir.

  Kişilerin özel hayatlarında müdahale edilmemelidir. Diğer kişilere kesinlikle paylaşımlar yapılmamalıdır.

  Kişilerin her türlü haklarına zarar verecek şekilde davranışlarda bulunmamalıyız.

  Elektrik Kablolarının Güvenilirliği: Bütün elektrikli aletler güç ihtiyaçlarını prizler vasıtasıyla kablo üzerinden temin ederler. Kablo üzerinden geçen akım insan için çok tehlikeli olmakla birlikte bazen ölümcül olaylara sebep olmaktadır. Bu sebeple kablo güvenliği birinci derecede önemlidir. Kablo güvenliği açısından önemli olan hususlar: 

  Elektrik kablolarının hasarlı, yırtılmış veya delik olmamasına dikkat edilmelidir.

  Elektrik kablolarının ve prizlerin topraklı olmasına dikkat edilmelidir.

  Genelde TSE standardı olan kablolar kullanılmalıdır.

  Mümkünse nemin olmadığı bir ortam tercih edilmelidir.

  Güç Noktalarının (prizlerin) Fazla Yüklenmesini Önleme: Evimizde kullandığımız prizler belli bir güce kadar dayanma kapasitesine sahiptir. Dayanma gücünü aşacak şekilde prizlere fazla aygıt bağlanırsa prizlerde erimeler ve tesisat kablolarında yanmalar meydana gelebilir. Bu da çok büyük yangınların çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle evdeki prizlere çok fazla aygıtın bağlanmamasına dikkat edilmelidir. 

  Hatalı Kullanıma Bağlı Ağrılar: Bilgisayar kullanımına bağlı olarak birtakım bedensel ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar genellikle bel, boyun, ayak ve eklem ağrılarıdır. Bu ağrıları azaltmak için kullandığımız masa yüksekliğinin uygun seviyede olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca sandalyemiz ortopedik olmalı, sırt ve kol desteği bulunmalıdır. Klavye düzeninin bilekleri yormayacak şekilde olmasına ve ekranın gözümüzle uygun açıda bulunmasına özen gösterilmelidir. 

  Duruş Bozuklukları: İyi bir duruşta bel ve sırt bölgeleri koltuk tarafından tam olarak desteklenmeli, dirsekler bedene 90°lik bir açıda olmalı, ayaklar yere düz basmalı ve ekran göz seviyesinin altında bulunmalıdır.

  Kaynak : meb.k12.tr

  Yazı kaynağı : immibbilisim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap