Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  benzinli arabaya dizel koymak

  1 ziyaretçi

  benzinli arabaya dizel koymak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Benzinli Arabaya Mazot Konursa Ne Olur? - sahibinden.com

  Benzinli Arabaya Mazot Konursa Ne Olur? - sahibinden.com

  Dizel yakıtlı araçlara motorin, benzinli araçlara da benzin yüklemesi yapılması gerekir. Ancak bazı istenmeyen durumlarda tam tersi yaşanabilir. Benzinli araçlara motorin, dizel araçlara ise benzin yüklenmesi durumunda da çeşitli arızalar meydana gelmektedir.

  Benzinli Motora Motorin Konulursa Ne Olur?

  Özellikle 2000 yılından sonra üretilen araçların yakıt girişleri farklıdır. Bu nedenle benzinli araçlara dizel yakıt yüklenmesi oldukça zordur. Ancak yine de imkansız değildir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman ise araçta çeşitli arızalar açığa çıkabilir.

  Benzin, motorine göre çok daha hızlı tutuşan bir maddedir. Motor içerisinde benzinin tutuşmasını sağlayan parça ise bujidir. Bujiler, benzini tutuşturacak kadar sıcaklık açığa çıkarırlar. Bu nedenle araca yanlış yükleme yapıldığı zaman motor ya motorini ateşlemeyi başaramaz ya da başarsa bile oldukça zorlanır. Zaten aracın performans kaybından durum kolayca anlaşılabilir.

  Filtreler ve diğer engelleyiciler benzine göre ayarlandığı için egzoz çıkışında yoğun kokulu ve siyah renkli duman gözlemlenir. Aracın başta supaplar olmak üzere birçok parçasında da sorunlar gözlenebilir. Ayrıca 2000 yılından sonra üretilen bir benzinli arabaya dizel yakıt yükleyip çalıştırsanız bile araç, bir süre hareket ettikten sonra stop edecektir.

  Dizel Motora Benzin Konulursa Ne Olur?

  Dizel motorlar, benzinli motorlardan farklı olarak buji yerine basınçla yakıtı ateşler. Dizel motorların çalışmasını sağlayan motorin içerisinde çeşitli kimyasallar bulunur. Bu maddeler başta hortum ve pistonlar olmak üzere birçok parçanın kayganlaşmasını sağlar. Araca benzin yüklemesi yapıldığı zaman ise böyle bir etki gözlemlenemez. Bu nedenle yakıt pompası gibi birçok parça zarar görebilir.

  Bunun dışında aşınan materyaller belirli parçaların etrafında birikir ve aracın tam performansla çalışamamasına neden olur. Bu nedenlerle dizel motora benzin yüklendiği anlaşıldığı anda müdahale edilmesi önemlidir.

  Yanlış Yakıt Yüklendiği Zaman Ne yapılmalı?

  Araca yanlış yakıt yüklendiğini anladığı zaman sürücülerin yol yardımına başvurması ve en yakın yetkili teknik servise gitmesi gerekir. Yetkili teknik servis çeşitli boşaltma ve temizleme işlemleri ile yanlış yakıtı, depo ve yakıt aktarımını sağlayan parçalardan çıkarır.

  Yazı kaynağı : www.sahibinden.com

  Benzinli Arabaya Mazot Koyulursa Ne Olur?

  Araç sürücülerinin özellikle ekonomi gerçekleştirmek veya bazen sadece tecrübe elde etmek açısından yaptıkları hatalar bulunmaktadır. Örneğin, bu hatalar arasında benzinli araca mazot koyulması, çok sık görülen noktalardan birisidir. Bazı kişiler için bu durum asla olmayacak bir şey değil şeklinde kabul edilse de bazı uzmanlar tarafından asla yapılmaması gereken bir şey olarak da kabul edilmektedir. 

  Bugün otomotiv endüstrisine bakıldığında her araçta yakıt sistemi çok önemli bir nokta oluşturmaktadır. Özellikle neredeyse 100 yıldır devam eden araçlarda fosil yakıt kullanımı yerine elektrik enerjisi ile çalışan, su ile çalışan veya borla çalışan araçlar gibi birçok teknoloji üzerinde çalışılmaktadır. Bu noktada özellikle yakıt tasarrufu elde edilmesi, ekonomik araç kullanılması, doğal kaynakların daha az tüketilmesi ve çevre kirliliğinin azaltılması konusunda elektrikli araçlar üzerinde durulmaktadır.

  Konunun global ölçüsü ayrı bir tarafta durmak üzere ülkemiz tarafından bakıldığında en önemli konu araçlarda yakıt tasarrufu sağlanması ve daha ekonomik araç kullanılmasıdır. Özellikle benzinli araçlarda yüksek yakıt sarfiyatı nedeniyle daha uygun fiyatlı yakıt için çok uzun yıllar LPG kullanımı tecrübe edilmiştir. Ancak günümüzde birçok kişi mazot yani diğer ismi ile motorin kullanımının daha avantajlı olduğunu da kabul etmektedir.

  Araçlarda benzin, motorin veya otogaz kullanımına bağlı olarak yakıt sarfiyatı ve tasarrufları değişmektedir. Bu nedenle benzinli araç kullanan birçok sürücü aracında benzin yerine motorin kullanımı konusunda araştırma yapmakta hatta bu tecrübeyi bizzat deneyerek elde etmekten kaçınmamaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre uzmanlar benzinli bir araçta dizel yakıt kullanılmasının istisnai bir yere sahip olduğunu ifade etmektedir.

  Benzin Yerine Motorin Kullanılabilir Mi?

  Uzmanların değerlendirmeleri bağlamında istisnai olarak bazen benzinli araçlarda motorin kullanımı tercih edilebilir. Teknolojik açıdan bakıldığında da günümüz araçlarında yakıt girişi yakıtın tipine göre farklılığa sahiptir. Özellikle benzin istasyonlarındaki fiziksel yapıya bakıldığında, yakıt girişi açısından benzinli araç ile motorinli araç için kullanılan pompa girişleri birbirinden farklı boyutlardadır. 

  Her ne kadar ortada fiziki farklılıklar yer alsa da buna rağmen birçok kişi benzinli araca mazot koyma denemesi yapmaktadır. Ancak bu konuda benzin ile mazot arasındaki kimyasal farklar da ortaya çıkmaktadır. Örneğin, en büyük farklardan birisi benzinin mazottan daha yanıcı olmasıdır.

  Benzinli Arabaya Mazot Koymanın Sonuçları Ne Olur?

  Aradaki fiziksel ve kimyasal farklara bakıldığında, benzinli araca mazot kullanımı sonucunda birçok farklı durum ile karşılaşılabilir. Örneğin, ilk aşamada ateşleme mekanizmasına bakıldığında benzinli bir araçta yakıt motora ulaştığında silindirlerde bu yakıtın yakılması için buji kullanımı görülür. Buji yeterli ısınmayı oluşturmak için benzini tutuşturur ve motorun içerisindeki yanma odalarında patlamalar yaşanır ve bu şekilde motor güç üretir.

  Çalışma sistemi belirli olan benzinli araçlarda, motorin kullanıldığında buji karşısına çıkan bu daha yağlı ve tutuşması daha zor olan yakıt için zorlanmaya başlar. Bu duruma karşılık olarak buji ya motorun ateşleme işlemini sağlayamaz ya da ateşleme gerçekleşse dahi çok zor gerçekleşir.

  Tüm bu bilgilere rağmen benzinli araçta motorin kullanımı sonucunda araçta ateşleme sağlanarak ilerleyiş elde edilse dahi belirgin sıkıntılar ortaya çıkar. Eğer araç çalışmadan önce bu durum fark edilirse, öncelikle araçta motorinin tamamen temizlenmesi büyük bir fayda sağlayacaktır. Çünkü motorin ile çok düşük miktarda bir ilerleme sağlasanız dahi benzinli araba mazot ile çalıştığında, kısa bir süre sonrasında araç duracaktır.

  Benzinli araçlarda araç içerisindeki filtreler benzin yakıtına göre ayarlanmıştır. Bu nedenle motorin kullanıldığında araç egzozundan çok siyah ve kokusu çok yoğun bir duman çıkmaya başlayacaktır. Bu durum sonucunda araba motoru çok fazla zorlandığı için subaplar gibi birçok farklı noktada arıza yaşanabilir ve genellikle araç otomatik bir şekilde durmayı seçer.

  Motor Yenileme İle Karşılaşabilirsiniz

  Motorin ekonomik olarak benzinden daha ucuz ve faydalı görülse de benzinli bir araca motorin koyulması araçta büyük arızalar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Çünkü dizel yakıtı olarak bilinen mazot içinde belirli kimyasallar bulunur ve bu kimyasallar motor piston parçalarında kayganlaştırmaya neden olur. Bu küçük problemler dahi genellikle aracın durmasına neden olurken, üsteleyerek benzinli araç motorin ile kullanıldığında motorun tamamen indirilmesi ve değiştirilmesi dahi gerekebilir.

  Mazot İle Çalışan Arabaya Benzin Konulursa Ne Olur? Dizel Araca Benzin Koymak

  Motor hangi hakıt için çalışıyor  ise çalışma sistemi ve parçaları da o yakıta göre ayarlanmış olduğu için orjial yakıtı ne ise otomobilinize o yakıtı doldurmak çok önemlidir. Mazotlu arabaya benzin konulursa da motor yenileme riski yine ortaya çıkar. Yakıt depo kapağında aracın hangi tür yakıt ile çalıştığı yazmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.avecrentacar.com

  benzinli arabaya mazot koymak

  Dizel Bir Araca Benzin Koyulduğunda Ne Olur?

  Dizel Bir Araca Benzin Koyulduğunda Ne Olur?

  Oto Ekspertiz Nedir?
  Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

  Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
  Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

  Kurumsal Oto Ekspertiz
  Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

  501 Nokta Ekspertiz
  Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

  Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
  TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

  Otorapor ile Garantili Ekspertiz
  Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

  Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
  2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

  Otorapor Akademi
  Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

  Otorapor Bayisi Olmak
  Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

  Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
  Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

  Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
  Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

  Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
  Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

  Göz atın

  Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

  Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

  Yazı kaynağı : otorapor.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap