Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  banka borçlarına af varmı 2023

  1 ziyaretçi

  banka borçlarına af varmı 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Devlet borcu yapılandırma 2023! Hangi borçlara yapılandırma olacak? Vergi borcuna af çıktı mı?

  Devlet borcu yapılandırma 2023! Hangi borçlara yapılandırma olacak? Vergi borcuna af çıktı mı?

  Devletten borcu olan kişilere büyük kolaylık! Devlet borcu yapılandırma 2023 yılı için duyuruldu. Tarihi düzenlemeyle borçların geniş kapsamlı affı gündeme gelecek. Devlete olan borca yapılandırma çıktı. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi geliyor. Peki, hangi borçlara yapılandırma olacak? Vergi borcuna af çıktı mı?

  DEVLET BORCU YAPILANDIRMA 2023

  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olması beklenen düzenlemeyle 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan borçlar yapılandırabilecek.

  HANGİ BORÇLARA YAPILANDIRMA OLACAK?

  Vergi, sigorta primi, borçlar ve cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak. Paketin önümüzdeki hafta başında Kabine’de görüşülmesi bekleniyor.

  Vergi, sigorta primi borçları, adli ve idari cezalar yapılandırılacak. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak.

  Belediyelere olan borçlar, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

  BORÇLAR TAMAMEN SİLİNECEK Mİ?

  Peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. Borçların yüzde 90’a kadar silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

  Paketin detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrası açıklanması bekleniyor.

  BORÇ YAPILANDIRMA NEDİR?

  Vergi borcu yapılandırma işlemi, vergi ödemelerinde yapılandırmaya gidilerek vatandaşlara ödeme kolaylığı sunulması anlamına geliyor. Vergi borcu olan herkes yapılandırma için belirlenen tarihlerde devlet dairelerine giderek veya internet üzerinden talepte bulunarak yapılandırma yapabilirler.

  Yapılandırma ile borçların bir kısmı silinir, geri kalan kısmı için de taksitle ödeme kolaylığı sağlanır.

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  Yapılandırma çıkan borçlar 2023! Vergi, SGK borçlarına af geldi mi? SGK, vergi, icra borcu yapılandırma ne zaman?

  Yapılandırma çıkan borçlar 2023! Vergi, SGK borçlarına af geldi mi? SGK, vergi, icra borcu yapılandırma ne zaman?

  2023 yapılandırma çıkan borçlar! Vergi, SGK borçlarına af geldi mi? SGK, vergi, icra borcu yapılandırma ne zaman olacak? Devlete borcu olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlanacak. Vergi borçlarının silinmesi ve yapılandırmasıyla borcu olan kalmayacak. Devlete olan tüm borçları kapsama altına alması beklenen yapılandırma için ilk bilgiler geldi.

  YAPILANDIRMA ÇIKAN BORÇLAR 2023!

  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olması beklenen paketin önümüzdeki hafta başında Kabine’de görüşülmesi bekleniyor.

  31 Aralık 2022’ye kadar oluşan borçların yapılandırılması bekleniyor.

  Vergi, sigorta primi, adli ve idari cezaların yapılandırılması bekleniyor. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı olacak.

  Belediyelere olan borçlar, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları da yapılandırma kapsamına alınacak.

  BORÇLARA AF GELDİ Mİ?

  Borçlara daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. Düzenleme ile borçların yüzde 90’a kadar silinmesi bekleniyor. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesi bekleniyor.

  Taksitli ödeme seçeneklerinin yanında ana para borçlarına işleyen faizlerin büyük kısmının silineceği tahmin ediliyor. Daha önce de uygulanan yapılandırmalarda olduğu gibi 36 aya kadar vade yapılması bekleniyor.

  SGK, VERGİ BORCU YAPILANDIRMA NE ZAMAN?

  Önümüzdeki hafta düzenlenecek Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paketin detaylarının açıklanacağı tahmin ediliyor.

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  31 Mart 2023’e Kadar Kayıt Dışı Gelirler İçin Peşin Vergi Affı (The purge*)

  31 Mart 2023’e Kadar Kayıt Dışı Gelirler İçin Peşin Vergi Affı (The purge*)

  Değerli Dünya okurları, 21 Kasım Pazartesi günkü yazımın son paragrafının başlığı, ”Aslında peşin af (31 Mart 2023’e kadar) devam ediyor” şeklindeydi. O yazımda, bu konu üzerinde daha sonra duracağımı belirtmiştim. Konu çok ilgi ile karşılaşınca, konu üzerinde hemen durma gereği iktiza etti.

  Neden bahsediyorum?

  5 Temmuz 2022 tarihli resmi gazetede yayınlanan 7417 sayılı kanunun 50. maddesi ile yapılan (varlık barışı ismi ile anılan) düzenlemeden bahsediyorum. Konuya ilişkin tebliğ, 9 Ağustos 2022 tarihli resmi gazetede, “Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliğ Sıra No: 1” başlığı ile yayınlanmıştır. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı, “Varlık Barışına İlişkin Soru ve Cevaplar” başlığı ile Eylül 2022’de sitesinde bir rehber yayınlamıştır.

  Kapsamı nedir?

  Çok kısa ve kabaca ifade etmek gerekirse, Gelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerine, yurt içinde veya yurt dışında bulunan kayıt dışı (vergiye tabi olup vergiye tabi tutulmamış, yasal kayıtlarda gözükmeyen) varlıklarını bildirip, üzerinden bir vergi ödemeleri halinde, iki yıl kayıtlarda tutmak şartı ile bir vergi ve ceza ödenmemesi imkanı getirilmiştir.

  Af kanunları gizli hazırlanır hızlı çıkar

  Değerli dünya okurları, af kanunları mükellefleri kayıtdışılığı teşvik etmemek için gizli hazırlanır ve hızlı çıkarılırlar. Ancak burada farklı bir durumla karşı karşıyayız.

  Normalde geriye dönük olur

  Af kanunları kanunda belirlenmiş, geçmiş dönemler için çıkarılır. Bu düzenlemede son yararlanma tarihi dışında bir zamandan bahsedilmiyor. Dolayısıyla yaşayan bir af süreci, döneminden bahsediyoruz.

  Kayıtdışılık peşinen affedilmiş vaziyette

  Adeta The Purge (Arınma Gecesi) filminde olduğu gibi önceden ilan edilmiş bir kayıtdışılık affı söz konusu gibi. Diğer bir değişle, 31 Mart 2023’e kadar oluşacak kayıtdışı gelirlerimizi, Kanuna uygun şekilde bildirip gerekli mali yükümlülükleri yerine getirdiğimiz taktirde bir vergi tarhiyatı ile karşı karşıya kalmama imkanı getirilmiş. 

  Ödenen %1,2 ya da 3’lük mali yükün iade alınabilmesi mümkün

  Kanundan yararlanmak için belirlenen mali yük, bildirim tarihlerine göre yüzde 1, 2 ve 3 şeklinde farklılaştırılmış. 30 Eylül 2022 tarihine kadar bildirim yapanlar yüzde 1, 1 Ekim 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihi arasında bildirim yapanlar yüzde 2, 31 Mart 2023 tarihine kadar bildirim yapanlar ise yüzde 3 oranında bir vergi ödemek zorundalar. Bildirilen varlıklar Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılan hesapları transfer edilip en az bir yıl süreyle tutulması halinde bu ödenen mali yük iade alınabilecek.

  Şirket dışına vergisiz çıkarmak mümkün

  Kayda alınan bu varlıklar şirket kayıtlarında iki yıl tutulmak zorundadır. İki yıl geçtikten sonra herhangi bir vergiye tabi olmaksızın işletmeden çekilebilir.

  Beyan kadar vergi koruma kalkanı

  Kanuna göre bildirilen veya beyan edilen varlıklara isabet eden tutarları ilişkin hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılamaz. Diğer nedenlerle başlayan vergi incelemeleri ile takdir komisyonu kararları sonucu bulunan matrah farkına, bu kapsamda bildirilen varlık tutarının aşılması halinde ancak tarhiyat yapılabilir. Dolayısıyla, bildirdiğiniz tutar kadar, bu tutarla ilgili kayıt dışı gelirlerinizle ilgili bir koruma kalkanı oluşmaktadır. 

  Kimler yararlanabilir?

  Bu düzenlemeden yararlanabilmek için mükellef dahi olmak gerekmemektedir. Şahıs ya da kurum mükellefler haydi haydi yararlanabilmektedir.

  Bu fırsat bir daha gelmeyebilir 

  Ez cümle, bu kanunu iyi incelemekte fayda var. Bir daha böyle peşin fırsat yakalayamayabilirsiniz. 

  * The Purge, film, Türkçe “Arınma Gecesi” olarak yayınlandı. Konusu: Yılda bir gece suç işleme özgürlüğü tanınır. Bu konuda değerli meslektaşım Ahmet Feridun Güngör “The Purge” başlığı ile bir yazı yayınlamıştı. Okumanızı tavsiye ederim.

  ** Bir önceki yazımda “seçim sathı mahalli” demişim. Doğrusu “seçim sathı maili” olacak. Kıymetli uyarısı ve dikkatli okuyuculuğu için değerli hocam Yusuf Karakoç’a çok teşekkür ederim.

  Yazı kaynağı : www.dunya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap