Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebek cinsiyeti ne zaman belli oluyor

  1 ziyaretçi

  bebek cinsiyeti ne zaman belli oluyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Bebek Cinsiyeti Belirleme

  Anne-baba için en heyecanlı anlar; bir bebek sahibi olacaklarını öğrendikleri an ve bebeğin cinsiyetini öğrendikleri andır. Bazı çiftler “Sağlıklı doğsun, kız-erkek cinsiyet fark etmez” derken bazı çiftler de gönüllerden bebeklerinin cinsiyetlerini geçirirler. Kimi anneler ve babalar cinsiyet öğrenme konusunda daha sabırsız olurlar. Bu dönemde “Sabah bulantıları varsa kesin kızdır” ya da “Anne adayı tatlıya aş eriyorsa kesin erkektir” gibi söylemlerle çok karşılaşılır. Elbette bu inanışlar batıldır. Bebek cinsiyeti 16’ncı haftadan itibaren ultrason ile görülebilir. “Cinsiyet kaçıncı haftada belli olur?” sorusundan önce bebeğin cinsiyetinin nasıl oluştuğuna bakalım.

  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Oluşur?

  Erkek ve kız cinsel organları aslında 14’üncü haftaya kadar ayırt etmek zordur. Bu nedenle gebeliğin 14’üncü haftasında bebeğin cinsiyetinin görülmesi teorik olarak mümkün olsa da kesin bir tespit için görüntülemenin 16’ncı gebelik haftasında yapılması daha uygundur.

  Bebeğin cinsiyeti kromozomlarla oluşur. Kadının yumurtası X kromozomlu hücre taşıyan sperm tarafından döllenirse bebeğin cinsiyet kız, Y kromozomlu sperm tarafından döllenirse bebeğin cinsiyeti erkek olur. 46 kromozomdan hepsi X ise (yani 46 XX) kadındır, 46XY ise erkek cinsiyettir. Belirleyici olan nokta “erkekten çıkan spermdeki kromozomlardır” denebilir. Daha sonra kromozomlara göre testis veya yumurtalık oluşur. Bir sonraki aşamada ise hormonal ve genetik etkilerle dişi veya erkek dış görünüm belirlenir.

  İç cinsel organlar olarak bilinen erkeklerdeki testisler, kızlardaki rahim ve yumurtalıklar hamileliğin 9’uncu haftasına kadar aynı görünür. Dış cinsel organlar ifade edilen erkeklerdeki penis ve skrotum, kadınlardaki klitoris ve labia 11’inci haftadan itibaren farklılaşmaya başlar. Bebeklerin cinsel organları 6’ncı haftadan itibaren bir şişkinlik olarak oluşmaya başlar.

  Erkek bebeklerde 9’uncu haftadan itibaren testisler tanınabilir. 12’nci haftaya kadar penis gelişmeye başlar, daha sonra testisteki skrotum iki taraflı olarak çıkıntı verir. 14 hafta veya daha sonrasında testisler skrotuma inmeye başlar ve doğuma kadar bu devam edebilir.

  Kız bebeklerde ise 12’nci hafta rahim ve yumurtalıklar belirginleşir. 22 haftaya kadar yumurtalıklar tamamen oluşur ve karından pelvise taşınır. Bu dönemde bile yumurta içerirler. 14’üncü haftada genital organ artık klitorise, iki taraftaki çıkıntılar da labiaya evrilir. Dış genital bölge yani vulva tamamlanmış olur.

  İki cinsiyette de iç genital organlar gelişirken böbrekler de şekillenir. Bebek büyürken böbrekleri de son yerini alana kadar yukarı doğru hareket etmeye devam eder. 14’üncü haftada böbreklerde idrar yapmaya başlar, amniyotik sıvı yutulur ve atılır.

  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

  Rutin kontroller sırasında çekilecek olan ultrason görüntüsü ile cinsiyet 14-16’ncı haftadan itibaren öğrenilebilir. Ancak ultrasonda erken haftada cinsiyet tahmini yapılırsa veya bebeğin pozisyonu uygun değilse cinsiyet tahmini yanıltıcı olabilir. Böyle durumlarda tekrarlayan muayenelerde cinsiyet belirlenir.

  Ultrason dışında non-invaziv prenatal test (NIPT), amniyosentez, koryon villus örneklemesi (CVS) gibi genetik testlerle fetal DNA analizi yapıldığı için fetal cinsiyet öğrenilebilir. Ancak bu testler daha çok Down Sendromu gibi genetik farklılıklar ve kromozom anomalilerini tespit etmek için uygulanır. Eğer genetik hastalık için cinsiyet önemliyse bebeğin cinsiyeti testte bakılır.

  Tüp bebek (IVF), cinsiyetini tercih etmek için yaptıracağınız bir işlem değildir. Türkiye’de tüp bebek ile cinsiyet seçimi zorunlu haller dışında yapılmaz. Sadece cinsiyete bağlı genetik hastalık öyküsü varsa tüp bebekte cinsiyet belirlenir. Bunun dışında cinsiyet tayini ülkemizde yasal değildir.

  Bebeğin cinsiyeti 16’ncı haftadan itibaren rutin ultrason muayenesi ile birlikte çoğunlukla tespit edilir. Ancak hata payı olduğu unutulmamalıdır. Zira bebeğinizin pozisyonu önemlidir. Ses dalgaları kullanılan ultrason yönteminde, hamilelik süresince bebeğinizin gelişimi ve sağlığı kontrol edilir. Bebeğin cinsiyetine dair sonucu da çoğunlukla bu rutin kontrolde bulabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Ebeveynler için bebek sahibi olmak heyecan verici bir süreçtir. Bebeğin cinsiyetinin belli olması da bu heyecanı artıran faktörlerden biridir. Ultrasonda belirlenen cinsiyete göre bebeğinizin kıyafetlerini almaya başlayabilirsiniz. Bu yazı ile bebek cinsiyetinin belirlenme süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz.
   

  Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler?

  Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin zihnindeki sorulardan biri bebeğin cinsiyetini kimin belirlediğidir. Bu konu, kadın ve erkek açısından ayrı ele alınabilir. Her iki cinsiyetin de genetik yapılarına bakmamız gerekir. Genetik yapıları "46 XX" şeklinde olan kadınlar tüm hücrelerinde X kromozomu taşır. Erkeklerin genetiği ise "46 XY" kromozomlarını barındırır.

  Yumurtayı Y kromozomu taşıyan bir sperm döllediği takdirde bebeğin cinsiyeti erkek olurken, X kromozomuna sahip bir hücre döllediğinde bebek kız olur. Buradan bebeğin cinsiyetini belirleyen kişinin baba olduğu sonucuna varılır. Tüp bebek yöntemine başvuran çiftlerden alınarak yumurtaya enjekte edilen spermin genetiğine bakılmasının ise neredeyse imkansız olduğu söylenebilir. Ülkemizde cinsiyet seçiminin, sadece tıbbi sebeplerden dolayı yapıldığını da eklemeliyiz.

  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

  Anne rahmine düştüğü andan itibaren bebeğin cinsiyetinin nasıl anlaşılacağı ayrı bir merak konusudur. Anne karnına yerleşen bebeğin cinsiyeti, aslında ilk günden itibaren bellidir. Sadece ebeveyn adaylarının bunu öğrenebilmesi adına gebeliğin ardından belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Hamileliğin 8. haftası itibarıyla hem kız hem de erkek bebeklerin genital organlarında farklılaşmalar başlar. Cinsiyeti kız olan bebeklerde genital organ dudaklara ve klitorise dönüşür. Erkek bebeklerde ise penis belirginleşmeye başlar.

  Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli Olur?

  Tıp dünyasında, bebeğin cinsiyetini hamileliğin ilk 3 ayında belirleyebilmek adına çeşitli bilimsel çalışmalar yapıldığı bilinir. Ancak gebeliğin 16. haftasından önce cinsiyeti tam anlamıyla belirleyebilecek yansılanım tekniği ne yazık ki yoktur. Sonuç olarak; 16 hafta dolmadan yapılan ultrason cinsiyet tahminleri %100 doğru değildir.

  Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Ne Zaman Anlaşılır?

  Günümüzde bebeğin cinsiyetini görebilmek için en yaygın kullanılan yöntem şüphesiz ultrasondur. 16. haftanın bitiminde karın bölgesinden bakılan ultrasonla bebeğin cinsiyeti kolaylıkla tespit edilir. Muayene sırasında erkek bebeklerin penislerinin izlenmesi sonucunda cinsiyet anlaşılabilir. Cinsiyet belirlemede bebeğin bulunduğu pozisyonla beraber, ultrason işlemini gerçekleştiren doktorun tecrübesi ve cihazın kalitesi de önem taşır. Alanında uzun yıllardır tecrübe sahibi olan kadın doğum uzmanlarının cinsiyet tespitinde hata yapma ihtimali daha azdır.

  Bebekler Arasında En Çok Hangi Cinsiyette Yanılma Olur?

  Hem anne hem de baba adayları için bebeğin geliş sürecinin son derece heyecanlı olduğu söylenebilir. Ebeveynler bu süreçte bebekleri için çeşitli hazırlıklar yapar. Bebek kıyafetleri ve bebek mobilyaları seçiminde de yine bebeğin cinsiyeti ön plana çıkar. Bu yüzden bebeğin cinsiyetinin doğru zamanlarda belirlenmesi önem taşır.

  Hazırlıklar, genellikle 16. haftada tespit edilen cinsiyet baz alınarak başlar. Fakat ultrason yöntemiyle cinsiyet tespitinde hata olabilir. Kız olarak belirlenen bebeklerde yanılma oranının erkek bebeklere göre daha fazla olduğu bilinir. Çünkü, erkek bebeklerin dış genital organlarını görebilmek çok daha kolaydır. Kız bebeklerde ise genital bölgede yer alan, iç ve dış budak olarak adlandırılan bölüm kontrol edilir. Yapılan muayeneler sonucunda bebeğin dış genital organları yorumlanır ve tahmin yürütülür. Muayene sırasında göbek kordonunun bebeğin bacakları arasına gelmesi de erkek bebeklerdeki yanılsama oranını önemli ölçüde etkiler.

  İlk ultrason kontrolünde bebeğin cinsiyetini tam olarak anlamak güçtür. Ailelerin 16. hafta bitimine kadar sabırlı davranmaları gerekir. İlk üç aylık dönemde, anne karnındaki bebeklerin cinsiyet tespitinde 3D ultrason yönteminden yararlanılabilir. Bu yöntemle doğru tespitin %85 oranında seyrettiği belirtilir. Geriye kalan %15’lik tespit edilememe durumu, yapılan muayene esnasında bebeğin duruşunun uygun olmaması ile ilişkilidir. Sonuç olarak, bebek ultrason cihazında erkek olarak görünüyorsa, yanlışlık ihtimali daha azdır.

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Gebelik sürecinde en çok merak edilen konulardan biridir bebeğin cinsiyeti. Bazı çiftlerse bebeklerinin cinsiyetini bilmemeyi tercih ederek sürpriz olmasını isterler. Ama yine de bebeklerinin cinsiyeti merak eden çiftler için bu konu oldukça önemlidir. Bazı genetik testler bebeğin cinsiyetini 11. Haftaya kadar söylemekte. Örneğin amniyosentez ile daha erken bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün. Ancak bu test cinsiyet için kesinlikle önerilmez. Kromozom anomalisi riski olan anne adaylarına bu tür testler yapılmaktadır.

  Bebeklerin erkek yada kız genital bölgeleri yaklaşık olarak gebeliğin 13. Haftasında gelişmeye başlamaktadırlar. Bu nedenle bebeklerin hepsinin gelişimi aynı olmaz ve ultrason muayenelerinde her zaman cinsiyeti görmek mümkün olmayabilir.

  cinsiyet-ogrenme

  Bebek Cinsiyeti Öğrenmek İçin Ultrason Yöntemleri

  Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur sorusunun aslında cevabı; gebeliğin 20. Haftasına kadar belli olur yanıtıdır.20. haftaya kadar yapılan ultrason muayenelerinde bebeğin cinsiyeti öğrenilmesi beklenmektedir. Bir çok uzman hekim bebeğin cinsiyetini öğrenmek için ultrason yöntemini tavsiye eder. Bebeğin kız veya genital organları 20. Haftaya kadar ultrason ile görülecek kadar gelişmektedir. Çiftler bebek cinsiyetini öğrenmek için çok fazla acele etmemeli gebeliğin 20. Haftasına kadar beklemelidirler.

  Bebeğin Cinsiyeti En Erken Hangi Haftada, Hangi Yöntem İle Belirlenir?

  cinsiyet-ogrenme-min

  Bebeğin cinsiyeti en erken gebeliğin 12. Haftasında vajinal yoldan yapılan ultrason ile ve 16. Haftasında karın bölgesinden yapılan ultrason ile tespit edilerek öğrenilmektedir.

  Hamilelik oluştuğu zaman, yani embriyo meydana geldiğinde genetik şekilde bebeğin cinsiyeti bellidir. Ama bunu bizlerin öğrenmesi biraz zaman almaktadır. Çünkü bebeğin genital organları oluşacak ve büyüyecek ki ultrason teknikleri ile görüntülenerek öğrenilebilsin. Bu nedenle bebeğin cinsiyetini öğrenmek için gebeliğin 3. Ayında, 13. Haftasında ultrason ile mümkündür. Fakat 13. Hafta çok erken bir gebelik haftası olduğundan, kullanılan ultrason cihazının özelliklerine, doktorun tecrübesine ve bebeğin pozisyonuna bağlı olarak bebek cinsiyeti öğrenilebilmektedir.

  Ayrıca erken gebelik haftalarında yapılan cinsiyet incelemede yanılma oranları yüksektir. Bu nedenle ilerleyen haftalarda yapılacak olan cinsiyet öğrenme girişimleri daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Net olarak bebek cinsiyeti gebeliğin 20. Haftasında belli olur.

  Ultrason Dışında Hangi Teknikler İle Bebek Cinsiyeti Belli Olur?

  Ultrasonografi dışında kalan bebek cinsiyeti öğrenme tekniklerinden birisi gebelik döneminde amnosentez (anne karnından alınan amniyon suyu) veya koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi teknikler sayesinde kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür.

  Bu değerlendirmeler esnasında dişi (XX) veya erkek (XY) kromozomal yapısı mercek altına alınmaktadır. Bunların dışında evde cinsiyet belirlemek için yapılan testler de vardır. Bu testler %80 oranında doğru cinsiyeti belirleyebilme özelliği olsa da, çeşitli sorunlar nedeni ile tavsiye edilmemektedir.

  Preimplantasyon Genetik Tarama Teknikleri

  Tüp bebek tedavisi ile beraber uygulanan bu teknik sayesinde embriyo, belirli bir genetik durum ve cinsiyeti öğrenmek için anne adayının rahmine yerleştirilmeden önce teste tabi tutulur.

  Sperm sıralama

  Aşılama yada in vitro fertilizasyon yapılması gereken birçok sperm sıralama teknikleri, bir bebeğin cinsiyetini belirleyebilmenin yanında, bir genetik koşuldan geçme olasılığını azaltmak için de kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Bebeğin Erkek Olduğunu Gösteren Belirtiler

  Bebeğinizin Kız Olduğunu Gösteren Belirtiler

  cinsiyeti-kim-belirler

  Gebelikte Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler

  Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Bebek bekleyen çiftlerin bebeğin sağlıklı olmasından sonra en merak ettiği konu bebeğin cinsiyetidir. Çiftler genellikle, bebeğin hangi ayda cinsiyetinin belli olduğunu hem doktorlarına sorar hem de kendileri araştırır. Bebeğin cinsiyeti anne karnındaki belli süreçleri tamamladıktan sonra belli olmaktadır.

  Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  Hamileliğin erken dönemlerinde cinsiyetin tespit edilmesi ultrason cihazının gelişmişlik düzeyiyle ilgilidir. Normal şartlarda hamileliğin yaklaşık 13. ile 16. haftasında bebeğin cinsiyeti görülebilmektedir. Hamilelikte bebeğin cinsiyetinin belli olabilmesi erkek bebeklerde daha erken olurken, kız bebeklerde biraz daha zaman alabilmektedir. Ancak kesin olarak cinsiyeti belirlemek hamileliğin 16. haftasında gerçekleşir.

  Tüp bebekle hamile kalmak ile normal yol ile hamile kalmak arasında büyük bir fark yoktur. Sadece tüp bebeğin oluşması yani embriyo aşamasında bebek labaratuvar ortamında güçlendirilir ve anne rahmine tekrardan enjekte edilir. Dolayısıyla normal bir hamilelikte nasıl 16. hafta bebeğin cinsiyeti için kesin bir cevap veriyorsa, tüp bebek ile hamile kalan anne için de aynı süreç devam etmektedir.

  Bebeğin cinsiyetini kadının yumurtası değil  erkeğin spermi belirlemektedir. Sperm yumurtayı döllediğinde ve embriyo oluştuğunda cinsiyeti erkeğin spermi ile aslında bellidir. Ancak bebeğin cinsiyetinin uzmanlar tarafından tespit edilmesi hamileliğin ilerleyen süreçlerine tekabül etmektedir. Bu da hamileliğin yaklaşık olarak 12. ile 16. haftasına denk gelmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında bebek henüz tam gelişmediği için cinsiyeti tespit etmek mümkün değildir. 16. haftanın sonunda bebeğin cinsiyeti kesin olarak tespit edilebilir. Ultrason dışında amniyosentez, koryon villus biyopsisi ya da kordosentez gibi yöntemlerle de bebeğin cinsiyetinin ve sağlığının kesin sonuçlarına ulaşılabilmektedir.

  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Oluşur?

  Bebeğin cinsiyeti ailelerin merak konusu olan bir konudur. Bebeğin cinsiyetini merak eden anne baba ultrasonografik görüntülemelerle bebeğin cinsiyetini öğrenebilmektedirler. Bebeğin cinsiyeti anne ve babadan gelen genler doğrultusunda belli olmaktadır.

  Cinsiyet açısından farklı öğelerin bir araya gelmesi ile bebekte bir gen havuzu oluşmakta, crossing over adı verilen gen ayrışma aşamasında ise farklı alleller (gen parçaları) bir araya gelerek cinsiyeti oluşturmaktadır.

  Cinsiyet oluşumunda X ve Y kromozomları rol oynarlar. Anne ya da babadan gelen genler eşliğinde %50’lik bir oran söz konusudur. Bebeğin cinsiyeti %50 kız %50 erkek olabilmektedir. Bu olay herhangi bir durum altında değiştirilememektedir. Bebeğin cinsiyeti tamamen oluşan spermden kopan yapıya bağlıdır.

  İkili Tarama Testi Ile Cinsiyet Anlaşılır Mı?

  İkili tarama testi gebeliğin 11. ila 14. haftaları arasında anneye uygulanır. Annenin görüntülenme ve kan tetkikleri ile olabilecek hastalıkların tanısı konmaya çalışılır. İkili tarama testi Sağlık Bakanlığı’nca önerilen, kolay bir testtir. Testte ultrasonla ense kalınlığına (NT) bakılır. Ayrıca anneden alınan kan örneğinde PAPP-A ve f-B-HCG bakılır.

  Bu terimler yabancı gelebilir. Ancak bu durum gayet normaldir. Bu değerler ancak bir hekim tarafından yorumlanabilir. Aksi yorumlamaların yanlış olma ihtimali yüksektir. İkili tarama testinde bebeğin down sendromu olup olmadığına ilişkin kesine yakın bilgi edinilir. Ancak cinsiyet 16. hafta ve sonrasında kesinlik kazanmaktadır. Bu test tarihinde verilmiş olan cinsiyet bilgisi doğruyu yansıtmayabilir.

  Anne Karnında Hangi Belirti Hangi Cinsiyete İşaret Ediyor?

  Anne karnındaki belirtilerin bir cinsiyete ilişkin belirtiler olması söz konusu değildir. Ancak gerek kültürümüzde gerekse dilimizde bu duruma yönelik tahminler yer almaktadır. Gebeliğin 16. haftası sonrasında yapılacak vajinal ultrasonografi kesin sonuç verecektir. Aksi durumlar sadece bir tahminden öteye gidemez.

  Kültürümüzde göbeğin yukarı bakması kız cinsiyete, aşağı bakması erkek cinsiyete işaret olarak bilinmektedir. Ya da bir başka örnek vermek lazım gelirse ekşi yemenin kız cinsiyete, tatlı yemenin erkek cinsiyete yorumlandığı deyimler söz konusudur. Bu gibi görüşlerin bilimsel bir dayanağı yoktur.

  Yazı kaynağı : www.esracabukcomert.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap