Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebeklerde viral enfeksiyon

  1 ziyaretçi

  bebeklerde viral enfeksiyon bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeklerde viral enfeksiyon nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir? Bebekte viral enfeksiyon ne zaman geçer

  Bebeklerde viral enfeksiyon nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir? Bebekte viral enfeksiyon ne zaman geçer

  Viral enfeksiyonlar içerisinde günümüzde pek çok farklı sorun bulunur. Özellikle dış kaynaklı meydana gelen bu problemler, bebeğin kısa süre içerisinde hasta olmasına neden verir. Böyle durumlara karşı mutlaka dikkatli olmak ve birlikler üzerinden destek almak en önemli husustur.

  Bebeklerde Viral Enfeksiyon Nedir?

  Genel çerçevede virüslerin sebep olduğu rahatsızlıkların bütünü bebeklerde viral enfeksiyon olarak ifade edilir. Bunlar içerisinde dış yapı kaynaklı pek çok farklı rahatsızlık olduğunu ifade etmek mümkün. Örneğin soluk algınlığı, kızamıkçık, kızamık, hepatit, siğil, uçuk, üst ve alt solunum yolları enfeksiyonu gibi daha pek çok farklı problemden bahsetmek mümkün. Özellikle bu rahatsızlıklar kendine özgü bazı farklı belirtiler ortaya çıkarır. Bu belirtilere bağlı olarak bazı viral enfeksiyonlar çok hızlı bir şekilde atlatılır. Ancak bazı viral enfeksiyonlar ise bebekler üzerinden daha uzun süreli bir tedavi ihtiyacı duyar. Önemli olan zamanında belirtileri tespit etmek ve bu belirtiler dahilinde uzman bir doktora gitmektir.

  Bebeklerde Viral Enfeksiyon Neden Olur?

  Birçok farklı sebepten dolayı günümüzde bebeklerde Viral enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. Özellikle havadaki ani ısı değişimi ile beraber bebeğin bu konuda ciddi anlamda etkileyebileceğini söylemek mümkün. Çünkü mevsimsel özelliklerin kaybolması ile beraber viral enfeksiyonların ortaya çıktığını ifade etmek gerekir. Çünkü virüsler ısı değişimlerine dayanıklı oldukları için bu geçişleri esnasında insanlara ciddi anlamda tesir eder. Böylece çok hızlı yayılır ve bebeklerde viral enfeksiyonu ortaya çıkar. En önemlisi kapalı ve yeterince havalandırılmayan alanlar viral enfeksiyon noktasında önemli bir problem teşkil eder.

  Bebeklerde Viral Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

  Bebeklerde meydana gelebilecek olan birçok farklı belirti ile beraber viral enfeksiyon olup olmadığı tahmin edilebilir. Özellikle anne ve babalar ele almış oldukları bu belirtiler ile beraber mutlaka uzman bir doktora gitmelidir.

  - Huzursuzluk

  - Hafif Ateş

  - Burun tıkanıklığı

  - Uyku sorunları

  - Bazı durumlarda kusma

  - İshal

  - Ateş

  Genel olarak yukarıdaki belirtiler viral enfeksiyon söz konusu olduğu zaman ortaya çıkar. Özellikle bu belirtiler içerisinden birden fazlasını aynı anda çıkması ile birlikte durumu ciddiye almak önemli bir yer taşır. Böylece hızlı şekilde ve erken zamanda teşhis ile birlikte uzman doktor kontrolünde gerekli tedavi yöntemleri ele alınır.

  Bebekte Viral Enfeksiyon Ne Zaman Geçer?

  Bebekler üzerinden meydana gelebilecek olası viral enfeksiyonlar farklılık gösterir. Özellikle Bunlar içerisinde kızamık, soğuk algınlığı, kızamıkçık ya da solunum yolları enfeksiyonu gibi pek çok durum söz konusudur. Genel çerçevede virüs kaynaklı olarak öne çıkan Viral enfeksiyon bebeklerde farklı süreler içerisinde geçer. Genel olarak ise soğuk algınlığı üzerinden meydana gelen viral enfeksiyonlar bir hafta içerisinde geçer. Fakat Viral enfeksiyon çeşidine bağlı olarak bu durum 2 haftaya kadar çıkabilmektedir. Genel çerçevede bunu yüzdeye vurmak gerektiği zaman, bebeklerde kadarı 2 hafta sonra bu hastalıklardan kurtulur.

  Bebeklerde Viral Enfeksiyon İçin Ne Yapılmalı?

  Bireysel olarak herhangi bir müdahale gerçekleştirmeden, Bebeklerde viral enfeksiyon için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bunu gerçekleştirmek için ise yukarıda verilen farklı viral enfeksiyon belirtilerini doğru şekilde takip etmek önemlidir. Böylece rahatsızlığa bağlı olarak farklı durumlar üzerinden teşhis ile birlikte tedavi yöntemleri ele alınır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları

  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları

  Enfeksiyon hastalıkları, tıp literatüründe parazitlerin ya da mikropların insanların vücutlarına girmesiyle oluşan hastalıkların genel adına verilen isim olmakla birlikte bu tür hastalıklar farklı isimlerle de kullanılabilmektedir. Enfeksiyon hastalıkları çocuklarda da görülebilmektedir.

  Çocuk enfeksiyon hastalıkları nedir?

  Çocuk yani pediatrik enfeksiyon hastalıkları çocukluk çağının döküntülü hastalıklarına, ateşli ve bulaşıcı hastalıklara, hastane enfeksiyonlarına, konjenital enfeksiyonlara, enfeksiyöz hepatitlere, çeşitli nedenlerle aldıkları tedaviye bağlı veya doğuştan bağışıklık sistemi baskılanmış çocuklarda gelişen enfeksiyonlara ve kazanılmış immün yetmezlik virüsü (HIV virüsü) taşıyan veya hastalığı gelişen çocuk ve adölesanlara, uzamış ateşe, verem ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına, viral enfeksiyonlara, santral sinir sistemi enfeksiyonlarına yönelik modern tıp kapsamında yaklaşımda bulunulan bir alandır.

  Memorial Sağlık Grubu Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümleri çocuk ve adölesanlara yönelik modern tıp kapsamında, kısa sürede doğru teşhis anlayışıyla hizmet vermektedir.

  Viral enfeksiyon

  Soğuk algınlığı, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, siğil, uçuk, hepatit, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, çocuk felci, HIV, HPV, kuduz viral enfeksiyonlar arasındadır. Bazı çocuklar bu enfeksiyonları hızlı atlatır bazılarının tedavi süreci oldukça uzun sürer. Viral enfeksiyonların tedavileri antibiyotikle yapılmaz.

  Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları

  Çocuklarda en sık görülen sorulardan biri de alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Mevsim geçişlerinde görülen üst solunum yolu enfeksiyonları bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte vücut direncinin düşmesi sonucu görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonu genellikle hafif ateş, öksürük, yorgunluk, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle görülür. Alt solunum yolu enfeksiyonları akut bronşit, kronik bronşit, koah, zatürre ve verem olarak görülmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu yeterli düzeyde tedavi edilmezse alt solunum yolu enfeksiyonu halinde görülebilir bu da tedavi sürecini uzatır.

  Ateşli Çocuk Polikliniği

  Çocuklarda ateş birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu nedenlerin başında enfeksiyonlar gelmektedir. Daha az sıklıkla görülse de; ilaç kullanımı, romatizmal hastalıklar ve kanserler de çocuklarda yüksek ateşe neden olabilmektedir. Memorial Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde yüksek ateş şikayeti ile gelen çocuklarda ateşin nedenleri saptanarak tanı ve tedavi süreçleri sağlanmaktadır. Bölümde; yüksek ateş şikayeti ile başvuran ve ilk değerlendirmede ateş odağı saptanamayan çocuklar, çok sık ateşli hastalık geçiren çocuklar, uzun süreli ateşi (5 günden uzun) olan çocuklar ve periyodik ateş atakları olan çocukların takibi yapılmaktadır.

  Çocuklarda Ateş Neden Önemli?

  İki yaş altındaki çocuklar yılda ortalama 9 kez ateşli hastalık geçirebilirler. Bu ateşli atakların büyük çoğunluğu viral üst-solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişse de bazı durumlarda çocuklarda ateşin neden ciddi enfeksiyonlara bağlı olabilir:   

  Yüksek ateş tedavisi

  Ateşli çocuğun değerlendirilmesinde ilk adım klinik değerlendirmedir. Öncelikle birinci ağızdan çocukta var olan ateşin ne zaman başladığı, maksimum kaç dereceye çıktığı, ateş düşürücülere cevap verip vermediği, kaç gündür devam ettiği, ateş ile birlikte eşlik eden şikayetlerin neler olduğu öğrenilir ve çocuk muayene edilir. Bu ilk klinik izlemler ve değerlendirme ile ateş odağı saptanmaya çalışılır. Bazı durumlarda ilk değerlendirmede çocukta ateş odağı saptanamaz bu hallerde ciddi enfeksiyonların var olup olmadığının anlaşılması için bazı tetkikler yapılabilir.

  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde Değerlendirilen Hastalıklar ve Durumlar

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Çocuklarda viral enfeksiyonlar 'mevsimsel' etkiyle arttı

  Çocuklarda viral enfeksiyonlar 'mevsimsel' etkiyle arttı

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap