Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız 4. sınıf türkçe kısa

  1 ziyaretçi

  besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız 4. sınıf türkçe kısa bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız.

  4.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. TEMA SAĞLIK VE SPOR Şifa Niyetine etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  İnsan vücudu, yaşamı için gerekli olan enerjiyi tükettiği besinlerden sağlar. Alınan besinler vücutta çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemler sonrası kullanılabilir hale gelir. Alınan besinlerden organlarımızı oluşturan dokuların ve hücrelerin çalışabilmesi için gerekli olan maddeler sağlanmış olur. Böylece vücudun çalışabilmesi, gelişebilmesi, bozulan dokuların yenilenmesi için gerekli olan enerji ve maddeler vücuda alınmış olur. Örneğin kemiklerin gelişimi için gerekli olan kalsiyum, süt ve süt ürünlerin sağlanırken; kanımızdaki alyuvarların oksijen taşımalarını sağlayan demir, kırmızı et ve ıspanak gibi besinlerin tüketilmesi ile vücuda girmiş olur.

  Vücudun sağlıklı ve dengeli bir şeklide çalışabilmesi için temelde bazı besin gruplarını tüketmek gerekir. Bunlar: karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve minerallerdir.

  Tükettiğimiz besinlerin % 55 -65’i karbonhidratlı besinler olup; nişastalı yiyeceklerde, şekerde, tahıllarda, yaş ve kuru sebzelerde bunan karbonhidratlı besinlerdir. Karbonhidratlar vücudumuza canlılık, güç sağlamaya yararlar.

  Vücudun temel taşı olan proteinler yumurta, süt, et, balık, buğday, pirinç, bezelye, fasulye gibi besinlerde bulunur ve büyümemizi, gelişmemizi, yaralarımızın iyileşmesini sağlar.

  Kalsiyum, demir, fosfor, iyot gibi mineraller kanın, dokuların canlılığını ve düzenini sağlar. Bunların eksikliği dokularda fonksiyon bozukluklarına ve ağır hastalıklara yol açar.

  Vitaminler, besin olarak kabul edilmezler fakat besinlerin vücudumuza yararlı hale gelmesine yardım ederler.

  Besinlerin vücudumuza yararları:

  Gözler: A vitamini vücudun sağlıklı olabilmek için ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biri Gözlerin A vitaminine ihtiyacı vardır. En çok havuç, ıspanak, rezene, patates, brokoli, fındık ve mercimek gibi besinlerde bulunur.

  Kalp: Kalp sağlığı için OMEGA-3 Yağ asitleri faydalıdır. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunur.

  Tırnaklar: Bir B vitamini çeşidi olan Biyotin, saçları ve tırnak uçlarını güçlendirir. En çok Yumurta, balık, süt, peynir, lahana ve patates gibi besinlerde bulunur.

  Cilt: C Vitamini, cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi sağlar, vücuttaki yara izlerinin ve çürüklerin kapanmasına yardımcı olur. En çok turunçgiller,  taze meyve, meyve suları ve sebzelerde bulunur.

  Kulaklar: Çinko eksikliği iç kulakta meydana gelen kulak çınlamaları ve duyma bozukluklarına neden olur. Çinko en çok tavuk, kuzu veya sığır eti gibi besinlerde bulunur.

  Diş ve dişetleri: Dişlerin kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum süt, ıspanak, kuru incir, kayısı, rezene ve lahana gibi besinlerde bulunur.

  Saçlar: Saçlar aminoasitlere ihtiyaç duyar. Bunun için protein ve amino asit içeren peynir, yumurta, tavuk, hindi ve fındık gibi besinler tüketilmelidir.

  Mineraller ve Vitaminlerin vücudumuza yararları:

  Kalsiyum: Kemiklerin yapısına girer, bir yaradan akan kanın pıhtılaşmasına yardım eder.

  Demir: Kanımızdaki alyuvarların oksijen taşımalarını sağlar.

  Fosfor: Kemiklerin, sinirlerin, hücrelerin hayatı için gerekli bir tuzdur. Yokluğu zekâda durgunluğa, unutkanlığa yol açar.

  İyot: Tiroit bezinin iyi çalışmasına, dolayısıyla iç salgı bezlerinin dengeli işlemesine yardım eder.

  A Vitamini: En çok tereyağ ve yumurtada bulunur. A vitamini eksikliğinde, büyüme yavaşlar. Sinir sisteminde, sindirimde, deride bozukluklar olur; görme bozuklukları baş gösterir.

  B Vitaminleri: Bu çeşit vitaminin birçok türü olduğu için, sayılarla anılırlar. Başlıcaları:

  B1, en çok tahıl kabuklarında, sığır etinde bulunur. Eksikliği beriberi hastalığına yol açar.

  B2 Vitamini en çok sütte, yumurtada, ette bulunur. Eksikliği deride, gözde bozukluklara yol açar.

  B6 Vitamini en çok buğdayda, karaciğerde ve çoğu sebzelerde bulunur. Kansızlıklara, bulantılara, kusmalara iyi gelir.

  B12 Vitamini en çok sığır karaciğerinde, böbreğinde, dilinde ve birçok bitkilerin köklerinde bulunur. B12 vitamini kansızlığa, sinir iltihaplarına, siyatiğe iyi gelir.

  Biyotin B vitamini türlerinden biridir. Karaciğerde, yumurta sarısında ve mayada bulunur. Eksikliği deri, sinir bozukluklarına, kansızlığa yol açar.

  Folik asit önemli B vitaminlerindendir. En çok karaciğerde, balıkta, buğdayda, yulafta, pirinçte, yumurta sarısında, yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Eksikliğinde kansızlık, akyuvarlarda, kanın pıhtılaşmasına yarayan hücrelerde azalma görülür.

  C Vitamini: En çok portakal ve limon gibi turunçgiller ile yeşil sebzelerde ve domateste bulunur. C vitamini eksikliğinde, ateşli hastalıklara karşı direnç de azalır; yaralar çabuk kapanmaz.

  D Vitamini: En çok karaciğerde, yumurtada, tereyağında bulunur. Bol güneş de vücudun D vitamini ihtiyacını karşılar. D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizm, büyüklerde kemik yumuşaması hastalıklarına yol açar.

  E Vitamini: En çok yeşil yapraklı bitkilerde, bitki yağlarında bulunur. Kas zayıflıklarında yararlıdır.

  K Vitamini: En çok ıspanak, domateste bulunur. Eksikliğinde, kanın pıhtılaşma süresi uzar, kanamalar baş gösterir.

  Yazı kaynağı : www.odevde.com

  Forum Ders Kitabı

  Besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız. Yazdıklarınızı görsellerle zenginleştirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

  Cevap : Besinlerin isanların vücuttaki sistemlerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Besinler vücudumuzda kanın olmasını, derinin canlı olmasını, gözlerimizin iyi görmesini, kalbimizin ve iç organlarımızın sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca besinler, bizlerin saçlarının güçlü ve sağlam olmasını sağlar. Tırnaklarımızın sağlıklı olmasını sağlar.

  Besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız. yazısı hakkında görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. Değerli ziyaretçilerimiz yorumlarınız bizim için önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.forumderskitabi.com

  Besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız, yazdıklarınızı görsellerle zenginleştirerek arkadaşlarınızla paylaşınız

  4. Sınıf Fen Bilimleri Besinler Ve Özellikleri konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Besinler Ve Özellikleri konu anlatımı

  En önemli temel ihtiyaçlar içerisinde besinler yer almaktadır. Besinleri hayvanlar ve bitkiler ile beraber birçok farklı kaynaktan elde ederiz. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve hayatımızı devam ettirebilmek için mutlaka besin tüketmemiz gerekir. Şimdi bu besinlerin neler olduğuna bakalım ve inceleyelim.

    Besinler ve Özellikleri

   Besinlerin birçok farklı özellikleri vardır ve bu özellikleri ile beraber yıl boyunca tüketiriz. Böylece vücudumuz için gerekli olan besin kaynaklarını elde etmiş oluruz. Özellikle yaşamımızı sürdürebilmek, büyümek ve güçlenmek için her daim besine ihtiyacımız vardır. Hayatımızı sürdürebilmek için yediğimiz ve içtiğimiz maddelere besin denir. Aynı şekilde besinlerin vücuda alınma şekline ise beslenme denmektedir. Bu doğrultuda kaynağına göre besinler değişik yerlerden elde edilmektedir.

   - Hayvansal kaynaklar

   - Bitkisel kaynaklar

   - Madensel kaynaklar

   Şimdi bu kaynakların ne olduğuna bakalım ve tek tek inceleyelim.

   Hayvansal kaynaklar: Hayvanlardan elde edilen besin kaynaklarıdır. Bunlar içerisinde et, süt ve yumurta gelir.

   Bitkisel kaynaklar: Bitkilerden elde ettiğimiz besin kaynaklarıdır. Bunlar içerisinde başta sebzeler ve meyveler olmak üzere aynı zamanda tahıl ürünleri ve benzeri gibi kaynaklar bulunmaktadır.

   Madensel kaynaklar: Madensel kaynaklar tuz ve su içerisinden aldığımız kaynak çeşitleridir. Bu kaynaklar aynı zamanda hem bitkisel ve hayvansal kaynaklar içerisinde bulunmaktadır.

   Ayrıca besinlerin görevleri değişkenlik gösterir. Yukarıda saydığımız bütün besin kaynaklarının vücudumuzda farklı görevleri bulunmaktadır. Şimdi başlıca bu görevleri ele alalım ve sıralayalım.

   - Besinler enerji vericidir.

   - Besinler aynı zamanda yapıcı ve onarıcıdır.

   - Besinler düzenleyici bir özelliğe sahiptir.

   Temel Besin içerikleri

   Günlük ihtiyacımızı karşılamak ve yaşamımızı devam ettirmemiz için bazı temel besin içerikleri bulunmaktadır. Şimdi bunlar nelerdir sırasıyla inceleyelim.

   Karbonhidratlar: Günlük yaşantımız içerisinde spor yapmak ya da ders çalışmak gibi etkinlikleri gerçekleştirmek adına enerjiye ihtiyacımız vardır. Bu yüzden vücudumuz bu enerjiyi ilk olarak karbonhidratlardan karşılar. Yani Karbonhidratlar vücudumuzda enerji verici besin kaynaklarıdır. Bunlar içerisinde unlu gıdalar, tatlılar, pirinç, patates, şeker pancarı ve bal gibi kaynaklar bulunur.

   Proteinler: Büyümek ve gelişmek için mutlaka proteine ihtiyacımız vardır. Aynı zamanda yaralandığımızda ya da vücudumuzun değişik noktalarındaki kesiklerin iyileşmesi için, vücudumuz proteinleri kullanır. Et, balıksüt ve süt ürünleri ile beraber baklagiller protein bakımından zengin kaynaklardır.

   Yağlar: Karbonhidratlar ile beraber aynı zamanda vücudumuza enerji verici kaynak olarak yağlar öne çıkar. Ancak eğer vücudumuz için karbonhidratlar yetersiz kalırsa yağlar kullanılır. Bu yüzden ihtiyaç fazlası olan yağlar derimizin altında vücudumuz tarafından depolanır. Ayçiçeği, fındık, ceviz, zeytin, tereyağı ve susam gibi besin kaynakları öne çıkmaktadır.

   Vitaminler: Vücudumuzun hastalıklardan korunması ve büyüyüp gelişebilmesi için vitamine ihtiyacı vardır. Bu konuda sebze ve meyveler ile beraber süt ve süt ürünleri, balık, tavuk ve kuru yemiş gibi besin kaynakları öne çıkıyor. Bu konuda A, B, C, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır.

   Su ve mineraller: Vücudumuzun yaklaşık olarak %70 kadarı sudan oluşmaktadır. O yüzden vücudumuz sürekli suya ihtiyaç duyar ve su bizim için çok önemlidir. Bu yüzden günde 2 litre yani 7 veya 8 bardak su içmeliyiz. Ayrıca su vücut ısısını dengeler ve kan akışını hızlandırır. Mineraller ise tuz ve birçok farklı yapıda bulunmaktadır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve fosfor ile sodyum gibi mineraller vücudumuz için çok önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap