Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  batman ilimizde çıkarılan değerli bir maden nedir

  1 ziyaretçi

  batman ilimizde çıkarılan değerli bir maden nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Batman’da demir madeni!

  Batman’da demir madeni!  SASON VE KOZLUK
  BÖLGESİNDE GÖRÜLDÜ

  Batman’ın Sason ve Kozluk ilçelerinde araştırmalarda bulunan Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, demir madenine rastladığını açıkladı. Bulunan yatağın rezervinin bilinmediği gerekçesiyle ekonomik getirisinin saptanamadığını belirten Işık, maden şirketlerinin bölgede araştırma yapması gerektiğini söyledi. Işık, şöyle konuştu: “Batman ve bölgesi metalik maden açısından zengin bir yeraltı kuşağına sahiptir. Özellikle Sason ve Kozluk’tan geçen, yer yer kalınlığı 2 bin metreye ulaşabilen allokton olarak bilinen taşınmış kaya kütleleri metalik maden açısından zengindir. Rezerv çalışması yüksek maliyet gerektiriyor. Bunu ancak ya MTA ya da özel şirketler tarafından tespit edilmesi gerekiyor” dedi.


  METALİK MADEN ZENGİNLİĞİ VAR”

  Bölgede yaptığı araştırmalarla dikkat çeken Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölge üzerine araştırmalar yapıyorum. Yaptığım araştırmalar neticesinde gerek kaya gazı, gerek petrol yatakları ve gerekse metalik maden açısından zengin olduğunu edinmiş bulunmaktayım. Batman ve çevresi başta demir, bakır, kurşun, çinko ve diğer metalik cevherler açısından oldukça zengin olduğu kanaatindeyim. Çünkü Maraş ve Adıyaman’dan başlayan doğu Toros dağlarının Güney eteklerini izleyerek doğu-batı doğrultusunda uzanan Çüngüş-Ergani-Lice-Kulp-Sason-Kozluk ve Pervari’den geçerek İran’da Zagros kuşağında birleşen bindirme kuşağı, yer yer kalınlığı 2 bin metreye kadar ulaşabilen allokton olarak bilinen taşınmış kaya kütleleri metalik maden açısından zengindir. Nitekim Batman-Sason ilçesi’nin Örenağıl ve Sarıyayla çevresinde özel bir şirket tarafından bakır ve altın aranmaktadır. Bununla birlikte aynı kuşak içerisinde Siirt Şirvan’da özel bir firma tarafından bakır yatağı işletilmektedir. Ayrıca Siirt’in Baykan ilçesinde krom cevherleşmeleri söz konusudur. Batman’a maden şirketlerini bekliyoruz.”

  Yazı kaynağı : www.batmancagdas.com

  Batman Maden Cenneti

  Batman Maden Cenneti

  Batman maden zengini bir il...

  Jeologlara göre, Batman yer altı zenginliği ile oldukça büyük bir maden potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

  Türkiye Petrol Jeologları Derneği üyesi Jeoloji Mühendisi Işık, Batman ve çevresinin metalik maden açısından zengin bir yeraltı kuşağına sahip olduğunu söyledi. Işık, yaptığı açıklamada, Batman il sınırlarında bulunan demir madeni rezervinin araştırılması için bölgeye maden şirketleri beklediklerini ifade etti. Bulunan yatağın rezervinin bilinmediği gerekçesiyle ekonomik getirisinin saptanamadığını belirten Işık, "Özellikle Sason ve Kozluk'tan geçen, yer yer kalınlığı 2 bin metreye ulaşabilen allokton olarak bilinen taşınmış kaya kütleleri metalik maden açısından zengin bir yerdir. Rezerv çalışması yüksek maliyet gerektirdiği için bunu ancak Maden Teknik Arama (MTA) ya da özel şirketler tarafından tespit edilmesi gerekiyor" dedi. Bölge üzerinde çok yoğun araştırmalar yaptığını belirten Işık, şöyle konuştu: "Yaptığım araştırmalar neticesinde gerek kaya gazı, gerek petrol yatakları ve gerekse metalik maden açısından zengin olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Batman ve çevresinin başta demir, bakır, kurşun, çinko ve diğer metalik cevherler açısından oldukça zengin olduğu kanaatindeyim. Batman'a maden şirketlerini bekliyoruz"

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap