Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebeklerin öksürüğüne ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  bebeklerin öksürüğüne ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeklerde öksürük nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen doğal şuruplar ile Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? - Sağlık Haberleri

  Bebeklerde öksürük nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen doğal şuruplar ile Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? - Sağlık Haberleri

  Bir hastalık belirtisi olarak görülen öksürme farklı nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Bebeklerde de öksürük sık rastlanan bir durumdur. Yemek yeme sırasında, emzirmede bebeğin boğazına süt kaçması gibi basit nedenler de öksürüğe yol açabilir. Bu gibi durumlarda eğer boğaza bir cisim kaçmadığından eminseniz doğal yöntemlerle öksürüğün geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bronşit, Nezle gibi solunum yollarında meydana gelen öksürmelerde doktor kontrolü ihmal edilmemelidir. Bu yazımızda bebeklerde öksürük nasıl geçer ve neler yapılmalıdır? sorularının cevabını sizler için derledik.

  BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

  Bebeklerde meydana gelen öksürük durumlarında antibiyotik kullanılmamalıdır. Kimi ebeveynler öksürük şurubu tercih etse de doktor onayı olmadan bebeğe içirilmemelidir. Bebeklerde öksürük olması durumunda evde doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bu yöntemler arasında eğer kuru bir öksürük var ise bebeğin solunum yollarını nemlendirmelisiniz. Bebeğin tutulduğu ortamın hava kalitesi de temiz ve ferah olmalıdır. Aynı zamanda öksürük için bebeği buhar banyosunda tutabilirsiniz. Bu buhar solunum yollarının açılmasına yardımcı olacaktır. Ek olarak öksüren bebeği yatırmamalı, dik tutmalısınız.

  BEBEKLERDE ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

  Bebeklerde öksürük tedavisi için doğal karışımlar tercih edebilir. Bebeklerde öksürüğe iyi gelen şeyler şunlardır.

  BEBEKLERDE BALGAMLI ÖKSÜRÜK BİTKİSEL TEDAVİSİ

  Solunum yolları henüz tam gelişmemiş ve hassa olduğu için dış etkenlerden kaynaklı kolaylıkla tahriş olunabilir. Bu da bebeklerde balgamlı öksürüğe yol açar. Balgamlı öksürük yetişkinlerde meydana geldiği takdirde yoğun öksürme ile bu balgamın çıkarılması sağlanır. Ancak bebekler için aynı durum söz konusu olmadığı için farklı uygulamalar yapılmalıdır. Bu yüzden balgamlı öksürük görüldüğünde bebeğin boğazını yumuşatacak yöntemler kullanılmalıdır. Doğal yöntemler ve bitki çayları n fazla tercih edilen yöntemler olsa da bunun için bebeklerin az 6 ayı doldurmuş olması gerekmektedir. Bu yüzden bitkisel yöntemleri kullanamadığınız durumlarda bebeğin vücudundan balgamı atması için sık sık su içirmelisiniz. Balgam sökme etkisi olan çörek otu suyu da balgamın çıkması için kolaylaştırıcı bir destek sağlar.

  BEBEKLERDE ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRÜ

  Hatmi çiçeğini Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu çocuklarda iyi gelen yöntem olarak önermektedir.

  BEBEKLERDE HIRILTILI ÖKSÜRÜK

  Bronşit: Bronşit soğuk algınlığından kaynaklanır ve hırıltılı öksürüğe yol açar.

  Krup: Ses tellerinde meydana gelen bir enfeksiyondur. Ses tellerine zarar vererek hırıltılı öksürüklere neden olabilir.

  Astım: Bebeklerde astım soğuk algınlığı ve kronik olarak meydana gelebilir. Göğüs kafesine baskı yapan bu hastalık nedeni ile zorlanan bebekler hırıltılı bir şekilde öksürür.

  Reflü: Bebeklerde hırıltılı öksürüğe yol açan nedenlerden biri de reflüdür. Midede yemek birikmesinden sonra oluşan asit yemek borusuna kaçabilir. Bu da hem öksürüğe hem de hırıltıya sebebiyet verir.

  BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

  Bebeklerde öksürük nedenleri farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebeklik dönemi gelişim ve vücudun ortama alışma evresi olduğu için birçok neden öksürüğe neden olabilir. Özellikle kuru öksürük, balgamlı öksürük ve geçmeyen kronik öksürükler bebeklerde ortaya çıkan öksürük çeşitlerine örnektir. İşte bebeklerde öksürük sebepleri:

  Bebeklerde ilk 6 ay içerisinde solunum yolu hastalıkları olmazsa çok öksürük görülmez. Fakat 2 veya 3 aylık bebeklerde öksürük varsa tehlikeli bir hastalığın işareti olabilir. RSV virüsü viral enfeksiyon yaparak öksürük belirtisi gösterebilir.

  Bebeklerde ortaya çıkan gece öksürüğü çeşidi genellikle kuru öksürüktür. Bebeklerde kuru öksürük balgamsız öksürük olarak da isimlendirilir. Boğaz gıcıklanması oluyormuş gibi öksürme isteği başlar. Bebeklerde gece öksürüğünün nedeni viral üst solunum yolu hastalıkları ve alerji durumları diyebiliriz. Solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak balgamlı öksürükte görülebilir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? Bebeklerde öksürük nasıl geçer?

  Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? Bebeklerde öksürük nasıl geçer?

  Tereyağ & Pekmez:2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık (1 tatlı kaşığı suyla) kaynatın, ılıkken içirin...Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor. (6 ay sonrası için)

  Karışık Çay:Aktarlardan bulunan "Havlıcan" kökü (1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz), elma kabuğu, kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin.(1 yaş sonrası)

  Ihlamur & Ayva Yaprağı:Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir.( 1 yaşından küçük bebekler için )

  Soğan Kürü 1: 1 baş beyaz soğan, 1 çay bardağı toz şeker; Soğan piyazlık doğranır ve çukur bir kaba konur. Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür. 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu bıraktığını göreceksiniz. Bu sudan istediginiz zaman , istediginiz sıklıkta en az 1 yemek kaşığı içmek gerekir. ( toz şeker yerine bal da konulabilir )

  Soğan Kürü 2:Soğanı soyduktan sonra cücüğünü oy. Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç.Bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt. Oyduğun kısma bal doldur.Bardağa süzüleni verebilirsin.Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldur.İki kez balın süzülmesi yeterli. Sonra soğanı atabilirsin. Bu miktarı bir gün içinde tüketin. 2-3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten.

  Turp Kürü: Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır.Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz. 8-10 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor.İşte bu suyu kendiniz yada çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz. İçimi balla karışık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile. Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine birmiktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın. Kasedeki suyu kaşık kaşık içiriyoruz aktıkça. 3-4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz.

  Not: Burada yazılanlar sadece tavsiye niteliğindedir.Teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  7 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer ve kesilir? 7 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir (Evde bitkisel doğal çözüm)

  7 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer ve kesilir? 7 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir (Evde bitkisel doğal çözüm)

  Öksürme bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkmakta ve farklı nedenlerden dolayı görülmektedir. Özellikle nezle ve üst solunum yolları hastalıklarında görülen öksürük için doğal yöntemler bulunmaktadır.

  7 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer ve Kesilir?

  Bebeklerde görülen öksürük çoğu zaman farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. 7 aylık bebeklerde oluşan her öksürükte antibiyotik kullanımı doğru değildir. Kimi ebeveynler öksürük şurubu içirmek istese de ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınmalı ve kullanılmalıdır.

  7 aylık bebeklerde öksürük olması durumunda evlerde doğal yöntemler tercih edilebilir. Özellikle kuru öksürüğü olan bebeklerde solunum yollarını temizleme yöntemi tercih edilebilir. Burada bebeklerin bulunduğu havanın kalitesi de temiz ve ferah olmalıdır. Ayrıca buhar banyosu da bebeklerde öksürüğe iyi gelen yöntemlerden birisidir. Bunlarla birlikte bebekler yatırılmamalı ve dik bir pozisyonda tutulmalıdır.

  7 Aylık Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir? (Evde Bitkisel Doğal Çözüm)

  7 aylık bebekler ek gıda döneminde olduğu için pek çok besinleri tüketebilmektedir. Bu bebeklerde öksürük var ise bazı yöntemler kullanılabilir. Fakat bu yöntemler kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmasında yarar vardır. 7 aylık bebeklerde öksürüğe iyi gelecek yöntemler şunlardır:

  - Ihlamur ve ayva yaprağı kaynatılarak bebeklere içirilebilir.

  - Keçiboynuzu pekmezi öksürüğe en iyi gelen besinlerden birisidir.

  - Pekmez ile tereyağı karıştırıldığında öksürüğe iyi gelmektedir. Burada kişiler tereyağı, pekmez ve suyu kaynatarak bebeklerine verebilir. Fakat 6 ay sınırına dikkat edilmesi gerekmektedir.

  7 Aylık Öksüren Bebeklerde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  Öksürük bebeklerde oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur. Öksüren bebeklerde yapılacak pek çok yöntem bulunmaktadır. Fakat 1 yaşından küçük bebekler her besini tüketmemektedir. Bu nedenle 7 aylık bebekler için uygulanacak bazı yöntemler de bulunmaktadır. 7 aylık öksüren bebeklerde yapılması gerekenler şunlardır:

  - Kuru öksürük için solunum yolları nemli tutulmalı

  - Sıvı tüketimi arttırılmalı

  - Ortam kuru ise nemlendirici cihazlar kullanılmalı.

  - Balgamlı öksürük var ise yüz üstü yatırılarak hafifçe sırtına vurulmalı.

  - Genellikle öksürük gece olduğu için yastığın biraz yükseltilmesi gerekmektedir. Bu sayede akıntının aşağı yönlü olması sağlanır ve bebeklerin nefes alması kolaylaşır.

   7 Aylık Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

  Bebeklerde öksürük problemleri farklı nedenlere bağlı olarak çok sık görülmektedir. Solunum yolları henüz tam gelişmemiş ve hassas olması sebebiyle dış etkenlerden dolayı kolay tahriş olabilmektedir. Bu durum da bebeklerde balgamlı öksürüğe neden olmaktadır. Yetişkinlerde balgamın olması durumunda balgam kolay bir şekilde çıkarılır. Fakat bu durum bebelerde geçerli değildir.

  7 aylık bebeklerde görülen balgamlı öksürük için boğazı yumuşatacak pek çok bitkisel yöntem bulunmaktadır. Fakat bu yöntemlerin çoğunda 6 ay sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle bir yöntem denemeden önce mutlaka doktora danışılmasında yarar vardır. Bitkisel yöntemler dışında 7 aylık bebeklerin balgamı atabilmesi sağlanmalıdır. Bununda en kolay yolu su içirmektir. Sık sık su içen bebekler balgamı daha rahat atmaktadır. Ayrıca çörek otunun balgam sökme etkisinin olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle çörek otu suyu da balgamın çıkması için kolaylaştırıcı destek sağlamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap