Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  besinlerin içerdiği katkı maddelerinin sağlığa etkileri

  1 ziyaretçi

  besinlerin içerdiği katkı maddelerinin sağlığa etkileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gıda katkı maddelerinin fayda ve zararları – Bilim Laboratuvarları

  Gıda katkı maddelerinin fayda ve zararları

  Gıda katkı maddeleri Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde “Tek başına gıda olarak tüketilmeyen veya gıda hammaddesi ya da yardımcı madde olarak kullanılmayan; tek başına besleyici değeri olan veya olmayan; seçilen teknoloji gereği kullanılan, işlem veya imalat sırasında kalıntı veya türevleri mamul maddede bulunabilen; gıdanın üretilmesi, tasnifi, işlenmesi, hazırlanması, ambalajlanması, taşınması, depolanması sırasında gıda maddesinin tat, koku, görünüş, yapı ve diğer niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen değişikliklere engel olmak ve düzeltmek amacıyla kullanılan maddelerdir” şeklinde açıklanır.

  Doğal olarak tüketilmeyen, içerisinde katkı maddesi bulunan gıdaların yararlarının yanı sıra doğru ve yönetmelikte belirtilen standartlara uygun olmayan şekilde kullanılmasından dolayı zararları vardır.

  Gıdalarda en çok kullanılan 10 katkı maddesi nelerdir?

  Karmin (E120)
  Aspartam (E951)
  Glukoz Fruktoz Şurubu
  Monosodyum Glutamat (MSG)
  Trasn Yağ
  Bazı Gıda Boyaları (Sunset Yellow ( E110), Tartrazin (E102), Karmoisine( E122), Quinoline (E104), Allura Red( E129))
  Sodyum Sülfit (E250)
  BHA ve BHT
  Sülfür Dioksit
  Potasyum Bromat

  Peki ya bu katkı maddelerinin yararları ve zararlar nelerdir?

  Katkı Maddelerinin Yararları;

  Katkı maddeleri gıdaların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
  Gıdaların tat, lezzet ve kokularının çok daha güzel olmasını sağlar.
  Gıdaların şekil ve renklerini düzeltir.
  Gıdaların görünüşlerini daha güzel bir hale getirir.
  Gıdaların kalite ile sağlamlığını korumalarını sağlar.
  Gıdalarda hastalık oluşmasına neden olan mikroorganizmaların oluşmasına engel olur.
  Gıdaların besleyici ve biyolojik değerlerinin korumalarına yardım eder.

  Katkı Maddelerinin Zararları;

  Gıdaların doğal lezzetlerinin bozulması.
  Gıdaların besin öğelerinin kaybolma riski.
  Gıda maddelerinin raf ömürlerine dikkat edilmediği takdirde gıdalarda zehir riski.
  Katı maddesi bulunan yiyecekler çok fazla tüketilir ise kişide deri döküntüleri, astım hatta kanser riskini teşvik etmesi.
  Sonuç olarak faydasının yanı sıra zararları da olan Gıda Katkı maddelerinin hiç tüketilmemesi gerekse de bazen bu durum mümkün olmuyor. Burada önemli olan bu maddeleri yasaların belirlediği şekilde ve miktarda kullanılmasını sağlayarak tehlikeleri olabildiğince minimuma indirmektir.

  Her türlü Gıda Katkı Maddesi üretimden tüketime kadar olan aşamalarında Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı tüzük ve yönetmeliklere uyulmalı; bu şekilde tüketime sağlıklı gıdalar sunulmalıdır.

  BİLİM Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı olarak Gıda Katkı Analizleri alanında yetkin ve tecrübeli ekibimiz; yüksek kaliteli cihazlarımız ile gerçekleştirdikleri analizler ve tecrübelerine dayanarak yaptıkları sonuç değerlendirmeleri ile, müşterilerimize sağlıklı ve güvenilir bilgiler vermektedir.

  Yazı kaynağı : bilim.gen.tr

  Gıda Katkı Maddeleri ve Sağlığımıza Etkileri | Herşeybiorganik

  Gıda Katkı Maddesi Nedir?

  Gıda katkı maddeleri, tüketiciye sunulan gıdaların görünüş ve lezzet gibi duyusal özelliklerini arzu edilen duruma getirmek, kalite özelliklerini korumak, gıda değerini korumak, raf ömrünü uzatmak ve gıda çeşitliliğini arttırmak için kullanılmaktadır.

  Gıda üretim tekniklerindeki  ilerleme ile birlikte gıda maddelerinin üretiminde önemli artış ve çeşitlenmeler ortaya çıkmıştır. Ev dışında çalışanların artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, besin hazırlama için az zaman kalması veya besin hazırlama için az vakit harcama isteği yarı hazır veya ticari olarak tamamen hazırlanmış olan besinlerin tüketimini teşvik etmekte, bu da gıda katkı maddeleri kullanımını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu durum kanser, obezite ve genetikte değişmelere neden olmakla birlikte kimyasal maddelerin kabul edilebilir günlük alım düzeylerini aşma riskini de beraberinde getirmiştir.

  Gıda Katkı Maddelerinin Kullanım Amaçlarına Göre Sınıflandırılması

  1.Kaliteyi koruyarak raf ömrünü uzatanlar (Koruyucular)

  2.Yapıyı ve hazırlama, pişme özelliğini geliştirenler

  3.Aromayı ve rengi geliştiriciler

  4.Besin değerini koruyucu, geliştiriciler

  Gıda Katkı Maddelerinin Kullanımı

  Katkı maddeleri zorunlululuk olmadıkça kullanılmamalıdır.

  Özellikle çocuk besinleri  için çok dikkatli olunmalıdır.

  Hile aracı olarak kullanılmasına asla izin verilmemelidir.

   Besinlerin doğal besleyici karakterini bozmamalıdır.

   En önemlisi ise besinlerin sıkı kontrol altında olmalarını ve gıda maddeleri tüzüğündeki  gıda maddeleri ile ilgili hükümlere göre hareket etmeyen imalatçıların cezalandırılmaları gereklidir.

   Tüketici olarak, bileşimi bilinmeyen yiyeceklerin kullanılmasında dikkatli olunmalıdır.

  Gıda Katkı Maddelerinin Sağlık Üzerine Etkisi

  Gıda katkı maddelerinin birçoğunun sistemler üzerine olumsuz etkileri tespit edilmiştir. Örneğin; antioksidan olarak kullanılan BHA ve BHT kronik ürtikerde alevlenmelere neden olduğu bazı araştırmacılar tarafından açıklanmıştır.

  Koruyucu olarak kullanılan nitrit ve nitratlar, kansere neden olan nitrozaminleri oluştururlar ve kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltırlar. Buna karşın bazı araştırmalar nitritsiz üretilecek et ürünlerinin dayanma süresinin azalması, lezzetsiz ve kötü renkte olması ve dolayısıyla gıda zehirlenmeleri yoluyla sağlık sorunları yaratacağı endişesi duyduklarından;  son üründe nitrit kalıntısını ve nitrozamin oluşmasını azaltacak yöntemler araştırılmaya başlanmıştır . Ülkemizde yapılan bir çalışmada analiz edilen et örneklerinin %96’sının kalıntı nitrit ve nitrat miktarları insan sağlığı açısından sorun yaratmayacak düzeyde olduğu saptanmıştır.

  Ankarada yapılan bir çalışmada meyve sularında benzoik asit miktarının izin verilen değeri aştığı saptanmıştır . Benzoik Asit (E210);astım, deri döküntüleri, hiperaktiviteye neden olabilen bir koruyucu katkı maddesidir. Astımlı hastalarda astım atakları başlatabilen bir diğer koruyucu katkı maddesi  E220’dir. 1980’li yıllarda en az on iki kişinin ölümüne neden olacak kadar ciddi allerjik reaksiyonlara yol açtığı saptanmıştır. Pek çok ülkede izin verilen miktarlar oldukça azaltılmış olup, genelde güvenli kabul edilen kimyasallar listesinden çıkarılmıştır.

  Yasaklanan renklendirici maddeler ise kesinlikle toksik ve kanser yapıcı maddelerdir. Geriye kalan renklendiriciler kişiye bağlı allerjik reaksiyonlar ve deri döküntüleri, astım ve hiperaktivite neden olmaktadır.Gıda katkı maddelerinin çocuklarda görülen hiperaktiviye etkisi üzerine yapılan çalışmalarda yapay renklendiricilerin hiperaktiviteyi artırdığını sonucuna varılmıştır.

  Olası insan karsinojeni olarak tanımlanan furan maddesi beş Avrupa ülkesinde yiyecek ve kahvede araştırılmış  Belçika, Hollanda, İspanya, Portekiz kahvelerinde, bebek yiyeceklerinde ve konserve edilmiş yetişkin yiyeceklerinde saptanmıştır.

  Paketlenmiş gıdalardaki kimyasal madde alımının etkileri 0-6 yaş grubu çocuklarda incelenmiş ve gıda paketlerindeki içeriğin yiyeceklere geçtiği bilinmektedir.Yapılan çalışmada genç çocuklar için bu maruziyetin zararlı olabileceği belirtilmiştir.

  Özetleyecek olursak satışı artırmak için gıda katkı maddelerinin kullanımındaki artış tüketicide sağlık üzerinde birçok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Gerekli denetimlerin olmadığı ülkelerde, insan sağlığı üzerindeki alerjik, kanser yapıcı, mutajenik ve teratojenik etkiler göz ardı edilebilmektedir. Bunun önüne geçmek için gıda katkı maddeleri tüketiminden kendimizi tamamen soyutlamamız mümkün değildir ancak dikkat etmemiz gereken nokta, bu maddeleri yasaların belirlediği şekilde ve miktarda kullanılmasını sağlayarak tehlikeleri olabildiğince minimuma indirmektir.

  Her madde toksindir, toksin ile toksin olmayanı birbirinden ayıran dozdur.

  -Paracelsus


  HAZIRLAYAN : DYT. UMAY GÜR

  Yazı kaynağı : www.herseybiorganik.com

  Gıda Katkı Maddelerinin Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

  Katkı Maddeli Gıdalar Nelerdir

  Gıdaların üretim, muamele, işleme, hazırlama, ambalajlama, taşıma veya depolama aşamalarında teknolojik bir amaç doğrultusunda gıdaya ilave edilen maddelerdir gıda katkı maddeleri.

  Endüstrinin gelişmesi ile besin üretiminin ve işlenmesinin artması, ev dışında çalışanların artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, besin hazırlama için az vakit harcama isteği gıda katkı maddeleri kullanımını da artırmıştır.

  Gıda katkı maddeleri Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği‘nde, tek başına gıda olarak tüketilmeyen veya gıda ham ya da yardımcı maddesi olarak kullanılmayan, tek başına besleyici değeri olan veya olmayan maddeler olarak tanımlanmaktadır.

  Gıda Katkı Maddeleri Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar;

  Gıda Katkı Maddelerinin Sınıflandırılması

  1.Kaliteyi koruyarak raf ömrünü uzatanlar (Koruyucular)

  2.Yapıyı ve hazırlama, pişme özelliğini geliştirenler

  3.Aromayı ve rengi geliştiriciler

  4.Besin değerini koruyucu, geliştiriciler (Besin öğeleri)

  Katkı Maddeli Gıdaların Etkileri

  Ülkemizde katkı maddeleri ile ilgili 1983 yılında bir yönetmelik çıkarılmış. 1997’ de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği (TGKY) çıkarmış. E Kodları bu kodeks tarafından açıklanmıştır.

  Hazır gıdaların paketleri üzerinde, kullanım amaçlarına göre gıda katkı maddelerinin kategorileri, bunu izleyen özel adlar ve “E” numaraları ile belirtilir. “E” numaraları Avrupa Birliği ülkelerinde pratik bir kodlama yöntemi olarak geliştirilmiştir. “E” numara sistemi ile gıda katkı maddelerinin temel işlevlerine göre sınıflaması şöyledir:

  Gıda Katkı Maddelerinin Sağlık Üzerine Etkileri:

  Toksik ve karsinojenik olarak değerlendirilen gıda katkı maddelerinin kullanımı yasaklanmıştır. Diğer katkı maddeleri ile ilgili sorunlar duyarlı kişilerde allerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri ve astımdır. Katkı maddelerine duyarlı kişiler olabilir. Son dönemde yapılan çalışmalarda güvenilir düzeyde kullanımlarda sağlık üzerine olumsuz etkiler görülmemiştir.

  E250-251 Nitrit ve Nitrat
  Yol açtığı sağlık sorunu: Kansere neden olan nitrozaminleri oluşturur, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır.
  Bulunduğu besinler: Salam, sosis vb. işlem görmüş et ürünleri ve sucuk tipi et ürünleri

  E223 Sodyum meta bi sülfıt
  Yol açtığı sağlık sorunu: Astımlı hastalarda astım atağı Bakterilerde mutasyona neden olur. Tiamini harap eder.
  Bulunduğu besinler: Bisküvi, gofret, kek, kurabiye, patates cipsi-püresi ve sirke

  E210 Benzoik Asit
  Yol açtığı sağlık sorunu: Astım, deri döküntüleri, migren
  Bulunduğu besinler: Margarin, zeytin ezmesi, alkolsüz içecekler, reçel, jöle, bisküvi, gofret, kek kremaları, soslar ve ketçaplar

  E627 Sodyum guanilat, E631 Sodyum inosinat
  Yol açtığı sağlık sorunu: Gutu şiddetlendirir Düşük pürinli gıdalarda Kullanılmamalıdır.
  Bulunduğu besinler: Et ürünleri, et suyu tabletleri, soyalı ürünler, hazır çorbalar

  E621 Monosodyum glutamat
  Yol açtığı sağlık sorunu: Baş dönmesi, çarpıntı, Deney hayvanlarında beyin lezyonu
  Bulunduğu besinler: Hazır çorbalar, et ürünleri, çerezler, patates cipsi, soslar

  Sonuç olarak;
  Gıda Katkı Maddelerinin sağlık üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için şu noktalara dikkat etmek gerekir.

  Hiçbir gıda katkı maddesi hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR vermemelidir.

  katki-maddeli-gidalarin-etkileri-h

  Yazı kaynağı : www.yesiltopuklar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap