Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebeklerde sivrisinek ısırığına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  bebeklerde sivrisinek ısırığına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeklerde Sivrisinek Isırığı: Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer

  Bebeklerde Sivrisinek Isırığı: Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer

  Böcek ısırıkları, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, bebeklerde ve çocuklarda da kaşıntılı ve acı verici olabilir. Özellikle sivrisinek ısırıkları, çoğu ciddi bir durum yaratmasa da ağrıya sebep olabilir. Bu ısırıklar bazen birkaç saat bazen de birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşip geçebilir. Ancak enfekteye neden olup, alerjik reaksiyonlara da dönüşebilir. Peki bebeklerde sivrisinek ısırığı nasıl geçer ve ne iyi gelir? Bu soruların cevaplarını öğrenebilmek için, gelin önce bu problemin nedenlerine ve belirtilerine bakalım.

  Sivrisinek Isırıklarının Nedenleri

  Bebeğinizin ya da küçük çocuğunuzun, sivrisinek ısırıklarına maruz kalmasının nedenleri;

  Bebeklerde Sivrisinek Isırığının Belirtileri

  Çocuğunuzun bir sivrisinek tarafından ısırıldığına dair, cildinde oluşabilecek semptomlar şunlardır:

  Bebeğinizin cildindeki bu kızarıklık ve şişlikler, kaşıntı yapabilir ve onu rahatsız edebilir. Bununla beraber sivrisinek ısırıkları sebebiyle, ciltte oluşan yumruların, şiddetli derecede kaşınması onlara zarar verip yara yapabilir. Oluşan yaraların çevresindeki diğer mikroplar yara içine girebilir ve nadir olmakla birlikte, bakteriyel deri enfeksiyonlarına sebep olabilir. 

  Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

  Bebeklerde sivrisinek ısırığı, çok ciddi problemlere yol açmaz. Ancak nadir durumlarda tıbbi yardım yapılması gerebilir. Bunun için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Sıtma ve dang humması (kırık kemik humması) gibi hastalıklar, sivrisinek sebebiyle görülebilen ve reçeteli ilaçlarla tedavisi yapılabilen durumlardır. Bunların haricinde, sivrisinek ısırığından dolayı, bebeğinizde alerjik problemlere de rastlanabilir. Bu alerjik reaksiyonlar da ise doktorunuz tarafından, oluşabilecek kaşıntıları hafifletecek ve alerjiyi geçirebilecek antistaminikler yazılabilir. 

  Bebeklerde Sivrisinek Isırığını Önlemenin Yolları

  Bebeklerde Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

  Bebeklerde sivrisinek ısırığına karşı, evde doğal çözümler üretilebilir. Bu çözümler için gerekli ürünler ise, çoğu ebeveynin evinde olan malzemelerdir. İşte bu malzemeler şunlardır:

  Sarımsak: Isırıklar sebebiyle oluşan kaşıntı ve şişlikler için doğal bir yatıştırıcıdır. Sarımsağın kokusu hem sivrisinekleri bebeğinizden uzak tutar hem de şişliklerin iyileşmesine yardımcı olur. Bu bitkiden bir diş ezerek, ısırılan bölgenin üzerine sürülebilir ve birkaç dakika bekletip sonrasında hafif nemli bir bezle bölgeyi temizleyebilirsiniz.

  Limon: İkiye böldüğünüz limonu, ısırılan yere nazikçe sürerek biraz bekletin ve yine nemli bir bezle temizleyin. Limonun, antienflamatuar ve anestezik özelliği, bebeğinizin cildine iyi gelecektir.

  Buz: Isırılan bölgenin iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olan etkili bir tedavi yöntemidir. Temiz ve yumuşak bir beze koyduğunu birkaç buz küpünü, bebeğinizin cildine nazikçe sürün. Ancak cilt yüzeyinde fazla tutmamaya özen gösterin. Çünkü bebeklerin vücut derileri hassas yapıda olduğu için, onların cilt yüzeyinde tahrişe neden olabilir.

  Aloe Vera: Bu bitkinin jeli, cildin etkilenen yerine sürüldüğünde, bebeğinizde oluşan kaşıntı ve şişlikleri azaltır. Antiseptik ve yatıştırıcı özelliğiyle sivrisinek ısırıklarının iyileşmesinde doğal bir yardımcıdır.

  Tuz: Böcek ısırıklarına karşı etkili ve rahatlatıcı bir antienflamatuardır. Çocuğunuzun cildindeki ısırılan bölgeye, deniz tuzuyla ve sonrasında da duru suyla nazikçe temizlemek, oldukça faydalı bir çözüm olacaktır.

  Kabartma Tozu: Bebeklerde sivrisinek ısırığı probleminde, oluşan kaşıntıları azaltmaya yardımcı olur. Bir bardak suda eritilen 1 çay kaşığı karbonat, temiz küçük bir havlu yardımıyla cilde uygulanır ve birkaç dakika bekletilir. 

  Bal: Cildin ısırılan yerine sürülen bal, anti bakteriyel özelliği sayesinde, cildi yatıştırarak, iltihabın oluşmasını da önler.

  Vanilya Özü: Sivrisinek ısırıklarında, ısırılan bölgeye uygulandığında yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

  Bebeklerde sivrisinek ısırığı probleminde, güvenli olan anti bakteriyel sabunlar da önerilebilir. Çocuğunuzun cildini bu sabunla temizledikten sonra ise katkı maddesi bulunmayan saf kalamin losyonu da sürebilirsiniz. Bebekler için üretilmiş olanından kullanılması, kaşıntının hafiflemesine yardımcı olarak, bebeğinizi rahatlatacaktır.

  Hangi Durumlarda Bebeğinizi Doktora Götürmelisiniz?

  Bebeklerde sivrisinek ısırığı probleminde, tedaviden çok bunu önlemeye yönelik çözümler daha önemlidir. Bu yüzden, basit ve doğal yöntemlerle, çocuğunuzu bu durumdan koruyabilirsiniz. Böylelikle, bebeğinizde, tıbbi tedavi gerektirebilecek sağlık sorunları da yaşanmayacaktır. 

  Aşağıdaki yazımız dikkatinizi çekebilir:

  Yaz Aylarında Bebek Bakımı ile İlgili 11 Öneri: https://www.bebek.com/yaz-aylarinda-bebek-bakimi-ile-ilgili-11-oneri/

  Yazı kaynağı : www.bebek.com

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

  Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler, küçük ve kısa ömürlü canlı türleri olmalarına rağmen, kaşıntılı ısırıklarından, taşıyabilecekleri hastalıklara kadar, küçük ya da büyük birçok sıkıntıya yol açabilir. 

  Sivrisinek Isırığı 

  Birçok insan sivrisinekler tarafından her yıl ısırılır ancak sivrisinek ısırıkları her insanı farklı derecede etkiler. Sivrisinekler ısırdıklarında, konak canlılardan bir yandan kan alırken bir yandan da salivalarının (tükürüklerinin) bir kısmını konak canlıya enjekte eder. Sivrisinek salivasında antikoagülan ve yabancı proteinler bulunur. Bu yabancı proteinler, vücudun bağışıklık sistemini tetikler. Bunun sonucunda vücudun bağışıklık sistemi, beyaz kan hücrelerinin etkilenen bölgeye ulaşmasına yardımcı bir bileşen olan histamin salgılar. Histamin, vücudun yabancı maddelere karşı savaşması için gerekli olmasına rağmen, kaşıntı, iltihaplanma ve şişmeye neden olan bir maddedir. 

  Hem erkek hem de dişi sivrisinekler, bitki nektarları ve su ile beslenir fakat dişi sivrisinekler üremek için diyetlerinde kana ihtiyaç duyar. Bu nedenle sadece dişi sivrisinekler insanları ısırmaktadır. Sivrisinek ısırıkları çok nadir olarak ciddi alerjik yanıtlar oluşturur. Çok nadir gözüken bu alerjik reaksiyonlarda, nefes alma güçlüğü, bütün vücutta gözlenen kızarıklıklar, boğazın kapanmaya başlama hissi gibi belirtiler gözleniyorsa, en kısa sürede acil servise başvurulmalıdır. Sivrisinek ısırıldıktan sonra yüksek ateş, lezyonlar, eklemlerde şişlik gibi belirtilerin görülmesi, alerji nedeniyle değil sivrisineklerin taşıyabileceği hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Böyle bir durumda da, vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna danışmak önemlidir.

  Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?

  Sivrisinek ısırıkları 1-2 gün içerisinde geçme eğilimindedir. Bağışıklık sistemi daha zayıf olanlarda ve çocuklarda, kızarıklık ve şişlik daha uzun süre kalabilir. Sivrisinek kaşıntılarında, eczanelerde satılan ve cilt yüzeyine uygulanan topikal anti-histaminik kremler, kaşıntı önleyici merhemler sürülebilir. Kaşıntıyı ve enflamasyonu azaltmak amacıyla sivrisinek ısırılan yere buz da uygulanabilir. Sivrisinek ısırıklarında, ısırılan yeri kaşımak, hem kızarıklığın hem de kaşıntının daha da artmasına neden olacaktır. Bunun nedeni kaşımanın ciltte oluşan enflamasyonu artırmasıdır. Ayrıca çok kaşıma sonucunda cilt üzerinde tahriş olup kanama gerçekleşebilir. Bu durum da enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle, özellikle sivrisinek bir çocuğu ısırdıysa, tırnaklarının kesik olduğundan emin olmak ve kaşımaması için tembihlemek gerekmektedir. 

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

  Sivrisinek ısırıldığında yapacağınız ilk iş, sivrisinek ısırığını su ve sabunla yıkmaktır. Sivrisinek ısırığında eczanelerden alınan ilaçların yanı sıra, evde bulunan malzemelerden doğal çözümler üretilebilirsiniz. 

  Alkol 

  Özellikle izopropil ya da etanol türü alkoller, buharlaşırken yarattığı serinletici etki sayesinde sivrisinek kaşıntısını geçirir. Alkol aynı zamanda dezenfektan işlevi görmektedir. Evde bulundurduğunuz lavanta kolonyası hem içerdiği etanol ile sivrisinek kaşıntısını alacak hem de lavanta kokusu ile sivrisineklerin en azından koku uçana kadar yaklaşmasını engelleyecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur, alkolun fazla sürülmesinin cildi tahriş edebileceğidir. 

  Çay poşetleri

  Siyah ve yeşil çay poşetleri şişmeyi geçirmek için kullanılabilir. Çay içtikten sonra kullandığınız poşetleri bir naylona sarıp buzdolabında saklarsanız, soğutucu etkiden de yararlanabilirsiniz. 

  Aloe vera

  Aloe veranın anti-enflamatuvar etkisi yüzünden kullanım alanı çok geniştir. Evinizde bulundurduğunuz aloe vera bitkisinin yaprağının içerisinde bulunan jeli, ısırılan yerin üzerine sürebilirsiniz. 

  Seyreltilmiş, kıyılmış sarımsak

  Sarımsağın yara iyileştirici ve antiviral özelliği uzun süredir bilinmektedir. Fakat sarımsak cilde doğrudan uygulandığında, cildi irrite edip daha fazla enflamasyona yol açabilir. Bu nedenle kıyılmış sarımsağı hindistan cevizi yağı gibi hafif bir yağ ile seyreltip ısırılan yere uygulayabilirsiniz. 

  Yulaf Ezmesi

  Yulaf ezmesi, böcek ısırıklarını, alerjik reaksiyonları, su çiçeği ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir. İnce yulaf ezmesine biraz su ekleyip maske haline gelen karışımı etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra ılık suyla yıkadıktan sonra bir kremle nemlendirebilirsiniz. Bu karışıma antibakteriyel etkisi nedeniyle bal da eklenebilir. Bal daha fazla sivrisinek çekebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. 

  Fesleğen

  Cildi fesleğen ile ovmak sivrisinek ısırığına karşı yapılabilecek başka bir doğal uygulamadır. Fesleğen kaşıntılı cildi rahatlatabilecek kimyasal bileşiklere sahiptir. Fesleğen yağını losyon olarak uygulayabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Kendi karışımınızı yapmak için, 2 bardak su ve yaklaşık 15 gram kuru fesleğen yaprağı kaynatın. Karışım soğuduktan sonra, karışıma batırdığınız pamuğu etkilenen bölgeye sürün. Daha acil bir tedavi için taze fesleğen yaprağı doğrayın ve cildinize sürün. 

  Bu Ürünleri Kullanırken Çok Dikkat Edin!

  Birçok yerde sivrisinek ısırığına diş macunu, karbonat, elma sirkesi ve limon suyunun iyi geldiği belirtilmektedir. Fakat bu ürünler özellikle hassas ciltleri çok çabuk kurutabilir, hatta cilt kızarıklığını artırabilir. Bu nedenle bu ürünleri kullanırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 

  Sivrisinekten nasıl korunulur?

  Sivrisinekler noktürnal (gececil) hayvanlardır. Akşam saatlerinde aktifleşmeye başlayıp gece beslenmeyi tercih ederler. Bu sebeple alınacak önlemler özellikle akşam saatlerinde artırılmalıdır. Sivrisinek ısırığından korunma yöntemlerini 4 farklı şekilde sınıflandırabiliriz:

  Sivrisinekler ısıya, ışığa, laktik asit, ter ve vücut kokusuna, karbondioksite daha çok gelir. Ayrıca alkol alımının daha yüksek oranda ısırılma ile ilişkisi gösterilmiştir. Bu nedenle piknik vb. yerlerde alkol alımı kısıtlanarak önlem alınabilir. 

  Ayrıca yaşanılan çevreye dair birtakım önlemler alarak da sivrisineklerin yaşam alanı kısıtlanabilir. Sivrisinekler durgun sularda ve yeşil alanlarda daha çok bulunur. Bu nedenle evinizin etrafında, çocuk havuzu vs. gibi boşaltılabilecek su birikintilerini temizlemek gerekir. Uzun otların temizlenmesi ve çimlerin biçilmesi de aynı şekilde burada barınan sivrisineklerin sayısında azalma sağlayacaktır. 

  Sağlıklı günler dileriz... 

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Sivrisinek Isırığına (Kaşıntısına) Ne İyi Gelir & Nasıl Geçer?

  Bebeklerde Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? | Anneysen

  Bebeklerde Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? | Anneysen

  Bebeklerde sinek ve sivrisinek ısırığı arasındaki farklar

  Öncelikle sinek ve sivrisinek ısırığını ayırt edebilmen için aşağıdaki tabloda aralarındaki farklılıkları verdik, bunları öğrenmende fayda var.

  Bebeklerde sivrisinek ısırığı nasıl geçer?

  Bahar ve yaz aylarında sıkça yaşanan sivrisinek ısırığının büyük bir bölümü kendi kendine iyileşse de sinek ısırığı kaşıntısı uzun süre devam edebilir.

  Böyle uzun soluklu kaşıntılı durumlarda bebeğine krem ya da ilaç tedavisi uygulayabilirsin. Ancak ilacı, doktorunun önerisine uyarak kullanmalısın.

  Dikkat dikkat: Bebeğini Güneş Işınlarından Korumak için Yapman Gereken 5 Şey!

  Bebeklerde sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

  Bebeklerde sivrisinek ısırığının üzerine genellikle bir şey sürmek gerekmez. Sinek ısırıklarının büyük bir bölümü kendi kendilerine yok olurlar. Ancak ısırık kaynaklı kaşıntı söz konusuysa bebeğini farklı yöntemlerle rahatlatabilirsin.

  Peki, bebeklerde sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?

  Bebeklerde sinek ısırığı nasıl geçer sorusuna daha bitkisel bir çözüm arıyorsan, bebeklere sinek kovucu bileklik ya da sprey gibi ürünlerden faydalanmak istemeyebilir, sivrisinek ısırıkları için doğal çözüm arayışlarına girebilirsin. Aşağıda sana evde hazırlayabileceğin bir tarif yazdık. Yeter ki bebeğinin pamuk teni zarar görmesin!

  Kendin yap: Bebekler için doğal sinek kovucu

  Tarif, bitkisel ve doğal içerikli ürünlerle ilgili karışımlarıyla bilinen İç Mimar Yıldız Kurt’a aittir.

  Bebekler için sinek kovucu kullanımı nasıl olmalı?

  Bebekler için sinek kovucular genellikle reçetesiz olarak satılır ancak küçük çocuklarda ve bebeklerde kullanımına dikkat etmek gerek. Sinek kovucu ilaçların çoğu, DEET içerdikleri için 2 aylığın altındaki bebeklerde kullanılması pek önerilmez.

  DEET içeren sinek kovucuları daha büyük çocuklarda ise günde 1 kereden fazla kullanmamak en iyisi. Ayrıca sinek kovucu sprey gibi birtakım ürünleri uygularken bebeğinin ellerine ve ayaklarına sürmemelisin. Çünkü bebekler el ve ayaklarını sıklıkla ağızlarına götürürler.

  DEET içeriği genellikle %10-30 arasında değişiklik gösterir. %30’luk konsantrasyon en yüksek etkiyi gösterir ancak bu, aynı zamanda çocuklar için önerilen en yüksek oran. Bu nedenle miniğin dışarıda vakit geçireceği zaman en düşük oranı seçmen iyi olur.

  DEET ve güneş kremi içeren kombine ürünlerden de uzak dur. Bebeklerde sinek kovucuyu tek başına kullanmalısın. Gün sonunda da DEET’yi su ve sabunla yıkamayı unutma.

  Bak burada ne var: Piyasadaki En İyi 11 Bebek Güneş Kremi

  Bebeklerde sinek ısırığı ateş yapar mı?

  Bebeklerde sinek ısırığı normal şartlarda ateş yapmaz. Isırığın olduğu yerde yanma hissi, kızarıklık, kaşıntı ve şişlik görülür.

  Dolayısıyla bebeklerde sivrisinek ısırığı şişmesi seni korkutmasın. Ancak sinek ısırığından sonra görülen yüksek ateş, bulaşıcı ve ciddi bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir, dolayısıyla en kısa sürede doktorunla iletişime geçmelisin.

  Detaylarıyla anlattık: 10 Maddede Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Hakkında Aklına Takılan Tüm Sorular

  Bebeklerde sivrisinek ısırığı önemli bir sağlık sorununa neden olur mu?

  Türkiye’de sivrisinek ısırması önemli bir sağlık problemine yol açmaz. Ancak Afrika ve birtakım Asya ülkelerinde sinekler sıtma taşıyabiliyorlar. Bu nedenle bebeğinle birlikte farklı ülkelere seyahat ederken bölgenin koşullarına dair bilgi edinmeli ve gerekli önlemleri almalısın.

  Biri seyahat mi dedi: Yaz Aylarında Bebeğinle Tatile Çıkarken Yanına Alman Gereken 12 Eşya!

  Çok nadir de olsa bebeklerde sivrisinek ısırığı, aşırı hassas olan miniklerde alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu tarz alerjik reaksiyonlarla genellikle arı ve böcek sokmasında karşılaşılır. En tehlikeli olansa anafilaksi denilen reaksiyondur. Ancak bu durum sivrisinek ısırığında çok nadir görülür.

  Bebeklerde sivrisinek ısırığı bazı durumlarda ciddi hastalıklara yol açabilir. Bunlar;

  Bebeklerde sivrisinek alerjisi nasıl anlaşılır?

  Bebeklerde sivrisinek alerjisi yaygın olarak görülen alerji çeşitlerinden değil. Bebeklerde ya da çocuklarda genellikle sık rastlanan tür, arı ya da böcek alerjileri.

  5 yaşın altındaki çocuklarda sinek ısırığına karşı hassasiyet daha fazla olduğu için vücut daha fazla reaksiyon gösterir. Özellikle göz kapağı gibi hassas bölgelerde görülen sinek ısırıkları daha fazla şişebilir. 5 yaşından sonra ise sinek ve böcek ısırığına karşı bu hassasiyet azalır.

  Sivrisinek alerjisinde görülen semptomlar;

  Çeşitleri, nedenleri ve tedavisiyle: Çobebeklerde sivrisinek alerjisicuklarda ve Bebeklerde Alerji

  Bebeklerde sinek ısırığı izi nasıl geçer?

  Bebeklerde sivrisinek ısırığı kaşınmadığı ve tahriş edilmediği sürece iz yapmaz ve kendiliğinden geçer. Bu yüzden yapman gereken şey leke oluşmadan önce kaşıntıyı durdurmak.

  Hangi durumlarda doktora gitmelisin?

  Bebeklerde sinek ısırığı ses kısıklığı, boğazda şişme ve nefes almada zorluğa neden oluyorsa bu, anafilaksiye işaret eder. Bu durum da hayati risk barındırdığı için acilen doktorunla iletişime geçmeyi ihmal etmemelisin.

  Bebeğini sinek ısırığından nasıl koruyabilirsin?

  Bu da ilgini çekebilir: 5 Maddede Bebek ve Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap