Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bayrak bir milletin özgürlük alametidir düşmanında olsa hürmet lazımdır ne demek

  1 ziyaretçi

  bayrak bir milletin özgürlük alametidir düşmanında olsa hürmet lazımdır ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir - Konuşma - Türkçe Ödevim

  Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir - Konuşma - Türkçe Ödevim

  “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” (Mustafa Kemal ATATÜRK) sözünden anladıklarımızı ifade eden, bayrağın bir millet için önemi hakkında konuşma örneği.

  BAYRAĞIN BİR MİLLET İÇİN ÖNEMİ

  Değerli arkadaşlar.

  Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaşa bayrak deniz. Bayrağı renkli bir kumaş parçası olarak tanımlamak yanlıştır. Çünkü bayrak, bir ülkenin özgürlük simgesidir. Bir ülkenin direklerinde kendi bayrağı dalgalanıyorsa, o ülkede bulunan insanlar özgür demektir.

  Atatürk, “Bayrak bir milletin özgürlük alâmetidir. Düşmanın da olsa hürmet lâzımdır” sözleri ile bayrağın kutsallığıyla beraber özgürlüğün değerini de dile getirmiştir. Bunun en anlamlı örneğini İzmir’deki davranışı ile göstermiştir. Bakın Atatürk, bayrağın kutsallığına verdiği önemi nasıl göstermiş:

  Atatürk, İzmir’in kurtuluşundan sonra geldiği İzmir’de önüne bir yol halısı gibi serilen Yunan bayrağını görünce sebebini sormuş; kendisini karşılayanlardan birinin “Yunan bayrağı paşam! Yunan Kralı Konstantin buraya ilk girdiğinde Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti.” cevabını vermesi üzerine “Hata etmiş! Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak, milletlerin şerefidir. Ne olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez.” diyerek Yunan bayrağının yerden kaldırılmasını emretmiştir.

  Görüyorsunuz ki Atatürk, özgürlüğümüz için mücadele etmesinin yanı sıra aynı zamanda milletlerin özgürlüğüne de saygı gösteren bir liderdi. Bayrak demek özgürlük demektir. Düşmanımız da olsa bir insanın özgür olarak yaşamasına saygı duymalı, kutsal değerlerine saygısızlık etmeyi aklımızın ucundan bile geçirmemeliyiz.

  Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

  *** Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir  konulu konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Bayrak bir milletin özgürlük alametidir düşmanının da olsa hürmet lazımdır sözünden anladıklarınız nedir

  Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.

  Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.

  Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır. (Mustafa Kemal ATATÜRK) sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yazınız. 

  Atatürk, “ bayrak bir milletin özgürlük alâmetidir. Düşmanın da olsa yürümek lâzımdır” ifade ettiği sözler bile bayrağın insanlık için kutsal olması gerektiğini ifade etmiştir. Bayrak bir milletin şerefi, namusu ve aynı zamanda simgesidir. Bir milletin belki de tek simgesi olan bayrağı hangi ırktan olursa olsun saygı duyulması gereklidir. Atatürk bunun en güzel örneğini İzmir’de yaşadığı bir davranış ile halka göstermiştir. Atatürk belki de dünya da   bayrağı en önem veren liderler arasındaydı.

  ÖRNEK DAVRANIŞ

  Atatürk İzmir’in kurtuluşundan sonra ziyaret ettiği İzmir’de önüne serilen bir yol halısının  Yunan bayrağı olduğunu görmüştür. Bayrağı gören Atatürk yanındakilere sormuş ve “Yunan bayrağı paşam! Yunan kralı Konstantin buraya ilk gelirken Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti” cevabını almıştır. Cevap üzerine Atatürk ders niteliğinde bir cevap vermiştir.  Hata etmiş! Ben bu hatayı tekrar edemem Bayrak, milletlerin şerefidir demiş ve ne için olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez demiştir. Atatürk’ün verdiği Bu ders niteliğinde cevabın ardından halıyı çiğnemeden yoluna devam etmiştir. Bayrağın önemli olması sebepleri arasında özgürlüğü simgelemektedir. Bir devletin bayrağının sallanması o Milletin özgür ve hür yaşadığını ifade eder. Aynı zamanda bayrağının simgesi milletin simgesi demektir. Bayrağa duyulan saygı ve hürmet o millete duyulan saygı demektir. Bu sebeplerle bayrak kutsal ve önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdı

  “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdı

  Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız. konusu hakkında kısaca bir konuşma metni yazdık. Bayraklara hürmet etmek gerekir, çünkü bir milleti temsil eder. Bu konu ile Atarük’ün sözü ile ilgili şu konuşmayı hazırlayabiliriz.

  “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız.

  Sevgili Arkadaşlar,

  Ama bir kumaşın da ötesinde Bayrak bir milletin bağımsızlığını temsil eder. Bayrak uğruna ölen şehitleri anlatır. Şanlı tarihini  ve bağımsızlığını ilan eder.

  Atatürk “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” sözü ile bayrağın önemini vurgulamıştır. Bir millet diğer milletlere özgürlüğünü bayrağı ile gösterir, ilan eder.

  Bir milete değer göstermek onun değer verdiği şeylere değer ile olur. Bayrak her milletin en kıymetli değeridir. Bu yüzden başka bir milletin de olsa bayraklara değer vermeliyiz.

  Düşmanımız dahi olsa bayrağa değer vermeliyiz. Çünkü bir başkası bizim bayrağımıza değer göstermese neler hissederiz. Bu durum aradaki düşmanlığı daha da artırır.

  Bu yüzden düşman da olsa bayraklara değer vermeliyiz. Verdiğimiz bu değer iki ülke arasındaki sevgi bağlarını güçlendirir.

  Değer vermediğimizde ise düşmanlık daha da artar. Atatürk yere üzerinden geçmesi için serilmiş yunan bayrağını görünce hemen kaldırmalarını istemiştir.

  Kendimizin veya başka bir milletin de olsa bayraklara gereken değeri gösterelim

  Beni dinlediğiniz için teşekkürler…

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap