Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bilgisayar giriş çıkış birimleri

  1 ziyaretçi

  bilgisayar giriş çıkış birimleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bilgisayar Giriş ve Çıkış Birimleri Nelerdir?

  Bilgisayar Giriş ve Çıkış Birimleri Nelerdir?

  Giriş ve çıkış birimleri dediğimizde aklımıza gelecek olan öncelikle bu birimlerin donanımsal bir birim olduğudur. Giriş birimi denildiğinde şunu anlamamız gerekiyor; dış ortamdan yapılan bir giriş veya veri girişi yapmak amacını kapsıyorsa giriş birimi veya giriş donanımı denir. Çıkış birimi denildiğinde şunu anlamamız gerekiyor; bilgisayardan dış ortama veri aktarımı sağlamak için kullandığımızda bunun ismi çıkış birimi oluyor. Bunların daha kolay ve daha akılda kalıcı bir şekilde öğrenmek amacıyla şu şekilde bir şema çizebiliriz.

  bilgisayar

  bilgisayar donanım

  Giriş Birimleri

  1 ) Klavye: F ve Q olarak temelde 2 ye ayrılmaktadır. Klavye donanımsal bir parçadır. Bilgisayarda aklımıza gelebilecek bütün yazı, rakam, özel işlev gören tuşlarının bulunduğu giriş birimidir.

  2 ) Mouse ( Fare ): Ekrandaki öğeleri seçmek amacıyla rahat ve kullanışlı bir şekilde kullanılmasını sağlayan giriş birimidir. Fareyi daha rahat bir şekilde kullanmak amacıyla altına Mouse pet kullanabiliriz.

  3 ) Tarayıcı: Bu donanımı örnekle anlatmak çok daha anlaşılır olacaktır. Örneğin bir resim çizdik kâğıt üzerine. Bu resmi bilgisayar ortamına aktarmak istiyoruz. Bu kâğıdı tarayıcıdan geçirdiğimiz zaman bilgisayar ortamına resim aktarılır.

  4 ) Optik Okuyucu: Bu donanımı da örnekle anlatmamız çok daha anlaşılır olacaktır. Üniversite sınavlarında, dershane sınavlarında, ehliyet sınavlarında vs. basımı yapılmış bir kâğıt üzerinde önceden belirlenen noktaları işaretli kutucukları okuyup taradıktan sonra bilgisayara aktaran giriş birimidir.

  5 ) Mikrofon: Kendisine gelen sesleri elektrik yardımı ile bilgisayar hoparlöre ya da bilgisayara aktarımında kendisine gelen sesi dışarı aynı ses tonunda veya daha fazla ses tonunda çıkış yapılmasını sağlayan bir giriş birimidir.

  6 ) Barkod Okuyucu: Hepimizin de bildiği gibi bir markete gidildiğinde aldığımız ürünün okutulmasını ve fiyatının ekranda çıkmasını sağlayan bir donanımsal parçadır. Ürün veya eşya üzerindeki beyaz çizgileri lazer ışığı ile okunmasını sağlar.

  Çıkış Birimleri

  1 ) Ekran ( Monitör ): Ekran dediğimiz zaman sadece aklımıza bilgisayar ekranı gelmemeli. Televizyonda aynı şekilde bir ekrandır.  Görüntüleri algılamak amacıyla ekrana yansıyan görüntünün resim edildiği yerdir ekran.  Günümüz teknolojisi ile birlikte üst düzey gelişen ekranlar bulunmaktadır.

  2 ) Yazıcı: Genel olarak teknolojinin geldiği son nokta ile 3 ana sınıfa ayrılmaktadır. Öncelikle yazıcı nedir onu açıklayalım. Yazıcı: bilgisayar ortamında herhangi bir metin, resim vs. olan dosyaları kâğıt üzerine yazılmasını sağlayan bir çıkış birimidir. 3 ana sınıfa ayrılan yazılan şunlardır; Nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli ve son olarak lazer yazıcıdır.

  3) Hoparlör:  Bilgisayar içerisinde ses dosyalarının dışarıdan duyulabilecek bir şekilde dış ortamdan duyulmasını sağlayan bir çıkış birimidir. Yine aynı şekilde sadece bilgisayar fonksiyonu olarak değil birçok şeyde hoparlör bulunmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.tech-worm.com

  Bilgisayara Giriş / Bilgisayar Donanımlarında Giriş Çıkış Üniteleri

  Bilgisayara bilgi girmek ve de işlenen bilgilere ait sonuçları yansıtmak için kullanılan birimlere Giriş/Çıkış birimleri denir. Üç başlık altında toplanabilir.

  Giriş Birimleri

  Klavye, Fare, Işıklı Kalem ,Barkod okuyucu, Tarayıcı (Scanner), Optik Okuyucu ,Mikrofon, Bilgisayara sadece bilgi girilmesinde kullanılan birimlerdir.

  Çıkış Birimleri

  Ekran ,Yazıcı ,Plotter (çizici) ,Hoparlör Bu birimler sadece bilgisayarda işlenen verilere göre sonuç almak için kullanılırlar.

  Giriş/Çıkış Birimleri

  Disk ve disket ,Optik Disk ya da CD-ROM’lar ,Manyeto Optik diskler

  Bu birimlerin üzerinde bilgi kaydedilebilen hem de bu kaydedilen bilgilerin okunduğu birimlerdir.

  Bilgisayar donanımı, bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların genel adıdır.

  Bilgisayar Donan?mlar?nda Giri? Çık?? Üniteleri

  Kaynak

  Yazı kaynağı : www.dijitalders.com

  Giriş İşlem Çıkış Birimleri

  Giriş İşlem Çıkış Birimleri

  Bilişimle.com web sitesi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım,Bilgisayar Bilimi ve Temel Bilgi Teknolojileri derslerini alan öğrencilere,bu dersi veren öğretmenlere ve diğer ziyaretçilere kaynak niteliğinde olma amacıyla hazırlanmış bir eğitim ve blog sitesidir.

  Sitemizde bulunan içerikler eğitim amaçlı olup bazı hususlar dikkate alınarak yine eğitim amacı ile olmak kaydıyla istenildiği gibi kullanılabilir ve paylaşılabilir.

  (Bkz.Gizlilik Politikası)

  Bu sitede yorum ve iletişim bölümünden gelen hiç bir soru cevapsız kalmaz. Sitemize abone olmayı ve yukarıda yer alan sosyal medya ikonlarına tıklayarak bizi Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest ve Youtube gibi platformlardan da takip etmeyi unutmayın.

  Ziyaretiniz için teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : www.bilisimle.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap