Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilgisayar işletmenliği operatörlüğü nedir

  1 ziyaretçi

  bilgisayar işletmenliği operatörlüğü nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bilgisayar Operatörü Nedir?

  Bilgisayar Operatörü Nedir?

  24 gündür yayında

  Engelli İlanı

  Yazı kaynağı : www.kariyer.net

  Bilgisayar İşletmenliği Operatörlüğü Nedir?

  Bilgisayar İşletmenliği Operatörlüğü Nedir?

  Bilgisayar ile ilgili alan ve meslekler, güncel kullanıma sahip olarak görülmektedir. İş dünyasındaki sarsılmaz konumu nedeniyle bilgisayar kullanımı, en çok önemsenen yetkinliklerden biri hâline gelmiştir. Kamu ve özel sektör dahilinde, bilgisayar kullanımı ilk göze çarpan niteliklerden biridir ve alan fark etmeksizin sizi bir adım öne çıkaran niteliklerin de başında gelmektedir. Bu kadar önemli bir yetkinliği geliştirmek ve bir alan dahilinde kullanmak için ise bilgisayar işletmenliği tavsiye edilmektedir. 

  Bilgisayar işletmenliği ya da operatörlüğü, ileri bilgisayar teknolojisini kullanmak ile ilgili bir alandır. Bu alanda çalışan personele bilgi işlem görevlisi ya da bilgisayar işletmeni denir. Bilgisayar işletmeni, kamu sektöründe kadrosu olan bir meslek dalıdır.

  Ülkemizde bilgisayar işletmenliği daha çok kamu sektöründe göz önünde olsa da bilgisayar kullanımı ile ilgili bir alan özel sektörde de karşılığı olan bir meslektir. Alana ve mesleğe, kamu ve özel sektör dahilinde biraz daha yakından bakmak için yazımızın ileriki bölümlerine de göz atabilirsiniz. 

  Bilgisayar İşletmenliği Alanı

  Kamu sektöründe bir kadronun şartlarından biri olan bilgisayar işletmenliği sertifikası, bilgisayarı ileri düzey kullanabilme yetkinliğini ifade eder. Bilgisayar işletmenliğinin kamu karşılığı, bilgisayar işletmeni kadrosudur. Bilgisayar işletmenliği alanı; programları kullanma, internet teknolojisine hakim olma ve bilgisayarın bakım-onarım işlerini kapsamaktadır.

  Bilgisayar işletmeni ya da bilgi-işlem sorumlusu, çalıştığı kurum için günlük bilgisayar kontrolünü yapar ve bakım-onarım gibi işlerle de meşgul olur. Bilgisayar işletmenliği, geniş bir tanım içermekte ve bu alandaki birbiri ile ilişkili meslek dallarını ortaya çıkarmaktadır. 

  Bilgisayar işletmenliği, internet ve bilgi teknolojisi açısından önemli bir alandır. Günümüzdeki işlerin çoğu bilgisayar aracılığıyla yürütülüyor ve bilgisayar kullanımı her iş için gerekli olabiliyor. Bunun bir yansıması olarak da bilgi işlemden sorumlu departmanlar ve alanlar, işlerin daha kolay yürütülmesi adına önem teşkil ediyor.

  Bilgisayar işletmenliği, kamu sektöründe daha ön planda olmakla birlikte ileri düzey bilgisayar kullanımını önemseyen özel sektör dalları da mevcut. Özellikle iş tanımı ve istenen niteliklerde orta düzey bilgisayar kullanımı, artık her adaydan beklenen bir yetkinlik. Yine, ofis programlarını etkin kullanmak ve bilgisayar üzerinden raporlama, mail gibi düzenleme işleri de istenen yetkinlikler arasındadır.

  Bilgisayar işletmenliğinin artan değeri ve sektörler dahilinde yarattığı iş olanakları, insanların da bu alana yönelik eğitim almalarına önayak oluyor. Bugün pek çok kurum tarafından verilen bilgisayar işletmenliği sertifikası, hem özel hem de kamu sektörü özelinde önemsenecek bir niteliğe sahip.

  İlgili Eğitim: Bilgisayar İşletmenliği Eğitimi

  Özel Sektörde Bilgisayar İşletmenliği

  Özel sektörde bilgisayar kullanımı, geniş bir hizmet alanına sahip. Raporlama, düzenleme, iletişim kurma ve programları etkinleştirme gibi uğraşlar, her departman dahilinde yapılan günlük işlerdir. Bir de bilgisayar işletmenliği gerektiren ileri düzey bilgisayar kullanım işleri vardır. Eğitim, sağlık, etkinlik, bankacılık ve bilişim teknolojisi gibi alanlarda bilgisayar işletmenlerine ve bilgi- işlem sorumlularına ihtiyaç vardır. 

  Ayrıca bilgisayar teknolojisini etkin kullanan bir adayın, diğer adaylardan bir adım daha öne çıktığı da biliniyor. Bilgisayar kullanma yetkinliğinizi artırmak ve kanıtlamak adına eğitim ya da sertifika almayı tercih edebilirsiniz. Kamu sektörü dışında özel sektörde de yetkinliğinizi kanıtlamanız fark yaratmanızın önünü açmaktadır. Şöyle ki rutin işlerin düzene girmesi ve doğru işlemlerin yapılabilmesi için işin ehli birine ihtiyaç duyulmaktadır.

  Çoğu zaman bu durum bir mesleği gerektirirken bazı durumlarda da meslek fark etmeksizin gerekli durumlarda personelin bu işlemleri yapması beklenebilir. Bundan dolayı kendinize katacağınız önemli bir yetkinlik, işe alım için de size artı puan kazandırır.

  Özel sektörün önemli bileşenlerinden biri olarak orta ve ileri seviye bilgisayar kullanımı, işinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlar ve iş için başka birine danışmanızın da önüne geçer. Yine, ofis programlarını öğrenerek kısa sürede işinizi doğru yöntemlerle halledebilirsiniz. 

  Bilgisayar İşletmenliği Mesleği

  Bilgisayar işletmenliği mesleği, kamu kurumlarında çalışmak için gerekli olan kadrolardan birini oluşturmaktadır. 6225 nitelik koduna göre ilgili kurumlarda çalışmak için bilgisayar işletmenliği sertifikası şarttır. Bilgisayar işletmeni kadrosu, kamu kurumlarında çalışmak için en ideal meslek alanlarından biri.

  Tabii ki her kamu kurumu alımında olduğu gibi bilgisayar işletmenliği kadrosu için de KPSS şartı geçerlidir. KPSS'den az 70 alan bir aday,sertifika ya da bilgisayar dersi aldığı gösteren bir transkript ile kadroya başvurabilir.

  Bilgisayar işletmeni ilgili kamu kurumunda; dijital iletişimi etkinleştirecek internet teknolojisini kullanır, bilgisayarlara ilgili programları kurar ve rutin bilgisayar sorunları için personele yardımcı olur. İşe yeni başlayan bir bilgisayar işletmeni maaşı, 3.000 ile 4.500 TL arasında değişmektedir. Bilgisayar işletmeni kadrosu son yılların en çok başvurulan kadrolarından biri olduğu için KPSS'den 70 üzerinde puan almak, önemli bir avantaj olacaktır.

  Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Almak Zorunlu mu?

  Bu soru genellikle kamu sektörü özelinde soruluyor. Bilgisayar işletmeni kadrosu için temel bilgisayar kullanım yetkinliğinizi göstermeniz gerekir. Bu yetkinliği göstermek için de ya eğitim hayatınızda bilgisayar dersi almalı ya da bilgisayar işletmenliği sertifikası almanız istenir. Eğer ortaöğretim, ön lisans veya lisans yıllarında bilgi teknolojisi, bilgi ve iletişim teknolojisi ve temel bilgi teknolojileri dersi, sertifika yerine geçmektedir. Eğitim döneminde başarıyla geçtiğiniz bilgisayar konulu bir ders aldıysanıztranskriptbelgesiyle bunu kanıtlayabilirsiniz. 

  Fakat herhangi bir bilgisayar dersi almadıysanız kesinlikle kamudaki kadro için sertifika almanız gerekir. Bununla birlikte sertifika yalnızca kamu başvuru kriterleri için alınmaz. Bilgisayar işletmenliği sertifikası, bir eğitim sonucunda verilir. Dolayısıyla eğitimin size belli bir kazanımı vaat edeceğini söyleyebiliriz.

  Özel sektörde CV'de dikkat çeken kısımlardan biri, sertifika bölümüdür. Sertifika kısmı, yetkinliklerinizi ve uygulama bilgilerinizi kanıtlamak adına önemlidir.Bilgisayar işletmenliği sertifikası da bilgisayar kullanımı veofis programları hakkındaki yetkinliğinizi göstermek adına gerekli sertifikalardan biridir.

  Ayrıca bilgisayar kullanımınızı daha da geliştirmek adına bilgisayar işletmenliği eğitimi ideal bir başlangıçtır. Eğitim hakkında detaylara ulaşmak ve ilginiz doğrultusunda eğitime kayıt olmak içinbilgisayar işletmenliği eğitimsayfasına göz atabilirsiniz. Yine sertifikayı kamu kurumları için alacaksanız MEB onaylı resmi bir sertifika programı olduğuna emin olarak eğitime kayıt olun.

  Yazı kaynağı : www.iienstitu.com

  Bilgisayar İşletmeni (Operatörü) Nedir? Ne İş Yapar?

  Bilgisayar İşletmeni (Operatörü) Nedir? Ne İş Yapar?

  Bilgisayar İşletmeni (Operatörü) Nedir? Ne İş Yapar? Bilgisayar İşletmeni (Operatörü) Meslek kodu nedir? Görev tanımı nedir?

  Bilgisayar İşletmeni (Operatörü) Meslek Tanımı : Bilgisayarın performansını denetleyen, sistem yazılımı ve uygulama programından gelen konsol mesajları algılayan ve gerekli müdahalelerde bulunan nitelikli kişidir.

  Bilgisayar İşletmeni (Operatörü) Ne İş Yapar?: İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

  a) Gerekli sistem yazılımıyla bilgisayarı çalıştırmak,
  b) Uygulama sistemlerinin gereksinimlerine göre girdi ve çıktıları doğru ve tam olarak sağlamak,
  c) Sorunları tanımlamak için işletimi gözleyerek performansı incelemek,
  d) Bilgi ve yetkisi dahilinde gereğinde düzeltici işlemleri başlatmak,
  e) Sistem yazılımı ve uygulama programlarından gelen konsol mesajlarını anlayarak gereken işlemleri yapmak,
  f) Giriş ve çıkış ortamlarında gerekli işlemleri yapmak,
  g) Bilgisayar işletim yöntemleri ve işletim standartları konularında güncel bilgi sahibi olmak,
  h) Sistem arızalarını tanımlamak ve işletim dizilerinin ve çıktıların bütünlüğünü ve doğruluğunu koruyacak biçimde düzeltici işlemler yapmak,
  i) Bilgisayarda yapılan işleri belirlenen zamanlamaya göre yapmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

  Bilgisayar İşletmeni (Operatörü) Meslek Kodu : 4132.01

  Meslek Ana Grubu :
  Büro Hizmetlerinde Çalışan Elemanlar

  Meslek Alt Ana Grubu :
  Genel Büro Elemanları İle Klavye Kullanan Büro Elemanları

  Meslek Grubu :
  Klavye Kullanan Operatörler

  Meslek Birim Grubu :
  Veri Giriş Elemanları

  Gereken Minimum Eğitim Düzeyi :
  Ortaöğretim (Lise ve Dengi)

  Güncel Meslek :
  EVET

  Meslek Dosyası Olanlar :
  Meslek Bilgi Dosyası bulunmamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.calismaportali.com

  Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) Kursu

  Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) Kursu

  Kursumuz uzaktan eğitim, örgün eğitim ve kurumsal eğitim şeklinde eğitimler düzenlemeye ve sertifika vermeye yetkilendirilmiştir.

  Bu nedenle tüm faaliyetlerimiz yasal hükümlere uygun şekildedir.

  Alacağınız belgenin geçerliliği ve güvenilirliği açısından E-Devletinize işlenen Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) Sertifikası almayı tercih etmeniz sizin menfaatinizedir.

  Yazı kaynağı : www.merkezkurslari.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap