Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  basur ameliyatı kaç günde iyileşir

  1 ziyaretçi

  basur ameliyatı kaç günde iyileşir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  HEMOROİD (BASUR) AMELİYATI SONRASI VE İYİLEŞME SÜRESİ

  HEMOROİD (BASUR) AMELİYATI SONRASI VE İYİLEŞME SÜRESİ

  Hemoroidlerde cerrahi tedavi hemoroidin derecesine bağlıdır. Ayrıca hastanın durumu yandaş hastalığının olup olmaması tedaviyi yönlendirir.

  Hemoroid ameliyatı öncesi barsakların boşaltılması hem hastaya hem de doktora ameliyat sırasında ve sonrasında konfor sağlar. Fakat şartta değildir. Hatta bazı vakalarda zararı bile olabilir. Çünkü bazı hastalarda ishal ameliyat sonrasında devam ettiğinden çeşitli sorunlar çıkmaktadır.

  Hemoroid ameliyatlarında ameliyatın tipine göre lokal anestezi, epidural anestezi veya spiral anestezi uygulanır. Ağrı en çok ameliyattan sonraki 2-3 saatlik dilimde olur. Hasta bu dönemde anestezi altında olacağı için rahattır. Ağrı duymaz.

  Yapılacak işlemin tipine göre ameliyat süresi değişir. Bu amaçla ya ofis tedavileri kullanılır ya da hemoroid memeleri kesilerek cerrahi olarak çıkarılır. Operasyonda en önemli konu hemoroid denen toplardamara kan getiren atardamarın bağlanmasıdır. Atardamarı bağlamak için 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlarda biri band ligasyon denen lastik bantla boğma işlemidir. Genelde kanayan 1. ve 2. derece hemoroidlerde kullanılır. Bu iş için dizayn edilmiş özel bir cihaz yardımıyla, bir aspiratörle vakum oluşturarak hemoroid memesi cihaz içine alınır. Cihazda bulunan lastik bant hemoroid memesinin başlangıç kısmındaki arterin giriş yerine yerleştirilir. Kan akışı engellenen hemoroid memesi yaklaşık 7-10 gün içinde nekroze olup düşer.

  Kullanılan Yöntemler

  Damar bağlamada 2. yöntem THD dediğimiz yöntemdir. Burda hemoroid memelerine kan getiren atardamarlar doppler denilen bir alet yardımıyla bulunur. Kan taşıyan ve genelde 3 tane olan bu atardamarlar hemoroid memesinin 5-6 cm üzerinden emilebilir bir sütur yardımıyla bağlanır. Kan akımı kesilen meme yaklaşık 2-3 ay içinde küçülür ve anüs içine çekilir.

  Bunun dışında lazerle hemoroid memeleri söndürülebilir. Diğerleri kadar etkili bir yöntem değildir. 1. ve 2. derece kanamalı hemoroidlerde kullanılabilir. Lazer ışınları 80-160° derece ısıya ulaşarak hemoroid memesinde pıhtılaşma ve çökme oluşturur.

  Yukarıda anlatılan ofis tedavilerinin yarar sağlamadığı vakalarda hemoroid memeleri cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyatta sarkan memeler alınır. Oluşan açıklık kapatılarak anüs bütünlüğü sağlanır. Bölgeye kanamaması için vazelinli bir tampon konur. Bu tampon hastada anestezi etkisi geçmeden 1-2 saat içinde alınır. Bu işlem ligasure denen özel bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemini aynı anda yapar. Kansız ve hızlı bir ameliyattır. Fakat diğerlerine göre makatta darlık olasılığı daha fazladır. Ayrıca pahalı bir yöntemdir.

  İyileşme Süresi:

  Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olursa hastaların normal yaşama dönmeleri o kadar kolay olur. Hasta operasyondan sonra lokal anestezi de hemen, spinal anestezi de ertesi günü ayağa kalkar. Fakat iş ve sosyal yaşama dönmesi 7-10 günü bulabilir. Bu kişiye göre, hastalığa göre değişen bir durumdur. Ameliyat sonu iyileşme döneminde hasta hijyen kurallarına mutlaka uymalıdır. Hasta oturma banyolarını aksatmamalı, fazla ayakta durmamalı, dışkının yumuşak çıkması için günlük su miktarını arttırmalı (tercihen 3 litre) ve posa bırakan diyet almalıdır.

  Ameliyat sonu ağrılar için analjezikler verilir. İlk birkaç gün ağrılar fazla olabileceğinden analjezik hapların yanı sıra, gece hastalara analjezik iğneler verilir. Bu hastaların geceyi rahat geçirmesini sağlar.

  Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresini kısaltmak için hastalara oturma banyoları verilir. Bunlar 10 dakika süreli banyolardır. Bir leğene ılık su koyup hasta oturur. 10 dakika sonra anal bölgeyi kurulayıp analjezik içeren merhemler sürer. Hasta günde en az 3 litre su almalıdır. Posa bırakan lifli gıdalardan bol miktarda tüketmelidir. Bu amaçla meyve, sebze ve tahıllardan yeteri kadar almalıdır.

  Hemoroid ameliyatından sonra çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bunlar anüsten kan gelmesi, tromboze hemoroid oluşması, anüste fissür oluşması(özellikle ligasure ile ameliyatta) gibi durumlardır. Bazen spinal anestezi sonrası işeyememe sorunu olabilir.

  Hemoroid ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar biraz da cerrahın tecrübesine bağlıdır. Kliniğimizde hemoroid ofis tedavileri ve gerekli vakalarda ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.altankaran.com.tr

  Hemoroid iyileşme süreci ne kadar sürer?

  Hemoroid ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  Hemoroid Ameliyatı Sonrasında Yapılacaklar

  Hekim Ara..

  Tıbbi Birim Ara..

  Hastalık Ara..

  Yazı kaynağı : www.erenhastanesi.com.tr

  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci, uygulanan cerrahi tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda hastanın genel sağlık durumu ve ikinci bir hastalığının olup olmaması da iyileşme sürecini etkilemektedir.

  Hemoroid ameliyatı öncesi bağırsakların boşaltılması, hasta için de doktor için de konfor verici bir işlemdir. Çoğu doktor operasyondan bir gün önce bağırsakların boşaltılmasını istese de, zorunlu bir uygulama değildir. Ancak bağırsak boşaltma işleminin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Zira bazı hastalarda ishal olma durumu ameliyat sonrasına da sarkabilmektedir. Bu da operasyon bölgesine çeşitli zararlar verebilir.

  Hemoroid ameliyatı olurken hastalara lokal anestezi, epidural anestezi ya da spiral anestezi uygulanabilmektedir. Bu yüzden hastalar ameliyat esnasında değil, hemoroid ameliyatı sonrası ağrı çekerler.

  Basur Ameliyatı Sonrası Beslenme

  Operasyondan sonra beslenme en önemli konulardan birisidir. Cerrahi işlemden sonraki 3 gün boyunca posasız yiyecekleri tüketmek ve sindirim sisteminin üzerine çok gitmemek faydalı olacaktır. Çorba, süt, yoğurt, ayran, kabuksuz meyveler, bal, reçel, yumurta, meyve suyu, tereyağı, peynir gibi gıdalar, basur ameliyatı sonrası iyileşme süresi boyunca tavsiye edilmektedir.

  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama

  Ameliyattan sonraki 2 haftalık süreçte zaman zaman kanamalar olabilir. Bu kanamaların damla damla olması beklenir ve doğal karşılanır. Ancak yoğun kanamalar varsa, en kısa süre içerisinde doktora başvurmakta fayda vardır. Kanamalar, dışkı sertliğine bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunun için doktorlar, dışkı yumuşatıcı ilaçlar reçete edebilirler. Kanamalar basur ameliyatı sonrası kaşıntı yaşanmasına bağlı olarak da gerçekleşebilir. Bölgenin çok kaşınsa bile kaşınmaması, doktorun tavsiye ettiği ilaçlarla tedaviye devam edilmesi çok önemlidir.

  Makat Darlığı

  Hemoroid ameliyatı sonrası makat darlığı geçme süresi en çok merak edilen konulardan birisidir. Makat darlığı vakalarının yüzde 90 gibi büyük bir bölümünü, dış hemoroid memesi cerrahisi geçiren hastalar oluşturmaktadır. Bir diğer istatistik ise, basur ameliyatı sonrası makat darlığı görülme oranının yüzde 10 olmasıdır. Bu tarz durumlar genellikle ameliyat sonrası bölgede kanlanma bozukluklarına bağlı olarak oluşur. Whitehead ya da longo tarzı operasyonlardan sonra meydana gelebilir. Hastalarda makat darlığına bağlı olarak tıkayıcı tipte dışkılama görülebilir. Hastalar hiç dışkı yapamamaktan ya da dışkıyı tam çıkaramama hissinden şikayet ederler. Basur ameliyatı sonrası şişlik yaşanması, hastaya darlık hissi verecektir. Bu şişlik ile makat darlığı birbirine karıştırılmamalıdır.

  Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Sıkça Sorulan Sorular

  Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

  Yazı kaynağı : avicennaint.com

  Hemoroid Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

  Hemoroid Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

  Polska, Türkiye, España, Italia, Deutschland, Česko, Portugal, México, Chile, Brasil, Argentina, Perú, Colombia

  www.doktortakvimi.com © 2022 - Doktor bul ve randevu al

  İş bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı emri, talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili hasta tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. DoktorTakvimi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

  DoktorTakvimi.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

  Yazı kaynağı : www.doktortakvimi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap