Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı eodev

  1 ziyaretçi

  barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı eodev bilgi90'dan bulabilirsiniz

  ''Barış içinde yaşamak'' konulu bir olay yazısı yazınız. Yazınıza başlamadan önce aşağıda verilen - Eodev.com

  ''Barış içinde yaşamak'' konulu bir olay yazısı yazınız. Yazınıza başlamadan önce aşağıda verilen - Eodev.com

  ''Barış içinde yaşamak'' konulu bir olay yazısı yazınız. Yazınıza başlamadan önce aşağıda verilen hikaye haritasını doldurunuz .

  Olay =  Barışın verdiği güç

  Kişiler = Halk ve Kral

  Yer = Anadolu

  Zaman = Belirsiz

  Uzun uzun yıllar önce, Anadolu'nun geniş topraklarında atlar özgürce koştururken, kuşlar eşsiz benzersiz hünerlerini sergilerken, kral ve halk mutlu mesut günlerini geçirirken... Bir gün halkın içinden bir kişi, etrafında on kişi başlamış içten içe halkı doldurmaya.. Yoldan memnun değil, sudan memnun değil, pazardan memnun değil.

  Toplanan ve ayaklanan halk yürümüş kralın kapısına. Kapıda yüzlerce asker. Karşı karşıya kalmışlar sonra, başlamış aralarında konuşma. Konuşma büyümüş olmuş tartışma, sonra itme kakma... Kavga gürültü kıyamet kopmuş, sonra kralın kulağına kuşlar fısıldamış. Bırakmış elindeki bahçe makasını, koşa koşa kapıya gitmiş. Açmış kapıyı, herkes çıt kesilmiş.

  Askerler geri çekilmiş, halk suçlu suçlu bakıyor... Kral duruma el koymuş, hemen herkesi sakinleştirmiş ve başlamış konuyu anlamaya. Haklı haksız anlamışlar ve sakince ayrılmışlar.

  Önceden bir taraf mutsuz, bir taraf habersizken şimdi herkes huzurlu ve mutluymuş. Barış içinde yaşayan halk, birbirlerine düşman kesilmek yerine birlik halinde güçlü yaşamaya devam etmişler hayatlarına.

  İyi çalışmalar dilerim,

  Begüm

  #team1

  Dar kelimesinin mecaz anlamı ile ilgili cümle

  eodev.com/gorev/1936658

  Yazı kaynağı : eodev.com

  11. ETKİNLİK "Barış içinde yaşamak" konulu bir olay yazısı yazınız. ​

  11. ETKİNLİK

  Cevap:

  İKİNCİ ÖRNEK: Çok eski zamanlarda iki tane karşılıklı köy varmış. Bu iki köyü ayıran ve ormana doğru uzanan bir de dere varmış. Bu dere devamlı olarak köylülerin su gereksinimini karşılar, tarlaları sular ve ormana ulaşarak hayvanların su gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu dere gün boyu şırıl şırıl akarak tüm canlılara hayat verirmiş. Bu dere sayesinde tüm mahsuller kocaman olurmuş. Zamanla köylüler arasında bazı sorunlar çıkmaya başlamış. Buna şahit olan dere suyunu azaltmış ve insanlar susuzluk yüzünden ne yapacaklarını bilemez olmuşlar.

  Bu durumun neden böyle olduğunu düşünmeye başlamışlar. Sonra köylülerden biri, aralarında barış varken derenin şırıl şırıl aktığını fakat aralarında küslük olunca derenin akmaz olduğunu söylemiş. Köylülere aralarında yaşanan sorunları geride bırakıp yeniden barış içinde yaşamaları gerektiğini söylemiş. Köylüler tekrar eskiden olduğu gibi birlik beraberlik ve barış içinde yaşamaya başlamış. Buna şahit olan dere yine şırıl şırıl akmaya başlamış.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı yazınız.

  Barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı yazınız.

  "Bir köyde yan yana evlerde oturan ama birbirleriyle geçinemeyen iki komşu yaşarmış. Bu iki komşu birbirleriyle sürekli kavga ederlermiş. Bu yüzden birbirlerine selam bile vermez olmuşlar. Birisine ufak bir şey bile lazım olsa birbirlerinden istemez, uzaklara gidip başka birinden isterlermiş.

  İki komşunun tarlaları da komşuymuş . İkisi de tarla da gün boyu çalışırlarmış ama birbirleri ile konuşmazlarmış. Günler böyle devam ederken bir gün içlerinden biri tarlada çalışırken bir çukura düşüp yaralanmış, küs olduğu komşusu onun yardım sesini duyunca başta yardıma gitmemiş, ama sonra dayanamayıp yardımına koşmuş. Onu oradan kurtararak hastaneye götürmüş.

  Bu olaydan sonra bir de bakmışlar ki, aslında birbirlerine çok benziyorlar, tüm zevkleri ve anlayışları aynı. Yavaş yavaş birbirlerine ısınmışlar. Günleri beraber geçmeye başlamış. Yardımlaşmaya başlamışlar.  Bir gün onun tarlasında beraber çalışmışlar, bir gün ötekinin tarlasında. Birindeki tarım aleti ötekinde olmadığından eşyalarını da ortak kullanmışlar. Bir de bakmışlar ki tüm işleri eskiden yaptıklarının yarısı zamanda bitirmişler.

  Hem böyle daha az çalışmışlar hem daha mutlu ve huzurlu olmuşlar. Birbirleri ile dayanışma içinde barış içinde yaşamanın kıymetini, faydasını, önemini anlamışlar."

  Başarılar!

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap