Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bel ağrısı için hangi doktora gidilir

  1 ziyaretçi

  bel ağrısı için hangi doktora gidilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir? Bel ağrısı için hangi doktora gidilir, poliklinikten nasıl randevu alınır?

  Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir? Bel ağrısı için hangi doktora gidilir, poliklinikten nasıl randevu alınır?

  Eğer bel ağrısı günden güne iyiye gitmiyor ve şiddeti artıyorsa, o zaman mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Pek çok insan bel ağrısı için doktor bulmakta zorluk çekebilmektedir. Böyle zamanlarda özellikle aile hekimine başvurarak gerekli yönlendirme desteğini almanız mümkün. Bu doğrultuda şikayetinize bağlı olarak yönlendirme ile beraber doğru bölümü ve doktora gidebilirsiniz.

  Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir?

  Birçok insan bel ağrısı söz konusu olduğu zaman hangi bölüme gideceği konusunda bilgi sahibi olmamaktadır. Böyle zamanlarda gitmeniz gereken yer, ‘Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’ bölümü olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda duruma bağlı olarak yönlendirme ile beraber ortopedi üzerinden gerekli tetkik ve teşhis gerçekleşebilmektedir. Böylece yaşadığınız bel sıkıntısı için doktor desteği alabilir ve tedavi ile beraber hastalıktan kurtulma şansını elde edebilirsiniz.

  Bel ağrısı için hangi doktora gidilir?

  Söz konusu bel ağrısı olduğu zaman birkaç farklı bölüm üzerinden ele alınabilmektedir. Ancak ilk olarak bel ağrısı çektiğiniz zamanlarda gitmeniz gereken doktor, ‘Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimi’ olarak öne çıkmaktadır.

  Bu doğrultuda yaşadığınız bel ağrısının şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemleri uzman hekim bünyesinde ele alınır. Aynı zamanda aşamalı şekilde eğer ihtiyaç var ise ortopedi üzerinden de sevk ile beraber bel ağrısı konusunda araştırma ve teşhis gerçekleşir.

  Bel ağrısına bakan poliklinikten nasıl randevu alınır?

  En merak edilen konular arasında bel ağrısına bakan poliklinikten nasıl randevu alınır sorusu geliyor. Bu durumda ilk olarak aile hekimine başvurmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılan yönlendirme ile beraber sevk eşliğinde hastaneye gidebilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden üniversite hastanesi ya da devlet hastanesi konusunda randevu alabilirsiniz.

  Aldığınız randevunun tarihini ve gün ile saatine bağlı olarak, zamanında orada bulunmanız çok önemlidir. Böylece bel rahatsızlığı için doktor ile birebir görüşerek tedavi yöntemlerini değerlendirebilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Bel ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir?

  Bel ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir?

  Bel ağrısı birçok kimsede sıkça karşılaşılan bir durumdur. Günlük yaşamı kısıtlayan bir sorun olan bel ağrısı, birçok nedene bağlı olmaktadır. Bel fıtığı bu nedenler içinde en yaygınıdır. Ayrıca kasların zedelenmesi, burkulması, tutulması gibi sorunlar da bel ağrısının sebebidir. Bu ağrının uzun süre devam etmesi, ciddi sorunlara işaret eder. Böyle durumlarda mutlaka hekim kontrolüne müracaat edilmelidir.

  Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  Günlük yaşamda yapılan zorlayıcı hareketler, bel ağrısına yol açabilir.

  - Ağır nesneler kaldırmak

  - Zorlayıcı spor hareketleri yapmak

  - Sürekli oturmak

  - Sürekli ayakta kalmak

  - Fiziksel olarak zorlayıcı işlerde çalışmak

  - Gün boyunca masa başında hareketsiz çalışmak gibi nedenler bel ağrısına sebep olur.

  Bel Ağrısına Bağlı Hastalıklar Nelerdir?

  Bel ağrısının sebebi, bir tek sorunla açıklanamaz. Bu duruma neden olan birçok hastalık vardır. Bazen yalnızca kasların tutulması, bel ağrısına yol açar. Fakat bazen de ağrının temelinde daha ciddi sorunlar yatmaktadır. Bunların başında bel fıtığı gelir.

  Bel fıtığı, omurganın geçirdiği bir tür rahatsızlıktır. Omurganın en çok kullanılan kısmı beldir. Bu bölüm beş adet omurdan oluşur. Ve diğer omurlara göre daha ağır yük taşır. Omurların taşıdığı yük, zamanla omurlarda hasarlara yol açar. Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdakların yırtılması veya kaymasına bağlıdır.

  Bel fıtığının dışında diğer bazı hastalıklar da bel ağrısına yol açabilmektedir. Bunlar,

  - Sinirlerin sıkışması veya tahrişi

  - Artrit adı verilen bel ve kalça eklemi iltihabı

  - Disk Kayması

  - Omurga kemiklerindeki hasar gibi rahatsızlıklardır.

  Bu sorunların her biri, farklı uygulamalarla iyileşmektedir. Dolayısıyla iyileşme sürecinde konu ile alakalı bir bölüme başvurmak gerekir.

  Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Bel ağrısı yaşayan kimselerin gitmesi gereken bölüm ortopedidir. Ortopedi bölümü insan vücudunda kas, kemik ve sinirleri inceleyen bölümdür. Bel bölgesindeki sorunlar için akla gelen ilk hastane birimidir. Bir ortopedi doktoru, bel ağrısı şikayetinde hastadan çeşitli tetkikler ister. MR çekimi, omurlardaki sorunun görüntülenmesi için yegane yöntemdir. Tespit edilen sorunun boyutuna ve türüne göre sorunun giderilmesine çalışılır.

  Bel ağrısı için gidilebilecek bir diğer birim de beyin ve sinir cerrahisi bölümüdür. Beyin ve sinir cerrahisi doktorları, beldeki sinir sıkışması, hasarı gibi hallerde hastalara yardımcı olmaktadır. Özellikle sinirlerle alakalı cerrahi müdahaleler bu doktorlar tarafından başarıyla yapılmaktadır.

  Bel ağrısı çeken kimseler, fizik tedavi doktorlarından da yardım alabilirler. Fizik tedavi, kaslar ve sinirlerdeki hasarların iyileştirilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca çarpma ve darbeler sonucu oluşan travmalarda da fizik tedavi doktorlarına başvurulabilir.

  Bel Ağrısı İçin Uygulanan Müdahaleler Nelerdir?

  Bel ağrısının giderilmesi için birçok farklı müdahale uygulanır. Öncelikle hastanın dinlendirilmesi ve belini zorlamaması istenmektedir. Belde meydana gelen hasar, dinlenmek suretiyle giderilebilir. Buna ek olarak bazı ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar verilebilir. Özellikle enjeksiyon olarak verilen ilaçların bu dönemde faydası büyüktür.

  Bel ağrısının iyileşmesinde bazen ameliyat çözüm olabilir. Bel fıtığı, disk kayması gibi sorunların çözümü genelde ameliyattır. Hastalar ameliyat sonrasında bir süre dinlenerek, sorunu atlatmaktadır.

  Bel Ağrısından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  Bel ağrısını yaşamamak için günlük yaşamda bazı koşullara dikkat edilmelidir. Düzenli olarak spor yapmak, bel kaslarını ve omurlarını güçlendirecektir. Ancak bu sporun bilinçsizce yapılmaması tavsiye edilir. Bedeni aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmak fayda sağlar.

  Bel ağrısı sorununa yakalanmamak,

  - Doğru beslenmek

  - Yeterli miktarda su içmek

  - Hareketsiz kalmamak

  - Vücuttaki D vitamini ve kalsiyum miktarlarını korumak ile sağlanabilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar / Gidilir? Dora Hospital 2021

  Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar / Gidilir? Dora Hospital 2021

  Bel Ağrısına Yol Açabilecek Hastalıklar Nelerdir?

  Bel ağrısının neden olduğu rahatsızlıklar; kasların tutulması, bel fıtığı gibi rahatsızlardır. En çok karşılaşılanı ise bel fıtığıdır. Disk kayması, omurga kemiklerinde hasar oluşması, bel ve kalça eklemi iltihabı, sinirlerin sıkışması ve tahrişi gibi rahatsızlıklar olabilmektedir.

  Bel Ağrısı İçin Hangi Doktorlara Gidilebilir?

  Bel ağrısı için gidilmesi gereken doktor; Ağrı geçmişine ve ağrının derecesine göre değişiklik göstermektedir.

  Ancak ilk kez bel ağrısından dolayı doktora gidecek olanların genel cerraha veya aile hekimine gitmesi gerekmektedir. Sonrasında ağrının kaynağına bağlı olarak kişi nörolog, ortopedist veya fizik tedavi uzmanına sevk edilebilmektedir.

  Bel ağrısı yaşayan kişinin vücudunun belirli bölgelerinde uyuşma da olması durumunda; direkt bir nörolog tarafından muayene edilmelidir. Sonrasında bir cerrahi operasyon geçirmesi gerekebilmektedir.

  Bel ağrısının nedeninin çarpma veya darbelerden dolayı olması durumunda, fizik tedavi uzmanı ile görüşülmelidir.

  Yazı kaynağı : www.dorahospital.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap