Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bayan gardiyan olmak için gerekli şartlar

  1 ziyaretçi

  bayan gardiyan olmak için gerekli şartlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları

  Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları

  Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları nelerdir? İnfaz koruma memuru (gardiyan) olmak isteyen bayanlarda aranan şartlar nelerdir? Kimler Bayan Gardiyan olmak için başvuruda bulunabilir. İnfaz koruma memurları ne kadar maaş alıyor. Gardiyan olmak için KPSS den kaç puan almak gerekir. İnfaz Koruma alımı ne zaman yapılacak. Sözleşmeli gardiyan alımları hakkında merak edilenler. Bayan Gardiyan olmak için gerekli Şartlar ve başvuru işlemleri hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

  Gardiyan Olmak İsteyen Bayanlar

  Son yıllarda devlet memuru olmak isteyen bir çok bayan bu mesleği tercih etmeye başladı. Açılan yeni cezaevlerinde bayan infaz koruma memuru ihtiyacı ve bayanların devlet memuru olma istediği de bu mesleğe olan ilgiyi artırmış durumda. Sizde üniformalı olarak çalışmak istiyorsanız bu mesleği tercih edebilirsiniz. Diğer devlet kurumlarında çalışan güvenlik güçlerine yakın olan bu meslek her geçen gün popülaritesini giderek artırmaktadır. Sizde üniformalı ve devlet güvenceli bir işe sahip olmak istiyorsanız bu iş için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu nedenle Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu şartları taşımanız gerekmektedir.

  İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Ne Yapılmalı

  Herhangi bir devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin bilindiği üzere mezun olduğu okul ile ilgili KPSS sınavına girme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu neden ile gardiyan olmak isteyenlerde bu sınava girmek zorundadır. Tabi ki bu mesleği yapmak isteyenlerin sadece bu sınavda iyi bir puan alması yeterli olmayacaktır. Bunun ile birlikte taşıması gereken belirli kriterler bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise boy ve kilo endeksi olarak dikkat çekmektedir. Diğer memurlukta kişilerin boyu ve kilosu önemli değilken bu meslek sahipleri için bu en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Bu nedenle boyu 160 cm’in altında olan bayanlar bu meslek için başvuruda bulunamazlar. Aynı zamanda  Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları arasında mülakat uygulaması da bulunmaktadır. Bu neden ile bu işe girmek isteyenlerin Genel ve Özel Şartları aşağıda belirtilmiştir. Bu şartları taşıyanlar mülakata girmek için hak kazanacaklar ve mülakat sonucunda aldıkları puan ile KPSS puanlarının ortalamasına göre atamaları yapılacaktır.

  İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Gerekli Olan Genel Şartlar

  Bu şartlar herhangi bir devlet kurumunda görev almak isteyenler ile aynı şartları taşımaktadır. Bunların neler olduğunu hatırlatmak gerekirse;

  İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Gerekli Olan Özel Şartlar

  İnfaz ve koruma memuru olma isteyenlerin yukarıda belirttiğimiz; genel şartların yanında aşağıda belirtilen özel şartları da taşıması gerekmektedir. Bu özel şartların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

  Gardiyan Olmanın Şartları yukarıda belirtildiği gibidir. Bu şartları yerine getiren ve taşıyanlar bu kadro için başvuruda bulunabilirler. Bunun ile birlikte bu değerlendirmeler sonucunda KPSS puanı en yüksek olandan aşağıya doğru başvuru sıralaması yapılmaktadır. Alımı yapılacak olan kadro sayısının 5 katı bu listeye göre mülakata çağrılarak son bir değerlendirilmeden geçirilmektedir. Bu mülakat uygulamasında alınan puan ile birlikte KPSS puanı ortalaması alınarak son bir liste hazırlanır ve puanı yüksek olandan itibaren kadro sayısınca alım gerçekleştirilir.

  Bayan İnfaz Koruma Mülakat Soruları Nelerdir?

  Son sınav uygulaması olan mülakat uygulamasında adayları belirlenen konulardan olmak üzere sorular sorulmaktadır. Bu sorular aşağıda belirtilen ders ve konulardan oluşmaktadır.

  İnfaz Koruma Memuru mülakatında yukarıda Belirtilen konulardan sorular sorulmaktadır. Bu mülakattan aldığınız puan ile Kpss puanının ortalaması bu meslek için yaptığınız başvuruda tarafınıza verilen net puanı ortaya koyacaktır. Her şeyden önce bu iki puan ortalamasının 70 ve üzerinde olması gerekmektedir.

  Bayan İnfaz Koruma Memuru Kaç Lire Maaş Alır

  Bayan İnfaz Koruma Memuru Kaç Lira Maaş Alır?

  Devlet kadrosunda göreve başlayan erkek veya bayan arasında herhangi bir maaş farkı bulunmamaktadır. İnfaz koruma memurlarına verilen maaşlarda 657 Devlet Memuru Kanununa göre belirlenmektedir. Bilindiği üzere lise mezunu, bekar ve göreve yeni başlayan bir devlet memurunun maaşı ise en düşük 4.300 lira olarak belirtilmiştir. Sizde bu işe bu maaş ile başlayabilirsiniz. Bayan İnfaz Korumam Memuru Olmanın Şartları ile sizde yılın belli dönemlerinde açılan bu kadrolar için başvuruda bulunabilirsiniz.

  Bayan İnfaz ve Koruma Memuru Alımı

  Üniformalı iş imkanı isteyenlerin büyük bir bölümü polislik dışında bu mesleği tercih etmektedir. Ülkenizin farklı yerlerinde bulunan açık ve kapalı ceza infaz kurumlarında 60 bin civarında infaz koruma memuru görev almaktadır. Bunların arasında yaklaşık olarak 10 bin civarı bayanlardan oluşmaktadır. Bayan açık ve kapalı cezaevlerinin yüzde 80 ile 90 oranında bayan çalışmaktadır. Neredeyse heryıl yeni bir ceza evi açılmaktadır. Bu da açılan yeni ceza evleri içinde sürekli olarak bayan gardiyana ihtiyaç duyulduğunun bir kanıtıdır. Bu neden ile yapılan personel alımlarında bayanlara büyük bir kontenjan ayrılmaktadır.

  Ülkemizde neredeyse her yıl ceza evi personeli Adalet Bakanlığı tarafından bu kadro için alım gerçekleşir. Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyan bayanlar bu kadroda görev almak adına başvuruda bulunabilir. Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları hakkında bilgi verdiğimiz bu yazının yanında bu kadroda görev almak isteyenlerin bu meslekte görev almaları halinde hangi işleri yapacaklarını bilmesi gerekir.

  Bayan Gardiyan Ne İş Yapar

  Bayanların bu meslekte görev alabilmeleri adına taşıması gereken şartları yukarıda belirttik. Bu kadroda görev alacak olan bayanların erkeklere ile aynı işi yaptığını belirtmemiz mümkün. Bu nedenle bayan gardiyan olmak zor mu ? sorusu akla gelmektedir. Genellikle bayan mahkum veya tutukluların cezasını çektiği cezaevlerinde erkekler ile aynı işleri yaptığını belirtebiliriz. Ayrıca erkek ceza evlerinde görev yapacak olan bayan gardiyanlar bu konuda biraz daha şanslıdır. Cezaevinde görev yapacak olan bayanlar genellikle ziyaret esnasında mahkum yakınlarından bayan ziyaretçilerin üst aramalarını yaparlar. Bunun dışında mahkum ile birebir bir işi yoktur. Bu neden ile erkek ceza evlerinde çalışan bayanlar genellikle büro işlerinde görevlendirilir. İnfaz kalemi, personel kalemi, ambar birimi, muhasebe birimi gibi işlerin yapılması işinde görevlendirilir. Ayrıca erkek cezaevinde kadın mahkum olmadığı için bayan gardiyanlar genellikle gündüz personelinin yaptığı işlere verilmektedir.

  İnfaz Koruma Memuru Hakları Nelerdir

  Yukarıda belirttiğimiz Bayan Gardiyan Olmak İçin Gerekli Şartlar. İnfaz koruma sınav uygulamaları ve infaz koruma maaşları hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Bunun dışında kalan ve bir çok kişi tarafından merak edilen bir diğer konudan bahsetmek istiyorum. İnfaz koruma memuru hakları nelerdir? diğer bir söyleyişle infaz ve koruma memurluğunun artıları nelerdir?

  Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki bu kadroda görev alanlar üniformalı bir iş sahibi olacaklardır. Bunun ile birlikte geçmişten günümüze pek çok kişinin bu meslek ile ilgili fikri değişmektedir. İnsanların son dönemde bu mesleğe olan başvurusu bunun en büyük kanıtıdır.

  Yeni açılan ve kampüs cezaevi olarak bilinen ve binlerce mahkumun olduğu açık ve kapalı cezaevlerinde görev alan personel için lojman tahsisi yapılmaktadır. Bu tür bir cezaevinde çalışacak olan erkek veya bayan infaz koruma memurları çok düşük bir ücret ile bu tür bir imkandan yararlanma imkanına sahiptir. Bunun ile birlikte şehir dışında olan bir çok cezaevlerine ulaşım için servis imkanı bulunmaktadır. Ücretsiz silah taşıma ruhsatı almak bu kadronun sağladığı imkanlardan bir diğeridir. Devlet kadrosunda bir iş sahibi olmak isteyenler yukarıda belirttiğimiz şartları taşımaları halinde başvuruda bulunabilirler.

  Cezaevlerinde bayanların daha çok tercih ettiği kadrolardan bir diğeri de cezaevi katipliği olarak bilinmektedir. Masa başında yazı işlerinden sorumlu olan bu kadroda görev almak isteyenler bu kadronun özellikleri ve şartları hakkında tüm merak ettiklerini Cezaevi Katibi Nasıl Olunur başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirler.

  Yazı kaynağı : kizlarbiliyor.com

  Gardiyan Nasıl Olunur 2022, Bayan Gardiyan Olmak

  Gardiyan Nasıl Olunur 2022, Bayan Gardiyan Olmak

  Gardiyan nasıl olunur? Gardiyan olmak zor mu? Gardiyan olmak için hangi bölümünden mezun olmak gerekir? Gardiyan olma şartları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve gardiyanlığa dair merak ettiğiniz diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  Gardiyan Nasıl Olunur 2022

  Gardiyan olmak için KPSS’ye girerek 70 puan ve üzerinde almalı ve gardiyanlık mülakatında başarılı olmalısınız. Mülakatı kazandıktan sonra atamanız herhangi bir ceza infaz kurumuna yapılıyor.

  Gardiyan olmaya karar verenlerin öncelikle gerekli şartları sağlaması gerekiyor. Adalet Bakanlığı, gardiyan olacak kişilerin boy ve kilolarının belli aralıklarda olmasını istiyor. Bu şartları sağlayanların kullanabileceği iki farklı yol bulunuyor.

  Gardiyan olmak için kullanılacak ilk yöntem KPSS’ye girerek 70 ve üzeri puan almak ve bunun ardından Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına başvuru yapmaktır. Başvuru sonrasında sizi mülakata alıyorlar. Eğer mülakattan istenen puanı alabilirseniz, gardiyan olarak Adalet Bakanlığının ıslah ve ceza infaz kurumlarında göreve başlıyorsunuz.

  Bir diğer alım ise daha önce devlet kadrolarında görevli iken kendi isteği ile bu görevlerden ayrılanlar içindir. Örneğin; uzman erbaşlar görevlerini kendi istekleriyle bıraktıktan sonra Adalet Bakanlığı personel daire başkanlığı tarafından açılan kadrolar için başvuru yapabilirler. Gardiyan alımlarında uygulanan ikinci yolun sadece daha önce devlet kurumlarında görev yapanlar için olduğu unutulmamalıdır.

  Bayan Gardiyan Nasıl Olunur 2022

  Bayan gardiyan olmak için kamu personeli seçme sınavına (KPSS) girerek en az 70 puan almalısınız. Bunun ardından açıklanan tarihlerde ilgili birimlere başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer gerekli şartları sağladığınız anlaşılırsa mülakata davet edileceksiniz. Mülakat, yani sözlü sınavda da başarılı olmanız durumunda infaz koruma memuru (İKM) olarak göreve başlayabilirsiniz.

  Personel alımı yapılmadan önce kontenjanlar açıklanıyor. Bu açıklamaları takip ederek kaç tane bayan gardiyan alınacağını öğrenebilirsiniz. Bazen erkek infaz koruma memuru kadar bayan gardiyan da alınırken genellikle bayan gardiyan alım sayıları erkeklere göre daha düşüktür. Alınacak gardiyan sayısı ne kadar fazla olursa şansınız da o kadar yüksek oluyor.

  Gardiyan olabilmek için bazı genel şartları sağlamanız gerekiyor. Ancak bunun yanında bayan gardiyan olma şartları da bulunuyor. Bunların da aynı şekilde sağlanması gerekiyor. Bu şartlar sağlanmadan Adalet Bakanlığı’na bağlı olan Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapmak mümkün değildir.

  İnfaz Koruma Memuru Olma Yolları 2022?

  Gardiyan olmak için öncelikle Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan alım takviminin izlenmesi gerekiyor. Takvimin haricinde adayların yine bakanlık tarafından açıklanan şartların da sağlanması gerekiyor. Bu şartlar; yaş, fiziksel özellikler, güvenlik soruşturması ve KPPS puanı gibi unsurlardan meydana geliyor.

  İnfaz koruma memuru olmak için öncelikle başvuru tarihlerinde Cumhuriyet başsavcılıklarında bulunan adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlıklarına başvuru yapılmalıdır. Başvuru için KPSS puanınız en az 70 olmalıdır. Bunun yanında yine bakanlık tarafından istenen diğer şartları da sağlamalısınız.

  Bahsedilen şartları sağladığınız anlaşıldığında mülakat için davet edileceksiniz. Mülakatta, sözlü sınava tabi tutuluyorsunuz. Eğer bu sınavdan yeterli puanı alabilirseniz gardiyan olarak bir ceza infaz kurumunda göreve başlatılacaksınız.

  Genel hatları ile gardiyan alım süreci bu şekildedir. Bu süreçte en önemli nokta gerekli şartların sağlanması ve sınavlardan yeterli puanın alınmasıdır. Bunların ardından atamanız kısa sürede gerçekleştirilecek ve görevinize hemen başlatılacaksınız.

  Sözleşmeli Gardiyan Nasıl Olunur?

  Sözleşmeli gardiyan olmak için Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Şartları sağlayan adaylar yine bakanlık tarafından açıklanan takvime uygun olacak şekilde başvurularını yapmalıdır. Başvuru sürecinin ardından adaylar mülakata çağrılıyor. Mülakatta başarılı olanlar gardiyan olarak görevlerine başlıyor.

  Sözleşmeli gardiyan ile kadrolu gardiyan arasında gerek özlük hakları gerekse de maaş konusunda ciddi farklılıklar bulunmuyor. Bilindiği gibi son dönemlerde neredeyse bütün devlet kurumları memur alımlarını sözleşmeli olarak yapıyor. Memur olmak isteyenler için farklı bir seçenek bulunmuyor. Sözleşme süresince disiplinsizlik yapmayan ve yüz kızartıcı suç işlemeyenler belli bir süre sonra kadroya geçiyor.

  Gardiyan Olma Şartları

  Gardiyan olmak için adayların sağlaması gereken bazı şartlar bulunuyor. Halk tarafından gardiyan olarak bilinen infaz koruma memurları 657 sayılı devlet memurları kanuna tabidir. Yani gardiyanlar aynı zamanda devletin memuru olarak da ifade edilebilir. İstenen şartların bir bölümü bundan dolayı devlet memuru şartlarıdır. Diğer kısmı ise direkt olarak meslekten kaynaklanan şartlardır. Gardiyan olma şartları şu şekildedir;

  Buradaki şartları sağlayanlar gardiyan olmak için başvuru yapabilir. Ancak ilgili şartların bakanlık tarafından değiştirilebileceği olasılığı göz ardı edilmemelidir.

  Gardiyan olma şartları arasında en fazla dikkat çeken fiziksel şartlardır. Adayların boy ve kiloları bu mesleği sorunsuz olarak yapabilmeleri adına önemlidir. Ancak bu şartların tam olarak anlaşılması için örneklerin verilmesi yararlı olacaktır.

  Örneğin; erkek bir adayın boyunun 180 cm olduğunu varsayalım. Bu adayın kilosu 80 + 13 ve 80 – 17 aralığında olmalıdır. Yani aday en fazla 93 kg, en az ise 63 kg olmalıdır. Boyu 180 cm olmasına rağmen kilosu 94 kg veya 62 kg olanlar gardiyan olamazlar.

  Örneğin; bayan bir adayın boyunun 165 cm olduğunu varsayalım. Yine aynı hesap ile adayın kaç kg olacağı bulunabilir. 65 + 13 ve 65 – 17 hesabıyla boyu 165 cm olan adayların 78 kg ile 48 kg arasında olması gerekir.

  Bakanlık tarafından boy ve kilo şartlarında kullanılan yöntem bu şekildedir. Ancak ileride daha farklı yöntemler tercih edilebilir. Bundan dolayı güncel hesaplama yöntemlerinin mutlaka takip edilmesi gerekiyor.

  Burada yer alan şartlar bakanlık tarafından yapılan diğer alımlarda da büyük oranda geçerlidir. Bakanlık, infaz koruma memuru ile birlikte büro personeli (ceza infaz kurumu katipliği) için de alımlar gerçekleştiriyor.

  Bayan Gardiyan Olmak İçin Gerekli Şartlar

  Bayan gardiyan olma şartları, erkek gardiyan olma şartları ile büyük oranda aynıdır. Bu noktada bayanlardan ekstra bir şartı sağlamaları istenmiyor. Tek fark ise fiziksel özelliklerle ilgili olan şarttır.

  Erkek adayların en az 170 cm olması istenirken, bayan adaylarda bu rakam 160 cm’dir. 160 cm’den daha kısa boya sahip olan adaylar başvuru yapamıyor. Boya bağlı olarak kilo hesabı da yapılmalıdır. 160 cm boya sahip olan bir aday boyunun son iki hanesinin +13 ile -17’si kadar ağırlığa sahip olabilir. Yani 60 + 13 ve 60 – 17 hesabıyla 160 cm olan adaylar en fazla 73 kg, en az ise 53 kg olabilir.

  Bayan Gardiyan Olmak Zor Mu?

  Bayan gardiyan olmak, bazen oldukça zorlu olabilirken bazen de oldukça rahat olabilir. Bu sorunun cevabını net şekilde vermek mümkün değildir. Dolayısıyla her bayan gardiyan için bu sorunun cevabı değişiyor.

  Bayan gardiyanlar, bayan mahkumların olduğu ceza infaz kurumlarında görev yaparlar. Yetkileri nedeniyle genellikle sorun yaşamıyorlar. Ancak dönemsel olarak gece nöbetlerine kalmaları gerekebilir. Birçok meslekte olan nöbet uygulaması, bazı kişiler için zorlayıcı olabilir.

  Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

  Gardiyan olmak için adayların liseden mezun olması yeterli. Evet, yanlış okumadınız. Herhangi bir liseden veya dengi okuldan mezunsanız gardiyanlık için başvuru yapabilirsiniz. Bunun dışında lisans veya ön lisans şartı bulunmuyor. Bakanlık her ne kadar günümüzde en az lise mezuniyeti haricinde bir şart istemese de ilerleyen dönemlerde bu şart değişebilir. Bilindiği gibi günümüzde Adalet Liseleri’nde eğitim görenler var. Bunun yanında açık öğretimden adalet bölümünü bitirenler de bulunuyor. Yakın bir gelecekte bakanlık tarafından adalet lisesi veya adalet mezunu olma şartı getirilebilir.

  Yazı kaynağı : www.hepkredi.com

  İKM Nasıl Olunur? 2022 Gardiyan Alım Şartları Nelerdir?

  İKM Nasıl Olunur? 2022 Gardiyan Alım Şartları Nelerdir?

  Ceza ve Tevfik evlerinde görevli memur olan infaz ve koruma memuru yani eski tabir ile gardiyan nasıl olunur? gardiyan olmak isteyenler tarafından 2022 yılında da araştırılmaya devam ediyor. İnfaz koruma memuru olmak isteyenler tarafından diğer araştırılan konular arasında yer alan; İKM Nasıl Olunur, Gardiyan Alım Şartları Nelerdir, gardiyan olmak için hangi bölümü okumalıyım, bayan gardiyanlık zor mu? Bayan gardiyan olma şartları 2022 yılında nelerdir, infaz koruma memuru nasıl olunur, başvuru şartları nelerdir, boy kilo şartı var mı hangi aşamalardan geçmek gerekiyor, görevde yükselebilirim, maaş ne kadar müracaatlarda aranan tüm şartları hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

  İKM Nasıl Olunur? Nasıl Başvurulur?

  İKM olmak için 2 farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki KPSS sınavına girip, KPSS’den 70 puan ve üstünde puan almak ve bu puanı kullanarak alım olduğu zamanlarda İnfaz koruma memurluğu alım ilanları başvuruda bulunmak ve mülakatlardan mezun olmaktır. Adli Yargı İlk derece Mahkemesi Adalet komisyonu Başkanlıkları tarafından ilanlara başvuru bulunan lise, önlisans ve lisans mezunlarını devlet memur kadrosuna atanmak için müracaatta bulunmanın yanında daha önceden devlet memur olup kendi isteğiyle ayrılmış olanlar da gardiyan olabilmektedir.

  Uzman erbaşlar kendi isteği ile memurluktan ayrıldıktan sonra kadro açılması durumunda da İnfaz Koruma memuru yani İKM olabilirler. Daha önceden devlet kadrosunda memur olarak görev alan ve istifa eden kişiler de (kadro açılması durumunda) Adalet Bakanlığı personel daire başkanlığının cezaevleri için açtıkları kadrolara müracaatta bulunarak İnfaz ve Koruma Memuru yani gardiyan olmak imkanları bulunmaktadır.

  İKM yani eski adıyla gardiyanlar 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlıdır ve Cezaevlerinde görev almaktadır. Cezaevleri Adalet Bakanlığı bünyesindedir ve Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlardır ve açık ve kapalı cezaevleri olmak üzere birçok cezaevinde görev yapan memurları alım için Adalet Bakanlığı personel daire başkanlığının yapılan alım ilanlarına başvuruda bulunan ve yapılan merkezi sınavda 70 puan ve üstü puan alarak mülakatlardan başarılı olarak geçen kişilerin görev yerleridir.

  Cezaevlerindeki memurların görevleri suç işleyerek hüküm giyen hükümlü ve tutukluların her türlü ihtiyaçlarının (giydirilme, beslenme, yatırılma, eğitimi, çalıştırılması ve muhtaç durumda bulunanların tedavi giderlerinin karşılanması işleri vb.) gibi işlerde görevlidir.

  Bu devlet kurumlarında görev yapan Gardiyan olarak bilinen infaz koruma memurları, Cumhuriyet Başsavcılığı ve cezaevi aracılığıyla Bakanlığa bağlı olarak çalışırlar.

  İKM Alımları Nasıl Yapılır?

  İKM alımları Adalet Bakanlığı Ceza Tevfik evleri genel müdürlüğünde ki boş kadrolar için açılan alım ilanlarına başvuru yapan ve mülakatlardan başarılı bir şekilde geçen adaylar arasından yapılır. Gardiyan olarak ataması yapılacak olan kişilerin alımları Adalet Bakanlığı tarafından, Bakanlığın memur alım işlemleri  “Adalet Bakanlığı Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliği” kapsamında yapılır.

  2022 yılında da alım ilanları olduğunda bu ilanlara başvuru yapanlar arasından KPSS ‘den 70 puan almış olan adaylar arasında yapılacak mülakatlar sonrasında alımları gerçekleştirilecektir. Adalet Bakanlığı İKM alımları mevzuata göre belirlenen şartlara haiz olanlar arasından KPSS sınavına girmiş olmak ve sınavdan belirli bir puan almış olmak şartının yerine getirilmesi gerekmektedir.

  Mevzuat şartlarına uyan İKM alımlara başvuruda bulanacak olan adaylarda KPSS sınavına girmiş olma şartı aramaktadır ve bu sınavlardan en az 70 puan almış olmak şartının sağlanması istemektedir. KPSS sınavına giren adaylar, sözleşmeli veya kadrolu memur kadrolarına başvuru sonrasında katılacakları bir mülakat sınavı ile alınırlar. Bu mülakat sınavından da başarılı olan adaylar sözleşmeli ya da kadrolu olarak cezaevlerine atanırlar. Adalet Bakanlığına memur olmak için devlet memurluğuna atanabilme şartlarını mevzuatta Genel ve özel şartları belirlenmiştir.

  İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

  Gardiyan olmak isteyen İKM alımlarında Adalet Bakanlığı tarafından CTE’lere açılan boş kadrolar için alım ilanlarına başvurmalıdır. Alım ilanları Adalet Bakanlığı internet sitesinde yayınlanmaktadır. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün sitesinden takip edebilir, ilanlar yayınlandığında başvuruda bulunabilirsiniz.

  Başvuru formunu, eğitim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya noter tasdikli sureti veya komisyon başkanlığı tarafından onaylanmış bir sureti ile birlikte adalet komisyonu (sınav merkezi) başkanına veya herhangi bir adli asliye mahkemesi adalet komisyonu başkanına doldurunuz. son başvuru gününde mesai bitimine kadar. uygulanmalıdır.

  İşe alımlarda Bakanlığın memur alımı internet sitesinde yer alan ilanlarda başvuru yapabilecek adaylar için mevzuatta belirlenen genel ve özel şartlar, gerekli belge ve belgeler, son başvuru tarihleri ​​ve başvuruların nereye yapılacağına ilişkin detaylar İnfaz ve Koruma Görevlileri.

  İKM olmak isteyenler tarafından araştırılan alımlar ise şu şekilde yapılmaktadır:

  İnfaz koruma memuru başvuru şartları arasında en çok merak edilen yaş sınırıdır. İKM olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve 30 yaşını doldurmamış olmanız gerekiyor. Yine infaz koruma memuru olabilmek için en az lise veya dengi okul mezunu olmanız ve KPSS’den en az 70 puan almanız gerekmektedir.

  Ortaöğretim, lisans veya önlisans mezunu olmanız hiç fark etmez KPSS’den en az 70 puan almanız durumunda başvuru yapabilirsiniz. Bu şartlar dışında İnfaz koruma memuru olmak için boy ve kilo şartı da bulunmaktadır. Erkek adayların en az 1.70 cm, bayanlarda ise en az 1.60 cm boydan uzun olmak gerekmektedir.

  İKM olmak için yaş sınırı şartını aştıysanız yaş sınırı olmayan memurluklara göz atarak memur olabilirsiniz.

  İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Alım Şartları 2022

  Adalet Bakanlığı, gardiyan alımı için bazı şartları yerine getirmelidir. 2022 İcra ve Koruma Memuru işe alım koşulları aşağıdaki gibidir:

  Başvuru aşamalarını aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  Başvuruların kabul edilebilmesi için Başvuru şartlarını sağlayan adaylar Adalet Bakanlığının yayınladığı alım ilanlarını takip ederek, başvuru tarihleri arasında müracaat etmelidir. Eğer sizde başvuru şartlarını taşıyorsanız alım ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Daha sonrasında müracaat eden adaylar en yüksek puandan en düşük puana göre sıralanmaktadır. Alınacak olan infaz koruma memurunun 3 katı kadar aday çağrılmaktadır.

  Daha sonra ilk aşama olarak boy ve kilo ölçümü yapılmaktadır. Eğer boy ve kilo şartını taşımıyorsanız bu durumda elenirsiniz. Sonrasında sözlü mülakat yapılacaktır. Sözlü mülakatı da başarılı bir şekilde geçilmesi durumunda İnfaz koruma memur olarak göreve başlarsınız.

  Sözlü mülakat aşamasından bahsedecek olursak; Bu aşamada adaya öncelikle kendini tanıtması için kendisi ile ilgili sorular sorulmaktadır. Daha sonra adaylardan iki zarf seçmesi istenmektedir. Bu zarflardan birinde güncel konular, genel kültür, tarih ve coğrafya ile ilgili sorular sorulur. Diğer zarflarda ise mesleki konulardan sorular yer almaktadır. Burada önemli olan adayın kendine güvenmesi ve özgüvenli olmasıdır.

  Nihai listede; İnfaz ve koruma memuru ile büro personeli pozisyonlarına atanacaklara ilişkin nihai başarı listesi düzenlenirken öncelikle hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet programı ve adalet ön lisans programı mezunları en yüksek puan alan adaydan başlamak suretiyle her bir Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu için ayrı ayrı sıralanacak olup, diğer adaylar bu sıralamayı takiben kendi aralarında en yüksek puandan başlayarak sıralanacaktır.

  Bayan İKM Alım Şartları 2022 Yılında Nelerdir?

  Bayan İKM alım şartları aşağıdaki gibidir:

  Örnek vermek gerekirse 180 cm olan bir bayan adayın kilosu 80+13=93’ten fazla 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.

  İKM ve Gardiyan Alım İlanları 2022

  İKM personel alımları Adalet Bakanlığının sitesinden yayınlanmaktadır. İlan tarihleri Bakanlığın sitelerinde yayınlandığında kosgebkredisi.com bizi takip ederek ilanları inceleyebilir, müracaat edebiliriniz.

  İKM Personel Alım İlanı BAŞVURU için Tıklayınız.

  Gardiyanlık Maaşı Ne Kadar? 2022

  2022 yılında İnfaz Koruma Memurlarının gardiyanların maaşları 6.020 TL ile 17.690 TL civarındadır. Memurluğa ilk kez atananlar ile kıdemli memurlar arasında maaşlar değişiklik gösterecektir. Yine İKM’lerin evli olup olmamalarına, derece ve kademelerine göre maaşları da değişiklik gösterecektir.

  İKM ve Gardiyan Çalışma Saatleri

  657 numaralı memur olarak ülke genelinde cezaevlerinde görev yapacak İKM’ler cezaevlerinde görev alacak. Her cezaevinde çalışma saatleri farklıdır. Gündüz ve vardiya sisteminde görev yapan gardiyanların çalışma saatleri aşağıdaki gibidir;

  Mesai saatleri 2022 yılında şu şekildedir:

  Gündüz sisteminde gardiyanlar sabah 08:00 akşam 17:00 arası çalışmaktadır. 8:00-17:00 arasında iş saatleri olan memurların tatilleri iki gün yani Cumartesi, Pazar tatildir.

  Vardiya sistemi cezaevinin durumuna göre değişmektedir.

  Vardiya sisteminde ise aşağıdaki gibidir:

  Yine:

  Gardiyanların yıllık tatil izin günleri de değişir, 10 yıla kadar senelik 20 gün, 10 yıl sonrasında yılda 30 gün izin kullanmaktadır.

  Gardiyanlık Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 e-Devlet Başvurusu

  Gardiyanlık Başvuru yeri ve şekli aşağıdaki gibidir:

  Adaylar başvurularını https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, e-Devlet üzerinde Belirlenecek olan tarihlerde aktif hale gelecek olan iş başvuru ekranını kullanarak gerçekleştireceklerdir.

  2022 Gardiyan Alımı

  Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma memur alım ilanları yayınlandığında Gardiyan alımı 2021 başvuru tarihi belli olacak .En son alımlar Şubat tarihinde yapılmış ve sonuçlar Nisan ayında açıklanmıştı. Son güncel alım ilanlarını kaçırmamak için kosgebkredisi.com bizi takip ederek ya da Adalet Bakanlığı Duyurular kısmından alım ilanlarının başvuru ve son başvuru tarihlerini takip edebilirsiniz.

  2022 Gardiyan Alımı Başvuru Tarihleri

  En son gerçekleştirilen Gardiyan alımı başvuru tarihleri şu şekildeydi.

  Başvurular 23.02.2021 tarihinde başlayıp 12.03.2021 tarihi saat 23.59’da son buldu. Yeni Alım tarihlerini duyurusu yayınlandığı andan itibaren anlık olarak sitemizde yayınlanacaktır.

  İKM Öğrenci Alımları 2022

  2015 yılından itibaren liselerde Adalet bölümü açılmıştır. Adalet bölümünü seçerek liseden bu bölümden mezun olan olan öğrenciler adliye ve cezaevlerinde çalışmak üzere İKM eğitim almaktadırlar. Mülakatlarda liseden Adalet bölümü mezunu olan İKM öğrencilerine daha fazla ayrıcalık tanınmaktadır.

  Öğrenci adayı olabilmek için adaylardan başvuruda istenecek belgeler şunlardır:

  Adaylar hazırladıkları bu belgelerle en son başvuru günü mesai bitimine kadar, idare memurluğu öğrenciliği için Bakanlığa, infaz ve koruma memurluğu öğrenciliği için ise sözlü sınav ve mülâkatın yapılacağı adlî yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına veya mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına başvururlar.

  Başvuru evrakı, masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarınca aynı gün acele posta servisi ile idare memurluğu öğrenciliği için Bakanlığa, infaz ve koruma memuru öğrenciliği için sözlü sınav ve mülâkatın yapılacağı adlî yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına gönderili

  Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekiyor?

  Gardiyan olmak için mezun olunması gereken bölümler hangileri olduğunu açıklayacak olursak:

  Lise, önlisans ve  lisans mezunları dışarıdan İKM alımlarına başvuruda bulunabilmeleri için KPSS sınavından 70 puan alarak alım ilanlarına başvuruda bulunarak gardiyan olabilirler. KPSS sınavından  taban puanlar genellikle çok alımın olduğu şehirlerde 72-73 ile başlıyor, ancak alımların az olduğu illerde taban puanlar 80 kere kadar çıkabilmektedir. 2021 yılında İKM alımları 2021 KPSS puanlar ile alınacaktır.

  Atama Sırasında İstenilecek Belgeler:

  Ataması yapılacak kişilerden istenecek olan belgeler ise aşağıdaki gibidir:

  Görevde yükselme İmkanı

  Son olarak görevde yükselmeden de bahsedelim.

  Kurum içi yapılan sınavlar ile birlikte sırasıyla aşağıdaki gibidir:

  GÜNCELLEME:

  En güncel İKM alım ilanları ve diğer merak edilen konular ile ilgili bilgileri kosgebkredisi.com takip ederek öğrenebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : kosgebkredisi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap