Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  beslenme piramidinin en altına hangi besin grubu oluşturur

  1 ziyaretçi

  beslenme piramidinin en altına hangi besin grubu oluşturur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Besin piramidi nedir?

  Besin piramidi nedir?


  Beslenme düzeninizde yer alması gereken bu besinler, kendi içinde de bir düzene sahiptir. Besin piramidi olarak adlandırılan bu düzen, dört besin grubunu içeriyor.

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey, besin piramadini anlattı ve önerilerde bulundu.

  Besin Piramidine Göre Nasıl Beslenmeli?

  Besin Piramidi Nedir?

  Besin Piramidi Nedir?

  Besin piramidi, besin gruplarının ideal tüketim miktarlarıyla ilişkili fikir veren ve sağlıklı beslenmeyi amaçlayan bir araç olarak tasarlanmıştır. Besinlerin piramit içerisinde gösterilmesinin amacı sağlıklı beslenme konusunda bilgi sağlamaktadır. Bu doğrultuda besin piramidi besin gruplarının dengesi ve önemini basit bir şekilde öğrenmeyi sağlamaktadır. Besin piramidinin mantığı oldukça basittir. Piramidin tabanında yer alan besin grubu, günlük beslenme planınızın içinde en fazla miktarda tüketmeniz gereken besinlerdir. En üstteki grup en az miktarda tüketmeniz gereken besinleri içermektedir. Piramidin en altını tahıl grubu oluştururken piramidin üst kısımlarına çıkıldıkça sırasıyla; vitamin ve mineral kaynakları olan sebze ve meyveler, proteinler ve en üst kısımda en az tüketmeniz gereken yağ ve şekerler bulunuyor.

  Tahıllar
  Besin piramidinin tabanında yer alan tahıllar, ana enerji kaynağınız olan karbonhidratları, B grubu vitaminleri ve lif sağlıyor. Bu grup içindeki besinler; ekmek, makarna, bulgur, pirinç, mısır gibi besinlerdir. Bu gruptan besin seçerken; genellikle pirinç yerine bulguru, makarna olarak tam tahıllı ya da kepekli makarnaları tercih edin. Bu sayede sağlığınız için lif alımını sağlayarak iyi bir seçim yapmış olursunuz. Günlük alınması gereken tahıl miktarı 6-11 porsiyondur. Ancak bu miktar kişilerin ağırlık, boy, genetik özellikleri ve fiziksel olarak aktif olma durumuna bağlı olarak değişmektedir.

  Sebze ve Meyveler
  Tahıllarından ardından tüketmeni piramidin bir üst küçük bölgesi olan meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebzeler vücudunuzda metabolizmik savunucu görevlerini gören vitamin, mineral ve antioksidan etkisi gösteren birçok etki sağlamaktadır. Tahıllar gibi lif sağlayarak ta hem kan şekeri dengesine yardımcı olur hem de bağırsak sağlığını korur. Günlük önerilen tüketmeniz gereken sebze ve meyve miktarı en az 5 porsiyondur. Bunun 2 porsiyonu meyve, 3 porsiyonu sebze olmalıdır. Bu sayede hem sağlıklı hemde fit olabilirsiniz.

  Proteinler
  Piramidin 3. katında ise Proteinler bulunmaktadır. Bunlar et, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleridir. Vücudunuz için gerekli olan proteini sağlamak için esas olan grup burasıdır. Süt ve süt ürünleriyle protein sağlanırken; kalsiyum, fosfor gibi kemik ve dişler için gerekli temel mineraller de alınıyor. Et, tavuk ve yumurta ile B12 vitanini, minerallerden ise demir sağlanmaktadır.

  Et grubunun olmazsa olmazlarından omega 3 ise balıkta bulunmaktadır. Genel beslenme planınız içerisinde haftada 2-3 gün balık, 2 gün kırmızı et, diğer günler tavuk ya da hindi gibi bir beyaz et tüketmek protein alımını ve dengeyi sağlıyor. Yumurta ise en kaliteli protein olarak sabah kahvaltılarında mutlaka yer almalıdır.

  Şeker ve Yağlar
  Besin piramidinde yer alan tüm besinler içerisinde en az miktarda tüketilmesi gerekenler yağ ve şekerlerdir. Şekerler illa tüketmeniz gereken besinler olmamakla birlikte yağlar genel beslenme planınız içerisinde mutlaka olmalıdır.

  Fakat kastedilen yağlar yemeklere koyulan yağlar, süt ürünlerinin kendi yapısında olan yağlar, et/tavuk ve balığın kendi yağı, ceviz ve badem gibi kuru yemişler sayılabilir. Yağları daha kaliteli veya daha az tüketmek için süt ve süt ürünlerinin yağsız olanlarını tercih edebilirsiniz. Omega 3 için haftada 2-3 gün balık tüketmek, kuruyemiş tüketiminde aşırıya kaçmamak, besinleri kızartmadan ızgara ya da fırında pişirme teknikleriyle daha düzgün yağ alımı sağlayabilirsiniz.

  Tabiki bahsettiğimiz besin premidi temellerinden bahsettik. Besin piramidi genel olarak beslenmenizin daha verimli sağlanması adına düzenlenmiş olan basit bir dildir. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri olan beslenme programınız için göz önünde bulunduracağınız bir tablodur. Dünya genelinde besin piramidin farklı tekniklerle uygulanmış yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar;

  Besin Piramidi Çeşitleri

  Dengeli Beslenme İçin

  Yağlar:
  Yağ alımını azaltmak, diyabetli olsun ya da olmasın sağlıklı beslenebilmek isteyen herkes için son derece önemli bir komudur. Yağlardan alınan kalorinin, günlük kalori ihtiyacının %30’unu geçmemesi gerekmektedir. Yiyeceklerin etiketlerinde, ürünün ne kadar yağ içerdiği veya toplam kalorinin ne kadarının yağlardan sağlandığı bilgileri bulunmaktadır. Yemeklerinizi planlarken kullanabilmeniz için, etiketlerdeki bilgileri doğru anladığınızdan emin olun. Unutmayın ki, bir gram yağ, aynı miktarda karbonhidrat ya da proteinin iki katından biraz fazla kalori içermektedir.

  Et, Balık ve Peynir:
  Et, balık ve peynir alırken yağ miktarlarını kontrol edin. Yağ oranı düşük ürünleri tercih edin. Ürün %10’dan daha fazla yağ içermemelidir. Eğer daha yağlı bir ürün seçtiyseniz, küçük porsiyonlar yemelisiniz.

  Ekmek ve Tahıllar:
  Ekmek ve tahıl ürünlerinin lif ve şeker miktarlarını kontrol edin. Lif oranı yüksek, şeker oranı düşük ürünleri tercih edin. Yüksek lifli ekmekler, 100 gr’da 6 gr’dan fazla lif içermektedir. Liflerin suda çözünen ve çözünmeyen iki çeşidi vardır. Suda çözünen lifler, karbonhidratların emilimini ve kana geçişini geciktirir. Böylece yemekten sonra kan şekerinin artışı gecikir. çavdar ve yulaftan yapılan ekmekler, suda çözünen lifler açısından zengindir. Suda çözünmeyen lifler ise kabızlığı önlemek açısından size yardımcı olabilir. Beyaz ekmek ve mısır gevreği, suda çözünmeyen lifler açısından zengindir.


  Tereyağı, Margarin ve Sıvı Yağlar:
  Bu ürünleri kullanacaksanız içerdikleri yağın kalitesini göz önüne almalısınız. Bitkisel yağları kullanmak, doymamış yağ oranının yüksekliği açısından daha sağlıklıdır. Zeytinyağı ve ayçiçek yağı, yemek pişirmede ya da salatalarınız için idealdir. Tereyağı kullanmak isterseniz ekmeğinize çok az sürerek kullanın.

  Süt Ürünleri:
  Süt ürünlerinin, yağ ve şeker oranlarını kontrol edin. Krema ve diğer çok yağlı süt ürünlerini kullanmaktan kaçının. Pek çok yoğurtlu ürün yüksek miktarda şeker katkısı içermektedir. Eğer yoğurdunuzu tatlı yemek istiyorsanız, doğal yoğurdun içine favori meyvenizi taze veya konserve olarak ekleyin. Eğer konserve kullanırsanız, şeker katkısı içermeyen çeşitlerini tercih edin.

  Saygı ve Sevgilerle...

  Team Shredded Brothers

  Yazı kaynağı : shreddedbrothers.com

  Besin Piramidi

  Besin Piramidi

  Sağlıklı beslenmeden bahsettiğimizde; çeşitli besin gruplarının yeterli miktarlarda tüketimi, gereksinimiz olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ihtiyaçlarımızın karşılanması sürecidir. Yeterli ve dengeli beslenmek için oluşturulmuş besin piramidi bizlere doğru yolu göstermede öncüdür. Her ülkede kendi beslenme alışkanlıklarına ve koşullarına göre farklı besin piramitleri oluşturulmuştur. Ülkemizde kültürel etmenler vesağlıklı beslenme alışkanlıkları değerlendirilerek oluşturulan besin piramidimiz şekildedir:

  Beslenme piramidimizin en alt tabanında bulunan ekmek ve tahıl grubumuzdur. Buğday, mısır, pirinç, un, ekmek, makarna, bulgur vb. besinler bu grubun içerisinde yer alır. Bu besinlerin büyük bir kısmı karbonhidrattır. Özellikle kepeği alınmamış tahıllar ve bulgur B grubu vitaminlerinden zengindir. Mümkün olduğunca işlenmiş ürünler yerine doğal ve rafine edilmemiş ürünler tercih edilmelidir. Tam buğdaydan yapılmış ürünler ve bulgur ile yapılmış yemekler sağlıklı beslenme üzerinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenlebeslenme piramidi üzerinde en büyük alanı bu besin grubu kaplamaktadır.

  İkinci sırada yer alan sebze ve meyve grubumuz ihtiyacımız olan gerekli vitamin ve minerallerin elde edildiği besin grubudur.Çiğ ve pişmiş olarak günde ortalama 5 porsiyon tüketim yeterli ve dengeli beslenmemize yardımcı olacaktır.

  Üçüncü sırada yer alan süt-yoğurt-peynir ve tavuk- balık –kırmızı et-yumurta-kuru baklagil –kuru yemişlerin bulunduğu protein ağırlıklı besinler grubudur. Kalori tüketen kas dokumuzu güçlendirmek ve korumak açısından önemli olan proteinleri tüketirken çeşitlendirmeliyiz. Çünkü vücuttaki yararlılık oranları, içerdikleri yağ çeşitliliği farklıdır. Kırmızı etteki doymuş yağ oranı tavuk, balık ve yumurtaya göre daha fazla iken, diğer yandan kırmızı etin de biyoyararlılığı daha fazladır. Kemiklerin sağlıklı yapısını korumak için yeterli kalsiyum almak gerekir. Her gün 1-2 porsiyon az yağlı süt ürünü, haftada 1-2 kez kuru baklagil tüketmek birçok yetişkin için yeterli kalsiyum sağlar.

  Ve son basamakta piramidimizin en tepesinde bulunan yağlar ve şekerlerdir.Bunları da mümkün olduğunca az tüketerek sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlayabiliriz.

  Yazı kaynağı : www.doktortakvimi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap