Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bayram ikramiyesi kimlere verilir

  1 ziyaretçi

  bayram ikramiyesi kimlere verilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bayram İkramiyesi

  Bayram İkramiyesi

  Bayram ikramiyesi dini bayramlardan önce emekli ve malulen emekli olan kişilere devlet tarafından verilen bir miktar paradır.

  Bayram İkramiyesi Nedir?

  Bayram ikramiyesi her yıl Kurban ve Ramazan bayramlarından önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gelir ya da aylık alanlara ödenen bir miktar paradır. İkramiyelerden emekliler, dul ve yetimler, malulen emekli olanlar yararlanabilmektedir. Devlet tarafından verilen bu ikramiyeler bayramda harcamaları için emeklilerin biraz olsun elini rahatlatıyor.

  Bu sene içerisinde 30 Haziran'ın son günü ve öncesinde emekli olmak adına gerekli şartları tamamlayanlar Kurban Bayramında ikramiyelerini alabildiler. Fakat 1 Temmuz ve sonrasında emekli olanlar ise gelecek sene dini bayramlardan önce Bayram ikramiyeleri alabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli maaşı alanların her sene yeniden ikramiye için başvuru yapmasına gerek yoktur.

  Emekliler herhangi bir başvuru yapmadan Bayram ikramiyelerini alabilmektedir. İkramiyeler direkt olarak bankaya emekli olan kişinin emekli maaşını aldığı hesabına yatırılmaktadır.

  Bayram İkramiyesi Kimlere Verilir?

  En başında da belirttiğimiz gibi bayram ikramiyeleri emeklilere, malulen emekli olanlara, dul ve yetim aylığı alanlara verilmektedir. Diğer yandan iş görmezlik geliri alanlar, bu geliri aldığı zaman vefat ederse, ölen kişinin hak sahipleri, ülkemizden kısmi gelir ya da aylık alanlar ve son olarak sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışması bulunan vatandaşların tamamı bayram ikramiyesi alabilmektedir.

  Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilir?

  Adı üstünde Bayram ikramiyesi bayramlardan önce verilmektedir. Fakat bu bayramlar yalnızca dini bayramlardır. Yani ikramiyeniz Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramından önce emekli maaşı almış olduğunuz hesaba yatırılmış olur.

  Ramazan ve Kurban bayramlarının tarihleri her sene kullandığımız takvime göre değişmektedir. Genel olarak ikramiyeler maaş gününüz yakın ise o sırada maaşınızla beraber ya da bayramdan üç ya da dört gün önce yatırılmaktadır.

  Bayram İkramiyesi Ne Kadardır?

  Bayram ikramiyesinin miktarı 2020 yılında 1000 TL. Fakat 2021 yılında ne kadar olacağı henüz belli değil. Genelde bayram ikramiyeleri artan asgari ve emekli maaşlarına oranla hesaplanmaktadır. 

  Diğer yandan bayram ikramiyelerinin miktarları kişinin durumuna göre de değişmektedir. Örneğin; dul aylığı alan ve bunun yanı sıra çalışan bir kadın %50 oranında ölüm aylığı almaktadır. Bu durumda eşe 500 TL bayram ikramiyesi verilmektedir. Çalışmayan ve emekli olmayan eşler ise tek başına %75 oranında ölüm aylığı alırlar. Bu da bayramda 750 TL ikramiye verilmesi demektir.

  Babasından dolayı aylık alan kız çocuğu %25 olarak aldığı yetim aylığı ile bayram ikramiyesi sadece 250 TL'dir. Yani ölüm aylığı alan kişilerin konumuna göre bayram ikramiyesi miktarı da değişmektedir.

  Evlenmek Üzere Olan Yetim Kızlar Bayram İkramiyesi Alabilir mi?

  Ölüm aylığı alan kız çocukları evlendikleri taktirde babalarından aldıkları emekli maaşını kaybediyor. Fakat evlenirlerken ölüm aylığının iki yıllık tutarını çeyiz parası olarak alabiliyorlar. Bayram ikramiyeleri ise çeyiz parasının içerisinde hesaplanmamasından dolayı evliliğe hazırlanan kz çocukları bayram ikramiyesi alabilmek için düğünü erteleyebiliyor.

  Düğün bayramlardan sonra yapıldığında babasından emekli maaşı alan yetim kız çocuğu bayram ikramiyesi alabiliyor. Kısaca düğün tarihlerinizi iki bayramdan sonraya ayarlarsanız öncesinde bayram ikramiyesi alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  BAYRAM İKRAMİYESİ BU YIL NE KADAR OLACAK, KİMLERE VERİLECEK? 2022 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI, KAÇ PARA OLUR? - Son Haberler - Milliyet

  BAYRAM İKRAMİYESİ BU YIL NE KADAR OLACAK, KİMLERE VERİLECEK? 2022 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI, KAÇ PARA OLUR? - Son Haberler - Milliyet

  Bayram ikramiyesi için sabırsızlanan vatandaşlar, günden güne net bir tarih ve rakam öğrenmek için araştırma yapıyor. Bayram ikramiyesi ne kadar, ne zaman yatacak? Bayram ikramiyesi kimlere verilecek? İşte bayram ikramiyesi 2022 hakkında son durum...

  BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

  Bayram ikramiyesi, emekliler ile birlikte dul ve yetim aylığı alanlara da bayram ikramiyesi ödeniyor. Emekliler ile dul ve yetim aylığı alanlara ödenen ikramiye rakamı farklı oluyor.

  BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

  2-3-4 Mayıs 2022 Tarihlerinde Ramazan Bayramı kutlanacak. Geçtiğimiz yıllarda bayramdan birkaç gün önce hesaplara yatırılan bayram ikramiyesinin bu yıl da bayram tarihlerinden birkaç gün önce yatırılması bekleniyor. Nisan'ın son haftasında emekli bayram ikramiyesi hesaplara geçebilir. Konuya ilişkin resmi açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

  BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

  Cem Kılıç'ın yazısına göre;

  "Emekliler ve malulen emekli olmuş malullük aylığı alan kişiler için bayram ikramiyesinin tutarı 1.100 TL. 1.000 TL olarak başlayan bayram ikramiyesi tutarı 2021 yılında 1.100 TL’ye çıkartılmıştı.

  Bu yıl da bayram ikramiyesinde artış yapılması yönünde beklenti var. Bu beklentinin hayata geçirilmesi için 5510 sayılı Kanunda değişiklik yapılması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda bir kanun teklifi hazırlanıp Meclis’te kabul edilirse böyle bir artış hayata geçirilebilir ve emeklilerin bayram ikramiyelerinde artış sağlanabilir. Bu artışın miktarı konusunda 1.500 TL ya da 1.750 TL gibi beklentiler var. Bu çerçevede sağlanacak artış ile emeklilerin bayramı daha keyifli geçirmeleri sağlanabilir."

  Emekli bayram ikramiyesi ile ilgili resmi açıklamalar yapıldığında haberimize ekleyeceğiz.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Emekli Bayram İkramiyesi Kaç Para Oldu? Bayram İkramiyesi Hesaplara Ne Zaman Yatacak? Bayram İkramiyesi Kimlere Verilir, Şartları Neler? Emekli Bayram İkramiyesi Son Dakika - Yeni Şafak

  İkramiye ödeme tarihleri: Emekli ikramiyesi kimlere verilir? Bayram ikramiyesini kimler alabilir?

  İkramiye ödeme tarihleri: Emekli ikramiyesi kimlere verilir? Bayram ikramiyesini kimler alabilir?

  Sadece emeklilerin değil; dul, yetim, yaşlılık maaşı alanların da faydalandığı ödemelerin bu yılda ne zaman yapılacağına dair tarih bilgisi geldi.

  BAYRAM ÖNCESİ HESAPLARA YATIRILACAK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından emekliye bayram ikramiyelerinin tarihlerini açıklayarak "12 milyon emeklinin 2022 yılı Ramazan Bayramı ikramiyeleri 27-29 Nisan tarihlerinde hesaplara geçecek."

  Emekli bayram ikramiyeleri 27-29 Nisan tarihlerinde hesaplara yatırılacak. 2018 yılından itibaren başlayan emeklilere ikramiye uygulaması yılda 2 defa olmak üzere emekli olan vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Emekli bayram ikramiyesi bu sene 2 Mayıs Ramazan Bayramı öncesinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

  İKRAMİYE ÖDEME TARİHLERİ

  4/a işçi emeklileri ödeme günleri ise şöyle; 17, 18, 19, 20, 21 olanların 27 Nisan, 22, 23, 24, 25, 26 olanların ise 28 Nisan, 4/b BAĞ-KUR emeklileri olanlar 29 Nisan, 4/c memur emeklileri için bayram ikramiyeleri Mayıs ayında aylıkları 29 Nisan tarihinde hesaplara yatırılacak.

  EMEKLİ İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLİR?

  Bayram ikramiyeleri emeklilere, malulen emekli olanlara, dul ve yetim aylığı alanlara verilmektedir. İş görmezlik geliri alanlar, bu geliri aldığı zaman vefat ederse, ölen kişinin hak sahipleri, ülkemizden kısmi gelir ya da aylık alanlar ve son olarak sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışması bulunan vatandaşların tamamı bayram ikramiyesi alabilmektedir.

  BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLER ALABİLİR?

  SSK, BAĞ-KUR ve emekli sandığı emeklileri

  Şehit yakınları ve gaziler

  Ölüm aylığı alanlar

  Vazife ve harp malullüğü aylığı alanlar  er ve erbaşlar,

  Geçici köy korucuları

  Şeref aylığı alanlar

  Şampiyon sporcular

  Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri

  Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve yaşamını yitirenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden yararlanabilecekler.

  Birden fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alan emekli ve hak sahiplerine en çok ödemeye imkan veren dosya üzerinden ödeme yapılır.

  Örnek 1; emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı alan bir emekliye, en çok ödemeye imkan veren dosya üzerinden 1.100 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.

  Örnek 2; emekli aylığı ile birlikte %45 meslekte kazanma gücü kaybı oranı üzerinden sürekli iş göremezlik geliri alan bir emekliye, en çok ödemeye imkan veren emekli aylığı dosyası üzerinden toplam 1.100 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Emekli ve de hak sahibinin vefatı durumunda ise hak edildiği halde ödenemeyen bayram ikramiyesi varislerine ödenir.

  Yazı kaynağı : www.yozgatcamlik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap