Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız

  1 ziyaretçi

  bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır - Bebekler Nasıl Giydirilmelidir?

  Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

  Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

  Bebekler dünyaya geldikten sonra, bütün evde bir değişim gerçekleşir. Bebeveynlerde bebeğinin ne istediğini anlama içgüdüsü ve güvenliği için evde büyük bir telaş hâkim olur.

  Acıkma zamanları, uyku saatleri, dolaplara konan bebek kilitleri, prizleri kapatmak vb. hareketlerle, büyük bir düzen içinde bebeklerinin güvenliğini isteyen bebeveynler, bebekleri üşümesin diye de çok çaba gösterirler.

  Halk arasında bebeği kat kat giydirerek uyutmak gibi yapılan yanlış hareketler sonucu, bebeklerde soğuk algınlıkları görülebiliyor.

  Hal böyle olunca ebeveynlerde soru işaretleri beliriyor: Bebeğim üşüyor mu? Bebeğin üşüdüğü nasıl anlaşılır?

  Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

  Yenidoğan bebekler genellikle fazla üşür ve vücut sıcaklıkları sürekli olarak oynar. Gün içinde çok terlemiş olan bebeğiniz, bir saat içinde çok üşümüş olabilir. Bu durumun sebebi kan dolaşım sistemlerinin henüz gelişmeye devam etmesidir.

  Bebeğimin üşüdüğünü nasıl anlarım? Sorusunun cevabına bakacak olursak:

  Bebeğin Uyurken Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

  Uyurken çorap giydirmek gibi yapılan yanlışlar, günümüzde de çok sık yapılmaya devam ediliyor. Uyuyan bebeğe çorap giydirmek, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde dolaşmasını engelleyecektir. Bu nedenle uyuyan bebeklere çorap giydirmemelisiniz.

  Bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız? Sorusundan sonra en önemli soru, uyuyan bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız? Sorusu oluyor. Üşüyen insanlar hareket etmedikleri için, vücutları soğur ve çok fazla üşürler. Bebeklik döneminde çok hareketli olmayan bebeğiniz de üşüyecektir. Bu nedenle bir örtü ile mutlaka bebeğinizi örtmeniz gerekir. 

  Piyasada üretilen uyku tulumlarından yardım alabilirsiniz. Bu tulumlar sıcak tutma derecelerine göre kategorize edildiği için, bebeğinizin uyurken ki ortam ısısına uygun olanı seçerek, uykusunda sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. 

  El ve ayakların üşüme anlamı belirtmediğini söylemiştik fakat bebekler uyurken hareket etmedikleri için elleri ve ayakları soğuk bir hal alabilir. Üşüdüğünü buradan anlayabilirsiniz. Ayrıca sırtına ve göğsüne elinizi uzatarak sıcaklık kontrolü yapabilirsiniz.

  Bebeğin Uyuduğu Oda Kaç Derece Olmalıdır?

  Normalde bebeklerin bulundukları odanın sıcaklığının uzmanlara göre 25° C olması uygun görülür. Uyurken bu sıcaklığı düşürebilirsiniz. 

  Bebeveynler nasıl odada rahat uyuyorsa, bebekleri de aynı rahatlıkta uyuyabilir. Çok sıcak olan evde uyurken sıcaklanmalar ve bunalmalar söz konusudur. Aynı durum bebekler için de geçerli olduğu için, uyudukları odanın ortalama olarak 20-22,5° C aralığında olması, serin ama rahat bir uyku ortamı yaratacaktır. 

  Bebeğim Üşümesin Diye Nasıl Giydirmeliyim?

  Bebeği kat kat giydirmek gibi yapılan yanlışlar, hasta olmasına sebep olur. Bu gibi yanlışların önüne geçmek için yavrularınızı uyurken nasıl giydirmelisiniz? Gün içinde nasıl giyinmeliler? Önce bunları öğrenmemiz gerekiyor.

  Bebeğin üşüdüğü nasıl anlaşılır? Kısmında da bahsettiğimiz gibi, bebeklerin ense, sırt ve göğüs bölgelerine bakarak üşüdüklerini anlayabilirsiniz. Fakat dışarı çıkarken ya da uyurken nasıl giydirdiğinize bağlı olarak, bebeğin üşüyüp üşüyemeyeceğini anlayamayabilirsiniz.

  Bu durumlara göz atacak olursak:

  Uyuyan Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?

  Bebeklerinizi uykuya hazırlarken oda sıcaklığını göz önünde bulundurarak şu şekilde giydirmelisiniz;

  Uyuyan bebeğin şapka takması tavsiye edilmez. Sıcaklık kafada birikeceği için, aşırı sıcaklık gözlemlenir ve isilik gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yenidoğanların ilk 20 gününde şapka kullanabilirsiniz. Eğer bebeğinizin kafasının çok üşüdüğünü düşünüyorsanız örtebilirsiniz. Fakat terlememesine özen gösterin.

  Gün İçinde Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?

  Evin odaları arasında sıcaklık değişimleri gözlemlenebilir. Siz ne giyiyorsanız bebeğinizde o giyimin bir kat fazlasını giymelidir. Bu şekilde bebeğinizin nasıl giydirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

  Dışarı Çıkarken Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?

  Miniklerimiz dışarı çıkmaya başladıklarında, çevreye uyum sağlamaya başlayan vücutları hassas olduğu için çok çabuk hasta olabilirler. Bunun yanı sıra giyim şekillerine göre, üşümeleri ve sıcaklanmaları durumunda da hasta olabilirler.

  Bu nedenle yavrularınızı dışarı çıkarırken mevsiminde giydirmeniz çok önemlidir. Yavrularınızı mevsimine göre giydirdiğiniz sürece, hiçbir sorun yaşamazsınız.

  Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

   Yenidoğan bebeklerin kan dolaşım sistemleri tam olarak gelişmediği için, vücutları hassastır ve fazla üşüyebilirler. Oda sıcaklığının 25° C olması, en ideal sıcaklık derecesidir. Bu derecelerde eviniz ısınıyorsa önerdiğimiz şekilde bebeklerinizi giydirmeniz yeterli olacaktır.

  Kış Aylarında Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır? makalemizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

  Kış Aylarında Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?:https://www.bebek.com/kis-aylarinda-bebek-bakimi-nasil-olmalidir/

  Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

  Sevgiler.

  Yazı kaynağı : www.bebek.com

  Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

  Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

  Bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız?

  Ebeveynler bebeğin üşüyüp üşümediğini genellikle bebeğin elleri ve ayaklarına ya da yüzüne ve burnuna dokunarak anlamaya çalışırlar. Ancak bu durum hatalı bir sonuca neden oluyor. Eller ve ayaklar kan dolaşımının en uç kısımlarında olduğu için vücudun geri kalan kısımlarına göre soğuk olması normal.

  Yanlış yapılan uygulamalardan biri de bebeğin üşüyüp üşümediğini dışkısına bakarak anlamaya çalışmak. Bebeğin kakasının renginin soluk olması onun üşüdüğü anlamına gelmez. Kaka rengi tamamen bebeğin beslenmesi ve sindirim sistemiyle ilgili. Peki bu durumda bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız?

  Bebeğin üşüyüp üşümediğini en pratik şekilde onun ensesine ya da göğüs kısmına dokunarak anlayabilirsin. Eğer normalden soğuksa bebeğin üşüyor olabilir. Bebeğin üşüdüğü nasıl anlaşılır konusunda en garanti yöntem ise vücut sıcaklığını bir termometre yardımıyla ölçmek. Bebeklerin normal vücut sıcaklığı 36 ila 37 derece arasında değişir. Eğer bebeğinin vücut ısısı 36 derecenin altında çıkarsa bu, bebeğin üşüyor demektir. Ölçüm için dijital ya da temassız ateş ölçer kullanman en güvenilir sonucu verecektir.

  Bunlar işine yarayabilir: Bebekler İçin En İyi Ateş Ölçer Tavsiyeleri

  Yenidoğan bebeğin üşüdüğü nasıl anlaşılır?

  Yenidoğan bebek nasıl giydirilir

  Cilt altındaki yağ dokusu henüz yeterli kalınlıkta olmadığı için yenidoğan bebekler vücut ısılarını uzun süre koruyamayabiliyorlar. Çıplak kaldıkları zaman vücut ısıları kolaylıkla düşebiliyor. Bu yüzden doğumdan sonraki ilk haftalarda banyoların kısa tutulması ve bebeğin hemen giydirilmesi gerekiyor. Özellikle ilk 1 ay yenidoğan döneminde bebek üşümesin diye uygun şekilde giydirmeye ve ortam ısısına dikkat etmek gerekiyor. Daha sonra bebeğim üşüyor mu, endişesini kafandan atabilirsin.

  Yenidoğan bebeklerin üşüdüğü nasıl anlaşılır, sorusunun yanıtı da yukarıda bahsettiğimiz durumdan farklı değil. Minik bebeğinin üşüyüp üşümediğini yine göğüs ve ensesini kontrol ederek anlayabilirsin. Bebeğinin üşümesi konusunda ortam ısısı kadar onu nasıl giydirdiğin de önemli bir rol oynuyor. Sırf bebeğin üşüyecek diye sen evde tek kat giysiyle gezerken bebeğini de üst üste giydirmemelisin.

  Peki nedir bunun doğrusu: Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

  Bebeklerin uyurken üşüdüğü nasıl anlaşılır?

  Gündüz endişeleri ve kontrolleri bir yana dursun, merak edilen konulardan biri de bebeklerin uyurken üşüyüp üşümediğidir. Bebeğin uyurken hareket ederek ya da dönerek üstünü açabilir. Gece boyu üstü açık kalırsa da üşüyebilir. Böyle durumlar için bebeklerin bulunduğu oda sıcaklığına özel olarak üretilen uyku tulumları gece uykusu sırasında üşümeyi engelliyor.

  Üşüyen bebek uyur mu, diye merak edebilirsin. Bebeğin üşürken de uyuyabilir ancak çok üşüyen bebek uykusundan uyanabilir. İdeal ortam sıcaklığını sağladığın ve bebeğini buna uygun şekilde giydirerek uyuttuğun takdirde derin uyku uyumasını kolaylaştırabilirsin.

  Oku bakalım: Bebekler Çorapsız mı Uyumalı?

  Bebeklerin yüzü neden soğuk olur?

  Bebeklerin yüzü neden soğuk olur

  Bebeklerin yüz üşümesi halk arasında çok üşümüş olmaya yorulur. Bebeğin burnu soğuksa, yanakları ve yüzü soğuduysa bu, bebeğinin üşüdüğü anlamına gelebilir. Böyle bir durumda bebeğinin vücut ısısını ve ortam sıcaklığını kontrol etmelisin.

  Bebeklerde el ayak sıcaklığı da her zaman vücudun geri kalanına göre daha soğuktur. El ve ayakların soğuk olması bebeklerin her zaman üşüdüğü anlamına gelmez.

  Bunu da öğren: Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Bilmen Gerekenler

  Bebeğin üşümemesi için ne yapmalısın?

  Bebeğinin üşümemesi için onu mevsime uygun giydirmelisin. Kış aylarında pamuklu kıyafetler tercih etmelisin. Kat kat boğucu giysiler giydirmen bebeğinin kış aylarında bile terlemesine neden olabilir.

  Yaz aylarında ise özellikle geceleri rahat bir uyku çekmesi için bebeğinin kıyafetlerini gözden geçirmelisin. Yazın cereyanda kalmak terleyen bebeğin üşütmesine neden olabiliyor. Bu yüzden miniğinin cereyanda kalmamasına ekstra dikkat etmelisin. Bebeğinin uyuduğu odanın sıcaklığını ölçecek bir termometre bulundurman ve ideal oda sıcaklığını 22 ila 24 derece arasında tutman da önemli.

  Bu da ilgini çekebilir: Yazın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Bebeğim Üşüyor Mu? – Bebaby - Anne ve Bebek Eğitimi

  Bebeğim Üşüyor Mu? – Bebaby - Anne ve Bebek Eğitimi

  Yeni doğum yapan annelerin bir kısmı daha önce bebek deneyimine sahip olmadığı için bebeğin bakımıyla ilgili pek çok şüphe ve endişe duyarlar. Aile yakınlarından ve etraftan yükselen sesler ile birlikte bu bilinmezlikler artar ve öyle bir hal alır ki, lohusa anne kimin dediğine inanacağına şaşırır. Eğer evde bebek hemşiresi desteği almıyorsanız bebeğinizin üşümesiyle ilgili evde, dışarıda, tanıdık tanımadık herkes tarafından yapılır. Fakat bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamanın bazı basit yolları ve yöntemleri bulunmaktadır. Bebeğim üşüyor mu sorusunu bu makalemizde cevaplayacağız.

  Bebeğin Üşümesiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Bebeğin kaka renginin 1-2 kere yeşil olduğunu göre aile bireyleri bebeği üşüttüklerini ve bu nedenle kakasının bozuk çıktığını düşünürler.

  Doğrusu; Bebeklerin anne sütü emmesine bağlı olarak kaka renkleri değişiklik gösterir. Çok emen bebeğin sütü bağırsaklarda tam olarak emilemeden atıldığı için rengi yeşil olur. Yani bu durum bebeğin üşüdüğü veya üşüttüğünün bir işareti değildir.

  Yeni doğan bebeklerin elleri ve ayakları soğuk olduğu için aileler tarafından hemen eldiven veya patik giydirilerek müdahale edilmeye çalışır. Ama aslında bunun bir nedeni vardır.

  Doğrusu; Dolaşım sisteminin en uç noktaları olan eller ve ayaklar genellikle soğuk olur. Bu durum sadece bebekler için değil yetişkinler için de geçerlidir. Bebeklerin dolaşım sistemleri doğduklarında tam gelişmediği için ellerinin ve ayaklarının soğuk olması doğal bir durumdur. Bebeğin üşüyüp üşümediğine ellerinden ayaklarından değil, ense, göğüs ve sırtından bakılmalıdır.

  Bebek doğduktan sonra zaman zaman titrer. İki kolunu yana açarak yaptığı titreme hareketinden bebeğin üşüdüğü düşünülür.

  Doğrusu; Bebeklerin yenidoğan döneminde yaptığı titreme hareketleri bir yenidoğan refleksidir. Bu refleks 6. aya kadar kendiliğinden kaybolur. O nedenle bebeğin üşüdüğü düşünülmemelidir.

  Yenidoğan döneminden itibaren bebekler sık sık hapşırırlar. İleriki aylarda da ara ara bu hapşırma durumları devam edebilir.

  Doğrusu; Bebeklerin burun tüyleri henüz gelişmediği için burun içerisine havadaki küçük bir toz partikülü dahi kaçsa hapşırtabilir. Bebeğin gelişimiyle birlikte bu durum azalarak sona erecektir. Yani sık sık hapşırması da bebeğin üşüdüğünün göstergesi değildir.

  Bebeği olması gerektiğinden fazla kat kat giydirerek belki üşümesine en gel olabilirsiniz fakat bu sefer de bebeklerde fazla giydirmeye bağlı, bunalma, isilik gelişebilir.

  Doğrusu; Bebeğin giydirilmesinde basit bir mantık vardır. Eğer siz üzerinizdeki kıyafet ile üşümüyorsanız bebeğiniz de üşümeyecektir. Yalnız yenidoğan döneminde cildinin henüz ince olması nedeniyle sizden bir kat fazla ince bir battaniye üzerine örtülebilir.

  Bir de atlanmaması gereken bir detay daha vardır. Bebeklerin ter bezleri olgunlaşmadığı için terleyemez bu da vücut ısısında kontrolsüz artmaya neden olarak hastalıkla ilgili sıkıntıları da beraberinde getirebilir.

  Bebeğim Üşüyor Mu Nasıl Anlarım?

  Annelerin sıklıkla tekrarladığı bu cümleye istinaden bebeğin üşüdüğünü gösteren bazı durumlar vardır.

  Bebeklerin vücut ısıları 36.5-37.5°dir. Koltuk altından yaptığınız ölçümlerde bebeğin vücut ısısı 36.5°nin altına düştüyse bebek üşümüş demektir.

  Bebeklerin ciltleri biz yetişkinlere göre daha ince ve hassastır. Bebek, sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçtiğinde veya tam tersi yaşandığında vücut hemen adapte olamaz ve üşür. Bu durum ev içi yaşam alanı veya dış ortam için de geçerlidir. Aynı şekilde cereyanda kalması da bebeğin üşüme ve hastalık sebebidir.

  Bebeğin Üşümemesi İçin Ne Yapmalıyım?

  Bebeğin üşümemesi için basit ve gündelik önlemler alabilirsiniz.

  Doğru klima kullanımının evde, arabada veya dış mekanlarda bebeğe bir zararı olmaz. Klima kullanılırken dikkat edilmesi gereken kriter, bebeğin direk klimanın önünde tutulmaması gerektiğidir. Bebeğe çarpmayacak şekilde klima kullanımı ve gerekirse ince bir kat hırka ile bebeğin korunması mümkündür.

  Yaz veya kış bebeğin odası her gün 10 dk havalandırılmalıdır. Camların açılması ile odanın soğuyacağını ve bebeğinizi üşüteceğinizi düşünmeyin. Bebeğinizin uyumadığı saatlerde odanın havalandırılması temiz oksijen ve mikroplardan arınma için yeterli olacaktır. Bebeğin odası kuru ise nemlendirmek için soğuk buhar makineleri veya petek sulukları ile odayı nemlendirebilirsiniz.

  Diğer yazılar ; Yenidoğan bebekler hakkında en çok merak edilen 10 soru

  Yazı kaynağı : www.bebaby.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap