Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebek rahme yerleşirken belirtileri

  1 ziyaretçi

  bebek rahme yerleşirken belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri

  Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri

  Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, ilk günlerden itibaren hamilelik elde ettiğinize dair işaretler aramanız normaldir. Ancak gerçek şu ki, ilk haftada döllenmiş yumurtanın belirtilerini fark etmeniz zordur. (Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri)

  Hamileliğin ilk belirtileri genellikle ikinci haftadan sonra ortaya çıksa da, embriyonun rahme yerleşmesinden birkaç gün sonra, bazı semptomları fark edebilirsiniz:

  Bu belirtilerden herhangi birinin sizde olmaması döllenmenin gerçekleşmediğini göstermez. Döllenmiş bir yumurtanın belirtileri bir kadından diğerine ve hatta aynı kadının bir hamileliğinden diğerine değişebilir. (Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri)

  Bebeğin Rahme Yerleşmesi ve Hamileliğin Doğrulanması

  Bazen yumurta döllense de gebelik sağlanamaz. Bu, embriyonun rahminizin iç duvarına kendisini yerleştirememesi nedeniyle olur. Bu durum rahminizin hazır olmaması gibi farklı nedenlere bağlı olabilir .

  Sabırsız olsanız da, hamilelik testi yapmadan önce iki hafta beklemenizi öneririz, çünkü daha önce hamilelik testi yapmak size yanlış veya kafa karıştırıcı bir teşhis verebilir. Hamilelik olup olmadığını belirlemede güvenilirliği yüksek olduğu için en yaygın kullanılan testlerden biri beta testidir. Beta HCG hormonu seviyelerinin, bir veya daha fazla embriyonun implante edilip edilmediğini ve hamileliğin normal gelişip gelişmediğini veya bir sorun olup olmadığını bilmenin mümkün olduğu kadar hassas bir şekilde kontrol edildiği bir kan testinden oluşur. (Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri)

  Bu bekleme günlerine beta bekleme denir. Bu an ile başa çıkmak için en yaygın öneriler, fiziksel olarak fazla çaba göstermemeniz, kendinizi strese sokmamaya çalışmanız, dengeli beslenmeniz ve yeterli dinlenmeye çalışmanız ve  sürece normal hayatınıza devam etmenizdir.

  Tüm bu belirtiler hamile olup olmadığınızı bilmenize yardımcı olabilir. Ancak, hamilelik testiyaptırmanın ve kadın doğum bölümü muayenesine gitmenin bunu doğrulamanın tek güvenilir yolu olduğunu unutmayın. (Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri)

  Bebeğin Rahme Yerleşmesinden 7 gün Sonra Yapılan Gebelik Testleri Ne Kadar Doğrudur?

  Yumurtlamanın üzerinden 7 gün geçti ve hamileliğin erken belirtilerinin bir kısmını veya tamamını fark ediyorsunuz. Peki hamilelik testi yaptırmanın zamanı geldi mi? Bu noktada bile doğru sonuç alınır mı?

  Çoğu evde hamilelik testi üreticisi, adetinizi beklediğiniz günde %99 doğru olduklarını iddia eder. Bununla birlikte, tüm kadınlar tipik 28 günlük döngüye sahip olmadığı için bu yaklaşık bir tarihtir. Ayrıca,hamile kalma şansınızın olduğu bir dönem vardır.  (Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri)

  Normal yumurtlama zamanından birkaç gün önce ve sonra hamile kalabilirsiniz. Bunun nedeni, spermin seks yaptıktan sonra bir kadının vücudunda beş güne kadar yaşayabilmesidir. Bu nedenle, hamileliğin ne kadar erken tespit edilebileceğine dair gerçekten geçerli bir cevap yoktur. Çok fazla farklı değişken vardır. (Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri)

  Düzenli cinsel ilşki yaşıyorsanız, doğum kontrolü kullanmıyorsanız ve yumurtlamadan 7 gün sonra hamilelik belirtileri gösteriyorsanız, hamilelik testi yaptırmanızı öneririz. Pozitif olabilirsiniz, ancak yalnızca seçtiğiniz evde hamilelik testi yeterince hassassa.

  Yumurtlamadan 7 gün sonra evde hamilelik testi yaparsanız ve negatif çıkarsa, biraz daha beklemanizi öneririz. Hamile olsanız bile pozitif sonucu gösteren insan koryonik gonadotropin hormonu- beta HCG gebelik testi ile tespit edilebilecek kadar yüksek olmayabilir. (Bebek Rahme Yerleşirken Belirtileri)

  Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası Avantajları

  Doğum sağlık sigorta ile hamilelik sağlık harcamalarınızı avantajlı fiyatlarla karşılayabilirsiniz. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamındaki tüm testler ve tetkikler sağlık sigortası teminatları içerisindedir.

  Doğum Sağlık Sigorta’larında;

  Poliçe tutarınızın ortalama %20’si devlet tarafından karşılanır. Anne adayının gebe takibi ve doğum sağlık giderleri sağlık sigortası ile  karşılanırken, sizler de devlet desteği ile vergi avantajından faydalanmış olursunuz. Detaylı Bilgi için Hemen Arayın. 0(850) 346 1130

  Yazı kaynağı : www.dogum-paketi.com

  Bebeğin Yerleşmesi Kaç Gün Sürer?

  Bebeğin Yerleşmesi Kaç Gün Sürer?

  Anneden ve babadan gelen birer hücrenin birleşerek anne rahminde hayata tutunması tam anlamıyla mucizevi bir sürecin başlangıcıdır. Zigot denilen döllenmiş yumurta hücresinin embriyoya dönüşmesi ve anne rahmine yerleşmesi zaman alır ve pek çok anne adayı bu dönemde bazı belirtiler hissedebilir.

  Sperm hücresinin yumurta hücresini ne zaman döllediği tam olarak belirlenemediği için doktorlar tarafından hamilelik regl kanamalarının başlangıcından itibaren hesaplanır.

  Bebeğin yerleşmesine kadar geçen süreyi hafta hafta incelemek gerekirse;

  Henüz hamileliğin gerçekleşmediği, yumurta hücresinin gelişmeye başladığı dönemdir. Sağ ya da sol yumurtalıkta beyinden salgılanan hormonlarla birlikte bir yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar. Bu süreci kadınlar her ay rutin olarak yaşadığı için herhangi bir fiziki hamilelik belirtisi gözlenmez.

  Yumurta hücresinin ilk iki haftalık dönemi hamilelik açısından çok önemli olduğu için; hamile kalmak isteyen anne adayının bu süreçte sağlıklı beslenmesi ve folik asit alması çok önemlidir.

  Bu hafta içerisinde de hamileliği başlatacak olan yumurta hücrelerinin olgunlaşması hızlanarak devam eder. Anne adayı halen hamile değildir ve kan tahlillerinde hamilelik hormonlarına rastlanmaz.

  Haftanın sonuna doğru yumurtalıklardan bir tanesinde, olgunlaşmış yumurtanın bulunduğu içi su dolu olan ve folikül adı verilen kesecik oluşur. Folikül keseciği hormonların yardımıyla çatlar ve fallop tüplerinin içerisine geçerek döllenmeye hazır hale gelir.

  Yaşam mucizesinin başladığı hafta olan 3. Hafta içerisinde olgunlaşmış yumurta ile sperm buluşur. Döllenme denilen bu buluşma annenin üreme organlarından biri olan fallop tüplerinde gerçekleşir.

  Döllenme sonucu anne ve babanın özelliklerine sahip olan tek hücreli yapıya zigot denir. Zigot hızlı bir şekilde tüpler içerisinde bölünerek büyür, embriyoyu oluşturur ve tüplerin içinden rahme doğru ilerler. Tüpler embriyonun rahmin içerisine doğru hareket etmesini kolaylaştıracak yapıdadır. Nihayet 3. Haftanın sonuna doğru embriyo yaşamını sürdüreceği rahmin içine ulaşır.

  Rahim duvarı düzensiz bir yapıya sahiptir ve bazı bölümleri embriyonun yaşaması için daha elverişlidir. Yerleşme için embriyonun uygun bir yer bulması hamileliğin devamı için çok önemlidir.

  Rahmin içinde kendine uygun bir yer bulan embriyo rahim duvarını kazıyarak uygun bir çukur oluşturur. Kazıma işlemi sırasında bazen kılcal damarlarda çatlamalar meydana gelir. Damarlardaki çatlaklar hamileliğin ilk ayında annenin az miktarda kanama görmesine sebep olur.

  Not: Bu hafta içerisinde beynin oluşacağı bölüm ve sinirlerle birlikte, bebeğin içinde yaşayacağı amniyon sıvısı da oluşmaya başlar.

  erken yumurtlama donemi
  Yerleşme (implantasyon) Kanaması Nedir?

  Hamilelik anneden gelen yumurtanın babadan gelen spermle follop tüplerinde birleşmesiyle başlar. Oluşan embriyo yaklaşık 7 ila 10 gün süren bir yolculuk sonunda anne rahmine ulaşır ve oraya yerleşir. Embriyo anne rahmine yerleşirken dokuları zedeler ve bir miktar vajinal kanama olmasına sebep olur. Bu kanamaya implantasyon yani yerleşme kanaması denir. Tüm gebeliklerde görülmez ve kanama gebelik için bir risk oluşturmaz. Halk arasında üstüne görme de denilen yerleşme kanamaları; genellikle lekelenme şeklinde, kısa süren ve ağrısız kanamalardır.

  Yerleşme kanaması normal adet dönemine yakın bir zamanda görülür ve bu süreçten sonra regl kanaması olmaz. Genellikle 2-3 günden fazla sürmeyen yerleşme kanaması daha uzun bir süre devam ediyorsa ve anneyi rahatsız edici bir durum söz konusuysa doğum uzmanına gitmek anne ve bebeğin sağlığı açısından en doğru yaklaşım olacaktır.

  Yerleşme kanamaları hem hamileliği beklemeyen hem de hamile kalmayı düşünen pek çok kadını endişelendirebilir. Çocuk istemediği halde hamile kalan ve regl döneminden önce kanama yaşayan kadınlar, gebelik testleri için de erken bir dönem olduğu için herhangi bir hastalıktan şüphe edebilirler. Hamilelik bekleyen annelerde bebeklerini düşürmüş olabilecekleri korkusunu yaşayabilirler.

  Adet kanaması ile de zaman zaman karıştırılabilen yerleşme kanamalarının belli başlı özellikleri vardır.

  Yerleşme kanaması her annede görülmez ve belirtilerin bazıları hissedilmeyecek kadar az olabilir.

  Bebeğin Yerleştiği Kan ve İdrar Testlerinde Kaçıncı Haftada Belirlenebilir?

  Bebek 4. Haftada rahme yerleşir ancak testlerde ve ultrason görüntülerinde hamileliğin tespit edilebilmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Olgunlaşmış yumurtanın döllenerek bölünmeye başlaması her hamilelikte farklı zamanlarda gerçekleşir. Bu sebeple hamileliğin belirlendiği zamanlarda farklılıklar gösterir.

  Gebeliğin fiziki ilk belirtisi adet gecikmesidir. Daha önce hissedilen yorgunluk, sinirli olma, hafif kasık ağrıları gibi belirtiler regl kanamalarının da belirtisi olduğu için hamilelik belirtileriyle karıştırılabilir. Eczaneden alınan hamilelik testlerini yaptırmak için en uygun zaman adet gecikmesinden sonraki ilk haftadır. Adet düzensizliği yaşayan anne adaylarında kan testi yaptırmak daha doğru bir sonuç verecektir.

  Hamilelik ilk olarak kan testlerinde belirlenir. Embriyonun rahme yerleşmesinden 4-5 gün sonra yani adet olma gününüze yakın bir zamanda kan testleri pozitif çıkar.

  İdrar testleri kan testlerine göre daha geç sonuç vermektedir. Regl dönemine birkaç gün kala yapılan idrar testi %50 doğru sonuç verirken, bir hafta sonra yapılan test %90’nın üzerinde doğru sonuç vermektedir.

  yerlesme ultrasonda gozukurmu
  Yerleşmenin Ultrason Cihazlarıyla Görülmesi

  Bebeğin rahme yerleşmiş olduğu kanda tespit edilse bile ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi için en az 4,5- 5. Haftanın beklenmesi gerekir. Görüntüleme vajinal ultrasonda daha erken yapılabilmektedir. Karından yapılan ultrasonda ise 6.haftada daha net bir görüntüleme sağlanır.

  Bebeğinizin anne rahmindeki sıcacık, güvenli yuvasına yerleşip yaşam yolculuğuna başlamasıyla birlikte, anne ve baba olarak sizin de bu yolculukta üzerinize düşen bazı sorumluluklarınız olacaktır. Anne olarak sizin sağlıklı beslenmeniz, uyku düzeninize dikkat etmeniz ve özellikle ilk aylarda yorucu işlerden uzak durmanız bebeğinizin rahim duvarına tutunmasını kolaylaştıracaktır. Hamilelik süreci tüm zorluklarına rağmen eşsiz ve unutulmaz bir dönemdir. Eşlerin birbirine destek olması, olumlu olumsuz tüm duygularını paylaşması; annenin sağlıklı bir hamilelik geçirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda yaşanacak dokuz aylık zamanı unutulmaz anılara dönüştürecektir.

  Hamilelik belirtilerinin detaylıca incelendiği makalemize buradan ulaşabilirsiniz:https://www.bebek.com/hamilelik-belirtileri-nelerdir/

  Yazı kaynağı : www.bebek.com

  Bebeğin Rahime Yerleşmesi Hissedilir Mi? Hangi Belirtileri, Nasıl Gösterir?

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar? | Özel Başarı Hastanesi

  Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının en merak ettiği şeylerin başında hamilelik belirtileri geliyor. Erkek üreme hücresi sperm ile kadın üreme hücresi yumurtanın döllenmesi sonucunda oluşan hamilelik, kadınların vücudunda ve ruhsal durumunda çok fazla değişik yaşanmasına neden olur. Anne adaylarının merak ettiği hamilelik belirtilerini ve hamilelik belirtilerinin zaman içerisinde değişimine dair hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanı doktorumuz Op.Dr. Betül Atakan'dan bilgi aldık.

  Yumurta ve spermin birleşmesiyle oluşan embriyonun rahme tutunması, yaklaşık olarak döllenmeden 10-12 gün sonradır. Ve bu andan itibaren bazı erken gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin nedeni döllenmeden sonra, anne kanında beta hCG, östrojen ve progesteron hormonlarının artmaya başlamasıdır. Peki, bu erken gebelik belirtileri nelerdir?

  HAMİLELİK GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan ve adeti geciken her kadın hamile olmaktan şüphe duyar ve vücudunu dinlemeye başlar.

  Aslında hiçbir gebelik, hamilelik belirtisi hamileliği kesin olarak kanıtlamaz çünkü hamilelikten emin olmak için hamilelik testi yapılması gerekir.

  Hamileliğin ilk haftalarından başlayarak son günlere kadar ortaya çıkan hamilelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  Adet gecikmesi

  Gebeliğin ilk belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Ancak düzenli bir adet döngüsüne sahip değilseniz gebe olduğunuzdan şüphelenebileceğiniz başka belirtiler olabilir. Ayrıca her adet gecikmesi gebelik işareti olmayabilir. Stres, beslenme, iklim değişiklikleri gibi çevresel faktörler, ilaç kullanımı, kilo alımı ya da kilo kaybı gibi durumlar da bazen adet gecikmesine sebep olabilirler.

  Mide bulantısı

  Artan hcg (gebelik hormonu) ve östrojen hormon düzeyi, gebeliğin ilk zamanlarında özellikle sabah bulantılarına neden olabilir. Bazı gebelerde kusma bulantılara eşlik edebilir. Ancak bulantı başka durumlarda da ortaya çıkabilir. Mide-bağırsak hastalıkları, kabızlık, reflü, gastrit, stresvertigo gibi. Ayrıca artan östrojen hormon düzeyi gebelikte koku hassasiyetine neden olabilir. Özellikle yemek kokuları, parfüm ve sigara kokusu öğürme refleksine neden olup bulantıyı tetikleyebilir.

  Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali

  Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında artan progesteron hormonunun etkisiyle kendinizi yorgun hissedebilir, sürekli uyumak isteyebilirsiniz.

  Kokulara karşı yoğun hassasiyet

  Hormonların değişmesi yüzünden anne adayının yaşadığı değişikliklerden biri de kokulara karşı aşırı duyarlı hale gelmesidir. Bu dönemde anne adayı daha önce sevilen kokulardan tiksinebilir. Hiç hoşlanılmayan pek çok koku da sevilmeye başlanabilir.

  Hafif kanama ve kas ağrısı

  Hamileliğin ilk dönemlerinde zaman zaman hafif kanamalar, lekelenmeler ve kasık ağrıları görülmesi normaldir. Bu kanamalar adet kanaması gibi uzun soluklu kanamalar olmaz. Embriyonun anne adayının rahmine tutunmaya ve yerleşmeye çalışmasının neden olduğu bu kanamalar ve ağrılar da gebelik belirtileri arasında sayılır.

  Kabızlık

  Gebelik durumunda salgılanan progesteron hormonu sebebiyle sindirim sistemi problemleri yaşanabilir. Anne adayının sindirimi yavaşlar ve sindirim sistemindeki bu hormonsal değişim kabızlığa yol açar. Kabızlık durumunda anne adayının beslenme düzenine daha fazla dikkat etmesi gerekir.

  Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet

  Erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de göğüslerde oluşan değişikliklerdir. Artan hormonlar ve göğüslere gelen kan miktarının artışıyla birlikte göğüslerde büyüme ve büyümeye bağlı ağrı ve hassasiyet görülebilir. Ayrıca yine gebelikte artan bu hormonlar, meme başındaki renk değişimini sağlayan melanosit denilen hücreleri etkileyerek, meme başında koyulaşma ve areola dediğimiz meme başı bölgesinde genişleme yaparlar. Bu durumda yine erken gebelik belirtileri arasındadır.

  Hafif kanama ve akıntı

  Lekelenme şeklinde görülen vaginal kanama da gebeliğin erken belirtilerinden biri olabilir. Halk arasında 'üstüne görme' olarak bilinen bu durum, embriyonun rahime tutunmasından kaynaklanan implantasyon kanamasıdır. Adet kanamasından farkı miktarının az ve süresinin kısa olmasıdır ve bu kanama normal adet kanaması haline dönüşmez. Özellikle ağrı ile beraber olduğunda dış gebelik belirtisi de olabileceğinden, bu durumda kadın doğum muayenesi yapılması önemlidir.

  Sık idrara çıkma

  Döllenmeden sonraki ilk haftalarda artan hormon düzeylerinden dolayı sık idrar çıkma hissi olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönmelerinde de bu şikayet sıkça görülür. Bunun nedeni büyüyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdır. Ancak bazen idrar yollarındaki enfeksiyon durumlarından kaynaklanabilir. Özellikle yanma şikayetinin eşlik ettiği durumda mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

  Vücut sıcaklığının artması

  Gebelikte yine hormon düzeylerinin artmasına bağlı olarak vücut sıcaklığı yaklaşık 1 derece kadar yüksektir.

  Kasık ağrısı

  Yine gebeliğin erken dönemlerinde özellikle 4 ve 5. haftalarda embriyonun rahme yerleşmesine bağlı, şiddetli olmayan, genellikle batma tarzında hafif kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar çoğunlukla istirahatle geçer. Kanamanın eşlik ettiği şiddetli kasık ağrıları varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Tüm bu erken gebelik belirtileri, gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayabilir ve çoğunlukla gebeliğin 5. ve 8. haftaları arasında görülür. Ancak bu belirtiler her gebede görülmeyebilir. Ayrıca her anne adayı bu durumları fark etmeyebilir. Bu belirtilerden bazıları tüm gebelik boyunca görülmeye devam edebilir. Bazıları ise gebelik dışı durumlarda görülebilir. Dolayısıyla bahsedilen erken gebelik belirtileri kişinin gebe olduğunu kesin olarak göstermez. Kesin gebelik tanısı idrarda veya kanda yapılan gebelik testleri ile öğrenilir.

  Baş dönmesi ve ağrısı

  Hormonların bir anda çoğalması, kan akışını etkilediği için tansiyon düşmesi ve tansiyon düşmesine bağlı baş dönmeleri, bayılmalar yaşanabilir.

  Duygusal olarak hassaslaşma

  Döllenme sonucunda yaşanan hormon artışı anne adayının sadece vücudunu etkileyen bir şey değildir. Hamilelik anne adayının ruhsal durumu üzerinde de ciddi etkiler bırakır. Hamile olan kadınlarda çok ani duygusal geçişler yaşanır. Mutlu ve keyifli görünen, kahkahalar atan bir anne adayı hiçbir sebep yokken bir anda öfkelenebilir, ağlayabilir, üzülebilir. Bu durumlarda anne adayının en büyük destekçisi baba adayı olmalıdır. Baba adayları, anne adayının bu değişimleri kasıtlı olarak yaşamadığını ve kontrol edemediğini unutmamalı, eşinin kötü hissettiği anlarda destekçisi olmalıdır.

  Döllenmeden yaklaşık 7-10 gün sonra kanda beta hCG dediğimiz gebelik hormonu yükselmeye başlar. Bu durumda kanda ya da idrarda bakılan gebelik testleriyle gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hormon önce kanda sonra idrarda yükselmeye başladığından dolayı gebelik önce kanda sonra idrarda belli olur. Evde yapılan idrar testinde çift çizgi görülmesi testin pozitif olduğunu gösterir. Kanda yapılan gebelik testi için bir hastaneye gitmeniz gerekir. Hcg (gebelik hormonu) değerleriniz çok düşük bile olsa kan testinde tespit edilebilir. Ancak günümüzde düşük hCG değerlerini idrarda da tespit eden erken gebelik testleri mevcuttur.

  HAMİLE OLDUĞUNU NASIL ANLARSIN?

  Kadınların vücudunun ergenlik döneminde adet görmeye başlamasından itibaren bir çocuk doğurmaya hazır olduğunu biliyoruz. Kadın üreme organları her ay belli bir dönemde kendisini oluşabilecek bir gebeliğe karşı hazırlar. Eğer döllenme sağlanabilirse gebelik oluşur ancak sağlanamazsa kadın üreme organları tarafından üretilen yumurta hücresi parçalanarak adet kanaması olarak vücuttan atılır. Hamile olmayı isteyen kadınların "Hamile olduğumu nasıl anlarım" sorusuna verilen ilk yanıt genelde adet gecikmesi olur.

  ADET GECİKMESİ HAMİLELİK BELİRTİSİ MİDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan kadınlar için adetin gecikmesi hamilelik ihtimalini ortaya çıkarır. Elbette adetin gecikmesi hamileliğin kanıtı sayılamaz ancak bir belirti olarak kabul edilebilir. Hamileliğin çok fazla belirtisi olduğunu daha önce söylemiştik. Adetin gecikmesi, diğer belirtilerin yanında değerlendirilirse gebelik testi yapılması için bir sebep olarak görülebilir.

  HAMİLELİĞİN İLK HAFTASINDA NELER OLUR?

  Kadın üreme organlarının işleyişi dikkate alındığında son adet dönemi bittiği anda kadınların yumurtalıkları yumurtlama için hazırdır. Son adet döneminin ardından gelen 14. günde yumurtlama gerçekleşir. Yumurtalıklarda oluşan en sağlıklı yumurta, fallop tüpleri aracılığıyla rahme gider. Kadın üreme organı yumurta rahimde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa birleşme saat canlı olarak durabilir.

  Erkek üreme hücresi olan spermde bu süre 3-4 gün olarak değişir. Yani kadının rahmine giren bir sperm rahimde 3-4 gün canlı olarak durur. Yumurta henüz canlıyken yaşanan korunmasız bir cinsel ilişki sonucunda kadın rahmine giren sperm yumurtayı döller. Döllenen yumurta rahim astarına girer ve hamilelik oluşur.

  İlişkiden 7 gün sonra hamilelik oluşur ancak belli olmaz. Ultrasonda da görülmez. Hamileliğin testlerde ve ultrasonda görünmesi için döllenmenin üzerinden 14 gün geçmesi gerekir. Ancak bu durum erken hamilelik belirtilerinin görülmesine engel olmaz. Hormonların hızla değişmesine yol açan döllenme sonucunda 7 günde hamilelik belirtileri görüldüğü söylenebilir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

  Hamilelik şüphesi duyan kadınların gebelikle ilgili en çok merak ettiği konulardan biri de hamilelik belirtilerinin başlama zamanları ve döllenme sonrası vücutta yaşanan değişimlerdir.

  Hamileliğin ilk haftasından itibaren hamilelik belirtileri görülmeye başlayabilir. Progestoron düzeyinde yaşanan artış, östrojen hormonunun çoğalması ve döllenen yumurtanın rahime etkisi anne adayının vücudunda ve duygu durumunda değişikliklerin yaşanmasına yol açabilir.

  Gebelik takvimi çıkarırken gebelik sürecinin sağlıklı şekilde gözlemlenebilmesi için gebeliğin başlangıç günü olarak, hamile olan kişinin son âdet kanamasının ilk günü kabul edilir. Gebeliğin bir kan testinde görülebilmesi için çiftlerin cinsel birleşmesi üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİSİ NEDİR?

  Yumurtanın döllenmesinin ardından oluşan embriyo fallop tüpleriyle rahme taşınır. Anne adaylarının merak ettiği ilk hamilelik belirtileri de bu taşınmanın ardından başlar. Embriyonun rahme tutunmasının ardından ilk implantasyon kanaması yaşanır ve bu kanamayla birlikte implantasyon dönemi başlamış olur. İşte bu implantasyon kanaması ilk hamilelik belirtisi olarak gösterilebilir. Halk arasında lekelenme adıyla anılan bu kanamanın ardından gebelik oluşmuştur ve sırasıyla diğer belirtiler de görülmeye başlar.

  Hamilelik sürecinde anne adayının vücudu adeta baştan ayağa değişen tepkiler verir. Hamilelik 38-40 hafta kadar sürer ve neredeyse her hafta hamilelik belirtileri farklılık gösterir. Bazı belirtiler ve değişiklikler sadece erken dönemde görülürken bazı belirtiler sadece doğuma yakın görülür. Anne adayları kendi vücudunu dinleyerek erken hamilelik belirtilerini anlayabilir.

  Erken hamilelik belirtileri genelde döllenmenin ve hormon artışının dışa vurumu olarak yaşanan fizyolojik değişimlerdir.

  Hamilelik belirtilerinin hepsi her kadında aynı şiddette gözlemlenmeyebilir. Tüm bu belirtilerden bazıları fark edildiyse ve bir de adet gecikmesi varsa bir gebelik testi yapılmasının faydası olacaktır.

  HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

  Herhangi bir eczaneden alabileceğiniz gebelik testleriyle evinizde 2 dakika içinde hamile olup olmadığınızı dair bilgi edinebilirsiniz. Eczaneden aldığınız gebelik testine idrarınızı yapıp biraz beklemelisiniz. Gebeliğin oluşması durumunda salgılanan beta Hcg hormonu kanda ve idrarda kendisini gösterir. Gebelik testi üzerindeki göstergede çift çizgi çıkması durumunda hamile olduğunuzu, tek çizgi çıkması durumunda hamile olmadığınızı anlarsınız.

  Evde yaptığınız gebelik testleri genel olarak doğru sonuç verse de bazen yanılabilir. Bu yüzden eğer ki evde yaptığınız gebelik testinde iki çizgi çıktıysa (ki bu pozitif demektir ve hamile olduğunuz anlamına gelir) bir de jinekolog muayenesine gitmekte fayda var.

  Hekiminiz, yapacağı gebelik testlerinde Beta hcg değerlerini inceleyecektir. Kadınların hamile olup olmadığı Beta hcg hormonuna göre belli olur.

  Evde yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk haftasında sonuç vermeyebilir. Gebeliğin ilk hastasında ultrasonda da gebelik görülmez ancak hekiminiz yapacağı kan testlerinde Beta hcg hormonuna rastlanırsa gebelikten bahsetmek mümkün olur.

  Kaynak : Makale sabah.com.tr sitesinden alıntılanmıştır. Orjinal makaleyi okumak için lütfen tıklayınız

  Yazı kaynağı : basarihastanesi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap