Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebeklerde zatürre belirtileri

  1 ziyaretçi

  bebeklerde zatürre belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çocuklarda Zatürre

  Çocuklarda Zatürre

  Çocuklarda Zatürre Nedir?

  Zatürre akciğerlerin iltihaplanmasıdır. Akciğerlerdeki hava keselerinin iltihap ile dolması sonucu nefes almayı zorlaştıran bir durumdur. Sıklıkla bakteri veya virüslere bağlı olur. Bakterilerden en sık pnömokok ve hemofilus, virüslerden ise RSV, İnfluenza, parainfluenza ve adenovirus zatürreye neden olur.

  Bazen akciğerin tek bir lobunu tutabildiği gibi bazen de yaygın şekilde bütün akciğeri etkileyebilir. Zatürre önlenemez ve tedavi edilmez ise ölümcül bir hastalıktır. Gerçekten bütün dünyadaki çocuk ölümlerinin %16’sından zatürre sorumludur. Ama aşılma, yeterli beslenme ve hijyen koşullarına dikkat edilerek zatürre önlenebilir ve azaltılabilir bir hastalıktır.

  Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir?

  Zatürre belirtileri hafif veya ağır olabilir. Hatta küçük bebeklerde ve çocuklarda zatürre bulguları çok belirgin olmayabilir. Hastalık genellikle ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi bulgular ile başlar. Ufak bebeklerde de yine halsizlik, solukluk ve huzursuzluk görülebilir. Esas olarak solunum yollarına ait bulgular genellikle ön planda olur.

  Zatürre belirtileri;

  Bebeklere Zatürre Nasıl Bulaşır?

  Zatürreye neden olan mikroplar genellikle hasta kişilerin öksürüğü ile damlacık yoluyla kişiden kişiye bulaşır. Bunun dışında yine hasta kişilerin salya ve öksürüğü ile kirlenmiş yüzeylerden de bulaşır. Hastalık daha çok kış ve sonbahar aylarında havaların soğuması ile birlikte kapalı ve havasız ortamlarda bulunma nedeniyle artar. İnce giyinmek ve soğuk havada bulunmak hastalığın gelişimini etkilemez. 

  Bebeklerde Zatürre Tanısı Nasıl Konur?

  Doktorunuz çocuğunuzun hastalık seyrine ve fizik muayene bulgularına göre zatürre tanısını koyabilir. Her zaman olmasa da gerekli olduğunda bazı laboratuar testleri ile de tanıyı destekler.  Akciğer grafisi, kan sayımı, kültür testleri vb. Ayrıca nabız oksimetre ile kandaki oksijen seviyesi ölçümü tanıda yardımcı olur.

  Çocuklarda Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

  Tanı koyulduktan sonra bakteriyel zatürre de hemen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Genellikle hafif zatürre için ayaktan 10 günlük antibiyotik tedavisi yeterlidir. Ama gerekli durumlarda tedavi yatarak uygulanmalıdır. Viral bir zatüre varsa özellikle influenza olduğu saptanan olgularda antiviral tedavi başlanması gerekir.

  Zatürre nedeniyle tedavi alan çocuğunuz için evde neler yapabilirsiniz?

  Çocuğunuzun dinlenmeye ihityacı vardır. Eğer okula gidiyorsa evde kalmasını sağlayın. Yeterli sıvı alımını sağlamaya çalışın. Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa sık sık emzirin. Büyük çocuklarınızın bol sıvı almasını sağlayın. Yeterli beslenmesini sağlayın. Aslında çoğu çocuğun iştahı olmaz ve ilk günlerde beslenmesi yeterli değildir.  Ama yeterli sıvı alıyorsa endişe etmeyin.

  Ateşi olursa ateş düşürücüleri çocuğunuzun yaşına ve ateşin düzeyine göre doktorunuzun önerisi ile kullanın. Antibiyotik tedavisini doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Tedaviyi mutlaka tamamlayın. Çocuğunuz biraz toparlayınca tedaviyi kesmeyin. Yatarken başının yukarda olması nefes almayı kolaylaştırır. Başı yukarda olacak şekilde yatırın.

  Öksürük kesici ilaçları kullanmayın. Ancak doktorunuzun önerdiği öksürüğü rahatlatan ilaçları tercih edin. Ortamı nemli ve serin tutun. Kuru ve sıcak ortam balgamın yapışmasına neden olur. Çocuğunuzun yanında sigara içemeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

  Zatürre Ne Zaman Hastanede Yatarak Tedavi Edilir?

  Bebeklerde Zatürreden Korunmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

  Bebeğinizi anne sütü ile besleyin. Anne sütü alan bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülür. Zatürre de anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülüyor. Aşılama çok önemlidir. Çocuğunuzun zatürre aşısı ve karma aşılarını yaptırın. Bu aşılar çocukları pnömokok, boğmaca ve hemoflius enfeksiyonlarından korur. Ayrıca 6 ayın üstünde her yıl yapılan grip aşısı da yine viral zatürreden korur. Bu nedenle çocuğunuzun aşılarını mutlaka yaptırın.

  Hijyen kurallarına dikkat edin. Ellerinizi temiz tutun, ellerinizi sık sık sabunlu su ile yıkayın. Çocuğunuza el yıkamayı öğretin. Çocuğunuzun yanında sigara içmeyin. Pasif sigara dumanına maruz bırakmayın. Beslenmesine dikkat edin. Yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayın. A ve D vitamini eksikliğinin olmamasına dikkat edin.

  Kalabalık, havasız ve havası kirli yerlerde bulunmayın. Ortam ısısınsa uygun giyinmesini sağlayın.

  Yazı kaynağı : www.dryeldamumcu.com

  Zatürre (Pnömoni)

  Zatürre (Pnömoni)

  Tedavi Yöntemleri

  Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

  Solunum yetmezliği bulguları varsa tedavinin hastanede yapılması uygun görülebilir. Ancak hastanın genel durumu ve klinik bulguları uygunsa yakın aralıklarla kontrole çağırılmak üzere tedavisi evde yapılıp, takip edilebiliyor.

  Viruslerin neden olduğu zatürrelerde antibiyotik tedavisi genel olarak kullanılmaz. Böyle durumlarda hekiminiz size istirahat etmenizi ve bol sıvı tüketmenizi tavsiye eder ve uygun olması halinde şikayetlerinizi azaltacak kimi ilaçlar verebilir.

  Belirtileriniz şiddetliyse veya komplikasyon yaşama olasılığınızı artıran başka koşullarınız varsa, tedavinin hastanede devam etmesi gerekebilir. Bakterilerin neden olduğu zatürrede antibiyotik tedavisi uygulanır. Zatürre hastalığında istirahat çok önemlidir.  Hastalık iyileştikten sonra bir ay boyunca hafif halsizlik hissedebilirsiniz.

  Hastaların doktora gitmeyip kendi kendine antibiyotik kullanması ise hastalığı çok daha ağırlaştırır ve tehlikeyi artırır. Kesinlikle doktora gitmeden eş-dost önerisi ile ilaç kullanımından kaçınılması gerekir. Aşırı antibiyotik kullanımı ve uygun olmayan ilaçların seçilmesi, dirençli mikroorganizmaların gelişmesine ve dolayısıyla gerçek tedavinin başarısının azalmasına neden olabilir.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Bebeklerde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi! | Anneysen

  Bebeklerde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi! | Anneysen

  Pnömoni (zatürre) nedir?

  Geçmişte çok tehlikeli olsa da zatürre tedavisindeki ilerlemeler ve geliştirilen aşılar sayesinde bu hastalığı tedavi etmek artık daha kolay.

  Bebeklerde zatürre neden olur?

  Bebeklerde zatürre nedenlerini 3 gruba ayırabiliriz:

  Ayrıca bağışıklık sistemi ya da akciğerleri kistik fibrozis, kanser ya da astım gibi hastalıklar nedeniyle zayıflamış çocuklarda zatürre gelişme ihtimali daha yüksek. Herhangi bir sebepten akciğerlerinde ya da solunum yollarında anormallik olan çocuklar da yüksek risk grubundalar.

  Bunu da öğren: Bebeklerde ve Çocuklarda Grip ile Soğuk Algınlığı (Nezle) Hakkında Her Şey

  Bebeklerde zatürre belirtileri nelerdir?

  Zatürre aynı zamanda solunum güçlüğüne yol açabildiği için daha özel belirtiler de gösterebilir. Bu nedenle pnömoni belirtilerinin tamamını bilmende fayda var:

  Neden olur, nasıl geçer: Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük

  Bebeklerde zatürre nasıl anlaşılır?

  Zatürre tanısı çeşitli belirti ve bulgularla koyulabilse de hastalık, akciğer röntgeniyle kesin olarak teşhis edilebilir.

  Bebeklerde zatürre tedavisi nasıl yapılır?

  Eğer zatürrenin kaynağı virüs ise;

  Tek tek inceledik: Bebekler İçin En İyi 13 Ateş Ölçer

  Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

  Genellikle zatürrenin bakteri ya da virüs kaynaklı olduğunu söylemek zor olduğu için çocuk doktorun antibiyotik verebilir. Çocuğu zatürre olan anneler antibiyotiği erken bırakmak eğiliminde olabiliyorlar. Ancak antibiyotiği tam ve önerilen dozda kullanman önemli. Çünkü çocuğun her ne kadar kendini iyi hissetse de bakterilerden bazıları kalabilir ve zatürre tedavisi tam olarak yapılmazsa enfeksiyon geri dönebilir.

  Zatürre tedavisine rağmen enfeksiyon kötüleşiyorsa dikkat!

  Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

  Bebeklerde zatürre tedavisi kaç gün sürer?

  Virüs kaynaklı zatürre genellikle 1 haftada iyileşir. Öksürüğün geçmesi birkaç haftayı bulabilir. Ancak bu durum çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir tabii ki.

  Eğer çocuğun oksijen düzeyi düşükse, solunum sıkıntısı yaşıyorsa ve beslenme güçlüğü yaşıyorsa tedavinin hastanede doktorun gözetimi altında devam etmesi gerekir.

  Bebeklerde zatürre tekrarlar mı?

  Evet, zatürre tekrarlayabilir. Bir çocuğun yılda 2’den fazla zatürre olma durumu tekrarlayan zatürre olarak adlandırılır.

  Eğer 4 hafta geçmiş olmasına rağmen hastalık geçmediyse persistan (iyileşmeyen) zatürre söz konusudur. Çocuğunun neden tekrarlayan zatürreler geçirdiğinin bulunabilmesi için birtakım tetkiklerden geçmesi gerekir.

  Zatürre bebeğe bulaşır mı?

  Özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarının erken dönemlerinde sıklıkla görülen zatürre bulaşıcıdır. Zatürre olan kişiyle yakın temasta bulunmak; aynı tabağı, çatalı ve kaşığı kullanmak hastalığın bulaşmasına yol açar.

  Bağışıklık sistemi zayıflamış, iyi beslenmeyen ve alerjik yapısı olan çocuklara zatürre bulaşma ihtimali daha yüksektir. 0-1 yaş arasındaki bebekler en riskli grupta yer alırlar. Bağışıklık sistemi tamamlanmamış 1-5 yaş arasındaki çocuklarsa en riskli ikinci gruptur.

  Bebeklerde zatürre bitkisel tedavi ile geçer mi?

  Zatürre olan çocuğun bakımı vücudu dinçleştirmeye yönelik şekilde yapılır. Hastalığın daha ağır seyrettiği çocuklarda oksijen yüklemesi gibi hastanede tedaviye yönelik uygulamalara gidilmesi gerekse de daha hafif geçirenlerde beslenmeye önem verilmesi yeterli gelir.

  Direkt olarak bitkisel tedaviden bahsedemesek de zatürreye iyi gelen birtakım bitki ve gıdalar söz konusu.

  Bebeklerde zatürreye ne iyi gelir?

  Fesleğen, zencefil, zerdeçal, havuç suyu ve sarımsak gibi gıdalar zatürreye iyi gelen yiyecekler arasında. Zatürre olan çocuğun beslenmesinde özellikle bol bol sebze sularına yer vermek gerekir. . Hem leziz hem faydalı: Hilal Mocan'dan Çocuğunun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme Önerileri

  Bebeklerde zatürre aşısı ne zaman yapılır?

  Çocuğun, bakteriyal bir zatürre nedeni olan pnömokok enfeksiyonlarına karşı aşı olabilir. Amerikan Pediyatri Akademisi 2 yaşından küçük çocukların hepsinin zatürre aşısı olmasını öneriyor. Bu aşı, konjuge pnömokok aşısı veya PVC serisi olarak adlandırılıyor.

  Ay ay bebek aşı takvimi hazırladık: Bebeğinin Olması Gereken Aşılar Nelerdir?

  Bebeklerde zatürreyi önlemek için neler yapmalı?

  Bu da ilgini çekebilir: Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap