Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi nasıl yapılır? - YouTube

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer? Başlıca Belirtileri Nelerdir?

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer? Başlıca Belirtileri Nelerdir?

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu üretrada oluşan idrarın atılma sürecinin zorlaşmasına neden olmaktadır. Bu enfeksiyonun başlıca nedenlerinden biri bağırsaklarda oluşan bakterilerdir. Bağırsakta oluşan bakteriler ile bebeklerde idrar yapmada sıkıntı ve ağır durumları gözlemlenmektedir.

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonun Başlıca Sebepleri Nelerdir?

  Bebeklerde sık sık rastlanan rahatsızlıklardan biri idrar yolu enfeksiyonudur. Yeni doğmuş bebeklerde ve belirli bir aya ulaşan bebeklerde görülen bu durum bağırsaklarda bakteri oluşumuna bağlı kendisini göstermektedir. Bezin düzenli aralıklar ile değiştirilmemesi bu durumun başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bebeğin altını temizleme sırasında ellerin mutlaka temiz ve dezenfekte edilmiş olması gerekmektedir. Tedavi edilemeyen idrar yolu enfeksiyonları, bebeklerde çeşitli böbrek rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

  Bebeklerde yaşanan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmesi gerekilen durumlardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonun nasıl geçeceği hakkında bilgi edinmek isteyen anne ve babalar için çeşitli maddeler sunulmaktadır. Pek çok farklı nedenden meydana gelen bu enfeksiyonu tedavi etmek için ilk olarak bebeğin bez değiştirme sıklığının arttırılması önerilmektedir. Aynı zamanda bebeğin altını değiştiren kişinin mutlaka ellerini dezenfekte etmesi gerekmektedir. Bezin her daim kuru ve temiz olması, bağırsaklarda oluşan bakterilerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonun Genel Belirtileri Nelerdir?

  Bebeklerde oluşan idrar yolu enfeksiyonun en genel sebepleri arasında bebeğin huzursuz olması, idrarını yaparken acı çekmesi, sancılanması, yüksek ateş gibi belirtiler görülmektedir. İdrar yollarında enfeksiyon olan bebekler idrarı yapma sırasında oldukça fazla acı çekmektedir. Bu nedenle sık sık ağlamalar meydana gelir. İdrarın koyu renkte olması ve kokusu da normalden farklı şekilde görülmektedir. Özellikle enfeksiyonun ilerlemesi durumunda kanlı idrar durumu gözlemlenmektedir. Bu gibi belirtiler gören ebeveynler acil olarak doktora başvurmalıdır.

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılır?

  Bebeğin enfeksiyon kapmaması için anne ve babaların bez değiştirme sıklığını arttırması gerekmektedir. Aynı zamanda bebekleri soğuktan korumakta enfeksiyon için en çok dikkat edilmesi gerekilen durumlardan biridir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi dışarıdan gelecek mikrop ve bakterilere karşı bebeği korumaktadır. Aynı zamanda bebeği banyo yaptırdıktan sonra sıkıca giydirmek, böbreklerin ve ayakların üşümesini de engelleyecektir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu hem anne hem de baba olarak bilmeniz erken teşhis ve tedavi için bebeğinize avantaj sağlayabilmektedir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu en sık 0 ile 3 yaş aralığında görülmektedir çünkü 0 ile 3 yaş aralığındaki bebekler henüz idrar kontrolünü sağlayamazlar. İdrar kontrolünü sağlayamayan bebekler için idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimali daha yüksek olarak bilinmektedir. Bebeklerde 0 ile 3 yaş aralığında idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında ortak olarak görülen bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler aşağıda şu şekilde listelenmiştir:

  Bebeğiniz kusabilir ve ishal olabilir.

  Huzursuzluk hissi yaşıyor olabilir.

  Karnında şişkinlik olabilir.

  Vücut ısısı yükselebilir veya düşebilir.

  İştahsız olabilir.

  Emerek zorlanabilir.

  Bebeğinizin bezini değiştirirken farklı bir koku olduğunu hissediyor olabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.unibaby.com.tr

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer? - Çocuk Haberleri

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer? - Çocuk Haberleri

  BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Özellikle 2 yaş altı bebeklerde hemen fark edilememektedir. 2 yaş üstü çocuklarda ise belirtiler daha belirgindir. Özellikle çocuklarda kalıcı hasar bırakabilme nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları oldukça tehlikelidir. Çocuğun yaşı ne kadar küçük ise enfeksiyon tekrarlama riski de o kadar fazladır.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekilde sayılmaktadır;

  TEDAVİ ve ÖNERİLER

  Çocuklara genital bölge temizliğinin öğretilmesi gerekir

  -Özellikle de yuva ve anaokulu çağındaki çocuklar birçok nedenle tuvalete gitmeye çekinir, idrarını tutar. Bu da idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar. Okul öncesi çocuklar idrarını yapmayı alışkanlık haline getirebilmesi için; okuldayken 4-5 saat aralıklarla tuvalete götürülmesi gerekir. Çünkü idrarın mesanede uzun süre kalması, orada hastalık yapan bakterilerin artmasına, koruyucu hücrelerin bozularak idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına yol açar.

  -Okul çağında bu sorun daha da artar. Çocuklara genital bölge temizliğinin öğretilmesi gerekir. Bu konuda şu hususlara dikkat edilmeli:

  Küçük çocukların bu temizliği yapması zordur. Özellikle de 2,5-5 yaşındaki yuva dönemi çocuklarının. Bu nedenle her akşam çocuklara ayakta mutlaka tam veya yarım bir duş aldırılması önemlidir. Çünkü bu çocuklarda genital bölgenin tam anlamıyla temizlenmesini sağlar.

  İdrar yolu enfeksiyonu oluşmasının en önemli nedeni, kaka yoluyla bulaşan bakterilerdir. Genital temizlik iyi yapılmadığı takdirde bu bakteriler idrar yolunda kolayca ilerler anlamlı sayıya ulaştıklarında idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkar. Bebeklik döneminde bakım anneye ait olduğundan genital bölge temizliği her zaman daha özenlidir.

  Çocuklar tuvalete girmeden önce ve girdikten sonra mutlaka ellerini yıkamalıdır.

  Günlük temizliğin tuvalet kağıdıyla önden arkaya doğru yapılması lazım. En ideali suyla yıkamaktır. Eğer ıslak mendille temizlik yapılacaksa, su bazlı olanların tercih edilmesinde yarar var. Çok sulu bırakılırsa da kurulanması gerekir. Bunların dışında sıkı giyinmemek, çamaşırın sentetik değil pamuklu olması önemlidir.

  TEDAVİ:

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde öncelikle yapılan işlem idrar kültür testidir. Test sonucunda bakteri üreme miktarına göre doktor tarafından uygun dozda antibiyotik ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi ortalama 10 gün sürmekle birlikte, ilaç kullanılmaya başlandıktan 4 – 5 günün sonra çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı iyileşme gösterir. İyileşme göstermesine rağmen ilaçların bırakılmaması, antibiyotiğe devam edilmesi gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap