Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  beyin ve sinir cerrahisi nelere bakar

  1 ziyaretçi

  beyin ve sinir cerrahisi nelere bakar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Beyin ve Sinir Cerrahisi - Medicana Sağlık Grubu

  Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)

  Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)

  Nöroşirürji diğer bir deyişle beyin ve sinir hastalıkları, beyin ve omurilik dokusundan kaynaklanan ya da bu dokulara baskı yapan tümörlerin tedavisinin yanı sıra bel ve boyun fıtığı başta olmak üzere, kafa ve omurilik yaralanmaları, beyin damar tıkanıklıkları ve beyin kanamaları, beyni ve omuriliği besleyen damarlarda oluşan anevrizma yani baloncuklaşma gibi hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Boyun damarlarında oluşan daralmalar ve yeni doğanlarda sinir sistemi oluşumu esnasında gelişen hastalıklar, ilaç tedavisine cevap vermeyen epilepsi, seçilmiş Parkinson vakaları gibi pek çok hayati fonksiyonu etkileyen hastalıklara cerrahi yöntemler ile müdahale eden bölümdür. Nöron ve şirürji kelimelerinden türetilen nöroşirürjinin sözlük anlamı "sinir sistemi yaralarını iyi eden"dir. Beyin ve sinir hastalıkları kliniğinde hem yetişkin hem de çocuk hasta gruplarında görülen hastalıkların tanı ve tedavisi yapılır. Cerrahi ve mikro cerrahi işlem sırasında pek çok ileri teknoloji cihazın kullanıldığı bilim dalında görev alan hekimler 6 yıl tıp fakültesi eğitiminin ardından beş ya da altı yıl uzmanlık eğitimi alır. Nöroloji, nöroradyoloji, nöroanestezi bölümleri ile birlikte çalışılarak gerekli tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulandığı nöroşirürji bilim dalında uzman olan doktorlara nöroşirürjiyen ya da beyin cerrahı denir.

  Beyin Damar Hastalıkları

  Toplumda yaygın olarak görülen beyin damar hastalıkları oldukça çeşitli olduğundan tanı ve tedavi yöntemleri de fazladır. Genellikle beyin cerrahisinde sıklıkla karşılaşılan hastalıklar ve müdahale gerektiren durumlar şöyle sıralanabilir:

  Beyin Tümörleri

  Beyin tümörlerinin büyük bir çoğunluğu bulunduğu sınırlı alan içinde kontrolsüz bir şekilde hızla büyüyen ve yayılan kitlelerdir. Primer ve sekonder olarak iki alt türü bulunur. Primer beyin tümörleri, hastanın yaşamını tehdit eden tümörlerdir ve beyindeki hücre ve yapılardan köken alırlar. Beyin yapısı gereği nadiren metastaz yaptıkları görülse de kan dolaşımı ve beyin omurilik sıvısı aracılığıyla diğer bölgelere yayıldığı da gözlenir. Genel olarak genetik ve çevresel faktörler oluşumunda rol oynar. Sekonder beyin tümörleri ise vücudun herhangi bir bölgesinde başlayarak beyne sıçrama yapan tümör türüdür. Özellikle kolon, akciğer, böbrek ve pankreas kanserleri kan dolaşımı yoluyla beyin tümörü oluşumuna sebep olur. Bu hastalarda kişilik değişimi gözlenebilir. Cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken bu tümör tipi kafatası içinde büyüyerek dokulara baskı yaparak ve kan dolaşımını bozar. Tedavi yöntemleri hastanın mevcut durumuna ve tümörün yerine ve tipine bağlı olarak değişiklik gösterir. Beyin tümörü dört evreden oluşur:

  Beyin Kanamaları

  Beyin içinde bulunan atardamar duvarının çeşitli nedenlerden dolayı zayıflaması ile oluşan balonsu yapının yırtılması sonucu oluşan kanamadır. Kanın beyin dokusu içine sızması ve doku tahribatı yapması ile gelişen bu durum genellikle kendiliğinden ya da travmalara bağlı olarak gelişir. Ani ve şiddetli baş ağrısı, uyuşukluk, güçsüzlük, uyku hâli, mide bulantısı ve kusma, bilinç kaybı, konuşma ve yutma güçlüğü, denge ve görme kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir. Kafatasının herhangi bir yerinde olan kanamaya intrakraniyal, beyin dokusu içinde olan kanamalara ise intraserebral kanama denir. Beyin kanamalarının nedenleri arasında yüksek tansiyon, kafa travması, anevrizma oluşumu, böbrek yetmezliği, damar anormallikleri, kan bozuklukları, beyin tümörü, alkol ve uyuşturucu kullanımı sayılabilir. Erken tedavinin çok önemli olduğu beyin kanamasında beynin yeterince oksijenlenmesi esastır. Çoğu durumda cerrahi müdahale gerekir.

  İnme

  Beyne giden kan beslenmesinin engellenmesi sonucu meydana gelir. Beyne giden kan akışı engellenir ya da tamamen durursa beyinde hücre ölümü başlar. Buna bağlı olarak beyin hasarlanması meydana gelebileceği gibi, hayatı da ciddi bir şekilde tehlikeye sokar. İskemik ve hemorajik olmak üzere iki farklı türü bulunur. İskemik inmeye sebep olan kan pıhtısı iken, hemorajik inme beyni besleyen damarların birinde yüksek tansiyona bağlı patlama sonucu beynin hasarlanması ile oluşan durumdur. Bunlara ek olarak geçici iskemik atak, beyne giden kan akışının geçici olarak kesintiye uğraması sonucu meydana gelen inme türüdür. Belirtileri uzun süreye yayılmaz ve genellikle aniden gelişir. Uyuşukluk, yorgunluk, yüzün bir kısmında hareketsizlik ya da kayma, baş dönmesi, konuşma ve anlama güçlüğü, şiddetli baş ağrıları görülebilir. Sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, obezite, yüksek kolesterol ve diyabet inme nedenleri arasında yer alır. İnmenin sebebine bağlı olarak tedavi şekli de değişiklik gösterir. İlaçla veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

  Omurga Hastalıkları

  Omurga hastalıkları çoğunlukla yaşlılığa bağlıdır. Hayat boyu en çok yüke maruz kalan omurga zamanla yıpranır. Buna bağlı olarak kas ve eklem ağrıları, bel ve boyun fıtıkları oluşabileceği gibi travmalara bağlı lezyonlar, tümörler, doğuştan gelen bozukluklar, omurga enfeksiyonu ve şekil bozukluğu da omurga hastalıklarından bazılarıdır. Şekil bozukluklarının iki farklı çeşidi bulunur. Bunlardan ilki skolyoz, yani omurganın yana doğru eğrilik oluşturması ve ikinci olarak kifoz, omurganın öne doğru eğrilik oluşturmasıdır. Hastalığın tanı ve teşhisine göre omurga hastalıkları tedavi edilir. Eğer omurganız ile ilgili bir şikâyetiniz bulunuyorsa vakit geçirmeden uzman bir hekime kontrollerinizi yaptırmalısınız.

  Travmalar

  Travma, dış etkenler sonucu oluşan doku ve organ hasarıdır. Omurilik travmaları, omurganın içinde bulunan sinir dokusunun yaralanması durumuna verilen genel isimdir. Genellikle spor kaynaklı olabilir ya da trafik kazaları, yüksekten düşme, silahlı yaralanmalar gibi olaylar sonrasında görülebilir. Omurganın yaralanması durumunda duyu ve hareket kayıpları yaşanabilir. Tanı için radyolojik görüntülemelerin kullanıldığı omurga travmaları, beyin cerrahları tarafından cerrahi yöntemle tedavi edilir. Omurganın maruz kaldığı şiddete bağlı olarak kullanılan cerrahi yöntem değişiklik gösterebilir. Kafa travmaları ise omurga travmalarına benzer sebeplerle ortaya çıkar. Ancak 15-24 yaşlarında daha sık görülür ve erkeklerde kadınlara oranla 2-3 kat daha fazla görülür. Kafa travmalarında da tanı hızlı ve etkin olmalıdır. Sıklıkla tanıda radyolojik görüntülemelerden faydalanılır. Öncelikle darbe alındığı an oluşan hasar incelenir. İkincil olarak travma sonrası gelişebilecek zedelenmeler değerlendirilir. Travmanın verdiği hasara bağlı olarak beyin cerrahı hastayı değerlendirdikten sonra gerekli tedaviyi uygular.

  Çocukluk Çağı Beyin ve Sinir Hastalıkları

  Pediatrik nöroşirürji anne karnından 18 yaşına kadar olan süreçte oluşan beyin ve sinir hastalıkları ile ilgilenir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Beyin Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

  Sinir ve beyin cerrahisi hastalıkları baş, boyun, omurga, beyin ve omurilikte görülen sağlık problemlerini kapsar. Hastalıklar öncelikle beyin cerrahi doktorları tarafından muayene edilerek teşhis edilir. 

  Ameliyat kararı verilmesi halinde sinir ve beyin cerrahı tarafından uygun görülen operasyonlar yapılır. 

  Beyin cerrahi hastalıkları şu şekildedir:

  Travmalara Bağlı Yaralanmalar: Boyun, omurga ya da başa alınan travmalar ciddi tahribat yaratmışsa cerrahi operasyon uygulanması gerekir. Travmanın yol açtığı komplikasyonlar, beyin ve sinir hastalıkları uzmanı tarafından araştırılır.
  Tümör Oluşumları: Baş, beyin, omurga, boyun, omurilik ya da sinir sisteminde meydana gelen tümör oluşumları sinir ve beyin cerrahisinin ilgilendiği hastalıklar arasında yer alır.
  Fıtık Oluşumları: Boyunda ve belde görülen fıtıkların tedavisi için, sinir ve beyin cerrahi bölümü tarafından ameliyat yapılması gerekir.
  Damar Hastalıkları: Beyin damarlarının tıkanması, daralması ya da kanama oluşması halinde beyin ameliyatlarının yapılması gerekebilir. Damarların şişmesi, incelmesi ve yırtılma riskinin bulunduğu anevrizma vakalarında da cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir.
  Kronik Ağrı: Baş, boyun ve omurgada görülen kronik ağrılar ilaç tedavisi ya da diğer tedavi seçenekleri ile giderilemiyorsa cerrahi operasyon seçenekleri değerlendirilir.

  Yazı kaynağı : taksimeah.saglik.gov.tr

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? | Avicenna Hastanesi

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? | Avicenna Hastanesi

  Beyin ve Sinir Cerrahisi hastalıkları, genel olarak beyin ve omurilik dokusundan kaynaklanan tüm hastalıkları kapsamaktadır. Kafa travmaları, beyin damar tıkanıkları ve kanamaları, beyin ve omurilik dokularına baskı yapan tümörler ile bel ve boyun fıtıkları vb. gibi birçok hastalık, bu bölümün ilgi alanına girmektedir.

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Nedir?

  Diğer adıyla ‘nöroşirürji’ olarak bilinen beyin ve sinir cerrahisi, beyin ve omurilik bölgesinde gerçekleşen damar tıkanıklıkları, travmalar ve bel, boyun fıtıkları gibi periferik sinir sistemi ile ilgili sorunların tedavi edildiği bir uzmanlık dalıdır. Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniğinde yenidoğan, çocuk ve yetişkin olmak üzere her yaş grubu için teşhis ve tedavi gerçekleştirilmektedir. Bu tıbbi birimde yapılan cerrahi ve mikro cerrahi işlemler esnasında birçok ileri teknoloji cihazlar kullanılmaktadır. Bu tıp dalında uzman olan doktorlara ise nöroşirürjiyen veya beyin cerrahı denilmektedir.

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Nelerdir?

  Bu bölümün içine giren beyin ve sinir hastalıkları genel olarak beyin, omurilik ve periferik cerrahiyi kapsayan hastalıklar olmak üzere üç dalı kapsamaktadır. Bu hastalıklar sırasıyla şunlardır:

  Beyin Cerrahisi

  Beyin cerrahisinin ilgilendiği hastalıkların başında beyin tümörleri gelmektedir. Bununla birlikte boyun damar hastalıkları, beyin kanamaları sık karşılaşılan diğer sağlık sorunlarındandır. Diğer yandan anevrizma (balonlaşma), kavernom, hidrosefali, epilepsi ve hareket bozuklukları da bu bölümün ilgi alanına girmektedir. Bu hastalıklar çok sık görülmekle birlikte tanı ve tedavi yöntemleri de çok çeşitlidir. Bununla birlikte genellikle ani felçler, beyin damar hastalıklarının bir sonucu olarak meydana gelmektedir. Felç dışında en sık görülenleri ise şunlardır:

  Beyin kanamaları, beynin içinde bulunan atardamarların duvarlarında meydana gelen zayıflama sonucu bir baloncuk oluşur. Bu baloncuğa anevrizma adı verilmektedir. Anevrizmanın ilerlemesi ile oluşan bu baloncuk yırtılır ve kanama olur. Bununla birlikte bu tür kanamalar kendiliğinden ya da travmalara bağlı olarak da gelişebilmektedir. Beyin kanamalarında en belirgin semptomlar şiddetli ve ani olarak başlayan baş ağrısı, uyku hali, uyuşukluk ve bilinç kaybıdır. Kafatasının herhangi bir bölgesinde başlayan kanamalar intrakraniyal kanama olarak adlandırılmaktadır. Beyin dokusunda meydana gelen kanamalara ise, intraserebral kanama denir. Bununla birlikte beyinde gerçekleşen kanamaların genel olarak nedenleri şunlardır:

  Beyne giden kan damarlarının yeterince beslenememesi sonucu felç meydana gelmektedir. Bunun olması için beyne giden kan akışının herhangi bir nedenle engellenmesi gerekmektedir. Genellikle tansiyonun aniden yükselmesi veya şeker, kolesterol gibi değerlerde olan ani değişimler felç riskini artırır. İnme, iskemik ve hemorajik olmak üzere iki farklı şekilde görülür. Kan pıhtısından kaynaklı felçler iskemik olarak adlandırılmaktadır. Hemorajik felç ise, özellikle tansiyonun aniden yükselmesi ile birlikte beyne kan akışını sağlayan damarların patlaması sonucu oluşmaktadır. İlk başta uyuşukluk, halsizlik ve uyku hali olarak görülen belirtiler kısa süre içinde yerinde vücudun belli belli bölgelerinde tamamen his kaybı oluşması şeklinde kendini gösterir. Yapılacak olan tedavi genellikle inmenin nedenine bağlı olarak planlanmaktadır.

  Anevrizma genel tanımı ile vücudun herhangi bir yerinde bulunan atardamarlarda meydana gelen baloncuk tarzı şişmelerdir. Beyin anevrizması ise beyindeki kan damarlarında olan çıkıntı ya da balonlaşmadır. Nedeni ise atardamarların duvarlarında oluşan zayıflamadır. Belirtileri arasında çok şiddetli baş ağrıları, çift veya bulanık görme, göz kapağı düşüklüğü vardır.

  Omurilik Cerrahisi

  Omurilik cerrahisi başta bel ve boyun fıtıkları olmak üzere, omurgaya hasar veren tüm hastalıkların tedavi edildiği bir uzmanlık alanıdır. Genel olarak omurilik cerrahisi ile tedavi edilen hastalıklar ise aşağıdaki gibidir:

  Vücutta herhangi bir organ veya dokunun kendi sınırları dışına taşması fıtık olarak isimlendirilmektedir. Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bel fıtığı ise, omurgalar arasında bulunan kıkırdak dokunun çok fazla zorlanması nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalının içine uzanması durumudur. Bel fıtıkları da omurilik ve sinirlere aşırı baskı yapar. Hafif evre fıtıklarda genellikle medikal tedavi uygulanmaktadır. İleri evrelerde ise çoğunlukla cerrahi müdahale gerekir.

  Bu hastalıklar omurgada meydana gelen kayma, tümör ve travmaları kapsamaktadır. Omurga hastalıkları çok kısa süre içinde gelişebilecekleri gibi belirti göstermeleri uzun zaman alabilir. Bununla birlikte omurga, sinir kökleri ve omurilik birçok hastalıktan etkilenerek felç ve duyu kayıpları gibi ciddi klinik semptomlarla kendini gösterebilmektedir. Aynı zamanda bu alan altındaki hastalıkların birçoğu cerrahi teknikler kullanılarak tedavi edilmektedir. Bu tedaviler, genellikle beyin ve sinir hastalıkları doktorları ile ortopedi hekimlerinin ortak bir tedavi planı oluşturdukları uzun bir süreci kapsamaktadır.

  Periferik Cerrahisi

  Bu alanda uygulanan tetkik ve tedaviler periferik sinir sisteminde meydana gelen hastalıklara yönelik olmaktadır. Genel olarak tedavisi yapılan periferik sinir hastalıkları şunlardır:

  Beyin sinir ve omurilik cerrahisinin ilgilendiği konuların yelpazesi çok geniştir. Bu sebeple alanında deneyimli bir beyin ve sinir cerrahisi doktorunun mutlaka uzmanlaştığı bir dal bulunur. Bununla birlikte Nöroşirurjiyenler bu alanla ilgili her hastalıkla ilgilenmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi bu bölüm çok çeşitli konuları kapsadığından cerrahlar daha çok bir veya birkaç alan üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bu edenle başvuracağınız beyin ve sinir cerrahisi uzmanının, uzmanlık alanı hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için büyük bir fayda sağlar.

  Çocukluk Çağı Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

  Çocukluk çağında görülen beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları genellikle 18 yaşına kadar olan döneminde oluşan hastalıkları kapsamaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıklarda da erken teşhis çok önemlidir. Bu sebeple çocuğunuzda normalin dışında gözlemlediğiniz belirtilerin olması halinde vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız önemle tavsiye edilir.

  Çocukluk çağında genel olarak görülen beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları şunlardır:

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Tanı Yöntemleri

  Beyin ve sinir cerrahisi hastalıklarının teşhisinde kullanılan tetkik yöntemleri çok çeşitlidir. Bunların başında Manyetik Rezonans (MRI), Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve EEG (Elektroensefalografi) gelmektedir. Genel olarak tercih edilen teşhis yöntemlerine ayrıntılı bakacak olursak şu şekildedir:

  Manyetik Rezonans (MRI)

  MRI, ağrısız ve zarar vermeyen en etkin görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Bu tetkik ile beyinde var olan birçok sorun net olarak tespit edilebilmektedir. Beyin ve sinir hastalığı şikayetleri ile gelen bir hastaya detaylı fizik muayene yapılıp, tıbbi öykü alındıktan sonra gerek görülmesi hainde mutlaka bir MR görüntüleme tetkiki istenmektedir.

  Direkt Röntgenogram

  Özellikle kafa travmalarında çok sık kullanılan bir tetkiktir. Bununla birlikte kemik kırıkları, kemik erozyonu ve orta hat kayması vb. gibi travmatik bulgular hakkında bilgi vermektedir. Boyun, bel, sırt ve kuyruk sokumu omurları ile kalça eklemlerinde oluşan kayma, kırık veya çatlaklar da direkt röntgenogram ile tespit edilebilmektedir.

  Anjiyografi

  Bu işlem genel olarak atar ve toplardamarları değerlendirmek için kullanılmaktadır. Beyin anjiyografisi ile damarlardaki incelme, tıkanma ve anevrizma gibi hastalıkların tanısı için anjiyografi tercih edilmektedir.

  Bilgisayarlı Tomografi (BT)

  Genellikle intrakraniyal kanamaların nedenini araştırmak için sıklıkla tercih edilen bir tetkik yöntemidir. Gerek görülen durumlarda kontrast madde uygulanarak çekilmektedir. Beyin BT görüntüleri ile parankim dokuda olan değişimleri ve yoğunluğu, multipl lezyonları, kafa travmaları ve kalvaryumdaki değişimler rahatlıkla saptanabilmektedir. Aynı zamanda bu tetkik ile bel fıtığı ve intra spinal lezyonlar da belirlenebilir.

  EEG (Elektroensefalografi)

  Çok sayıda elektrot kullanılarak beynin elektriksel faaliyetlerin ölçümlendiği bir tetkik yöntemidir. Sıklıkla epilepsi vakalarının teşhisi ve takibi için yapılmaktadır.

  Doppler Ultrason

  Tümör, kranial kanamalar ve hidrosefali gibi hastalıkları teşhis edebilmek amacıyla yapılmaktadır.

  Elektromyografi (EMG)

  Bu tetkik genel bir sinir iletim çalışmasıdır. Kas dokusunda meydana gelen elektriksel faaliyetlerin periferik sinirlerdeki seyrini incelemektedir. Miyopati ve nöropati gibi kas ve sinir hastalıklarının teşhisi için kullanılan temel yöntemlerden birisidir.

  Pozitron Emisyon Tomografisi (PET)

  Kan yoluyla verilen radyoaktif maddeler aracılığıyla üç boyutlu olarak beynin aktivitesinin ölçümlenmesi işlemidir. Bununla birlikte bu tetkik, özellikle ileri evre tümörleri tanılamak için son dönemlerde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

  Lomber Ponksiyon

  Bu tetkik ile beyin omurilik sıvısının (BOS) basıncı ölçülmektedir. Subaraknoid kanamalar, hidrosefali hastalıkları gibi birçok hastalığın teşhisi için lomber ponksiyon yapılmaktadır.

  Uyarılmış Potansiyeller

  İşitme, görme ve dokunma gibi duyularla ortaya çıkan beyin aktivitesini incelemek amacıyla uygulanan bir tetkik yöntemidir. Multiple skleroz, akustik nöroma, beyin tümörler ve omurilik hasarlarının teşhis etmek için yapılmaktadır.

  Biyopsi

  Merkezi sinir sisteminde bulunan tümör, enfeksiyon veya bazı dejeneratif hastalıkları tanılamak için doku örneği alınarak yapılan bir tetkiktir. Kas ve sinir biyopsisi, genellikle lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Beyin biyopsisi ise uzman bir cerrah tarafından genel anestezi altında tümör ve diğer beyin hastalıklarının teşhisi için uygulanmaktadır.

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Tedavisi

  Bu hastalıkların tedavi yöntemleri çok çeşitli olup, genellikle nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Parkinson ve benzeri, yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren hastalıkların tedavisinde çoğunlukla hastalara beyin pili takılmaktadır. Bununla birlikte medikal tedavilerle önlenemeyen epilepsi (sara) hastalığında ise cerrahi tedavilere başvurulur. Bu tür fonksiyonel hastalıkların tamamı için cerrahi yöntemlerin uygulanmasına gerek olup olmadığı ise multidisipliner bir yaklaşım ile kararlaştırılmaktadır.

  Avicenna International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji) bölümünde bu alanı kapsayan tüm hastalıkların tanı ve tedavileri ileri teknoloji cihazlar ve uzman hekim kadrosuyla başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte beyin cerrahisi randevu saatleri verilen poliklinik hizmetlerine göre düzenlenmektedir. BU bölümden randevu almak için online randevusayfamızdan form doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

  Yazı kaynağı : avicennaint.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap